Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 4 - May 5, 2024

SPT Elit R4 9-Ball - Biljardpalatset, Sthlm

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R4. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, vilken förening du representerar samt mail/telefonnummer.
Tack för din anmälan till SPT Elit R4. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, vilken förening du representerar samt mail/telefonnummer.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Walter Laikre
Biljardklubben Stöten
7 (7/0) 90 (63/27)
70%
1000
2 Sweden Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
6 (5/1) 81 (51/30)
63%
800
3 Sweden Wille Viitanen
Karlskoga Biljardklubb
5 (4/1) 76 (41/35)
54%
600
3 Sweden Senharip Azar (Pro Billiard Club)
7 (5/2) 90 (51/39)
57%
600
5 England Andrew Moorhouse
Borlänge Biljardklubb
6 (4/2) 88 (44/44)
50%
500
5 Sweden Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 69 (42/27)
61%
500
5 Sweden Ragnar Grönsten
5 (4/1) 77 (42/35)
55%
500
5 Sweden Christopher Koba
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 73 (43/30)
59%
500
9 Sweden Erik Weiselius
Kville Biljard Club
4 (3/1) 52 (32/20)
62%
400
Show more
9 Sweden Gustav Liljeby
Gefle Biljardklubb
5 (3/2) 74 (39/35)
53%
400
9 Sweden Marcus Chamat
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 52 (34/18)
65%
400
9 Sweden Adam Rydström
Biljardklubben Flamingo
4 (3/1) 56 (31/25)
55%
400
9 France Alban Richard
Kville Biljard Club
5 (3/2) 68 (36/32)
53%
400
9 Sweden Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 46 (25/21)
54%
400
9 Sweden Adam Nilsson
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 62 (34/28)
55%
400
9 Iceland Hlynur Stefansson
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 61 (33/28)
54%
400
17 Sweden Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
3 (1/2) 43 (22/21)
51%
300
17 Sweden Sebastian Simonsson Fälldin
Kville Biljard Club
4 (2/2) 55 (25/30)
45%
300
17 Sweden Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 38 (22/16)
58%
300
17 Sweden Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 56 (28/28)
50%
300
17 Sweden Jonathan Gustavsson
Falköping BK
4 (2/2) 55 (29/26)
53%
300
17 Sweden Daniel Bakircioglu
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 56 (29/27)
52%
300
17 Syria Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
3 (2/1) 44 (26/18)
59%
300
17 Sweden Robin Törnqvist
Falköping BK
3 (1/2) 46 (21/25)
46%
300
17 Iran Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 51 (24/27)
47%
300
17 Sweden Christoffer Lugowski
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 43 (21/22)
49%
300
17 Sweden Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 43 (22/21)
51%
300
17 Sweden Tianfang Zhang
4 (2/2) 51 (25/26)
49%
300
17 Sweden Dragos Wiszniovschi
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 41 (17/24)
41%
300
17 Sweden Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 42 (24/18)
57%
300
17 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 31 (17/14)
55%
300
17 Sweden Daniel Hult
Norrköping Billiards Club
4 (2/2) 50 (27/23)
54%
300
33 Sweden Henrik Larsson
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 36 (16/20)
44%
200
33 Sweden Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
200
33 Sweden Robert Olsson
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 38 (13/25)
34%
200
33 Sweden Göte Nigård
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 41 (16/25)
39%
200
33 Sweden Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
200
33 Sweden Mattias Engstrand (Norrtälje BK)
3 (1/2) 37 (15/22)
41%
200
33 Sweden Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 36 (14/22)
39%
200
33 Sweden Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
3 (1/2) 46 (23/23)
50%
200
33 Sweden Louise Furberg (Pro Billiard Club)
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
200
33 Sweden Denis Dujso
Skaraborgs BK
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
200
33 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 22 (5/17)
23%
200
33 Iran Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 47 (23/24)
49%
200
33 Mongolia Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 43 (21/22)
49%
200
33 Estonia Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 41 (17/24)
41%
200
33 Sweden Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 42 (20/22)
48%
200
49 Sweden Göran Nilsson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
100
49 Sweden Felix Karlberg
Falköping BK
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
100
49 Sweden Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
100
49 Sweden Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
100
49 Romania Andrei Feurdean
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
100
49 Sweden Linus Jogin (Pro Billiard Club)
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
100
49 Sweden Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
100
49 Sweden Laszlo Szili
BK Milen
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
100
49 Sweden Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
100
49 Sweden Pierre Hesselgren
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
100
49 Sweden Johan Maioli
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
100
49 Sweden Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 27 (10/17)
37%
100
8880 Sweden Erik Gårdelöf
Oslo BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
8880 Sweden Kasper Östlund
Borlänge Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
8880 Sweden Jona Näs
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 22 (9/13)
41%
0
Starts May 4, 2024, 10:00 AM Until May 5, 2024 (local time)
Entry deadline May 1, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430), Petrus Azar (petrusazar@hotmail.com, 0707603907) and Anna-Karin Bedeus (annakarin.bedeus@gmail.com, +46 738010911)
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (62 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode Klädkod: Punkt 11.7.1 SPT
More info
Startavgift: 800 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2024. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Walk Over
 
2   
Sweden
Denis Dujso
Estonia
Mart Liigant
Sat 09:56  Table 17
3   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Adam Rydström
Sat 09:56  Table 15
4   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Göte Nigård
Sat 09:56  Table 2
5   
Iceland
Hlynur Stefansson
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sat 10:57  Table 23
6   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Pierre Hesselgren
Sat 09:57  Table 7
7   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Dragos Wiszniovschi
Sat 09:57  Table 13
8   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Adam Nilsson
Sat 09:57  Table 8
9   
Sweden
Marcus Chamat
Iran
Toraj Larki
Sat 09:57  Table 30
10   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Elvis Miglans
Sat 09:57  Table 3
11   
Sweden
Sabo Azar
Iran
Hassan Nasaji
Sat 09:57  Table 20
12   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Linus Jogin (Pro Billiard Club)
Sat 10:31  Table 28
13   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Robin Törnqvist
Sat 09:57  Table 24
14   
Sweden
Kasper Östlund
Sweden
Wille Viitanen
Sat 10:00 
15   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 09:57  Table 1
16   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Erik Weiselius
Sat 09:57  Table 12
17   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Laszlo Szili
Sat 09:57  Table 6
18   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Mattias Engstrand (Norrtälje BK)
Sat 09:57  Table 4
19   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Christoffer Lugowski
Sat 09:57  Table 11
20   
Sweden
Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 11:05  Table 22
21   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Daniel Hult
Sat 09:57  Table 25
22   
England
Andrew Moorhouse
Sweden
Stefan Ericson
Sat 09:57  Table 10
23   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 09:57  Table 28
24   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 09:57  Table 29
25   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Jona Näs
Sat 09:57  Table 9
26   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Alex Embermark
Sat 09:57  Table 22
27   
Sweden
Robert Olsson
Romania
Andrei Feurdean
Sat 09:57  Table 16
28   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sat 09:57  Table 19
29   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 09:57  Table 5
30   
France
Alban Richard
Sweden
Christopher Koba
Sat 09:57  Table 18
31   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Anders Johansson
Sat 09:57  Table 23
32   
Walk Over
Sweden
Mark Yousef
 

Winners qualification

Race to 9
33   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Denis Dujso
Sat 11:17  Table 28
34   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Göte Nigård
Sat 12:11  Table 29
35   
Iceland
Hlynur Stefansson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 12:29  Table 23
36   
Sweden
Dragos Wiszniovschi
Sweden
Adam Nilsson
Sat 11:53  Table 16
37   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Elvis Miglans
Sat 11:26  Table 25
38   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 11:33  Table 8
39   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Wille Viitanen
Sat 11:09  Table 24
40   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Erik Weiselius
R1
Sat 12:15  Table 30
41   
Sweden
Walter Laikre
R2
Sweden
Mattias Engstrand (Norrtälje BK)
Sat 11:27  Table 29
42   
Sweden
Christoffer Lugowski
Sweden
Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
Sat 12:42  Table 22
43   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
Stefan Ericson
Sat 11:28 
44   
Sweden
Gabriel Aspholm
Estonia
Mirko Raid
Sat 11:32  Table 3
45   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Thomas Stadler
Sat 11:09  Table 6
46   
Sweden
Robert Olsson
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 11:59  Table 7
47   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Christopher Koba
Sat 11:34  Table 5
48   
Sweden
Gustav Liljeby
R1
Sweden
Mark Yousef
R1
Sat 10:54  Table 30

Loser round 1

Race to 8
49   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
50   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 12:36  Table 25
51   
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sweden
Pierre Hesselgren
Sat 12:32  Table 28
52   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 11:35  Table 15
53   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 11:37  Table 1
54   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Linus Jogin (Pro Billiard Club)
Sat 11:49  Table 2
55   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Kasper Östlund
  Table 3
56   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 11:38  Table 17
57   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Henrik Larsson
Sat 11:30  Table 4
58   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 12:44  Table 2
59   
Sweden
Johan Maioli
England
Andrew Moorhouse
Sat 11:31  Table 20
60   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Anders Edvardsson
 
61   
Sweden
Jona Näs
Sweden
Alex Embermark
Sat 11:24  Table 18
62   
Romania
Andrei Feurdean
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sat 12:31  Table 18
63   
Sweden
Gustav Karlman
France
Alban Richard
Sat 12:39 
64   
Sweden
Anders Johansson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 8
65   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 12:46  Table 3
66   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 14:16  Table 25
67   
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sweden
Robert Olsson
Sat 13:47  Table 28
68   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 13:15  Table 6
69   
Iran
Toraj Larki
Estonia
Mirko Raid
Sat 13:04  Table 1
70   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Daniel Hult
Sat 12:51  Table 5
71   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Thomas Nilsson (Pro Billiard Club)
Sat 14:37  Table 24
72   
Sweden
Sebastian Simonsson
Sweden
Mattias Engstrand (Norrtälje BK)
Sat 14:12  Table 29
73   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 13:36  Table 4
74   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sat 13:49  Table 30
75   
England
Andrew Moorhouse
Iran
Hassan Nasaji
Sat 13:21  Table 20
76   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Elvis Miglans
Sat 12:49  Table 15
77   
Sweden
Jona Näs
Sweden
Dragos Wiszniovschi
 
78   
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Iceland
Hlynur Stefansson
Sat 13:56  Table 18
79   
France
Alban Richard
Sweden
Göte Nigård
Sat 14:04  Table 23
80   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Denis Dujso
Sat 13:21  Table 24

Last thirtytwo

Race to 9
81   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Daniel Hult
Sat 15:02  Table 1
82   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Robin Törnqvist
Sat 16:10  Table 23
83   
Sweden
Behruz Moghadam
England
Andrew Moorhouse
Sat 15:36  Table 19
84   
Sweden
Adam Nilsson
Iran
Toraj Larki
Sat 15:20  Table 8
85   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 15:02  Table 2
86   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 16:01  Table 18
87   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 15:02  Table 3
88   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 16:05  Table 28
89   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sat 16:08  Table 29
90   
Sweden
Christoffer Lugowski
Iceland
Hlynur Stefansson
Sat 15:08  Table 6
91   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Dragos Wiszniovschi
Sat 15:02  Table 4
92   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 15:02  Table 5
93   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sat 15:20  Table 7
94   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
France
Alban Richard
Sat 16:10  Table 22
95   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Anders Johansson
Sat 16:08  Table 30
96   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Sebastian Simonsson
Sat 16:10  Table 25

Last sixteen

Race to 9
97   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Adam Rydström
Sun 10:00  Table 28
98   
England
Andrew Moorhouse
Sweden
Adam Nilsson
Sun 10:00  Table 22
99   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Ragnar Grönsten
Sun 10:00  Table 18
100   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Erik Weiselius
Sun 10:00  Table 20
101   
Sweden
Walter Laikre
Iceland
Hlynur Stefansson
Sun 10:00  Table 29
102   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Gustav Liljeby
Sun 10:00  Table 24
103   
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
France
Alban Richard
Sun 10:00  Table 19
104   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Mark Yousef
Sun 10:00  Table 30

Quarter final

Race to 9
105   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
England
Andrew Moorhouse
Sun 12:08  Table 29
106   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Wille Viitanen
Sun 12:08  Table 30
107   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Stefan Ericson
Sun 12:08  Table 28
108   
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sweden
Christopher Koba
Sun 12:08  Table 18

Semi final

Race to 9
109   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Wille Viitanen
Sun 14:04  Table 18
110   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Sun 14:04  Table 30

Final

Race to 9
111   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Walter Laikre
Sun 15:45  Table 30

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants