Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 10 - February 11, 2024

SPT Elit R1 9-Ball - SBS

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
7 (7/0) 89 (63/26)
71%
1000
2 Sweden Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 74 (49/25)
66%
800
3 Sweden Daniel Bakircioglu
Elme Biljardklubb
5 (4/1) 75 (38/37)
51%
600
3 Sweden Christopher Koba
Biljardklubben Stöten
6 (5/1) 89 (49/40)
55%
600
5 Sweden Wille Viitanen
Karlskoga Biljardklubb
5 (4/1) 66 (39/27)
59%
500
5 Sweden Kasper Östlund
Borlänge Biljardklubb
5 (4/1) 68 (42/26)
62%
500
5 Sweden Ragnar Grönsten
4 (3/1) 54 (34/20)
63%
500
5 Sweden Walter Laikre
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 55 (34/21)
62%
500
9 Sweden Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 66 (35/31)
53%
400
Show more
9 Sweden Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
3 (2/1) 39 (19/20)
49%
400
9 Sweden Robert Olsson
Borlänge Biljardklubb
4 (3/1) 56 (28/28)
50%
400
9 Sweden Louise Furberg (Pro Billiard Club)
5 (3/2) 68 (34/34)
50%
400
9 Lebanon Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 54 (30/24)
56%
400
9 Sweden Sten Järledal
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 60 (32/28)
53%
400
9 Sweden Tianfang Zhang
4 (3/1) 57 (34/23)
60%
400
9 Sweden Adam Nilsson
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 41 (23/18)
56%
400
17 Sweden Herman Jonsson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 49 (24/25)
49%
300
17 Sweden Gustav Liljeby
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 54 (30/24)
56%
300
17 Sweden Björn Odelbrink
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 52 (26/26)
50%
300
17 Sweden Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 54 (28/26)
52%
300
17 Sweden Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
300
17 Sweden Senharip Azar (Pro Billiard Club)
3 (1/2) 44 (22/22)
50%
300
17 Sweden Mattias Engstrand
4 (2/2) 51 (27/24)
53%
300
17 Sweden Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
4 (2/2) 46 (21/25)
46%
300
17 Sweden Christoffer Lugowski
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 38 (16/22)
42%
300
17 Sweden Laszlo Szili
BK Milen
3 (2/1) 41 (24/17)
59%
300
17 Sweden Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 59 (29/30)
49%
300
17 Sweden Pierre Hesselgren
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 48 (24/24)
50%
300
17 Sweden Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 42 (19/23)
45%
300
17 Sweden Andreas Aksoy
Kristinehamns Biljardklubb
3 (1/2) 44 (21/23)
48%
300
17 Iran Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 44 (21/23)
48%
300
17 Sweden Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 49 (25/24)
51%
300
33 Sweden Jonah Kramer
Umeå Biljardklubb
1 (0/1) 10 (2/8)
20%
200
33 Sweden Sebastian Simonsson
Kville Biljard Club
3 (1/2) 38 (14/24)
37%
200
33 Sweden Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 41 (17/24)
41%
200
33 Sweden Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 29 (12/17)
41%
200
33 Sweden Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 40 (20/20)
50%
200
33 Syria Siwar Dallo
Kristinehamns Biljardklubb
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
200
33 Sweden Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
200
33 Sweden Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 41 (20/21)
49%
200
33 Iran Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 43 (19/24)
44%
200
33 Sweden Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
200
33 Sweden Pontus Dalén
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
200
33 Sweden Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 43 (21/22)
49%
200
33 Sweden Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 38 (16/22)
42%
200
33 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
200
33 Estonia Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 41 (19/22)
46%
200
33 Sweden Melvin Hultgren
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 37 (14/23)
38%
200
49 Sweden Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
100
49 Sweden Björn Schütz
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 20 (3/17)
15%
100
49 Sweden Göte Nigård
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 29 (12/17)
41%
100
49 Sweden Morgan Norberg
BK Milen
2 (0/2) 29 (12/17)
41%
100
49 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
100
49 Sweden Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
100
49 Sweden Gustaf Carleson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
100
Starts Feb 10, 2024, 9:00 AM Until Feb 11, 2024 (local time)
Entry deadline Feb 7, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430)
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (55 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 45+ touren,
More info
Startavgift: 800 kronor

Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450



Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
Sweden
Christoffer Lugowski
Sat 09:09  Table 21
3   
Estonia
Mart Liigant
Lebanon
Elie Naman
Sat 09:09  Table 25
4   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sat 09:09  Table 28
5   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Walk Over
 
6   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Sten Järledal
Sat 09:09  Table 11
7   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Andreas Aksoy
Sat 09:09  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
 
9   
Sweden
Adam Nilsson
Walk Over
 
10   
Sweden
Stefan Ericson
Syria
Siwar Dallo
Sat 09:09  Table 3
11   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 09:09  Table 12
12   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Herman Jonsson
Sat 09:09  Table 23
13   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Mattias Engstrand
Sat 09:09  Table 8
14   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 09:09  Table 16
15   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Elvis Miglans
Sat 09:09  Table 15
16   
Walk Over
Sweden
Anders Edvardsson
 
17   
Sweden
Anders Johansson
Walk Over
 
18   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Tianfang Zhang (Pro Billiard Club)
Sat 09:09  Table 1
19   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Alex Embermark
Sat 09:09  Table 22
20   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Gustaf Carleson
Sat 09:09  Table 29
21   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Largo Callicra
Sat 09:09  Table 24
22   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Morgan Norberg
Sat 09:09  Table 30
23   
Sweden
Jonah Kramer
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 09:09  Table 17
24   
Walk Over
Sweden
Ragnar Grönsten ( Pro Billiard Club)
 
25   
Sweden
Gabriel Aspholm
Walk Over
 
26   
Sweden
Pontus Dalén
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 09:09  Table 5
27   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Melvin Hultgren
R1
Sat 09:09  Table 18
28   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Kasper Östlund
Sat 09:09  Table 2
29   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Robert Olsson
Sat 09:09  Table 6
30   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Adam Peteri
Sat 09:09  Table 13
31   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Thomas Stadler
Sat 09:09  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Mark Yousef
 

Winners qualification

Race to 9
33   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
Sat 10:22  Table 1
34   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 10:40  Table 3
35   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 10:38  Table 2
36   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sat 10:45  Table 28
37   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Stefan Ericson
Sat 10:10  Table 21
38   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 10:26  Table 30
39   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 10:50  Table 5
40   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 10:43  Table 11
41   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Tianfang Zhang (Pro Billiard Club)
Sat 10:21  Table 25
42   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Christopher Koba
Sat 10:46  Table 4
43   
Sweden
Laszlo Szili
Iran
Toraj Larki
Sat 11:07  Table 22
44   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Ragnar Grönsten ( Pro Billiard Club)
Sat 10:10  Table 29
45   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 10:30  Table 23
46   
Sweden
Melvin Hultgren
Sweden
Kasper Östlund
Sat 10:47  Table 12
47   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Andrian Ristic
Sat 10:48  Table 16
48   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Mark Yousef
Sat 11:34  Table 7

Loser round 1

Race to 8
49   
Walk Over
Sweden
Christoffer Lugowski
 
50   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sat 10:42  Table 17
51   
Walk Over
Sweden
Sten Järledal
 
52   
Sweden
Andreas Aksoy
Walk Over
 
53   
Walk Over
Syria
Siwar Dallo
 
54   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Herman Jonsson
Sat 10:28  Table 10
55   
Sweden
Mattias Engstrand
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 10:57  Table 8
56   
Sweden
Elvis Miglans
Walk Over
 
57   
Walk Over
Iran
Hassan Nasaji
 
58   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Gustaf Carleson
Sat 10:53  Table 18
59   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Morgan Norberg
Sat 10:59  Table 15
60   
Sweden
Jonah Kramer
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Pontus Dalén
 
62   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 10:55  Table 6
63   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Adam Peteri
Sat 11:00  Table 24
64   
Sweden
Thomas Stadler
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 8
65   
Sweden
Christoffer Lugowski
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 12:26  Table 18
66   
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sweden
Andrian Ristic
Sat 12:30  Table 2
67   
Sweden
Sten Järledal
R1
Sweden
Melvin Hultgren
Sat 11:50  Table 30
68   
Sweden
Andreas Aksoy
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 12:22  Table 24
69   
Syria
Siwar Dallo
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 11:28  Table 25
70   
Sweden
Herman Jonsson
Iran
Toraj Larki
Sat 13:03  Table 29
71   
Sweden
Mattias Engstrand
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 12:39  Table 5
72   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Anders Johansson
Sat 11:28  Table 1
73   
Iran
Hassan Nasaji
Estonia
Mirko Raid
Sat 12:25  Table 23
74   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 12:36  Table 1
75   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 12:36  Table 3
76   
Sweden
Jonah Kramer
Sweden
Stefan Ericson
Sat 11:40  Table 21
77   
Sweden
Pontus Dalén
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sat 12:53  Table 21
78   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 12:28  Table 7
79   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 12:38  Table 4
80   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
Sat 11:28  Table 29

Last thirtytwo

Race to 9
81   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 14:05  Table 28
82   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Anders Johansson
Sat 14:05  Table 7
83   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sat 14:22  Table 29
84   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Sten Järledal
Sat 14:05  Table 6
85   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Andreas Aksoy
Sat 14:05  Table 3
86   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 14:22  Table 5
87   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
Sat 14:05  Table 30
88   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Christoffer Lugowski
Sat 14:27  Table 21
89   
Sweden
Tianfang Zhang (Pro Billiard Club)
Sweden
Mattias Engstrand
Sat 14:13  Table 18
90   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 14:29  Table 25
91   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sat 14:05  Table 8
92   
Sweden
Ragnar Grönsten ( Pro Billiard Club)
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 14:04  Table 22
93   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Stefan Ericson
Sat 14:04  Table 24
94   
Sweden
Kasper Östlund
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 14:06  Table 23
95   
Sweden
Robert Olsson
Iran
Hassan Nasaji
Sat 14:10  Table 1
96   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Herman Jonsson
Sat 14:24  Table 2

Last sixteen

Race to 9
97   
Sweden
Walter Laikre
Lebanon
Elie Naman
Sun 09:08  Table 21
98   
Sweden
Daniel Bakircioglu
R1
Sweden
Sten Järledal
R3
Sun 09:08  Table 18
99   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 09:08  Table 22
100   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 09:08  Table 30
101   
Sweden
Tianfang Zhang (Pro Billiard Club)
Sweden
Christopher Koba
Sun 09:08  Table 29
102   
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sweden
Ragnar Grönsten ( Pro Billiard Club)
Sun 09:08  Table 28
103   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Kasper Östlund
Sun 09:08  Table 23
104   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Mark Yousef
Sun 09:08  Table 25

Quarter final

Race to 9
105   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sun 10:43  Table 28
106   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Wille Viitanen
Sun 10:43  Table 29
107   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Ragnar Grönsten ( Pro Billiard Club)
Sun 10:43  Table 18
108   
Sweden
Kasper Östlund
Sweden
Mark Yousef
Sun 10:43  Table 30

Semi final

Race to 9
109   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 12:59  Table 30
110   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Mark Yousef
Sun 12:59  Table 28

Final

Race to 9
111   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Mark Yousef
Sun 14:28  Table 29

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants