Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 10 - September 11, 2022

SPT Elit R6 9-Ball, Stockholm

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R6 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R6 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 92 (54/38)
59%
1000
2 Andreas Nilsson
Familjens BF
7 (6/1) 100 (57/43)
57%
800
3 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 66 (43/23)
65%
600
3 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 76 (42/34)
55%
600
5 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 54 (33/21)
61%
500
5 Ragnar Grönsten
BK Milen
4 (3/1) 54 (34/20)
63%
500
5 Alban Richard
Kville Biljard Club
4 (3/1) 47 (30/17)
64%
500
5 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 63 (35/28)
56%
500
9 Erik Gårdelöf
Oslo BK
3 (2/1) 44 (26/18)
59%
400
Show more
9 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 55 (28/27)
51%
400
9 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 63 (31/32)
49%
400
9 Louise Furberg
4 (3/1) 52 (29/23)
56%
400
9 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 59 (33/26)
56%
400
9 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
5 (3/2) 64 (34/30)
53%
400
9 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 70 (37/33)
53%
400
9 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 59 (34/25)
58%
400
17 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
3 (1/2) 43 (21/22)
49%
300
17 Erik Weiselius
2 (1/1) 30 (16/14)
53%
300
17 Gustav Liljeby
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 49 (26/23)
53%
300
17 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 40 (19/21)
48%
300
17 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 41 (18/23)
44%
300
17 Fredrik Bolander
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 43 (21/22)
49%
300
17 Morgan Norberg
BK Milen
3 (1/2) 44 (20/24)
45%
300
17 Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
2 (1/1) 27 (14/13)
52%
300
17 Denis Dujso
Skaraborgs BK
3 (1/2) 38 (19/19)
50%
300
17 Magnus Vesterlund
Familjens BF
3 (1/2) 40 (17/23)
43%
300
17 Henrik Norell
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 40 (16/24)
40%
300
17 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
3 (1/2) 40 (17/23)
43%
300
17 Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 47 (25/22)
53%
300
17 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 39 (18/21)
46%
300
17 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
3 (2/1) 42 (21/21)
50%
300
17 Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 37 (16/21)
43%
300
33 Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 35 (11/24)
31%
200
33 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
200
33 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
200
33 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 38 (16/22)
42%
200
33 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
200
33 Peter Ögren
BK Milen
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
200
33 Mart Liigant
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
200
33 Linus Jogin
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
200
33 Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
200
33 Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
200
33 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 29 (12/17)
41%
200
33 Hang Duong
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
200
33 Fikret Ahmetovic
Kville Biljard Club
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
200
33 Gustaf Carleson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 22 (5/17)
23%
200
9991 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9991 Sören Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Sep 7, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Sep 10, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (48 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430), Petrus Azar (petrusazar@hotmail.com, 0707603907) and Anna-Karin Bedeus (annakarin.bedeus@gmail.com, 0738010911)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Ragnar Grönsten
Walk Over
 
2   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 09:55  Table 3
3   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Peter Ögren
Sat 09:55  Table 4
4   
Walk Over
Sweden
Elvis Miglans
 
5   
Sweden
Erik Weiselius
Walk Over
 
6   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 09:55  Table 22
7   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Sören Nilsson
Sat 10:00 
8   
Walk Over
Sweden
Walter Laikre
 
9   
Sweden
Anders Edvardsson
Walk Over
 
10   
Vietnam
Hang Duong
Iran
Hassan Nasaji
Sat 09:55  Table 23
11   
Sweden
Thomas Stadler
Estonia
Mirko Raid
 
12   
Walk Over
Sweden
Behruz Moghadam
 
13   
Sweden
Magnus Vesterlund
Walk Over
 
14   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Sabo Azar
Sat 09:55  Table 24
15   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Henrik Norell
Sat 09:55  Table 25
16   
Walk Over
Sweden
Tianfang Zhang
 
17   
Sweden
Senharip Azar
Walk Over
 
18   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 09:55  Table 26
19   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sweden
Adam Nilsson
Sat 09:55  Table 27
20   
Walk Over
Sweden
Göte Nigård
 
21   
Sweden
Marcus Sjöberg
Walk Over
 
22   
Sweden
Fredrik Bolander
Sweden
Linus Jogin
Sat 09:55  Table 28
23   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Gustaf Carleson
Sat 09:55  Table 29
24   
Walk Over
Sweden
Stefan Ericson
 
25   
France
Alban Richard
Walk Over
 
26   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 09:55  Table 1
27   
Finland
Esa Strandman
Lebanon
Elie Naman
Sat 09:55  Table 2
28   
Walk Over
Sweden
Morgan Norberg
 
29   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
30   
Sweden
Andreas Nilsson
Sweden
Laszlo Szili
Sat 09:55  Table 98
31   
Sweden
Denis Dujso
Sweden
Toraj Larki
Sat 09:55  Table 99
32   
Walk Over
Sweden
Erik Gårdelöf
 

Winners qualification

Race to 9
33   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 11:34  Table 1
34   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Elvis Miglans
Sat 11:06  Table 22
35   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 11:06  Table 24
36   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Walter Laikre
Sat 09:56  Table 5
37   
Sweden
Anders Edvardsson
Iran
Hassan Nasaji
Sat 11:19  Table 98
38   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 09:56  Table 6
39   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Almin Salkic
Sat 11:06  Table 25
40   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 11:16  Table 5
41   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 11:41  Table 2
42   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Göte Nigård
Sat 11:30  Table 3
43   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Fredrik Bolander
Sat 11:06  Table 4
44   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Stefan Ericson
Sat 11:12  Table 99
45   
France
Alban Richard
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 11:35  Table 6
46   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Morgan Norberg
Sat 11:23  Table 29
47   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Andreas Nilsson
Sat 11:19  Table 28
48   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 11:19  Table 23

Loser round 1

Race to 9
49   
Walk Over
Sweden
Gustav Karlman
 
50   
Sweden
Peter Ögren
Walk Over
 
51   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Vietnam
Hang Duong
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Sweden
Sabo Azar
 
56   
Sweden
Henrik Norell
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
58   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Linus Jogin
 
60   
Sweden
Gustaf Carleson
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Kai Kraft
 
62   
Finland
Esa Strandman
Walk Over
 
63   
Walk Over
Sweden
Laszlo Szili
 
64   
Sweden
Denis Dujso
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 8
65   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Toraj Larki
Sat 12:53  Table 98
66   
Sweden
Peter Ögren
Sweden
Dan Andersson
Sat 12:27  Table 24
67   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Morgan Norberg
Sat 12:26  Table 22
68   
Walk Over
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
 
69   
Vietnam
Hang Duong
Sweden
Stefan Ericson
Sat 12:40  Table 1
70   
Walk Over
Sweden
Fredrik Bolander
 
71   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Göte Nigård
Sat 12:59  Table 3
72   
Sweden
Henrik Norell
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 12:45  Table 99
73   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Alex Embermark
Sat 13:13  Table 6
74   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 12:43  Table 2
75   
Sweden
Linus Jogin
Estonia
Mirko Raid
Sat 11:52  Table 26
76   
Sweden
Gustaf Carleson
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 13:31  Table 25
77   
Sweden
Kai Kraft
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 11:52  Table 27
78   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 12:27  Table 29
79   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 12:18  Table 4
80   
Sweden
Denis Dujso
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 12:40  Table 28

Last thirtytwo

Race to 9
81   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 14:10  Table 4
82   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Alex Embermark
Sat 14:39  Table 3
83   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Stefan Ericson
Sat 14:14  Table 28
84   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 14:10  Table 1
85   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Fredrik Bolander
Sat 14:10  Table 5
86   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Denis Dujso
Sat 14:11  Table 24
87   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 14:11  Table 23
88   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Göte Nigård
Sat 14:36  Table 6
89   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 14:11  Table 22
90   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Dan Andersson
Sat 14:14  Table 29
91   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Henrik Norell
Sat 14:14  Table 27
92   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Morgan Norberg
Sat 14:10  Table 2
93   
France
Alban Richard
Estonia
Mirko Raid
Sat 14:12  Table 98
94   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Toraj Larki
Sat 14:12  Table 25
95   
Sweden
Andreas Nilsson
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 14:12  Table 99
96   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Laszlo Szili
Sat 14:13  Table 26

Last sixteen

Race to 9
97   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Alex Embermark
Sun 09:58  Table 3
98   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Walter Laikre
Sun 09:58  Table 4
99   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Behruz Moghadam
Sun 09:58  Table 1
100   
Sweden
Almin Salkic
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 09:58  Table 98
101   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Dan Andersson
Sun 09:58  Table 2
102   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Louise Furberg
Sun 09:58  Table 5
103   
France
Alban Richard
Sweden
Toraj Larki
Sun 09:58  Table 6
104   
Sweden
Andreas Nilsson
Sweden
Erik Gårdelöf
Sun 09:58  Table 99

Quarter final

Race to 9
105   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Walter Laikre
Sun 11:47  Table 2
106   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 11:47  Table 3
107   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Marcus Sjöberg
Sun 11:47  Table 1
108   
France
Alban Richard
Sweden
Andreas Nilsson
Sun 11:47  Table 4

Semi final

Race to 9
109   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 14:00  Table 1
110   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Andreas Nilsson
Sun 14:00  Table 2

Final

Race to 9
111   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Andreas Nilsson
Sun 15:57  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants