Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 26 - January 27, 2019

2019 - DDBU & DIF'S DANMARKSMESTERSKAB 9-ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Bahram Lotfy
6 (6/0) 89 (62/27)
70%
1200
2 Kasper Kristoffersen
6 (5/1) 100 (61/39)
61%
960
3 Andreas Steen Bønnelykke
6 (4/2) 93 (55/38)
59%
816
3 Mickey Krause
5 (4/1) 70 (44/26)
63%
816
5 Christoffer Lentz
4 (3/1) 59 (36/23)
61%
694
5 Alan Conway
6 (4/2) 87 (50/37)
57%
694
5 Jeppe Thyde
4 (3/1) 60 (33/27)
55%
694
5 Lasse Buhl
5 (3/2) 78 (43/35)
55%
694
9 Jakob Lyng
4 (2/2) 49 (23/26)
47%
413
Show more
9 Søren Terp
4 (2/2) 59 (34/25)
58%
413
9 Hans Noe
3 (2/1) 46 (26/20)
57%
413
9 Mathias Spanggaard Mortensen
4 (2/2) 58 (28/30)
48%
413
9 Janick Navne
3 (2/1) 42 (25/17)
60%
413
9 Søren Rydlund
4 (2/2) 56 (26/30)
46%
413
9 Kim Møller
4 (2/2) 61 (29/32)
48%
413
9 Kasper Løkka Pedersen
4 (3/1) 68 (35/33)
51%
413
17 Marcus Mentzler
3 (1/2) 41 (15/26)
37%
203
17 Jesper Schmidt
3 (1/2) 41 (17/24)
41%
203
17 Brian B. Christensen
4 (2/2) 61 (27/34)
44%
203
17 Kim Bing Sandhøj
4 (2/2) 56 (24/32)
43%
203
17 Dragos Botezatu
3 (1/2) 36 (13/23)
36%
203
17 Martin Brackenbury
3 (1/2) 45 (21/24)
47%
203
17 William Damkjer Buhl
3 (1/2) 42 (16/26)
38%
203
17 Anders Due
5 (3/2) 65 (33/32)
51%
203
25 Theis Magle
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
142
25 Nicklas Olsen
2 (0/2) 23 (5/18)
22%
142
25 Hai van Dang
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
142
25 Radu Nicolae Marica
4 (2/2) 55 (25/30)
45%
142
25 Rene Bak
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
142
25 Joel Rosenfeldt
4 (2/2) 54 (30/24)
56%
142
25 Thomas Schaumburg Johannesen
4 (2/2) 50 (25/25)
50%
142
25 Peter Christensen
4 (2/2) 51 (26/25)
51%
142
33 Flemming Lei Andersen
2 (0/2) 26 (8/18)
31%
100
33 Morten Willaume Brændgaard
2 (0/2) 26 (8/18)
31%
100
33 Helene Krogsgaard Mikkelsen
2 (0/2) 23 (5/18)
22%
100
33 Søren N. Nielsen
2 (0/2) 24 (6/18)
25%
100
33 Jakob Lund Andersen
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
100
33 Jens Petersen
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
100
33 Philip From
3 (1/2) 44 (23/21)
52%
100
33 Michael Berelejis
2 (0/2) 24 (6/18)
25%
100
Entry deadline Jan 14, 2019, 8:00 PM (local time)
Starts Jan 26, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (40 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode A:
Sorte sko med læder, eller kunstlæder, overdel.
Sorte strømper.
Mørke ”Dress Pants”. Piger må desuden bruge kjole eller nederdel.
Polo eller skjorte med fastgjort logo
Rankings DDBU Pool Rangliste
Organizer DDBU
Contact Simon Lyng (simon@lyng.be)
More info
Dobbelt/Enkelt K.O. (Enkelt K.O. fra .1/8-finalerne)
Race til 9 indtil enkelt Knock Out, herefter race til 11

Mødetid: Lørdag d. 26. januar 2019, inden kl. 10.00 skal man have meldt sin ankomst.
Kl. 10.00 slettes de spillere der ikke har registreret sig, og skemaet oprettes, med tidsplan.

Dresscode: A
Sorte sko med læder, eller kunstlæder, overdel.
Sorte strømper.
Mørke ”Dress Pants”, dvs. INGEN sorte jeans, sorte lærredsbukser.
Piger må desuden bruge kjole eller nederdel.
Polo eller skjorte (evt. med vest) med fastgjort logo.
Der gives IKKE dispensation på dagen. Heldigvis er der ikke langt til butikker med tøj og sko.

Tidsplanen er foreløbig:
Lørdag kl. 10.10: Åbning af stævnet ved DDBU's Turnerinsadministrator
Lørdag kl. 10.15: Præsentation af Turneringsleder Simon Lyng, og gennemgang af reglerne.
Lørdag kl. 10.30: 8 kampe i første runde + 4 kampe fra vindersiden (spillere med w.o. i første runde)
Lørdag kl. 12.15: 12 kampe fra vindersiden
Lørdag kl. 14.00: 8 kampe fra tabersiden + 4 kampe fra vindersiden (WQ)
Lørdag kl. 15.45: 8 kampe fra tabersiden + 4 kampe fra vindersiden (WQ)
Lørdag kl. 17.30: 8 kampe fra tabersiden (LQ)
Lørdag kl. 20.00: Spisning (Tilmelding nødvendig: https://ddbu.nemtilmeld.dk/10/)

Søndag kl. 10.00: 1/8-finaler
Søndag kl. 12.00: 1/4-finaler
Søndag kl. 14.00: Semi-finaler
Søndag kl. 16.00: Finale
Søndag kl. 18.00: Præmieoverrækkelse

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
Sat 10:09  Table 1
2   
Denmark
Søren Terp
Walk Over
 
3   
Walk Over
Denmark
William Damkjer Buhl
 
4   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Anders Due
Sat 10:09  Table 2
5   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
Sat 10:09  Table 3
6   
Denmark
Nicklas Olsen
Walk Over
 
7   
Walk Over
Denmark
Hans Noe
 
8   
Denmark
Brian B. Christensen
Denmark
Peter Christensen
Sat 10:09  Table 4
9   
Denmark
Søren N. Nielsen
Denmark
Jens Petersen
Sat 10:09  Table 5
10   
Denmark
Rene Bak
Walk Over
 
11   
Walk Over
Denmark
Søren Rydlund
 
12   
Romania
Radu Nicolae Marica
Denmark
Michael Berelejis
Sat 10:09  Table 6
13   
Denmark
Philip From
Denmark
Flemming Lei Andersen
Sat 10:09  Table 9
14   
Denmark
Hai van Dang
Walk Over
 
15   
Walk Over
Denmark
Marcus Mentzler
 
16   
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
Denmark
Joel Rosenfeldt
Sat 10:09  Table 10

Winner round 1

Race to 9
17   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
Sat 12:01  Table 1
18   
Denmark
Søren Terp
Romania
Dragos Botezatu
Sat 10:08  Table 11
19   
Denmark
Theis Magle
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 11:17  Table 11
20   
Denmark
Anders Due
Denmark
Janick Navne
Sat 11:40  Table 2
21   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
Sat 12:22  Table 4
22   
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 11:58  Table 13
23   
Denmark
Kim Møller
Denmark
Hans Noe
Sat 10:08  Table 12
24   
Denmark
Peter Christensen
Denmark
Jakob Lyng
Sat 12:22  Table 3
25   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Jens Petersen
Sat 12:09  Table 5
26   
Denmark
Rene Bak
Denmark
Lasse Buhl
Sat 10:09  Table 14
27   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Søren Rydlund
Sat 12:09  Table 12
28   
Romania
Radu Nicolae Marica
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 11:43  Table 14
29   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Philip From
Sat 11:38  Table 6
30   
Denmark
Hai van Dang
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 11:37  Table 9
31   
England
Martin Brackenbury
Denmark
Marcus Mentzler
Sat 10:09  Table 13
32   
Denmark
Joel Rosenfeldt
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 11:51  Table 10

Loser round 1

Race to 9
33   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Denmark
Joel Rosenfeldt
Sat 13:24  Table 9
34   
Walk Over
England
Martin Brackenbury
 
35   
Walk Over
Denmark
Hai van Dang
 
36   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Philip From
Sat 13:20  Table 5
37   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Romania
Radu Nicolae Marica
Sat 13:20  Table 11
38   
Walk Over
Denmark
Søren Rydlund
 
39   
Walk Over
Denmark
Rene Bak
 
40   
Denmark
Brian B. Christensen
Denmark
Jens Petersen
Sat 13:22  Table 14
41   
Denmark
Søren N. Nielsen
Denmark
Peter Christensen
Sat 13:42  Table 1
42   
Walk Over
Denmark
Kim Møller
 
43   
Walk Over
Denmark
Nicklas Olsen
 
44   
Denmark
Michael Berelejis
Ireland
Alan Conway
Sat 14:03  Table 2
45   
Denmark
Flemming Lei Andersen
Denmark
Anders Due
Sat 13:21  Table 6
46   
Walk Over
Denmark
Theis Magle
 
47   
Walk Over
Romania
Dragos Botezatu
 
48   
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
Sat 13:17  Table 13

Winners qualification

Race to 9
49   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Søren Terp
Sat 15:02  Table 13
50   
Denmark
William Damkjer Buhl
Denmark
Janick Navne
Sat 13:51  Table 3
51   
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 14:03  Table 4
52   
Denmark
Hans Noe
Denmark
Jakob Lyng
Sat 14:56  Table 10
53   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Lasse Buhl
Sat 14:23  Table 12
54   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 14:23  Table 5
55   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Jeppe Thyde
Sat 13:26  Table 10
56   
Denmark
Marcus Mentzler
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 14:46  Table 11

Loser round 2

Race to 9
57   
Denmark
Joel Rosenfeldt
England
Martin Brackenbury
Sat 15:11  Table 5
58   
Denmark
Hai van Dang
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 15:32  Table 3
59   
Romania
Radu Nicolae Marica
Denmark
Søren Rydlund
Sat 14:53  Table 2
60   
Denmark
Rene Bak
Denmark
Brian B. Christensen
Sat 15:59  Table 12
61   
Denmark
Peter Christensen
Denmark
Kim Møller
Sat 15:34  Table 11
62   
Denmark
Nicklas Olsen
Ireland
Alan Conway
Sat 15:01  Table 1
63   
Denmark
Anders Due
Denmark
Theis Magle
Sat 15:55  Table 4
64   
Romania
Dragos Botezatu
Denmark
Thomas Schaumburg Johannesen
Sat 15:15  Table 6

Losers qualification

Race to 9
65   
England
Martin Brackenbury
Denmark
Jakob Lyng
Sat 16:32  Table 14
66   
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 17:42  Table 11
67   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
William Damkjer Buhl
Sat 16:50  Table 5
68   
Denmark
Brian B. Christensen
Denmark
Søren Terp
Sat 18:21  Table 12
69   
Denmark
Kim Møller
Denmark
Marcus Mentzler
Sat 17:04  Table 6
70   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 16:48  Table 13
71   
Denmark
Anders Due
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 17:43  Table 14
72   
Romania
Dragos Botezatu
Denmark
Lasse Buhl
Sat 16:48  Table 10

Last sixteen

Race to 11
73   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Jakob Lyng
Sun 10:11  Table 14
74   
Denmark
Janick Navne
Denmark
Lasse Buhl
Sun 10:11  Table 13
75   
Denmark
Kasper Løkka Pedersen
Ireland
Alan Conway
Sun 10:11  Table 12
76   
Denmark
Hans Noe
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sun 10:11  Table 11
77   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Søren Rydlund
Sun 10:11  Table 10
78   
Denmark
Christoffer Lentz
Denmark
Kim Møller
Sun 10:11  Table 5
79   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Søren Terp
Sun 10:11  Table 4
80   
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sun 10:11  Table 3

Quarter final

Race to 11
81   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Lasse Buhl
Sun 12:42  Table 12
82   
Ireland
Alan Conway
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sun 12:42  Table 13
83   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Christoffer Lentz
Sun 12:42  Table 14
84   
Denmark
Jeppe Thyde
Denmark
Bahram Lotfy
Sun 12:42  Table 11

Semi final

Race to 11
85   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sun 15:20  Table 10
86   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Bahram Lotfy
Sun 15:20  Table 14

Final

Race to 11
87   
Denmark
Kasper Kristoffersen
Denmark
Bahram Lotfy
Sun 17:30  Table 14

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment