Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 18 - January 19, 2020

SPT 1000 R5 Gävle

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Marcus Chamat
6 (6/0) 88 (54/34)
61%
1000
2 Ole Kristian Rudshavn
Oslo BK
6 (5/1) 90 (51/39)
57%
800
3 Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 68 (41/27)
60%
600
3 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 68 (44/24)
65%
600
5 Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (3/1) 50 (35/15)
70%
500
5 Adrian Weiss
4 (3/1) 60 (34/26)
57%
500
5 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
6 (4/2) 86 (48/38)
56%
500
5 David Larsson
Biljardären Biljardklubb
4 (3/1) 55 (33/22)
60%
500
9 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 56 (30/26)
54%
400
Show more
9 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 55 (35/20)
64%
400
9 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 64 (37/27)
58%
400
9 Ragnar Grönsten
3 (2/1) 46 (23/23)
50%
400
9 Morgan Norberg
Kville Biljard Club
4 (3/1) 58 (32/26)
55%
400
9 Per Lindgren
4 (3/1) 49 (34/15)
69%
400
9 Jyri Halttu
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 42 (24/18)
57%
400
9 Alban Richard
Kville Biljard Club
4 (3/1) 46 (28/18)
61%
400
17 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 46 (24/22)
52%
300
17 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
4 (2/2) 48 (23/25)
48%
300
17 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 55 (25/30)
45%
300
17 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 42 (22/20)
52%
300
17 Tommi Harmaala
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 46 (22/24)
48%
300
17 Dzenan Sahovic
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 59 (31/28)
53%
300
17 Kimmo Korpi
4 (2/2) 52 (26/26)
50%
300
17 Daniel Bakircioglu
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 58 (27/31)
47%
300
17 Louise Furberg
4 (2/2) 52 (26/26)
50%
300
17 Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
3 (2/1) 37 (21/16)
57%
300
17 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 42 (21/21)
50%
300
17 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 46 (21/25)
46%
300
17 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 58 (31/27)
53%
300
17 Elie Naman
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 42 (18/24)
43%
300
17 Johan Maioli
3 (2/1) 39 (24/15)
62%
300
17 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 45 (20/25)
44%
300
33 Robert Solvefjord
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
200
33 Kasper Östlund
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 45 (23/22)
51%
200
33 Henrik Larsson
3 (1/2) 40 (20/20)
50%
200
33 Thomas Ekwall
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 37 (12/25)
32%
200
33 Jessika Nilsson
3 (1/2) 42 (18/24)
43%
200
33 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 37 (13/24)
35%
200
33 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 39 (15/24)
38%
200
33 Petter Wulcan
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 37 (14/23)
38%
200
33 Henrik Andersen
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
200
33 Patrik Blomberg
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
200
33 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 36 (13/23)
36%
200
33 Mattias Näsström
Sundsvalls Biljardklubb
2 (0/2) 29 (12/17)
41%
200
33 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
200
33 Roger Blomqvist
3 (1/2) 37 (18/19)
49%
200
33 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
200
33 Lennart Efraimsson
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
200
49 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
100
49 Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
100
49 Ann-Sofie Löfgren
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
100
49 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
100
49 Yuesong Fan
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 22 (5/17)
23%
100
49 Pierre Hesselgren
2 (0/2) 21 (4/17)
19%
100
49 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 20 (3/17)
15%
100
Entry deadline Jan 16, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Jan 18, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (55 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C:
Herr: Överdelen skall vara en kragförsedd skjorta eller piké, i valfri färg, som förblir
nedstoppad i midjan. Plagget skall vara helt och rent, samt ha någon form av ärm. Som
nederdel bäres hel och ren kostymbyxa i valfri färg. Valet av skor skall falla inom kategorin
finskor och passa in i övrig klädsel. En sportsko med mörkare överdel i läder eller
läderliknande material är godkänd om tävlingsledaren godkänner det.
Dam: Som överdel är en skjorta, stilren topp, blus, piké eller klänning tillåten. Som nederdel
bäres hel och ren kostymbyxa i valfri färg. Kjol är tillåten under förutsättning knän eller mer
täcks. Valet av skor skall falla inom kategorin finskor och passa in i övrig klädsel.. En
sportsko med mörkare överdel i läder eller läderliknande material är godkänd om inte
tävlingsledaren kommer med invändningar.
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Gefle Biljardklubb
Contact Zan Sammalisto (zansammalisto@hotmail.com), Christian Olsson (rillis_olsson@hotmail.com, 0728346488) and Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com, 0732368888)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Senharip Azar
Walk Over
 
2   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Lennart Efraimsson
Sat 10:11  Table 1
3   
Sweden
Pierre Hesselgren
Lebanon
Elie Naman
Sat 10:11  Table 2
4   
Sweden
Kimmo Korpi
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 10:11  Table 3
5   
Sweden
David Larsson
Walk Over
 
6   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Dan Andersson
Sat 10:11  Table 4
7   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Andrian Ristic
Sat 10:11  Table 5
8   
Walk Over
Sweden
Ragnar Grönsten
 
9   
Sweden
Jyri Halttu
Walk Over
 
10   
Denmark
Henrik Andersen
Iran
Toraj Larki
Sat 10:11  Table 6
11   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 10:11  Table 9
12   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 10:11  Table 10
13   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Dzenan Sahovic
Sat 10:11  Table 11
14   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Henrik Larsson
Sat 10:11  Table 12
15   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Patrik Blomberg
Sat 10:11  Table 13
16   
Walk Over
Norway
Ole Kristian Rudshavn
 
17   
Sweden
Adrian Weiss
Walk Over
 
18   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 10:11  Table 14
19   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Roger Blomqvist
Sat 12:54  Table 6
20   
China
yuesong Fan
Sweden
Stefan Ericson
Sat 11:24  Table 9
21   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Mark Yousef
Sat 11:29 
22   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Petter Wulcan
Sat 11:29  Table 1
23   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Robert Solvefjord
Sat 11:31  Table 3
24   
Walk Over
Sweden
Tomas Larsson
 
25   
Sweden
Erik Gårdelöf
Walk Over
 
26   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Adam Peteri
Sat 11:46  Table 5
27   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 12:06  Table 11
28   
Sweden
Conny Frodig
France
Alban Richard
Sat 11:48  Table 6
29   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Robert Haag
Sat 11:46  Table 12
30   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Kasper Östlund
Sat 11:57  Table 14
31   
Sweden
Tommi Harmaala
Sweden
Mattias Näsström
Sat 12:06  Table 10
32   
Walk Over
Sweden
Marcus Chamat
 

Winners qualification

Race to 9
33   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sat 12:12  Table 13
34   
Lebanon
Elie Naman
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 12:25  Table 4
35   
Sweden
David Larsson
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 12:30  Table 2
36   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 12:42  Table 9
37   
Sweden
Jyri Halttu
Iran
Toraj Larki
Sat 12:57  Table 3
38   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 13:03  Table 6
39   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Henrik Larsson
Sat 13:08  Table 5
40   
Sweden
Jessika Nilsson
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 13:20  Table 2
41   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 13:28  Table 12
42   
Sweden
Roger Blomqvist
Sweden
Stefan Ericson
Sat 13:33  Table 4
43   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Petter Wulcan
Sat 13:42  Table 1
44   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Tomas Larsson
Sat 13:42  Table 13
45   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Adam Peteri
Sat 13:44  Table 14
46   
Sweden
Thomas Ekwall
France
Alban Richard
Sat 14:01  Table 11
47   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Kasper Östlund
Sat 14:01  Table 10
48   
Sweden
Tommi Harmaala
Sweden
Marcus Chamat
Sat 14:21  Table 6

Loser round 1

Race to 8
49   
Walk Over
Sweden
Lennart Efraimsson
 
50   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Kimmo Korpi
Sat 14:22  Table 3
51   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
52   
Sweden
Andrian Ristic
Walk Over
 
53   
Walk Over
Denmark
Henrik Andersen
 
54   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 14:24  Table 9
55   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Alex Embermark
Sat 14:34  Table 14
56   
Sweden
Patrik Blomberg
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
58   
Sweden
Johan Svanberg
China
yuesong Fan
Sat 14:36  Table 13
59   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 14:44  Table 12
60   
Sweden
Robert Solvefjord
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Lars-Göran Strand
 
62   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Conny Frodig
Sat 14:49  Table 4
63   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Laszlo Szili
Sat 14:49  Table 5
64   
Sweden
Mattias Näsström
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 8
65   
Sweden
Lennart Efraimsson
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 15:36  Table 4
66   
Sweden
Kimmo Korpi
Sweden
Kasper Östlund
Sat 15:43  Table 9
67   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 15:31  Table 6
68   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Adam Peteri
Sat 14:56  Table 2
69   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Louise Furberg
Sat 15:15  Table 1
70   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Petter Wulcan
Sat 15:59  Table 12
71   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Roger Blomqvist
Sat 15:42  Table 3
72   
Sweden
Patrik Blomberg
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 15:25  Table 10
73   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 15:40  Table 14
74   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Henrik Larsson
Sat 16:18  Table 1
75   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 16:05  Table 2
76   
Sweden
Robert Solvefjord
Iran
Toraj Larki
Sat 15:29  Table 11
77   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Håkan Larsson
Sat 15:37  Table 13
78   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 16:21  Table 6
79   
Sweden
Laszlo Szili
Lebanon
Elie Naman
Sat 16:39  Table 5
80   
Sweden
Mattias Näsström
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sat 16:36  Table 4

Last thirtytwo

Race to 9
81   
Sweden
Senharip Azar
Iran
Toraj Larki
Sun 09:58  Table 2
82   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Thomas Stadler
Sun 09:57  Table 14
83   
Sweden
David Larsson
Sweden
Andrian Ristic
Sun 09:57  Table 4
84   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Dzenan Sahovic
Sun 09:57  Table 5
85   
Sweden
Jyri Halttu
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sun 09:57  Table 1
86   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 09:57  Table 6
87   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Louise Furberg
Sun 09:57  Table 9
88   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sweden
Mark Yousef
Sun 09:57  Table 10
89   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Monika Margeta
Sun 09:57  Table 11
90   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Johan Svanberg
Sun 09:57  Table 12
91   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Tommi Harmaala
Sun 09:57  Table 13
92   
Sweden
Tomas Larsson
Lebanon
Elie Naman
Sun 09:57  Table 3
93   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Kimmo Korpi
Sun 11:01  Table 10
94   
France
Alban Richard
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sun 11:11  Table 12
95   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Dan Andersson
Sun 10:35  Table 3
96   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Håkan Larsson
Sun 11:01  Table 2

Last sixteen

Race to 9
97   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Thomas Stadler
Sun 11:35  Table 4
98   
Sweden
David Larsson
Sweden
Ragnar Grönsten
Sun 11:35  Table 5
99   
Sweden
Jyri Halttu
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 11:44  Table 6
100   
Sweden
Morgan Norberg
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sun 11:54  Table 9
101   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Stefan Ericson
Sun 11:50  Table 3
102   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Tomas Larsson
Sun 11:25  Table 1
103   
Sweden
Erik Gårdelöf
France
Alban Richard
Sun 12:48  Table 5
104   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Marcus Chamat
Sun 12:47  Table 2

Quarter final

Race to 9
105   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
David Larsson
Sun 14:20  Table 1
106   
Sweden
Anders Edvardsson
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sun 14:20  Table 3
107   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Tomas Larsson
Sun 14:20  Table 4
108   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Marcus Chamat
Sun 14:20  Table 5

Semi final

Race to 9
109   
Sweden
Senharip Azar
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sun 16:04  Table 4
110   
Sweden
Tomas Larsson
Sweden
Marcus Chamat
Sun 16:04  Table 1

Final

Race to 9
111   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sweden
Marcus Chamat
Sun 18:22  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants (55)