Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 1, 2022

SPT Klass 1 R7 10-Ball, Västerås

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R7 i Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R7 i Västerås. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 55 (36/19)
65%
500
2 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
6 (5/1) 53 (32/21)
60%
400
3 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 42 (27/15)
64%
300
3 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
5 (4/1) 46 (29/17)
63%
300
5 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
6 (4/2) 49 (29/20)
59%
250
5 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 55 (30/25)
55%
250
5 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
5 (4/1) 45 (28/17)
62%
250
5 Magnus Strand
Västerås Biljardsällskap
5 (4/1) 39 (27/12)
69%
250
9 Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
4 (3/1) 31 (19/12)
61%
200
Show more
9 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 37 (21/16)
57%
200
9 Mart Liigant
5 (3/2) 48 (25/23)
52%
200
9 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 36 (20/16)
56%
200
9 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 47 (23/24)
49%
200
9 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
200
9 Melvin Hultgren
Västerviks Biljard
4 (3/1) 36 (18/18)
50%
200
9 Jan-Erik Jonsson
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 38 (18/20)
47%
200
17 Pontus Reece Lagerkvist
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 28 (16/12)
57%
150
17 Felix Karlberg
Skaraborgs BK
2 (1/1) 20 (11/9)
55%
150
17 Lars Mehtälä
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
150
17 Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
150
17 Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (8/15)
35%
150
17 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
150
17 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
150
17 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
150
17 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 30 (15/15)
50%
150
17 Fenix Rautio
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (13/20)
39%
150
17 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 14 (7/7)
50%
150
17 Bo Törnqvist
Kville Biljard Club
2 (1/1) 16 (8/8)
50%
150
17 Fredrik Haarberg
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
150
17 Rickard Skogtoft
Biljardklubben Söder
3 (2/1) 23 (17/6)
74%
150
17 Roberth Markewall
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
150
17 Thorgny Lindqvist
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 38 (21/17)
55%
150
33 Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Ann-Sofie Löfgren
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
100
33 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (13/13)
50%
100
33 Chingiz Sadyhov
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
100
33 Thomas Ragnarsson
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
100
33 Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
100
33 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
100
33 Christer Fernqvist
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 tore johansson
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
100
33 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (13/13)
50%
100
33 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
100
33 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
100
33 Janne lindmark
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
100
33 Jens Bergman
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 19 (6/13)
32%
100
49 Christian Olsson
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
50
49 Björn Schütz
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
50
49 Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
50
49 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 11 (0/11)
0%
50
49 Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
50
49 Johan Larsson
Familjens BF
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
50
49 Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
50
49 Alireza Hafezi
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
50
49 Johan Hellman
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
50
9993 Conny Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Hamida Aymen
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Sep 28, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 1, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (57 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Hejsan alla. Tävlingen kommer att starta klockan 09.00 på Lördag.
Kontant betalning, 500kr.
Vi har 8 poolbord varav ett är tightpocket. Alla bord kommer att användas. Var på plats senast 30 minuter innan utsatt starttid för din match på cuescore! Tillsammans så hjälps vi åt att få tävlingen att gå så smooth som möjligt :)… Hallen kommer att öppna 08.30. Spelarmöte är 08.50. Tänk på dresscode och läs igenom reglerna en extra gång inför tävlingen :D
Goa härliga mackor kommer att finnas till försäljning till schysst pris. Även Billys, Gorbys, Karins lasagne mm. finns att köpa.
Annars så finns MAX hamburgare och Salladsbaren gångavstånd från hallen.
3-4 minuter med bil från hallen finns även Thairestaurang, McDonalds, Pizza-hut mm.. Gratis parkering finns det gott om utanför hallen som ligger på Fältmätargatan 7.
Varmt välkomna till Biljardsalongen!

Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 10:19  Table 3
3   
Sweden
Christian Olsson
Sweden
Thomas Stadler
Sat 08:44  Table 2
4   
Sweden
Janne lindmark
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 08:44  Table 5
5   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Laith Albanaa
Sat 11:04  Table 8
6   
Sweden
Rickard Skogtoft
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 09:52  Table 6
7   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 09:34  Table 3
8   
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sweden
Toraj Larki
Sat 08:44  Table 6
9   
Sweden
Felix Karlberg
Walk Over
 
10   
Sweden
Lars Mehtälä
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 08:44  Table 7
11   
Sweden
Largo Callicra
Estonia
Mart Liigant
Sat 10:52  Table 6
12   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Adam Peteri
Sat 11:10  Table 4
13   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 11:29  Table 2
14   
Sweden
Melvin Hultgren
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 10:58  Table 5
15   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Christer Fernqvist
Sat 10:05  Table 4
16   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 
17   
Sweden
Behruz Moghadam
Walk Over
 
18   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 10:06  Table 5
19   
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Finland
Esa Strandman
Sat 10:58  Table 1
20   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Machael Yousif
Sat 11:33  Table 1
21   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
tore johansson
Sat 11:27  Table 7
22   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Roberth Markewall
Sat 10:23  Table 2
23   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Fredrik Haarberg
Sat 09:00 
24   
Walk Over
Sweden
Håkan Larsson
 
25   
Sweden
Adam Nilsson
Walk Over
 
26   
Algeria
Hamida Aymen
Sweden
Patrik Enbom
Sat 08:44  Table 3
27   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Johan Hellman
Sat 08:44  Table 1
28   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Sabo Azar
Sat 08:44  Table 4
29   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 09:41  Table 1
30   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Johan Larsson
Sat 09:32  Table 8
31   
Sweden
Fenix Rautio
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 10:22  Table 7
32   
Walk Over
Sweden
Bo Törnqvist
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 12:22  Table 1
34   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 12:07  Table 4
35   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 13:44  Table 2
36   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sat 13:44  Table 1
37   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Lars Mehtälä
Sat 13:36  Table 5
38   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Adam Peteri
Sat 12:53  Table 7
39   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Melvin Hultgren
Sat 12:44  Table 2
40   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Dan Andersson
Sat 12:31  Table 3
41   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 12:24  Table 8
42   
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sweden
Machael Yousif
Sat 13:38  Table 4
43   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Roberth Markewall
Sat 13:13  Table 8
44   
Sweden
Fredrik Haarberg
Sweden
Håkan Larsson
Sat 12:33  Table 6
45   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Patrik Enbom
Sat 11:36  Table 3
46   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Sabo Azar
Sat 12:35  Table 5
47   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 13:50  Table 3
48   
Sweden
Fenix Rautio
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 13:39  Table 6

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
 
50   
Sweden
Christian Olsson
Sweden
Janne lindmark
Sat 14:34  Table 4
51   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 14:33  Table 2
52   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Toraj Larki
Sat 14:11  Table 7
53   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
54   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Björn Schütz
Sat 14:11  Table 8
55   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 14:34  Table 6
56   
Sweden
Christer Fernqvist
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Nicklas Johansson
 
58   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Jens Bergman
Sat 14:43  Table 5
59   
Sweden
tore johansson
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 14:51  Table 7
60   
Sweden
Conny Nilsson
Walk Over
 
61   
Walk Over
Algeria
Hamida Aymen
 
62   
Sweden
Johan Hellman
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 14:49  Table 1
63   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Johan Larsson
Sat 15:04  Table 3
64   
Sweden
Jörgen svedlund
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Fenix Rautio
Sat 15:06  Table 8
66   
Sweden
Janne lindmark
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 16:25  Table 6
67   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Sabo Azar
Sat 15:26  Table 6
68   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Patrik Enbom
Sat 15:19  Table 2
69   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Fredrik Haarberg
Sat 15:35  Table 1
70   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Roberth Markewall
Sat 15:45  Table 4
71   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sat 15:46  Table 3
72   
Sweden
Christer Fernqvist
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 15:46  Table 5
73   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sat 15:46  Table 7
74   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 16:23  Table 3
75   
Sweden
tore johansson
Estonia
Mart Liigant
Sat 16:23  Table 2
76   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Lars Mehtälä
 
77   
Algeria
Hamida Aymen
Sweden
Jan-Erik Jonsson
 
78   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Alex Embermark
Sat 16:41  Table 4
79   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 16:31  Table 8
80   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 16:44  Table 7

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Roberth Markewall
Sat 17:16  Table 2
82   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Fredrik Haarberg
Sat 17:49  Table 3
83   
Sweden
Rickard Skogtoft
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sat 17:23  Table 4
84   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Fenix Rautio
Sat 17:14  Table 3
85   
Sweden
Felix Karlberg
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 18:40  Table 8
86   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sat 17:14  Table 1
87   
Sweden
Melvin Hultgren
Sweden
Lars Mehtälä
Sat 16:59  Table 5
88   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Patrik Enbom
Sat 17:18  Table 6
89   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 18:39  Table 5
90   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 18:34  Table 7
91   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 18:11  Table 1
92   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sat 18:53  Table 4
93   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Alex Embermark
Sat 18:43  Table 2
94   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 17:48  Table 8
95   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Estonia
Mart Liigant
Sat 17:57  Table 6
96   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Sabo Azar
Sat 17:43  Table 7

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Thomas Stadler
Sat 19:35  Table 7
98   
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sweden
Magnus Strand
Sat 19:13  Table 6
99   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Adam Peteri
Sat 19:59  Table 2
100   
Sweden
Melvin Hultgren
Sweden
Dan Andersson
Sat 19:27  Table 3
101   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Machael Yousif
Sat 19:39  Table 1
102   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Håkan Larsson
Sat 20:18  Table 8
103   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 20:11  Table 3
104   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Sabo Azar
Sat 19:27  Table 5

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Magnus Strand
Sat 20:31  Table 1
106   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Dan Andersson
Sat 20:55  Table 5
107   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Håkan Larsson
Sat 21:33  Table 4
108   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Sabo Azar
Sat 21:11  Table 2

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Dan Andersson
Sat 22:10  Table 5
110   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Adam Nilsson
Sat 22:33  Table 1

Final

Race to 6
111   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Håkan Larsson
Sun 00:06  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants