Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 14 - February 16, 2020

NM Veteran

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Didrik Vatne
Ask BC
6 (6/0) 53 (36/17)
68%
100
2 Christian Johannessen
Oslo BK
6 (5/1) 56 (32/24)
57%
87
3 Robert Farinetti
BEX BK
5 (4/1) 43 (28/15)
65%
77
3 Tron Vidar Engebakk
Unique BK
6 (4/2) 57 (32/25)
56%
77
5 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
4 (3/1) 36 (21/15)
58%
64
5 Jørgen Nilsen
BEX BK
4 (3/1) 33 (20/13)
61%
64
5 Pål Andre Martinsen
Plankebyen BK
3 (2/1) 32 (17/15)
53%
64
5 Tommy Myhre
Grenland BK
5 (3/2) 46 (23/23)
50%
64
9 Gavin Powell
Kongsvinger BK
2 (1/1) 21 (11/10)
52%
44
Show more
9 Henrik Hagen
BEX BK
4 (2/2) 37 (22/15)
59%
44
9 Jan Morten Arnesen
Plankebyen BK
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
44
9 Johnny Ellingsen
Svithun BK
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
44
9 Stian Larsen
Marken IL, Kong Oscar BK
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
44
9 Thomas Pedersen
Fredrikstad BK
4 (2/2) 35 (18/17)
51%
44
9 Are Johansen
Gjøvik&Raufoss BK
3 (2/1) 25 (16/9)
64%
44
9 Bernt Olav Lundetræ
Os Biljard og Snookerklubb
4 (2/2) 30 (16/14)
53%
44
17 Arne Wiese-Hansen
Fredrikstad BK
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
16
17 Bjørn Erik Bergh
Grenland BK
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
16
17 Espen Kristiansen
Fredrikstad BK
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
16
17 Kim Ronny Nygård
Hyllestad IL, BG
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
16
17 Knut Egil Michaelsen
Kongsvinger BK
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
16
17 Pål Daud Fillipsveen
Oslo BK
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
16
17 Raymond Kandola
Plankebyen BK
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
16
17 Geir Holmqvist
Ask BC
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
16
25 Bjørn Birger Andreassen
Alta BK
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
13
25 Geir Tollefsrud
Gjøvik&Raufoss BK
3 (1/2) 27 (10/17)
37%
13
25 Kent Hansen
Oslo BK
1 (0/1) 6 (0/6)
0%
13
25 Tom Bjerke
Gjøvik&Raufoss BK
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
13
25 Trond-Michael Borrie Stensrød
Fredrikstad BK
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
13
25 Per Steinar Brovold
Gjøvik&Raufoss BK
2 (0/2) 13 (1/12)
8%
13
25 Rune Bergsvåg
Os Biljard og Snookerklubb
2 (0/2) 13 (1/12)
8%
13
33 Espen M. Andersen
Trondheim BK
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
10
33 Morten Gulbrandsen
Grenland BK
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
10
33 Terje Kristoffersen
Oslo BK
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
10
Entry deadline Feb 9, 2020, 6:00 PM (local time)
Starts Feb 14, 2020, 5:00 PM (local time)
Format Double elimination (35 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Pool veteran 2019/2020
Organizer Gjøvik&Raufoss BK
Contact Egil Arne Sørensen

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Tom Bjerke
Geir Tollefsrud
Fri 16:56  Table 1
2   
Knut Egil Michaelsen
Walk Over
 
3   
Walk Over
Stian Larsen
 
4   
Per Steinar Brovold
Walk Over
 
5   
Walk Over
Rune Bergsvåg
 
6   
Bjørn Erik Bergh
Walk Over
 
7   
Walk Over
HÅVARD LYKKE
 
8   
Terje Kristoffersen
Walk Over
 
9   
Bernt Olav Lundetræ
Geir Holmqvist
Fri 16:56  Table 2
10   
Gavin Powell
Walk Over
 
11   
Walk Over
Tron Vidar Engebakk
 
12   
Bjørn Birger Andreassen
Walk Over
 
13   
Walk Over
Christian Johannessen
 
14   
Espen Kristiansen
Walk Over
 
15   
Walk Over
Are Johansen
 
16   
Morten Gulbrandsen
R1
Kim Ronny Nygård
Fri 16:56  Table 3

Winner round 1

Race to 6
17   
Didrik Vatne
Tom Bjerke
Fri 18:03  Table 1
18   
Knut Egil Michaelsen
Thomas Pedersen
Fri 16:56  Table 4
19   
Raymond Kandola
Stian Larsen
Fri 17:59  Table 8
20   
Per Steinar Brovold
Jørgen Nilsen
Fri 16:56  Table 5
21   
Robert Farinetti
Rune Bergsvåg
Fri 16:56  Table 6
22   
Bjørn Erik Bergh
Johnny Ellingsen
Fri 17:30  Table 5
23   
Pål Andre Martinsen
HÅVARD LYKKE
Fri 17:00 
24   
Terje Kristoffersen
Jan Morten Arnesen
Fri 17:57  Table 3
25   
Henrik Hagen
Geir Holmqvist
Fri 18:05  Table 4
26   
Gavin Powell
Kent Hansen
Fri 18:18  Table 5
27   
Arne Wiese-Hansen
Tron Vidar Engebakk
Fri 16:56  Table 8
28   
Bjørn Birger Andreassen
Dag-jøran Aralden
Fri 17:45  Table 2
29   
Tommy Myhre
Christian Johannessen
Fri 17:48  Table 6
30   
Espen Kristiansen
Trond-Michael Borrie Stensrød
Fri 16:56  Table 7
31   
Pål Daud Fillipsveen
Are Johansen
R1
Fri 19:31  Table 1
32   
Kim Ronny Nygård
Espen M. Andersen
Fri 19:44  Table 4

Loser round 1

Race to 6
33   
Geir Tollefsrud
Espen M. Andersen
R1
Fri 20:57  Table 1
34   
Walk Over
Pål Daud Fillipsveen
 
35   
Walk Over
Trond-Michael Borrie Stensrød
 
36   
Walk Over
Tommy Myhre
 
37   
Walk Over
Bjørn Birger Andreassen
 
38   
Walk Over
Arne Wiese-Hansen
 
39   
Walk Over
Kent Hansen
 
40   
Walk Over
Henrik Hagen
 
41   
Bernt Olav Lundetræ
R2
Terje Kristoffersen
Fri 19:05  Table 5
42   
Walk Over
HÅVARD LYKKE
 
43   
Walk Over
Johnny Ellingsen
 
44   
Walk Over
Rune Bergsvåg
 
45   
Walk Over
Per Steinar Brovold
 
46   
Walk Over
Raymond Kandola
 
47   
Walk Over
Thomas Pedersen
 
48   
Morten Gulbrandsen
Tom Bjerke
R2
Fri 19:37  Table 2

Winners qualification

Race to 6
49   
Didrik Vatne
Knut Egil Michaelsen
Fri 19:45  Table 8
50   
Stian Larsen
Jørgen Nilsen
Fri 18:52  Table 8
51   
Robert Farinetti
Bjørn Erik Bergh
Fri 18:30  Table 2
52   
Pål Andre Martinsen
Jan Morten Arnesen
Fri 18:59  Table 3
53   
Geir Holmqvist
Gavin Powell
Fri 19:55  Table 7
54   
Tron Vidar Engebakk
Dag-jøran Aralden
Fri 18:35  Table 7
55   
Christian Johannessen
Espen Kristiansen
Fri 19:03  Table 6
56   
Are Johansen
Kim Ronny Nygård
Fri 20:58  Table 6

Loser round 2

Race to 6
57   
Geir Tollefsrud
Pål Daud Fillipsveen
Sat 08:50  Table 8
58   
Trond-Michael Borrie Stensrød
Tommy Myhre
Sat 08:50  Table 7
59   
Bjørn Birger Andreassen
Arne Wiese-Hansen
Sat 08:50  Table 6
60   
Kent Hansen
Henrik Hagen
Sat 08:50  Table 4
61   
Bernt Olav Lundetræ
HÅVARD LYKKE
Sat 09:00 
62   
Johnny Ellingsen
Rune Bergsvåg
Sat 08:50  Table 3
63   
Per Steinar Brovold
Raymond Kandola
Sat 08:50  Table 2
64   
Thomas Pedersen
Tom Bjerke
Sat 08:50  Table 1

Losers qualification

Race to 6
65   
Pål Daud Fillipsveen
Jan Morten Arnesen
R1
Sat 10:21  Table 1
66   
Tommy Myhre
Bjørn Erik Bergh
Sat 10:18  Table 8
67   
Arne Wiese-Hansen
Stian Larsen
R1
Sat 09:55  Table 2
68   
Henrik Hagen
Knut Egil Michaelsen
Sat 09:54  Table 3
69   
Bernt Olav Lundetræ
R1
Kim Ronny Nygård
Sat 09:51  Table 4
70   
Johnny Ellingsen
Espen Kristiansen
R1
Sat 10:03  Table 5
71   
Raymond Kandola
Tron Vidar Engebakk
Sat 09:52  Table 6
72   
Thomas Pedersen
Geir Holmqvist
Sat 10:22  Table 7

Last sixteen

Race to 6
73   
Didrik Vatne
Johnny Ellingsen
Sat 12:42  Table 6
74   
Jørgen Nilsen
Thomas Pedersen
Sat 12:35  Table 3
75   
Robert Farinetti
Jan Morten Arnesen
Sat 12:35  Table 2
76   
Pål Andre Martinsen
Bernt Olav Lundetræ
Sat 12:35  Table 1
77   
Gavin Powell
Tron Vidar Engebakk
Sat 12:00  Table 8
78   
Dag-jøran Aralden
Henrik Hagen
Sat 12:35  Table 5
79   
Christian Johannessen
Stian Larsen
Sat 12:35  Table 7
80   
Are Johansen
Tommy Myhre
Sat 12:00  Table 4

Quarter final

Race to 6
81   
Didrik Vatne
Jørgen Nilsen
Sat 15:20  Table 6
82   
Robert Farinetti
Pål Andre Martinsen
Sat 16:25  Table 8
83   
Tron Vidar Engebakk
Dag-jøran Aralden
Sat 16:12  Table 3
84   
Christian Johannessen
Tommy Myhre
Sat 15:20  Table 1

Semi final

Race to 6
85   
Didrik Vatne
Robert Farinetti
Sat 17:59  Table 3
86   
Tron Vidar Engebakk
Christian Johannessen
Sat 17:59  Table 8

Final

Race to 6
87   
Didrik Vatne
Christian Johannessen
Sat 19:37  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer