Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 5 - April 7, 2024

Italy Open Marina Pool Club - Matchroom Event Ranking

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Austria Albin Ouschan
8 (8/0) 109 (74/35)
68%
2 Bosnia and Herzegovina Sanjin Pehlivanovic
8 (7/1) 117 (73/44)
62%
3 Netherlands Niels Feijen
7 (6/1) 95 (61/34)
64%
3 Kosovo Labinot Markaj
8 (6/2) 123 (66/57)
54%
5 Austria Max Lechner
6 (5/1) 79 (48/31)
61%
5 Albania Eklent Kaçi
6 (5/1) 79 (53/26)
67%
5 England Dean Shields
8 (6/2) 111 (62/49)
56%
5 Spain Jonas Souto
6 (5/1) 81 (53/28)
65%
9 Turkey Mustafa Alnar
5 (4/1) 70 (38/32)
54%
Show more
9 Germany Ralf Souquet
5 (4/1) 63 (43/20)
68%
9 United Kingdom Tom Staveley
7 (5/2) 95 (54/41)
57%
9 Germany Tobias Bongers
5 (4/1) 66 (43/23)
65%
9 Bosnia and Herzegovina Faruk Terzić
6 (4/2) 86 (49/37)
57%
9 Romania Cristian Surdea
6 (4/2) 78 (42/36)
54%
9 Lithuania Pijus Labutis
5 (4/1) 67 (40/27)
60%
9 Italy Fabio Petroni
5 (4/1) 67 (37/30)
55%
17 Greece Christos Papageorgiou
5 (3/2) 71 (38/33)
54%
17 Spain José Alberto Delgado
6 (4/2) 87 (51/36)
59%
17 United Kingdom Damian Massey
6 (4/2) 86 (51/35)
59%
17 Austria Daniel Guttenberger
6 (4/2) 89 (45/44)
51%
17 Hungary Olivér Szolnoki
5 (3/2) 71 (38/33)
54%
17 Austria Lorenz Hollenstein
5 (3/2) 72 (37/35)
51%
17 Portugal João Grilo
4 (3/1) 50 (31/19)
62%
17 United Kingdom Elliott Sanderson
5 (3/2) 73 (40/33)
55%
17 Germany Mohammad Soufi
4 (3/1) 56 (35/21)
63%
17 Italy Giorgio Carta
4 (3/1) 55 (34/21)
62%
17 Albania Arjan Matrizi
5 (3/2) 70 (34/36)
49%
17 Italy Davide Sini
4 (3/1) 58 (31/27)
53%
17 Germany Niklas Dohr
6 (4/2) 83 (49/34)
59%
17 Italy Francesco Candela
5 (3/2) 68 (36/32)
53%
17 Poland Wiktor Zieliński
4 (3/1) 46 (33/13)
72%
17 Bulgaria Diliyan Tiklev
6 (4/2) 72 (40/32)
56%
33 Italy Pierfrancesco Garzia
5 (3/2) 71 (35/36)
49%
33 Netherlands Jan van Lierop
5 (3/2) 66 (38/28)
58%
33 Bulgaria Georgi Georgiev
4 (2/2) 52 (29/23)
56%
33 Romania Flavian Glont
5 (3/2) 74 (39/35)
53%
33 Germany Holger Gries
4 (2/2) 61 (30/31)
49%
33 Albania Kledio Kaçi
4 (2/2) 56 (30/26)
54%
33 Portugal Ivan Coelho
4 (2/2) 52 (26/26)
50%
33 Norway Tim Singh
Bryne Biljardklubb
5 (3/2) 72 (36/36)
50%
33 Italy Federico Maria Pellicciotti
5 (3/2) 65 (31/34)
48%
33 Albania Juljan Xhafa
5 (3/2) 73 (36/37)
49%
33 Italy Andrea Milioli
4 (2/2) 54 (26/28)
48%
33 Poland Konrad Juszczyszyn
5 (3/2) 70 (40/30)
57%
33 Bulgaria Spasian Spasov
4 (2/2) 61 (31/30)
51%
33 Albania Gentjan gega
5 (3/2) 78 (42/36)
54%
33 Finland Riku Romppanen
4 (2/2) 59 (30/29)
51%
33 Italy Angelo Millauro
5 (3/2) 72 (40/32)
56%
49 England Spencer Oliver
4 (2/2) 57 (29/28)
51%
49 Netherlands Alex Lely
4 (2/2) 48 (27/21)
56%
49 Italy Luca Montanari
4 (2/2) 50 (27/23)
54%
49 Italy Marco Cordova
4 (2/2) 58 (28/30)
48%
49 Dominica Gareth Esprit
4 (2/2) 61 (28/33)
46%
49 Romania Ciprian-Gabriel Gandac
4 (2/2) 52 (28/24)
54%
49 Italy Valentino Cordelli
4 (2/2) 53 (30/23)
57%
49 Italy Federico Amendola
4 (2/2) 55 (28/27)
51%
49 Egypt Mohamed Ashry
4 (2/2) 56 (28/28)
50%
49 Portugal Vitor TEIXEIRA
4 (2/2) 51 (25/26)
49%
49 Serbia Milan Bugarski
4 (2/2) 57 (24/33)
42%
49 Italy Giuseppe Gagliardi
4 (2/2) 53 (23/30)
43%
49 Serbia Luka Bugarski
4 (2/2) 49 (26/23)
53%
49 Italy Giuseppe Iacobucci
3 (1/2) 47 (24/23)
51%
49 Italy Riccardo Marangon
4 (2/2) 64 (31/33)
48%
49 Bulgaria Kalin Varbanov
4 (2/2) 59 (30/29)
51%
65 Norway Ahmed Abiev
Bryne Biljardklubb
3 (1/2) 40 (19/21)
48%
65 Italy Carlo Gatta
3 (1/2) 38 (14/24)
37%
65 Italy Andrea Fassetta
3 (1/2) 38 (17/21)
45%
65 Czech Republic Martin Forman
3 (1/2) 36 (14/22)
39%
65 Germany Michael Thorn
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
65 United Kingdom Paul Taylor
3 (1/2) 37 (14/23)
38%
65 Romania Ştefan Ilinca
3 (1/2) 38 (17/21)
45%
65 Scotland James Devlin
3 (1/2) 38 (13/25)
34%
65 Italy Paolo Erriques
3 (1/2) 42 (24/18)
57%
65 Italy Davy Piergiovanni
3 (1/2) 41 (19/22)
46%
65 Italy Emiliano Grassi
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
65 Italy Massimiliano Corso
3 (1/2) 47 (22/25)
47%
65 Romania Mihai Braga
3 (1/2) 40 (19/21)
48%
65 Italy Filippo Eugenio Cataldi
3 (1/2) 41 (20/21)
49%
65 Italy AURELIO MONTALBANO
3 (1/2) 38 (16/22)
42%
65 Italy Gabriele Tamburini
3 (1/2) 43 (17/26)
40%
65 Italy Alessio Bernardini
2 (0/2) 22 (4/18)
18%
65 Germany Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
3 (1/2) 45 (22/23)
49%
65 Albania Ervis Dervishi
3 (1/2) 38 (19/19)
50%
65 France Nguyên Baylatry
3 (1/2) 39 (13/26)
33%
65 Michael June G. Batalla
3 (1/2) 46 (21/25)
46%
65 Italy Davide Sarti
3 (1/2) 35 (14/21)
40%
65 Italy Lorenzo Nonato
3 (1/2) 40 (20/20)
50%
65 Romania Andrei Cristian Ionescu
3 (1/2) 39 (16/23)
41%
65 Italy Gianluca Boni
3 (1/2) 43 (18/25)
42%
65 Italy Vittorio De Falco
3 (1/2) 37 (16/21)
43%
65 Italy Matteo Ongaro
3 (1/2) 39 (14/25)
36%
65 Italy Tiziano Russo
3 (1/2) 44 (22/22)
50%
65 Finland Eero Romppanen
2 (0/2) 20 (2/18)
10%
65 Spain Essadik Arkied Lago
3 (1/2) 40 (14/26)
35%
65 Italy Giovanni Di Martino
3 (1/2) 46 (22/24)
48%
65 Albania Zamir Hodaj
3 (1/2) 44 (18/26)
41%
97 Italy Antonio Zuchi
2 (0/2) 27 (9/18)
33%
97 Italy Sara Iannini
2 (0/2) 24 (6/18)
25%
97 Italy Davide Angeli
2 (0/2) 21 (3/18)
14%
97 Italy Massimiliano Colombari
2 (0/2) 25 (7/18)
28%
97 England Danny King
2 (0/2) 23 (5/18)
22%
97 Italy samuele barbagiovanni
2 (0/2) 30 (12/18)
40%
97 Italy Alessio Coró
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
97 Italy Stefano Battelli
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
97 Andorra Jordi Borrasa Matias
2 (0/2) 26 (8/18)
31%
97 Latvia Dmitriy Nalivko
2 (0/2) 22 (4/18)
18%
97 Romania Alexandru Rausch
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
97 Italy Antonio Bosco
2 (0/2) 26 (8/18)
31%
97 Italy Massimiliano M. Martinelli
2 (0/2) 19 (1/18)
5%
97 Italy Alessandro Giacomelli
2 (0/2) 25 (7/18)
28%
97 Italy Ettore Multari
2 (0/2) 24 (6/18)
25%
97 Italy Marco Fiore
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
97 Italy Marco Gentile
2 (0/2) 24 (6/18)
25%
97 France Carlo Rodrigues
1 (0/1) 10 (1/9)
10%
97 China Davide Cataldi
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
97 Italy Alberto Ferrara
2 (0/2) 27 (9/18)
33%
97 Finland Teemu Nyyssölä
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
97 Italy Marcello Valoroso
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
97 Italy Roberto Natale
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
97 Italy gianluca cappella
1 (0/1) 13 (4/9)
31%
97 Italy Gianni Mondini
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
97 Spain Víctor Martínez
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
97 Italy Marco Candura
2 (0/2) 22 (4/18)
18%
97 Italy Marco Montani
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
97 Italy Alessandro Tonelli
2 (0/2) 20 (2/18)
10%
97 Spain Kevin Torrales Calderon
2 (0/2) 26 (8/18)
31%
97 Bulgaria Kalin Stefanov
2 (0/2) 27 (9/18)
33%
9993 Romania Babken Melkonyan
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Starts Apr 5, 2024, 8:30 AM Until Apr 7, 2024 (local time)
Entry deadline Mar 15, 2024, 12:00 AM (local time)
Organizer Pool Events
Contact Marco Conventi (events@federspia.it)
Format Double to Single elimination (128 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
More info
WEB SITE : https://italyopen.marinapoolclub.it/
EVENT REGISTRATION: https://italyopen.marinapoolclub.it/index.php/event-registration
ACCOMODATION: https://italyopen.marinapoolclub.it/index.php/accomodation
SHUTTLE SERVICE: https://italyopen.marinapoolclub.it/index.php/shuttle-service

ENTRY FEE

150,00 €
Opening Registration - February 17, 2024 - 10:00 am time zone Rome
Refunds of the entry fee only until March 15, 2024
Payment at registration by credit card only (transaction certified by STRIPE)
Credit cards accepted mastercard visa maestro american express


PRIZES BREAKDOWN

the WINNER - 6700,00 €
runner-up - 3700,00 €
third place - 1800,00 €
fifth place - 870,00 €
ninth place - 400,00 €
seventeenth place - 220,00 €


GAME RULES

9 Ball
Race to 9
Final to 11
9 Ball in the spot
Limited break area (Nineball break)
Use of template rack
Alternate break
Enrollment limit 128 players. Tournament bracket 64 + 64 (click to this link). Winner and Loser race to 9
Double Elimination. Last 32 players with Single Elimination
Use of Nineball World Ranking to determine Round I tournament seeds
The opponent will rack the balls
30-second shot clock where possible
Dress code consisting of smart polo's. trousers and smart trainers / shoes; allowing players to wear up to four sponsor logo parches


MATCHES SCHEDULE

The tournament schedule will be available at the www.cuescore.com website
This website will show in real-time all the match scores and the schedule for all the matches
The players must be present and ready to play 30 minutes before the scheduled time of their matches
If a player is not present at the start of his match he will be given a grace period of 5
minutes
If after these 5 minutes, the player is not present to start the match, the organization will grant one (1) game to his opponent
If after 10 minutes, the player is not present to start the match, the organization will grant (1) game to his opponent
If the player is still not present 15 minutes after the start of the match, the organization will award the match to the opponent
During the course of a match, each of the players will have a 5-minute timeout that they can request at any time, always before the start of a rack
When a player takes his timeout, the other player must stay at his seat.


EQUIPMENT

16 Dynamic III
field size: 9 feet, pocket size 4.30 inch
balls: Aramith Tournament Pool Duramith
cloth: Iwan Simonis 860, assembled specially for the event, color Grey


BEHAVIOUR RULES

All the players must behave appropriately during the course of the event, both during their
matches and when they are not playing
The organization reserves the right to deny entry to the game room to any player or person who does not comply with basic rules of good behavior.


ACCOMODATION

Hotel LUX
CDH Hotel

HOW TO GET THERE

BY CAR:

From the A1 motorway, take the Modena Nord exit. Continue along the Modena ring road towards Bologna, take the ring road exit n° 14 then continue on Via L. Zanfi; at the traffic light turn left and continue for another 1,5 km: Marina Pool Club is located on the left.

BY TRAIN:

The closest railway station is Modena Centro (4 km from the hotel), served by regional and long-distance trains. From the station, you can reach the pool room by taxi or by bus n° 9 (10 stops, 15 minutes).

BY PLANE:

Modena is 45 km from the G. Marconi International Airport of Bologna and about 100 km from the V. Catullo Airport of Verona.


SHUTTLE SERVICE

Transfer from airport to pool room or hotel
€ 15 oneway

Transfer from railway station
Free

Transfer from Hotel LUX to pool roomFree
complete this form: FORM SHUTTLE SERVICE

WEB SITE : https://italyopen.marinapoolclub.it/
EVENT REGISTRATION: https://italyopen.marinapoolclub.it/index.php/event-registration
ACCOMODATION: https://italyopen.marinapoolclub.it/index.php/accomodation
SHUTTLE SERVICE: https://italyopen.marinapoolclub.it/index.php/shuttle-service

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Austria
Albin Ouschan
Norway
Tim Singh
Fri 08:05  Table 16
2   
Italy
Alessandro Giacomelli
Italy
AURELIO MONTALBANO
Fri 08:05  Table 1
3   
England
Spencer Oliver
Italy
Massimiliano Colombari
Fri 08:05  Table 2
4   
Italy
Andrea Fassetta
Bulgaria
Spasian Spasov
Fri 08:05  Table 3
5   
Turkey
Mustafa Alnar
Bulgaria
Kalin Stefanov
Fri 08:05  Table 4
6   
Italy
Federico Amendola
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Fri 08:05  Table 5
7   
Romania
Mihai Braga
Italy
Matteo Ongaro
R1
Fri 08:05  Table 6
8   
Spain
Kevin Torrales Calderon
United Kingdom
Elliott Sanderson
R1
Fri 08:05  Table 7
9   
Germany
Mohammad Soufi
R1
United Kingdom
Paul Taylor
R1
Fri 08:05  Table 8
10   
Italy
Antonio Bosco
Italy
Filippo Eugenio Cataldi
Fri 08:05  Table 9
11   
England
Dean Shields
R3
Italy
Tiziano Russo
Fri 08:06  Table 10
12   
Italy
Sara Iannini
Albania
Kledio Kaçi
R2
Fri 08:06  Table 11
13   
Italy
Fabio Petroni
R1
France
Nguyên Baylatry
R1
Fri 08:06  Table 12
14   
Finland
Teemu Nyyssölä
Netherlands
Jan van Lierop
Fri 08:06  Table 13
15   
Italy
Luca Montanari
Italy
Giuseppe Gagliardi
Fri 08:06  Table 14
16   
Italy
Antonio Zuchi
Hungary
Olivér Szolnoki
Fri 08:06  Table 15
17   
Netherlands
Niels Feijen
R2
Latvia
Dmitriy Nalivko
Fri 09:59  Table 10
18   
Norway
Ahmed Abiev
Italy
Massimiliano Corso
Fri 09:41  Table 7
19   
Albania
Arjan Matrizi
Andorra
Jordi Borrasa
Fri 10:11  Table 15
20   
Romania
Andrei Cristian Ionescu
United Kingdom
Damian Massey
Fri 09:41  Table 3
21   
Finland
Riku Romppanen
Albania
Ervis Dervishi
Fri 09:41  Table 6
22   
England
Danny King
Albania
Gentjan gega
Fri 09:41  Table 8
23   
Netherlands
Alex Lely
Italy
Massimiliano M. Martinelli
Fri 09:41  Table 11
24   
Romania
Ciprian-Gabriel Gandac
Lithuania
Pijus Labutis
Fri 09:42  Table 13
25   
Spain
José Alberto Delgado
Germany
Holger Gries
R1
Fri 09:42  Table 14
26   
Italy
Marco Gentile
Italy
Valentino Cordelli
Fri 09:55  Table 4
27   
Italy
Davide Sini
Italy
Gabriele Tamburini
Fri 10:20  Table 5
28   
Italy
Marcello Valoroso
Austria
Daniel Guttenberger
Fri 09:43  Table 9
29   
Romania
Cristian Surdea
Romania
Ştefan Ilinca
Fri 09:50  Table 12
30   
Romania
Alexandru Rausch
Italy
Marco Cordova
Fri 09:50  Table 2
31   
Italy
Gianluca Boni
Italy
Roberto Natale
Fri 09:53  Table 1
32   
Romania
Flavian Glont
Albania
Eklent Kaçi
Fri 09:42  Table 16
33   
Austria
Max Lechner
France
Carlo Rodrigues
Fri 11:31  Table 16
34   
Albania
Juljan Xhafa
Italy
Giuseppe Iacobucci
Fri 11:31  Table 3
35   
Italy
Paolo Erriques
Italy
Davide Angeli
Fri 11:32  Table 4
36   
Italy
Davide Sarti
Bosnia and Herzegovina
Faruk Terzić
Fri 11:32  Table 6
37   
Portugal
João Grilo
Egypt
Mohamed Ashry
Fri 11:32  Table 8
38   
Italy
Alessio Coró
R2
Bulgaria
Diliyan Tiklev
R2
Fri 11:32  Table 10
39   
Serbia
Milan Bugarski
R1
Michael June G. Batalla
R1
Fri 11:54  Table 14
40   
Italy
Marco Fiore
Italy
Francesco Candela
Fri 11:33  Table 11
41   
Germany
Ralf Souquet
Italy
Marco Candura
Fri 11:44  Table 15
42   
Italy
Lorenzo Nonato
Serbia
Luka Bugarski
Fri 11:36  Table 9
43   
Germany
Niklas Dohr
Italy
Marco Montani
Fri 11:33  Table 12
44   
Dominica
Gareth Esprit
Greece
Christos Papageorgiou
Fri 11:45  Table 7
45   
United Kingdom
Tom Staveley
R1
China
Davide Cataldi
Fri 12:00  Table 13
46   
Kosovo
Labinot Markaj
Bulgaria
Kalin Varbanov
Fri 12:10  Table 1
47   
Portugal
Vitor TEIXEIRA
Germany
Michael Thorn
R1
Fri 12:35  Table 4
48   
Italy
Alessandro Tonelli
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R2
Fri 12:07  Table 2
49   
Poland
Konrad Juszczyszyn
Italy
Alberto Ferrara
Fri 13:17  Table 2
50   
Italy
Giovanni Di Martino
Austria
Lorrenz Hollenstein
Fri 13:18  Table 8
51   
Finland
Eero Romppanen
Italy
Giorgio Carta
Fri 13:20  Table 9
52   
Italy
gianluca cappella
Italy
Davy Piergiovanni
Fri 13:15  Table 5
53   
Romania
Babken Melkonyan
Italy
Emiliano Grassi
Fri 13:20  Table 10
54   
Italy
Alessio Bernardini
Italy
Andrea Milioli
Fri 13:21  Table 15
55   
Czech Republic
Martin Forman
Italy
Angelo Millauro
Fri 13:21  Table 11
56   
Italy
Ettore Multari
Spain
Jonas Souto
Fri 13:21  Table 12
57   
Germany
Tobias Bongers
Albania
Zamir Hodaj
Fri 13:26  Table 3
58   
Italy
samuele barbagiovanni
Italy
Federico Maria Pellicciotti
Fri 13:26  Table 14
59   
Spain
Essadik Arkied Lago
Spain
Víctor Martínez
Fri 13:36  Table 10
60   
Italy
Carlo Gatta
Bulgaria
Georgi Georgiev
Fri 13:38  Table 4
61   
Italy
Pierfrancesco Garzia
Italy
Gianni Mondini
Fri 13:15  Table 6
62   
Italy
Riccardo Marangon
Portugal
Ivan Coelho
Fri 14:06  Table 7
63   
Italy
Vittorio De Falco
Italy
Stefano Battelli
Fri 13:47  Table 13
64   
Scotland
James Devlin
Poland
Wiktor Zieliński
Fri 13:20  Table 16

Winner round 1

Race to 9
65   
Austria
Albin Ouschan
Italy
AURELIO MONTALBANO
Fri 15:01  Table 2
66   
England
Spencer Oliver
Bulgaria
Spasian Spasov
Fri 15:04  Table 12
67   
Turkey
Mustafa Alnar
Italy
Federico Amendola
Fri 15:15  Table 8
68   
Romania
Mihai Braga
United Kingdom
Elliott Sanderson
R5
Fri 15:42  Table 7
69   
Germany
Mohammad Soufi
Italy
Filippo Eugenio Cataldi
Fri 16:01  Table 2
70   
England
Dean Shields
Albania
Kledio Kaçi
R2
Fri 15:02  Table 9
71   
Italy
Fabio Petroni
Netherlands
Jan van Lierop
Fri 15:12  Table 5
72   
Italy
Luca Montanari
Hungary
Olivér Szolnoki
Fri 15:01  Table 16
73   
Netherlands
Niels Feijen
Italy
Massimiliano Corso
Fri 15:02  Table 3
74   
Albania
Arjan Matrizi
United Kingdom
Damian Massey
Fri 15:20  Table 6
75   
Finland
Riku Romppanen
Albania
Gentjan gega
Fri 15:05  Table 13
76   
Netherlands
Alex Lely
Lithuania
Pijus Labutis
Fri 15:03  Table 15
77   
Germany
Holger Gries
Italy
Valentino Cordelli
Fri 15:05  Table 14
78   
Italy
Davide Sini
Austria
Daniel Guttenberger
Fri 15:12  Table 4
79   
Romania
Cristian Surdea
Italy
Marco Cordova
Fri 15:05  Table 11
80   
Italy
Gianluca Boni
Albania
Eklent Kaçi
Fri 15:02  Table 1
81   
Austria
Max Lechner
Albania
Juljan Xhafa
Fri 16:52  Table 5
82   
Italy
Paolo Erriques
Bosnia and Herzegovina
Faruk Terzić
Fri 16:43  Table 10
83   
Portugal
João Grilo
Bulgaria
Diliyan Tiklev
R1
Fri 16:43  Table 14
84   
Serbia
Milan Bugarski
Italy
Francesco Candela
Fri 16:43  Table 15
85   
Germany
Ralf Souquet
Serbia
Luka Bugarski
Fri 16:45  Table 1
86   
Germany
Niklas Dohr
Greece
Christos Papageorgiou
Fri 16:48  Table 7
87   
United Kingdom
Tom Staveley
Kosovo
Labinot Markaj
Fri 16:52  Table 9
88   
Portugal
Vitor TEIXEIRA
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R1
Fri 17:15  Table 16
89   
Poland
Konrad Juszczyszyn
Austria
Lorrenz Hollenstein
Fri 16:52  Table 13
90   
Italy
Giorgio Carta
Italy
Davy Piergiovanni
Fri 16:57  Table 8
91   
Italy
Emiliano Grassi
Italy
Andrea Milioli
R1
Fri 17:07  Table 11
92   
Italy
Angelo Millauro
Spain
Jonas Souto
Fri 17:14  Table 12
93   
Germany
Tobias Bongers
R3
Italy
Federico Maria Pellicciotti
Fri 17:12  Table 4
94   
Spain
Essadik Arkied Lago
Bulgaria
Georgi Georgiev
Fri 17:24  Table 6
95   
Italy
Pierfrancesco Garzia
Portugal
Ivan Coelho
Fri 17:44  Table 2
96   
Italy
Vittorio De Falco
Poland
Wiktor Zieliński
Fri 16:45  Table 3

Loser round 1

Race to 9
97   
Norway
Tim Singh
Italy
Alessandro Giacomelli
Fri 18:29  Table 15
98   
Italy
Massimiliano Colombari
Italy
Andrea Fassetta
Fri 18:30  Table 7
99   
Bulgaria
Kalin Stefanov
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Fri 18:29  Table 3
100   
Italy
Matteo Ongaro
Spain
Kevin Torrales Calderon
Fri 18:29  Table 8
101   
United Kingdom
Paul Taylor
Italy
Antonio Bosco
R1
Fri 18:44  Table 6
102   
Italy
Tiziano Russo
R1
Italy
Sara Iannini
Fri 18:38  Table 10
103   
France
Nguyên Baylatry
R1
Finland
Teemu Nyyssölä
Fri 18:29  Table 4
104   
Italy
Giuseppe Gagliardi
Italy
Antonio Zuchi
Fri 18:29  Table 14
105   
Latvia
Dmitriy Nalivko
Norway
Ahmed Abiev
Fri 19:01  Table 9
106   
Andorra
Jordi Borrasa Matias
Romania
Andrei Cristian Ionescu
Fri 18:32  Table 1
107   
Albania
Ervis Dervishi
England
Danny King
Fri 18:30  Table 5
108   
Italy
Massimiliano M. Martinelli
Romania
Ciprian-Gabriel Gandac
Fri 19:03  Table 12
109   
Spain
José Alberto Delgado
R2
Italy
Marco Gentile
R1
Fri 19:25  Table 5
110   
Italy
Gabriele Tamburini
Italy
Marcello Valoroso
Fri 18:30  Table 13
111   
Romania
Ştefan Ilinca
Romania
Alexandru Rausch
Fri 19:14  Table 2
112   
Italy
Roberto Natale
Romania
Flavian Glont
Fri 18:30  Table 16
113   
France
Carlo Rodrigues
Italy
Giuseppe Iacobucci
Sat 09:00  Table 1
114   
Italy
Davide Angeli
Italy
Davide Sarti
Sat 09:00  Table 2
115   
Egypt
Mohamed Ashry
Italy
Alessio Coró
R1
Sat 08:47  Table 16
116   
Michael June G. Batalla
Italy
Marco Fiore
Sat 09:00  Table 4
117   
Italy
Marco Candura
Italy
Lorenzo Nonato
Sat 09:00  Table 5
118   
Italy
Marco Montani
Dominica
Gareth Esprit
Sat 09:00  Table 6
119   
China
Davide Cataldi
Bulgaria
Kalin Varbanov
Sat 09:00  Table 7
120   
Germany
Michael Thorn
Italy
Alessandro Tonelli
Sat 09:00  Table 8
121   
Italy
Alberto Ferrara
Italy
Giovanni Di Martino
Sat 09:01  Table 9
122   
Finland
Eero Romppanen
Italy
gianluca cappella
Sat 09:30 
123   
Romania
Babken Melkonyan
Italy
Alessio Bernardini
Sat 09:01  Table 10
124   
Czech Republic
Martin Forman
Italy
Ettore Multari
Sat 09:01  Table 11
125   
Albania
Zamir Hodaj
Italy
samuele barbagiovanni
Sat 09:01  Table 12
126   
Spain
Víctor Martínez
R1
Italy
Carlo Gatta
Sat 09:01  Table 13
127   
Italy
Gianni Mondini
Italy
Riccardo Marangon
Sat 09:01  Table 3
128   
Italy
Stefano Battelli
Scotland
James Devlin
Sat 09:01  Table 15

Loser round 2

Race to 9
129   
Norway
Tim Singh
Italy
Gianluca Boni
Sat 10:45  Table 1
130   
Italy
Andrea Fassetta
Italy
Marco Cordova
Sat 10:45  Table 5
131   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Austria
Daniel Guttenberger
Sat 10:45  Table 7
132   
Italy
Matteo Ongaro
Italy
Valentino Cordelli
Sat 11:17  Table 6
133   
United Kingdom
Paul Taylor
Netherlands
Alex Lely
Sat 10:52  Table 2
134   
Italy
Tiziano Russo
Albania
Gentjan gega
Sat 10:46  Table 8
135   
France
Nguyên Baylatry
United Kingdom
Damian Massey
R1
Sat 11:01  Table 15
136   
Italy
Giuseppe Gagliardi
Italy
Massimiliano Corso
Sat 10:47  Table 12
137   
Norway
Ahmed Abiev
Italy
Luca Montanari
Sat 11:04  Table 3
138   
Romania
Andrei Cristian Ionescu
Netherlands
Jan van Lierop
Sat 10:59  Table 9
139   
Albania
Ervis Dervishi
R1
England
Dean Shields
R1
Sat 11:01  Table 11
140   
Romania
Ciprian-Gabriel Gandac
Italy
Filippo Eugenio Cataldi
Sat 10:51  Table 4
141   
Spain
José Alberto Delgado
Romania
Mihai Braga
Sat 11:01  Table 16
142   
Italy
Gabriele Tamburini
Italy
Federico Amendola
Sat 11:15  Table 13
143   
Romania
Ştefan Ilinca
England
Spencer Oliver
R1
Sat 10:46  Table 10
144   
Romania
Flavian Glont
Italy
AURELIO MONTALBANO
Sat 10:46  Table 14
145   
Italy
Giuseppe Iacobucci
Italy
Vittorio De Falco
Sat 12:31  Table 2
146   
Italy
Davide Sarti
Italy
Pierfrancesco Garzia
Sat 13:04  Table 4
147   
Egypt
Mohamed Ashry
Spain
Essadik Arkied Lago
Sat 12:31  Table 5
148   
Michael June G. Batalla
Italy
Federico Maria Pellicciotti
Sat 12:31  Table 7
149   
Italy
Lorenzo Nonato
Italy
Angelo Millauro
Sat 12:33  Table 1
150   
Dominica
Gareth Esprit
Italy
Emiliano Grassi
Sat 12:32  Table 9
151   
Bulgaria
Kalin Varbanov
Italy
Davy Piergiovanni
Sat 12:39  Table 15
152   
Germany
Michael Thorn
Poland
Konrad Juszczyszyn
Sat 12:30  Table 16
153   
Italy
Giovanni Di Martino
Portugal
Vitor TEIXEIRA
Sat 12:39  Table 14
154   
Finland
Eero Romppanen
United Kingdom
Tom Staveley
R1
Sat 12:38  Table 6
155   
Italy
Alessio Bernardini
Germany
Niklas Dohr
Sat 12:32  Table 10
156   
Czech Republic
Martin Forman
Serbia
Luka Bugarski
Sat 12:55  Table 8
157   
Albania
Zamir Hodaj
Serbia
Milan Bugarski
Sat 12:57  Table 11
158   
Italy
Carlo Gatta
Bulgaria
Diliyan Tiklev
R1
Sat 12:44  Table 3
159   
Italy
Riccardo Marangon
Italy
Paolo Erriques
Sat 12:44  Table 12
160   
Scotland
James Devlin
Albania
Juljan Xhafa
Sat 12:32  Table 13

Winners qualification

Race to 9
161   
Austria
Albin Ouschan
Bulgaria
Spasian Spasov
Sat 14:20  Table 2
162   
Turkey
Mustafa Alnar
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sat 14:20  Table 13
163   
Germany
Mohammad Soufi
Albania
Kledio Kaçi
Sat 14:20  Table 3
164   
Italy
Fabio Petroni
Hungary
Olivér Szolnoki
Sat 14:20  Table 5
165   
Netherlands
Niels Feijen
Albania
Arjan Matrizi
Sat 14:21  Table 6
166   
Finland
Riku Romppanen
Lithuania
Pijus Labutis
Sat 14:21  Table 14
167   
Germany
Holger Gries
Italy
Davide Sini
Sat 14:37  Table 12
168   
Romania
Cristian Surdea
Albania
Eklent Kaçi
Sat 14:45  Table 1
169   
Austria
Max Lechner
Bosnia and Herzegovina
Faruk Terzić
Sat 14:45  Table 15
170   
Portugal
João Grilo
Italy
Francesco Candela
Sat 14:22  Table 7
171   
Germany
Ralf Souquet
Greece
Christos Papageorgiou
Sat 15:31  Table 6
172   
Kosovo
Labinot Markaj
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
Sat 14:47 
173   
Austria
Lorrenz Hollenstein
Italy
Giorgio Carta
Sat 14:21  Table 10
174   
Italy
Andrea Milioli
Spain
Jonas Souto
Sat 14:20  Table 16
175   
Germany
Tobias Bongers
R2
Bulgaria
Georgi Georgiev
R1
Sat 14:22  Table 8
176   
Portugal
Ivan Coelho
Poland
Wiktor Zieliński
Sat 14:46  Table 11

Loser round 3

Race to 9
177   
Norway
Tim Singh
Italy
Marco Cordova
Sat 16:18  Table 1
178   
Austria
Daniel Guttenberger
Italy
Valentino Cordelli
Sat 16:38  Table 15
179   
Netherlands
Alex Lely
Albania
Gentjan gega
Sat 16:07  Table 16
180   
United Kingdom
Damian Massey
Italy
Giuseppe Gagliardi
Sat 16:19  Table 7
181   
Italy
Luca Montanari
Netherlands
Jan van Lierop
Sat 16:10  Table 9
182   
England
Dean Shields
R2
Romania
Ciprian-Gabriel Gandac
R1
Sat 16:27  Table 5
183   
Spain
José Alberto Delgado
Italy
Federico Amendola
Sat 16:07  Table 2
184   
England
Spencer Oliver
Romania
Flavian Glont
Sat 16:22  Table 4
185   
Italy
Giuseppe Iacobucci
Italy
Pierfrancesco Garzia
Sat 16:27  Table 8
186   
Egypt
Mohamed Ashry
Italy
Federico Maria Pellicciotti
Sat 16:11  Table 13
187   
Italy
Angelo Millauro
Dominica
Gareth Esprit
Sat 16:14  Table 14
188   
Bulgaria
Kalin Varbanov
R2
Poland
Konrad Juszczyszyn
R1
Sat 16:07  Table 3
189   
Portugal
Vitor TEIXEIRA
R2
United Kingdom
Tom Staveley
Sat 17:09  Table 10
190   
Germany
Niklas Dohr
Serbia
Luka Bugarski
Sat 16:59  Table 12
191   
Serbia
Milan Bugarski
Bulgaria
Diliyan Tiklev
Sat 16:10  Table 10
192   
Italy
Riccardo Marangon
Albania
Juljan Xhafa
Sat 16:10  Table 11

Losers qualification

Race to 9
193   
Norway
Tim Singh
Hungary
Olivér Szolnoki
Sat 18:30  Table 5
194   
Austria
Daniel Guttenberger
Albania
Kledio Kaçi
Sat 18:47  Table 10
195   
Albania
Gentjan gega
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sat 18:02  Table 6
196   
United Kingdom
Damian Massey
Bulgaria
Spasian Spasov
Sat 17:52  Table 7
197   
Netherlands
Jan van Lierop
Romania
Cristian Surdea
Sat 18:22  Table 1
198   
England
Dean Shields
R5
Germany
Holger Gries
R3
Sat 18:25  Table 14
199   
Spain
José Alberto Delgado
Finland
Riku Romppanen
Sat 17:50  Table 16
200   
Romania
Flavian Glont
Albania
Arjan Matrizi
Sat 17:52  Table 4
201   
Italy
Pierfrancesco Garzia
Kosovo
Labinot Markaj
Sat 18:54  Table 15
202   
Italy
Federico Maria Pellicciotti
Greece
Christos Papageorgiou
Sat 18:31  Table 12
203   
Italy
Angelo Millauro
Italy
Francesco Candela
Sat 18:16  Table 9
204   
Poland
Konrad Juszczyszyn
Bosnia and Herzegovina
Faruk Terzić
Sat 17:52  Table 3
205   
United Kingdom
Tom Staveley
R3
Portugal
Ivan Coelho
R3
Sat 18:58  Table 8
206   
Germany
Niklas Dohr
Bulgaria
Georgi Georgiev
Sat 18:32  Table 13
207   
Bulgaria
Diliyan Tiklev
Italy
Andrea Milioli
Sat 17:52  Table 2
208   
Albania
Juljan Xhafa
Austria
Lorrenz Hollenstein
Sat 18:28  Table 11

Last thirtytwo

Race to 9
209   
Austria
Albin Ouschan
Austria
Daniel Guttenberger
Sun 08:42  Table 1
210   
Turkey
Mustafa Alnar
Germany
Niklas Dohr
Sun 08:42  Table 4
211   
Germany
Mohammad Soufi
R4
England
Dean Shields
R2
Sun 08:42  Table 3
212   
Italy
Fabio Petroni
United Kingdom
Elliott Sanderson
Sun 08:42  Table 2
213   
Netherlands
Niels Feijen
Hungary
Olivér Szolnoki
Sun 08:42  Table 16
214   
Lithuania
Pijus Labutis
Albania
Arjan Matrizi
Sun 08:43  Table 5
215   
Italy
Davide Sini
United Kingdom
Tom Staveley
Sun 08:43  Table 6
216   
Albania
Eklent Kaçi
Greece
Christos Papageorgiou
Sun 08:43  Table 8
217   
Austria
Max Lechner
Austria
Lorrenz Hollenstein
Sun 08:43  Table 9
218   
Portugal
João Grilo
Bosnia and Herzegovina
Faruk Terzić
Sun 08:43  Table 10
219   
Germany
Ralf Souquet
Bulgaria
Diliyan Tiklev
Sun 08:44  Table 15
220   
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
United Kingdom
Damian Massey
R2
Sun 08:44  Table 14
221   
Italy
Giorgio Carta
Romania
Cristian Surdea
Sun 08:44  Table 7
222   
Spain
Jonas Souto
Italy
Francesco Candela
Sun 08:43  Table 11
223   
Germany
Tobias Bongers
Spain
José Alberto Delgado
Sun 08:43  Table 12
224   
Poland
Wiktor Zieliński
Kosovo
Labinot Markaj
Sun 08:44  Table 13

Last sixteen

Race to 9
225   
Austria
Albin Ouschan
Turkey
Mustafa Alnar
Sun 11:15  Table 3
226   
England
Dean Shields
R3
Italy
Fabio Petroni
R1
Sun 11:15  Table 1
227   
Netherlands
Niels Feijen
Lithuania
Pijus Labutis
Sun 11:15  Table 15
228   
United Kingdom
Tom Staveley
R1
Albania
Eklent Kaçi
R3
Sun 11:24  Table 6
229   
Austria
Max Lechner
Bosnia and Herzegovina
Faruk Terzić
Sun 11:15  Table 16
230   
Germany
Ralf Souquet
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R1
Sun 11:16  Table 13
231   
Romania
Cristian Surdea
Spain
Jonas Souto
Sun 11:24  Table 9
232   
Germany
Tobias Bongers
Kosovo
Labinot Markaj
Sun 11:16  Table 11

Quarter final

Race to 9
233   
Austria
Albin Ouschan
England
Dean Shields
Sun 13:33  Table 16
234   
Netherlands
Niels Feijen
Albania
Eklent Kaçi
Sun 13:32  Table 1
235   
Austria
Max Lechner
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
Sun 13:39  Table 3
236   
Spain
Jonas Souto
Kosovo
Labinot Markaj
Sun 13:58  Table 12

Semi final

Race to 9
237   
Austria
Albin Ouschan
Netherlands
Niels Feijen
Sun 16:28  Table 16
238   
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
R2
Kosovo
Labinot Markaj
Sun 16:29  Table 1

Final

Race to 11
239   
Austria
Albin Ouschan
Bosnia and Herzegovina
Sanjin Pehlivanovic
Sun 18:54  Table 16

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants