Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 16 - September 18, 2022

Nordic Championship, Men

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Mickey Krause
9 (8/1) 105 (68/37)
65%
2 Arseny Sevastyanov
7 (6/1) 93 (55/38)
59%
3 Adrian Weiss
Malmö Biljardklubb
6 (5/1) 75 (46/29)
61%
3 Ragnar Grönsten
BK Milen
6 (5/1) 69 (47/22)
68%
5 Thomas Fjæran
Ask BC
7 (5/2) 89 (51/38)
57%
5 Ole Kristian Rudshavn
Oslo BK
5 (4/1) 60 (35/25)
58%
5 Didrik Vatne
Gjøvik&Raufoss BK
6 (4/2) 72 (39/33)
54%
5 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
7 (5/2) 76 (53/23)
70%
9 Emil André Gangfløt
Fredrikstad BK
4 (3/1) 45 (27/18)
60%
Show more
9 Jan Kjetil Nordrum
Gjøvik&Raufoss BK
3 (2/1) 38 (20/18)
53%
9 Jonas Kvalsund Hansen
Herøy BK
5 (3/2) 59 (31/28)
53%
9 Markus Juva
4 (3/1) 45 (24/21)
53%
9 Geir Holmqvist
Ask BC
4 (3/1) 52 (30/22)
58%
9 Alan Conway
6 (4/2) 72 (43/29)
60%
9 Juho Teittinen
5 (3/2) 59 (31/28)
53%
9 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
5 (3/2) 64 (30/34)
47%
17 Albert-Roman Borrie Stensrød
Fredrikstad BK
4 (2/2) 45 (27/18)
60%
17 Bjørn Erik Bergh
Grenland BK
5 (3/2) 72 (37/35)
51%
17 Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (2/2) 50 (27/23)
54%
17 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
5 (3/2) 58 (30/28)
52%
17 Karo Långström
4 (2/2) 52 (26/26)
50%
17 Ivan Blomqvist
Oslo BK
4 (2/2) 50 (26/24)
52%
17 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 68 (35/33)
51%
17 Leevi Auresto
4 (2/2) 49 (23/26)
47%
25 Christian Johannessen
Oslo BK
4 (2/2) 49 (28/21)
57%
25 Espen M. Andersen
Trondheim BK
4 (2/2) 52 (25/27)
48%
25 Ahmed Abiev
Svithun BK
3 (1/2) 38 (15/23)
39%
25 Henrik Olsson
Oslo BK
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
25 Mika Riikonen
3 (1/2) 31 (12/19)
39%
25 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 45 (23/22)
51%
25 Mathias Spanggaard Mortensen
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
25 Daniel Lorentzen-Styr
Oslo BK
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
33 Eirik Tonning Hatløy
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
33 Henrik Hagen
BEX BK
3 (1/2) 40 (17/23)
43%
33 Knut Inge Røstvold
Trondheim BK
3 (1/2) 33 (14/19)
42%
33 Mats Brujordet Schjetne
Ask BC
3 (1/2) 41 (21/20)
51%
33 Roger Rasmussen
Ask BC
3 (1/2) 39 (20/19)
51%
33 Bastian Andreassen
Fredrikstad BK
3 (1/2) 40 (19/21)
48%
33 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
33 Gylfi Ingason
2 (0/2) 19 (3/16)
16%
33 Martin Brackenbury
3 (1/2) 39 (20/19)
51%
33 Morgan Norberg
BK Milen
3 (1/2) 31 (11/20)
35%
33 jori Narvola
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
33 Zophonias Árnason
3 (1/2) 33 (13/20)
39%
33 Daði Már Guðmundsson
2 (0/2) 20 (4/16)
20%
33 Kim Soo Garmark
Oslo BK
2 (1/1) 26 (14/12)
54%
33 Hlynur Stefansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 31 (12/19)
39%
49 Lars Harby
Oslo BK
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
49 Ástvaldur Heiðarsson
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
49 Leó Sigurðsson
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
49 Magnús Grétar Árnason
2 (0/2) 19 (3/16)
16%
49 Sasu Hietamies
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
49 Jesper Vestergaard Nielsen
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
49 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 27 (11/16)
41%
49 Rolf G. Sedsbøe Jensen
Østkanten Biljardklubb
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
49 Pálmi Einarsson
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
49 Eysteinn Einarsson
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
49 Smári Magnússon
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
49 Jóhann Marel Viðarsson
2 (0/2) 27 (11/16)
41%
9991 Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9991 Christopher Koba
Biljardklubben Stöten
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9992 Håvard Lykke
Gjøvik&Raufoss BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9992 Sami Karttunen
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
9992 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Sep 1, 2022, 12:00 AM (local time)
Starts Sep 16, 2022, 12:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (64 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode B
Organizer Norges Biljardforbund and Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen and Ronny Kraft (rokraft@online.no, 95292997)
More info
Welcome to the 2022 Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

General
The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 64 men representing Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Men's division a race to 8 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published here in Cuescore immediately following the announcement deadline.

All tables will be updated live by the players, and the Tournament Director will confirm the scores on a regular basis. It will be possible to follow at least two tables per round via live-stream at any time. The stream will be a Pay Per View solution. Info on prices will be published later.

Schedule
Accreditation – Friday September 16 10:00-11:00
Player Meeting – Friday September 16 11:00-11:30
Tournament start – Friday September 16 12:00

Dress Code
Dress code B. Irrespective of category/division, the following rules will apply:

Shirt: Long or short sleeve piquet (polo shirt) – club or National Federation shirt. The shirt must be tucked in and long enough not to allow bare skin to be visible when stretching.

Undershirt or National Sweatshirt /Tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only with permission of the Tournament Director.

Trousers/Skirt & Belt: Formal dress trousers. The use of a belt is mandatory if the trousers are prepared for its use (i.e. if belt loops are present).

Shoes & Socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

Seeding
According to agreement between the Nordic Countries the seeding is based upon the results from the Championship 2020 and the respective national federations seeding plus the fact that the seeded no. 1 and no. 2 from the same country will be seeded in different halves of the chart.

As a result of this we have in the Men´s division the following seeding:

Seeding Men

TBA



For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Norway
Bastian Andreassen
Fri 11:40  Table 1
2   
Norway
Lars Harby
Norway
Geir Holmqvist
Fri 11:40  Table 13
3   
Iceland
Pálmi Einarsson
Norway
Christian Johannessen
Fri 11:40  Table 14
4   
Norway
Eirik Tonning Hatløy
R1
Sweden
Erik Gårdelöf
Fri 11:40  Table 10
5   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Fri 12:00  Table 26
6   
Sweden
Tony Bjorkenius
Norway
Albert-Roman Borrie Stensrød
Fri 11:40  Table 24
7   
Norway
Bjørn Erik Bergh
Sweden
Mattias Widengren
Fri 11:40  Table 22
8   
Norway
Kim Soo Garmark
Finland
Arseny Sevastyanov
R2
Fri 11:40  Table 20
9   
Denmark
Mickey Krause
Finland
Sasu Hietamies
Fri 11:40  Table 18
10   
Norway
Roger Rasmussen
Finland
Leevi Auresto
Fri 11:40  Table 16
11   
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Norway
Håvard Lykke
Fri 12:00  Table 27
12   
Finland
Sami Karttunen
Finland
Mika Riikonen
Fri 12:00  Table 28
13   
Sweden
Ragnar Grönsten
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Fri 11:40  Table 12
14   
Sweden
Christopher Koba
Iceland
Daði Már Guðmundsson
Fri 12:00  Table 29
15   
Sweden
Morgan Norberg
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Fri 11:40  Table 8
16   
Sweden
Mahmut Mutto
R1
Iceland
Ástvaldur Heiðarsson
Fri 11:40  Table 6
17   
Sweden
Senharip Azar
Norway
Knut Inge Røstvold
Fri 11:40  Table 4
18   
Norway
Ivan Blomqvist
R1
Iceland
Smári Magnússon
Fri 11:40  Table 3
19   
Finland
jori Narvola
R1
Iceland
Eysteinn Einarsson
Fri 11:40  Table 5
20   
Sweden
Marcus Sjöberg
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Fri 11:41  Table 7
21   
Norway
Didrik Vatne
R2
Iceland
Zophonias Árnason
Fri 11:41  Table 9
22   
Iceland
Jóhann Marel Viðarsson
Norway
Ahmed Abiev
Fri 11:41  Table 11
23   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Almin Salkic
Fri 12:00  Table 30
24   
Iceland
Gylfi Ingason
Norway
Emil André Gangfløt
R1
Fri 11:41  Table 15
25   
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Sweden
Henrik Olsson
Fri 11:41  Table 17
26   
Finland
Karo Långström
England
Martin Brackenbury
Fri 11:41  Table 19
27   
Sweden
Adrian Weiss
Iceland
Leó Sigurðsson
Fri 11:41  Table 21
28   
Iceland
Hlynur Stefansson
Ireland
Alan Conway
Fri 11:41  Table 23
29   
Finland
Markus Juva
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Fri 11:41  Table 25
30   
Sweden
Walter Laikre
Norway
Henrik Hagen
Fri 11:41  Table 27
31   
Norway
Espen M. Andersen
Norway
Rolf G. Sedsbøe Jensen
Fri 11:41  Table 26
32   
Norway
Thomas Fjæran
Finland
Juho Teittinen
Fri 11:41  Table 2

Winner round 1

Race to 8
33   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Norway
Geir Holmqvist
Fri 13:55  Table 23
34   
Norway
Christian Johannessen
Sweden
Erik Gårdelöf
Fri 13:55  Table 22
35   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Norway
Albert-Roman Borrie Stensrød
Fri 13:55  Table 8
36   
Norway
Bjørn Erik Bergh
R1
Finland
Arseny Sevastyanov
Fri 13:55  Table 10
37   
Denmark
Mickey Krause
Finland
Leevi Auresto
Fri 13:55  Table 2
38   
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Finland
Mika Riikonen
Fri 13:55  Table 7
39   
Sweden
Ragnar Grönsten
Iceland
Daði Már Guðmundsson
Fri 13:56  Table 5
40   
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
R1
Sweden
Mahmut Mutto
Fri 13:55  Table 4
41   
Sweden
Senharip Azar
Norway
Ivan Blomqvist
Fri 13:55  Table 9
42   
Finland
jori Narvola
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Fri 13:55  Table 6
43   
Norway
Didrik Vatne
R1
Norway
Ahmed Abiev
Fri 13:55  Table 3
44   
Sweden
Elvis Miglans
Norway
Emil André Gangfløt
Fri 13:55  Table 1
45   
Sweden
Henrik Olsson
Finland
Karo Långström
R1
Fri 13:55  Table 24
46   
Sweden
Adrian Weiss
R1
Ireland
Alan Conway
Fri 13:55  Table 17
47   
Finland
Markus Juva
R1
Sweden
Walter Laikre
Fri 13:56  Table 18
48   
Norway
Espen M. Andersen
Finland
Juho Teittinen
Fri 13:56  Table 19

Loser round 1

Race to 8
49   
Norway
Bastian Andreassen
R1
Norway
Lars Harby
Fri 15:56  Table 3
50   
Iceland
Pálmi Einarsson
Norway
Eirik Tonning Hatløy
R1
Fri 15:56  Table 4
51   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
Fri 16:00 
52   
Sweden
Mattias Widengren
Norway
Kim Soo Garmark
Fri 15:56  Table 5
53   
Finland
Sasu Hietamies
Norway
Roger Rasmussen
Fri 15:56  Table 7
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Walk Over
Fri 16:00 
56   
Sweden
Morgan Norberg
Iceland
Ástvaldur Heiðarsson
Fri 15:59  Table 19
57   
Norway
Knut Inge Røstvold
Iceland
Smári Magnússon
Fri 15:57  Table 13
58   
Iceland
Eysteinn Einarsson
Sweden
Marcus Sjöberg
Fri 15:57  Table 14
59   
Iceland
Zophonias Árnason
Iceland
Jóhann Marel Viðarsson
Fri 15:57  Table 15
60   
Walk Over
Iceland
Gylfi Ingason
 
61   
Iceland
Magnús Grétar Árnason
England
Martin Brackenbury
R1
Fri 15:57  Table 16
62   
Iceland
Leó Sigurðsson
Iceland
Hlynur Stefansson
Fri 15:57  Table 6
63   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
R2
Norway
Henrik Hagen
Fri 15:57  Table 17
64   
Norway
Rolf G. Sedsbøe Jensen
Norway
Thomas Fjæran
Fri 15:57  Table 18

Loser round 2

Race to 8
65   
Norway
Bastian Andreassen
Norway
Espen M. Andersen
Sat 09:55  Table 14
66   
Norway
Eirik Tonning Hatløy
Sweden
Walter Laikre
Sat 09:55  Table 2
67   
Sweden
Tony Bjorkenius
Ireland
Alan Conway
R2
Sat 09:55  Table 3
68   
Norway
Kim Soo Garmark
Sweden
Henrik Olsson
Sat 10:00  Table 8
69   
Norway
Roger Rasmussen
Sweden
Elvis Miglans
Sat 09:55  Table 7
70   
Walk Over
Norway
Ahmed Abiev
Sat 10:00 
71   
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Finland
jori Narvola
Sat 09:55  Table 10
72   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Senharip Azar
Sat 09:55  Table 4
73   
Norway
Knut Inge Røstvold
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 09:56  Table 15
74   
Sweden
Marcus Sjöberg
Iceland
Daði Már Guðmundsson
Sat 09:56  Table 12
75   
Iceland
Zophonias Árnason
Finland
Mika Riikonen
Sat 09:56  Table 1
76   
Iceland
Gylfi Ingason
Denmark
Mickey Krause
Sat 09:56  Table 9
77   
England
Martin Brackenbury
Norway
Bjørn Erik Bergh
Sat 09:56  Table 5
78   
Iceland
Hlynur Stefansson
R1
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 09:56  Table 11
79   
Norway
Henrik Hagen
Norway
Christian Johannessen
Sat 09:56  Table 6
80   
Norway
Thomas Fjæran
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Sat 09:56  Table 16

Winners qualification

Race to 8
81   
Norway
Geir Holmqvist
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 11:53  Table 7
82   
Norway
Albert-Roman Borrie Stensrød
Finland
Arseny Sevastyanov
Sat 11:53  Table 1
83   
Finland
Leevi Auresto
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Sat 11:53  Table 6
84   
Sweden
Ragnar Grönsten
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
R1
Sat 11:53  Table 8
85   
Norway
Ivan Blomqvist
Norway
Ole Kristian Rudshavn
R1
Sat 11:53  Table 4
86   
Norway
Didrik Vatne
Norway
Emil André Gangfløt
R1
Sat 11:53  Table 2
87   
Finland
Karo Långström
Sweden
Adrian Weiss
Sat 11:53  Table 3
88   
Finland
Markus Juva
Finland
Juho Teittinen
Sat 11:53  Table 5

Loser round 3

Race to 8
89   
Norway
Espen M. Andersen
Sweden
Walter Laikre
Sat 11:54  Table 19
90   
Ireland
Alan Conway
R2
Sweden
Henrik Olsson
Sat 11:54  Table 18
91   
Sweden
Elvis Miglans
R1
Norway
Ahmed Abiev
R1
Sat 11:54  Table 20
92   
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
R1
Sweden
Senharip Azar
Sat 11:54  Table 21
93   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 11:54  Table 13
94   
Finland
Mika Riikonen
Denmark
Mickey Krause
Sat 11:54  Table 14
95   
Norway
Bjørn Erik Bergh
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 11:54  Table 15
96   
Norway
Christian Johannessen
Norway
Thomas Fjæran
Sat 11:54  Table 16

Losers qualification

Race to 8
97   
Sweden
Walter Laikre
R1
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
R1
Sat 14:01  Table 10
98   
Ireland
Alan Conway
R1
Finland
Leevi Auresto
Sat 14:01  Table 3
99   
Sweden
Elvis Miglans
Norway
Albert-Roman Borrie Stensrød
Sat 14:26  Table 5
100   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 14:22  Table 2
101   
Sweden
Mahmut Mutto
Finland
Juho Teittinen
Sat 14:26  Table 8
102   
Denmark
Mickey Krause
Finland
Karo Långström
Sat 14:01  Table 1
103   
Norway
Bjørn Erik Bergh
Norway
Didrik Vatne
Sat 14:22  Table 12
104   
Norway
Thomas Fjæran
R3
Norway
Ivan Blomqvist
Sat 14:01  Table 4

Last sixteen

Race to 8
105   
Norway
Geir Holmqvist
Norway
Didrik Vatne
R3
Sat 16:28  Table 2
106   
Finland
Arseny Sevastyanov
R2
Ireland
Alan Conway
Sat 16:28  Table 8
107   
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Norway
Thomas Fjæran
Sat 16:28  Table 6
108   
Sweden
Ragnar Grönsten
Finland
Juho Teittinen
Sat 16:29  Table 1
109   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
R1
Sweden
Elvis Miglans
Sat 16:29  Table 7
110   
Norway
Emil André Gangfløt
Denmark
Mickey Krause
Sat 16:29  Table 5
111   
Sweden
Adrian Weiss
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Sat 16:29  Table 4
112   
Finland
Markus Juva
Sweden
Senharip Azar
Sat 16:29  Table 10

Quarter final

Race to 8
113   
Norway
Didrik Vatne
Finland
Arseny Sevastyanov
Sun 09:56  Table 1
114   
Norway
Thomas Fjæran
Sweden
Ragnar Grönsten
Sun 09:56  Table 9
115   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
R1
Denmark
Mickey Krause
Sun 09:56  Table 3
116   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Senharip Azar
Sun 09:56  Table 7

Semi final

Race to 8
117   
Finland
Arseny Sevastyanov
Sweden
Ragnar Grönsten
Sun 12:10  Table 2
118   
Denmark
Mickey Krause
Sweden
Adrian Weiss
Sun 12:10  Table 6

Final

Race to 8
119   
Finland
Arseny Sevastyanov
R1
Denmark
Mickey Krause
R2
Sun 14:41  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants