Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

September 23, - September 25, 2016

NM 10-Ball (NC5 Elite)

Add players

Please wait...
10-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Vegar Kristiansen
Stoppball Nidaros BK
7 (7/0) 76 (56/20)
74%
120
2 Jørgen Nilsen
BEX BK
7 (6/1) 81 (49/32)
60%
104
3 Matias Sætre
Hyllestad IL, BG
7 (5/2) 78 (46/32)
59%
92
3 Roger Rasmussen
Oslo BK
6 (5/1) 74 (47/27)
64%
92
5 Christian Johannessen
Oslo BK
5 (4/1) 53 (34/19)
64%
96
5 Damianos Giallourakis
Oslo BK
5 (4/1) 60 (37/23)
62%
77
5 Hasan Emre Vural
Unique BK
5 (4/1) 50 (34/16)
68%
77
5 Mats Brujordet Schjetne
Ask BC
7 (5/2) 77 (51/26)
66%
77
9 Eirik Riisnæs
Oslo BK
4 (3/1) 47 (30/17)
64%
53
Show more
9 Henrik Hagen
BEX BK
4 (3/1) 39 (24/15)
62%
53
9 Jan Kjetil Nordrum
Gjøvik&Raufoss BK
4 (3/1) 53 (30/23)
57%
66
9 Knut Egil Michaelsen
Kongsvinger BK
7 (5/2) 70 (43/27)
61%
66
9 Knut Inge Røstvold
Trondheim BK
4 (3/1) 53 (30/23)
57%
53
9 Tom Bjerke
Gjøvik&Raufoss BK
4 (3/1) 47 (30/17)
64%
53
9 Henning Svensson
Oslo BK
6 (4/2) 63 (34/29)
54%
88
9 Didrik Vatne
Ask BC
5 (4/1) 67 (38/29)
57%
66
17 Emil André Gangfløt
Fredrikstad BK
4 (2/2) 47 (20/27)
43%
32
17 Gard Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
4 (2/2) 45 (26/19)
58%
19
17 Gavin Powell
Kongsvinger BK
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
24
17 Henning Ingvorsen
Grenland BK
4 (2/2) 43 (21/22)
49%
24
17 Ine Helvik
Svithun BK
4 (2/2) 47 (26/21)
55%
19
17 Ingolf Höns
Ask BC
4 (2/2) 50 (23/27)
46%
24
17 Jan Morten Arnesen
Fredrikstad BK
4 (2/2) 49 (26/23)
53%
24
17 Kenneth Rognstad
Gjøvik&Raufoss BK
3 (2/1) 33 (17/16)
52%
19
17 Lars Harby
Oslo BK
3 (2/1) 37 (20/17)
54%
24
17 Mark McGauley
Oslo BK
4 (2/2) 48 (23/25)
48%
19
17 Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Fredrikstad BK
4 (2/2) 51 (23/28)
45%
24
17 Pål Daud Fillipsveen
Oslo BK
3 (2/1) 31 (17/14)
55%
19
17 Robert Farinetti
BEX BK
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
24
17 Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Ask BC
3 (2/1) 34 (20/14)
59%
19
17 Helge Gjerde
Trondheim BK
4 (2/2) 50 (26/24)
52%
24
17 Bjørn Erik Øverland
Oslo BK
4 (2/2) 46 (18/28)
39%
64
33 Bernt Even Nilsen
Ask BC
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
15
33 Espen Eriksen
Trondheim BK
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
15
33 Geir Tollefsrud
Gjøvik&Raufoss BK
3 (1/2) 34 (11/23)
32%
20
33 Gjermund Flage
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
15
33 Jostein Jullum
Kongsvinger BK
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
15
33 June Therese Håndstad
Stoppball Nidaros BK
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
15
33 Larry Skogheim
Asker BK
3 (1/2) 37 (15/22)
41%
15
33 Marius Nørsterud
Oslo BK
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
15
33 Martin Asphaug
Asker BK
4 (2/2) 42 (20/22)
48%
15
33 Nina Torvund
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 32 (12/20)
38%
20
33 Øzgur Simsek
Oslo BK
4 (2/2) 41 (18/23)
44%
15
33 Robert Gelin Rysjedal
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 35 (13/22)
37%
15
33 Ronny Korsmo
Strømmen BK
4 (2/2) 44 (20/24)
45%
20
33 Vilde Mary Dingsøyr Holme
Hyllestad IL, BG
4 (2/2) 48 (22/26)
46%
20
33 Sebastian Meling
Oslo BK
2 (0/2) 29 (13/16)
45%
40
33 Robin Hagerup Ertesvåg
Oslo BK
3 (1/2) 38 (19/19)
50%
15
49 Bjørn Johan Lorange
Oslo BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
11
49 Christian Wikeby
Oslo BK
2 (0/2) 25 (10/15)
40%
14
49 Eystein Gangfløt
Fredrikstad BK
2 (0/2) 19 (4/15)
21%
14
49 Håkon Walland
Oslo BK
3 (1/2) 35 (15/20)
43%
11
49 Kendall Kion
Oslo BK
2 (0/2) 23 (8/15)
35%
11
49 Kent Hansen
Oslo BK
2 (0/2) 19 (4/15)
21%
14
49 Kim Ronny Nygård
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 23 (8/15)
35%
11
49 Magne Saltnessand
Trondheim BK
4 (2/2) 49 (25/24)
51%
11
49 Robert Grønlie
Trondheim BK
2 (0/2) 25 (10/15)
40%
11
49 Robin Svedin
Reisa BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
49 Vegar Lind
Stoppball Nidaros BK
2 (0/2) 25 (10/15)
40%
8
49 Stig Nesvik
Oslo BK
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
28
49 Leif Erik Olsen
Bjørkelangen Sportsforening – Biljard
2 (0/2) 21 (6/15)
29%
14
49 Katja Wolff
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 17 (2/15)
12%
14
49 Elias Rytterager Johnsen
Horten BK
2 (0/2) 16 (1/15)
6%
14
49 Ole Kristian Rudshavn
Oslo BK
2 (0/2) 19 (4/15)
21%
28
65 Christel Hanah Johnsen
Oslo BK
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
10
65 Erik Gårdelöf
Oslo BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
65 Espen Kristiansen
Fredrikstad BK
1 (0/1) 7 (0/7)
0%
10
65 Jan Thomassen
Oslo Biljard1 PS
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
8
65 Roy Karlsen
Asker BK
3 (1/2) 30 (11/19)
37%
8
65 Simon Ebsa
Horten BK
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
10
65 Kristoffer Lindblad
Oslo Biljard1 PS
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
10
65 Goran Nikolic
Oslo BK
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
8
65 Vinko Smolic
Fredrikstad BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
8
65 Anders Lie
Fredrikstad BK
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
10
Entry deadline Sep 20, 2016, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 23, 2016, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination (74 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Divisjon 3 Øst 2016, Divisjon 2 Øst 2016, Divisjon 1 Øst 2016, Divisjon 1 Vest 2016, Divisjon 2 Vest 2016, Divisjon 1 Sør 2016, Divisjon 1 Midt 2016, Divisjon 1 Nord 1 2016, Divisjon 1 Nord 2 2016 and Elite pool 2016
Organizer Oslo BK
Contact Egil Arne Sørensen

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Didrik Vatne
Anders Lie
Fri 18:00  Table 2
2   
Bernt Even Nilsen
Walk Over
 
3   
Walk Over
Robert Gelin Rysjedal
 
4   
Elias Rytterager Johnsen
Walk Over
 
5   
Håkon Walland
Robin Hagerup Ertesvåg
Fri 18:00  Table 4
6   
Robert Grønlie
Walk Over
 
7   
Walk Over
Kendall Onstad
 
8   
Kristoffer Lindblad
Øzgur Sim
Fri 18:00  Table 5
9   
Henning Svensson
Jan Thomassen
Fri 18:00  Table 6
10   
Christian Johannessen
Walk Over
 
11   
Walk Over
Bjørn Johan Lorange
 
12   
Gjermund Flage
Walk Over
 
13   
Walk Over
Jostein Jullum
 
14   
Marius Nørsterud
Walk Over
 
15   
Walk Over
Emil Andrè Gangfløt
 
16   
Christel Hanah Johnsen
Magne Saltnessand
Fri 18:00  Table 7
17   
Knut Egil Michaelsen
Simon Ebsa
Fri 18:00  Table 8
18   
Eystein Gangfløt
Walk Over
 
19   
Walk Over
Geir Tollefsrud
 
20   
Helge Silva
Walk Over
 
21   
Walk Over
Jan Kjetil Nordrum
 
22   
Kim Ronny Nygård
Walk Over
 
23   
Walk Over
Katja Wolff
 
24   
Martin Asphaug
Vinko Smolic
Fri 18:00  Table 9
25   
Ronny Korsmo
Roy Karlsen
Fri 18:00  Table 16
26   
Larry Skogheim
Walk Over
 
27   
Walk Over
Bjørn Erik Øverland
 
28   
Goran Nikolic
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Fri 18:00  Table 15
29   
Walk Over
Leif Erik Olsen
 
30   
Henning Ingvorsen
Walk Over
 
31   
Walk Over
Espen Eriksen
 
32   
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Espen Gretzky Kristiansen
Fri 18:00  Table 14

Winner round 1

Race to 8
33   
Mats Brujordet Schjetne
Didrik Vatne
Fri 19:30  Table 8
34   
Bernt Even Nilsen
Kent Hansen
Fri 20:49  Table 3
35   
Gard Eiken Flage
Robert Gelin Rysjedal
Fri 18:00  Table 10
36   
Elias Rytterager Johnsen
Hasan Emre Vural
Fri 18:00  Table 11
37   
Erik Gårdelöf
Robin Hagerup Ertesvåg
Fri 19:30  Table 5
38   
Robert Grønlie
Lars Harby
Fri 18:00 
39   
Jan Morten Arnesen
Kendall Onstad
Fri 19:30  Table 4
40   
Kristoffer Lindblad
Jørgen Nilsen
Fri 19:30  Table 13
41   
Matias Sætre
Henning Svensson
Fri 19:30  Table 14
42   
Christian Johannessen
Ole Kristian Rudshavn
Fri 19:30  Table 2
43   
Sebastian Meling
Bjørn Johan Lorange
Fri 19:30 
44   
Gjermund Flage
Knut Inge Røstvold
Fri 19:30  Table 9
45   
Roger Rasmussen
Jostein Jullum
Fri 20:54  Table 1
46   
Marius Nørsterud
Robin Svedin
Fri 20:55 
47   
Ingolf Höns
Emil Andrè Gangfløt
Fri 20:00  Table 15
48   
Magne Saltnessand
Tom Bjerke
Fri 19:30  Table 16
49   
Kenneth Rognstad
Knut Egil Michaelsen
Fri 19:30  Table 7
50   
Eystein Gangfløt
Nina Torvund
Fri 22:05  Table 16
51   
Vegar Lind
Geir Tollefsrud
Fri 20:30  Table 10
52   
Helge Silva
Eirik Riisnæs
Fri 21:08  Table 7
53   
Mark McGauley
Jan Kjetil Nordrum
Fri 21:13  Table 5
54   
Kim Ronny Nygård
June Therese Håndstad
Fri 18:00  Table 12
55   
Gavin Powell
Katja Wolff
Fri 19:30  Table 11
56   
Martin Asphaug
Damianos Yiallourakis
Fri 19:30  Table 10
57   
Vegar Kristiansen
Roy Karlsen
Fri 20:39  Table 14
58   
Larry Skogheim
Stig Cornelius Nesvik
Fri 20:44  Table 4
59   
Robert Farinetti
Bjørn Erik Øverland
Fri 20:30  Table 12
60   
Goran Nikolic
Henrik Hagen
Fri 21:19  Table 13
61   
Pål Daud Fillipsveen
Leif Erik Olsen
Fri 19:30  Table 5
62   
Henning Ingvorsen
Ine Helvik
Fri 21:19  Table 14
63   
Christian Wikeby
Espen Eriksen
Fri 20:33  Table 2
64   
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Fri 18:00  Table 13

Loser round 1

Race to 7
65   
Anders Lie
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Sat 11:00  Table 2
66   
Walk Over
Christian Wikeby
 
67   
Walk Over
Henning Ingvorsen
 
68   
Walk Over
Leif Erik Olsen
 
69   
Håkon Walland
Goran Nikolic
Sat 11:00  Table 3
70   
Walk Over
Bjørn Erik Øverland
 
71   
Walk Over
Stig Cornelius Nesvik
 
72   
Øzgur Sim
Roy Karlsen
Sat 11:00  Table 4
73   
Jan Thomassen
Martin Asphaug
Sat 11:00  Table 5
74   
Walk Over
Katja Wolff
 
75   
Walk Over
Kim Ronny Nygård
 
76   
Walk Over
Mark McGauley
 
77   
Walk Over
Helge Silva
 
78   
Walk Over
Vegar Lind
 
79   
Walk Over
Eystein Gangfløt
 
80   
Christel Hanah Johnsen
Knut Egil Michaelsen
Sat 11:00  Table 6
81   
Simon Ebsa
Magne Saltnessand
Sat 11:00  Table 7
82   
Walk Over
Ingolf Höns
 
83   
Walk Over
Robin Svedin
 
84   
Walk Over
Jostein Jullum
 
85   
Walk Over
Gjermund Flage
 
86   
Walk Over
Bjørn Johan Lorange
 
87   
Walk Over
Ole Kristian Rudshavn
 
88   
Vinko Smolic
Henning Svensson
Sat 11:00  Table 14
89   
Ronny Korsmo
Kristoffer Lindblad
Sat 11:00  Table 13
90   
Walk Over
Kendall Onstad
 
91   
Walk Over
Robert Grønlie
 
92   
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Erik Gårdelöf
Sat 11:00 
93   
Walk Over
Elias Rytterager Johnsen
 
94   
Walk Over
Gard Eiken Flage
 
95   
Walk Over
Kent Hansen
 
96   
Espen Gretzky Kristiansen
Mats Brujordet Schjetne
Sat 11:00  Table 1

Winners qualification

Race to 8
97   
Didrik Vatne
Bernt Even Nilsen
Sat 12:42  Table 3
98   
Robert Gelin Rysjedal
Hasan Emre Vural
Sat 12:43  Table 7
99   
Robin Hagerup Ertesvåg
Lars Harby
Sat 12:00  Table 10
100   
Jan Morten Arnesen
Jørgen Nilsen
Sat 12:38  Table 13
101   
Matias Sætre
Christian Johannessen
Sat 12:00  Table 1
102   
Sebastian Meling
Knut Inge Røstvold
Sat 12:00  Table 12
103   
Roger Rasmussen
Marius Nørsterud
Sat 12:33  Table 5
104   
Emil Andrè Gangfløt
Tom Bjerke
Sat 12:00  Table 2
105   
Kenneth Rognstad
Nina Torvund
Sat 12:00  Table 16
106   
Geir Tollefsrud
Eirik Riisnæs
Sat 12:00  Table 11
107   
Jan Kjetil Nordrum
June Therese Håndstad
Sat 12:00  Table 15
108   
Gavin Powell
Damianos Yiallourakis
Sat 12:00  Table 14
109   
Vegar Kristiansen
Larry Skogheim
Sat 12:00  Table 9
110   
Robert Farinetti
Henrik Hagen
Sat 12:38  Table 6
111   
Pål Daud Fillipsveen
Ine Helvik
Sat 12:00  Table 4
112   
Espen Eriksen
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Sat 12:00  Table 8

Loser round 2

Race to 7
113   
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Christian Wikeby
Sat 13:50  Table 6
114   
Henning Ingvorsen
Leif Erik Olsen
Sat 13:46  Table 12
115   
Håkon Walland
Bjørn Erik Øverland
Sat 14:00  Table 2
116   
Stig Cornelius Nesvik
Øzgur Sim
Sat 13:16  Table 9
117   
Martin Asphaug
Katja Wolff
Sat 14:00  Table 13
118   
Kim Ronny Nygård
Mark McGauley
Sat 14:00  Table 1
119   
Helge Silva
Vegar Lind
Sat 13:26  Table 8
120   
Eystein Gangfløt
Knut Egil Michaelsen
Sat 13:18  Table 1
121   
Magne Saltnessand
Ingolf Höns
Sat 13:27  Table 16
122   
Robin Svedin
Jostein Jullum
Sat 14:00 
123   
Gjermund Flage
Bjørn Johan Lorange
Sat 14:00 
124   
Ole Kristian Rudshavn
Henning Svensson
Sat 13:28  Table 15
125   
Ronny Korsmo
Kendall Onstad
Sat 13:31  Table 5
126   
Robert Grønlie
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Sat 14:00  Table 4
127   
Elias Rytterager Johnsen
Gard Eiken Flage
Sat 13:37  Table 7
128   
Kent Hansen
Mats Brujordet Schjetne
Sat 14:00  Table 14

Losers qualification

Race to 8
129   
Vilde Mary Dingsøyr Holme
Emil Andrè Gangfløt
Sat 16:00  Table 12
130   
Henning Ingvorsen
Marius Nørsterud
Sat 15:12  Table 1
131   
Bjørn Erik Øverland
Sebastian Meling
Sat 15:34  Table 15
132   
Øzgur Sim
Matias Sætre
Sat 15:40  Table 4
133   
Martin Asphaug
Jan Morten Arnesen
Sat 15:33  Table 10
134   
Mark McGauley
Robin Hagerup Ertesvåg
Sat 15:22  Table 16
135   
Helge Silva
Robert Gelin Rysjedal
Sat 15:13  Table 9
136   
Knut Egil Michaelsen
Bernt Even Nilsen
Sat 15:40  Table 8
137   
Ingolf Höns
Espen Eriksen
Sat 15:20  Table 5
138   
Jostein Jullum
Ine Helvik
Sat 16:00  Table 1
139   
Gjermund Flage
Robert Farinetti
Sat 15:35  Table 13
140   
Henning Svensson
Larry Skogheim
Sat 15:42  Table 6
141   
Ronny Korsmo
Gavin Powell
Sat 15:37  Table 14
142   
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
June Therese Håndstad
Sat 16:00  Table 3
143   
Gard Eiken Flage
Geir Tollefsrud
Sat 15:32  Table 2
144   
Mats Brujordet Schjetne
Nina Torvund
Sat 15:43  Table 11

Last thirtytwo

Race to 8
145   
Didrik Vatne
Ine Helvik
Sat 18:00  Table 16
146   
Hasan Emre Vural
Bjørn Erik Øverland
Sat 18:00  Table 14
147   
Lars Harby
Henning Svensson
Sat 18:00  Table 12
148   
Jørgen Nilsen
Gavin Powell
Sat 18:00  Table 10
149   
Christian Johannessen
Emil Andrè Gangfløt
Sat 18:00  Table 6
150   
Knut Inge Røstvold
Ingolf Höns
Sat 18:00  Table 4
151   
Roger Rasmussen
Mark McGauley
Sat 18:00  Table 15
152   
Tom Bjerke
Henning Ingvorsen
Sat 18:00  Table 2
153   
Kenneth Rognstad
Matias Sætre
Sat 18:00  Table 8
154   
Eirik Riisnæs
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Sat 18:00  Table 3
155   
Jan Kjetil Nordrum
Helge Silva
Sat 18:00  Table 5
156   
Damianos Yiallourakis
Robert Farinetti
Sat 18:00  Table 1
157   
Vegar Kristiansen
Gard Eiken Flage
Sat 18:00  Table 7
158   
Henrik Hagen
Jan Morten Arnesen
Sat 18:00  Table 11
159   
Pål Daud Fillipsveen
Knut Egil Michaelsen
Sat 18:00  Table 13
160   
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Mats Brujordet Schjetne
Sat 18:00  Table 9

Last sixteen

Race to 8
161   
Didrik Vatne
Hasan Emre Vural
Sat 20:00  Table 4
162   
Henning Svensson
Jørgen Nilsen
Sat 20:00  Table 2
163   
Christian Johannessen
Knut Inge Røstvold
Sat 20:00  Table 13
164   
Roger Rasmussen
Tom Bjerke
Sat 20:00  Table 12
165   
Matias Sætre
Eirik Riisnæs
Sat 20:00  Table 14
166   
Jan Kjetil Nordrum
Damianos Yiallourakis
Sat 20:00  Table 6
167   
Vegar Kristiansen
Henrik Hagen
Sat 20:00  Table 1
168   
Knut Egil Michaelsen
Mats Brujordet Schjetne
Sat 20:00  Table 3

Quarter final

Race to 8
169   
Hasan Emre Vural
Jørgen Nilsen
Sun 11:00  Table 1
170   
Christian Johannessen
Roger Rasmussen
Sun 11:00  Table 6
171   
Matias Sætre
Damianos Yiallourakis
Sun 11:00  Table 4
172   
Vegar Kristiansen
Mats Brujordet Schjetne
Sun 11:00  Table 2

Semi final

Race to 8
173   
Jørgen Nilsen
Roger Rasmussen
Sun 13:00  Table 2
174   
Matias Sætre
Vegar Kristiansen
Sun 13:00  Table 6

Final

Race to 8
175   
Jørgen Nilsen
Vegar Kristiansen
Sun 15:00  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants (74)

    Sponsorer