Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 14, 2019

21ste Open Groningen 9-Ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Fitim .
7 (7/0) 76 (51/25)
67%
1200
2 Joël Kartowikromo
7 (6/1) 82 (48/34)
59%
920
3 Arno Brouwer
7 (5/2) 81 (42/39)
52%
680
3 Ivo Aarts
6 (5/1) 60 (40/20)
67%
680
5 Rudy van der Veen
N-Joy Drachten
5 (4/1) 52 (33/19)
63%
480
5 Marc Bijsterbosch
7 (5/2) 69 (41/28)
59%
480
5 Tim Jonkman
7 (5/2) 61 (42/19)
69%
480
5 Puria Mosane
BSG Hannover
6 (4/2) 57 (28/29)
49%
480
9 Tim De Ruyter
4 (3/1) 48 (25/23)
52%
320
Show more
9 Gilliano Smit
6 (4/2) 59 (33/26)
56%
320
9 Richard Klein
4 (3/1) 46 (25/21)
54%
320
9 Pascal Meulenhoff
House of Billiards Weert Org
6 (4/2) 63 (33/30)
52%
320
9 Jan van Lierop
4 (3/1) 34 (22/12)
65%
320
9 Thomas Vanbroekhoven
6 (4/2) 58 (31/27)
53%
320
9 Etienne Wendell Hekkelman
4 (3/1) 39 (25/14)
64%
320
9 Ramazan Dincer
5 (3/2) 54 (28/26)
52%
320
17 Michel Drenth
4 (2/2) 41 (22/19)
54%
240
17 Chris Pronk
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
240
17 Ralf Zigahn
4 (2/2) 40 (21/19)
53%
240
17 Alex Kuiper
5 (3/2) 49 (27/22)
55%
240
17 William Gelens
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
240
17 Danny Pietersz
4 (2/2) 43 (19/24)
44%
240
17 David Elfferich
5 (3/2) 43 (24/19)
56%
240
17 Arthur Morari
5 (3/2) 43 (24/19)
56%
240
25 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
4 (2/2) 38 (18/20)
47%
200
25 Goran Kobas
4 (2/2) 34 (14/20)
41%
200
25 Zadrach Singadji
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
200
25 Norman Bakker
4 (2/2) 34 (19/15)
56%
200
25 Bas Scheffers
4 (2/2) 41 (18/23)
44%
200
25 Joey Haegmans
4 (2/2) 40 (22/18)
55%
200
25 Gregor Badzwol
N-Joy Drachten
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
200
25 Silvia Gulden
GVO Oldenburg
4 (2/2) 39 (21/18)
54%
200
33 Anna Huang
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
160
33 Erwin Okken
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
160
33 Jimmy Lin
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
160
33 Jozef Wolters
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
160
33 Gijs van Westenbrugge
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
160
33 Laurens Steernberg
3 (1/2) 31 (14/17)
45%
160
33 Hindrik de Haan
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
160
33 Pieter-Bas Stolte
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
160
33 Timothy Voortman
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
160
33 Wouter Reugebrink
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
160
33 Lars Kuckherm
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
160
33 Georg Stettinger
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
160
33 Wessel Strijkstra
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
160
33 Agush Ahmeti
3 (1/2) 34 (18/16)
53%
160
33 Gerrie Kuik
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
160
33 Awi Mangre
3 (1/2) 26 (8/18)
31%
160
49 Adam Kiernicki
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
120
49 Martijn Meijerink
N-Joy Drachten
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
120
49 Gino De Ruyter
De Distel
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
120
49 Biao Wu
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
120
49 Raphael Murray
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
120
49 Otman Acharrat
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
120
49 David Chan
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
120
49 Davith Denes Hiwat
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
120
49 Hylco van Oers
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
120
49 Maikel Do
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
120
49 Cyriel Ledoux
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
120
49 Jens Maas
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
120
49 Rianne Lubberink
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
120
49 Jürgen Düvelsdorf
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
120
49 Kim Jon
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
120
49 Jan Donnermeyer
2 (0/2) 15 (1/14)
7%
120
Entry deadline Jul 13, 2019, 6:35 PM (local time)
Starts Jul 14, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (64 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland
Organizer Cue Action Groningen
More info
Inschrijven voor het 21ste Open Groningen kan door via Facebook een bericht te sturen aan Esra Garrelds. Hij neemt de inschrijving in behandeling en handelt ook de betaling af. Inschrijving voor het 21ste Open Groningen bedraagt €35.

We spelen als volgt:
Handrack
Minimaal race naar de 7 aan de winnaarskant
1 op de spot
Geen driepuntsregel
Je rackt voor je tegenstander

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 11:04  Table 22
2   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Hindrik de Haan
Sun 10:02  Table 11
3   
Netherlands
Chris Pronk
Netherlands
Kim Jon
Sun 10:02  Table 12
4   
Netherlands
David Elfferich
Croatia
Goran Kobas
Sun 10:02  Table 13
5   
Iran
Puria Mosane-Razawi
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Sun 10:31  Table 14
6   
Belgium
Gino De Ruyter
Albania
Agush Ahmeti
Sun 11:06  Table 19
7   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Gerrie Kuik
Sun 10:02  Table 14
8   
Netherlands
Jan van Lierop
Germany
Jan Donnermeyer
Sun 11:07  Table 12
9   
Netherlands
Richard Klein
Netherlands
Jens Maas
Sun 10:02  Table 15
10   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Gregor Badzwol
Sun 10:02  Table 16
11   
Netherlands
Awi Mangre
Netherlands
Michel Drenth
Sun 10:02  Table 17
12   
Taiwan
Alex Kuiper
Vietnam
Maikel Do
Sun 10:02  Table 18
13   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Ralf Zigahn
Sun 10:02  Table 19
14   
Netherlands
Rianne Lubberink
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 10:02  Table 20
15   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 11:14  Table 13
16   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 11:16  Table 15
17   
Etienne Wendell Hekkelman
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 11:16 
18   
Netherlands
Georg Stettinger
Netherlands
Timothy Voortman
Sun 10:02  Table 21
19   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Arno Brouwer
Sun 11:17  Table 17
20   
Netherlands
Martijn Meijerink
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sun 11:18  Table 18
21   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Jimmy Lin
Sun 11:20  Table 23
22   
Netherlands
Arthur Morari
Netherlands
Otman Acharrat
Sun 11:20  Table 24
23   
Netherlands
William Gelens
Netherlands
David Chan
Sun 11:23  Table 26
24   
Netherlands
Anna Huang
Germany
Silvia Gulden
Sun 11:26  Table 11
25   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Netherlands
Raphael Murray
Sun 11:27  Table 20
26   
Netherlands
Zadrach Singadji
Netherlands
Lars Kuckherm
Sun 10:02  Table 22
27   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Micronesia
Davith Denes Hiwat
Sun 11:33  Table 25
28   
Thailand
Bas Scheffers
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 10:02  Table 23
29   
Netherlands
Wessel ‘De Shark uit Oosterpark’ Strijkstra
Netherlands
Rudy van der Veen
Sun 10:02  Table 24
30   
Netherlands
Hylco van Oers
Netherlands
Jozef Wolters
Sun 11:34  Table 16
31   
Netherlands
Danny Pietersz
Netherlands
Biao Wu
Sun 10:02  Table 25
32   
Netherlands
Pieter-Bas Stolte
Netherlands
Norman Bakker
Sun 10:02  Table 26

Winner round 1

Race to 7
33   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Hindrik de Haan
Sun 12:31  Table 17
34   
Netherlands
Chris Pronk
Netherlands
David Elfferich
Sun 12:02  Table 19
35   
Iran
Puria Mosane-Razawi
Albania
Agush Ahmeti
Sun 12:02  Table 23
36   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 12:52  Table 13
37   
Netherlands
Richard Klein
Netherlands
Erwin Okken
Sun 11:44  Table 14
38   
Netherlands
Michel Drenth
Taiwan
Alex Kuiper
Sun 11:51  Table 21
39   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 12:03  Table 12
40   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 12:58  Table 23
41   
Etienne Wendell Hekkelman
Netherlands
Georg Stettinger
Sun 12:07  Table 26
42   
Netherlands
Arno Brouwer
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sun 12:59  Table 16
43   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Arthur Morari
Sun 12:28  Table 15
44   
Netherlands
William Gelens
Netherlands
Anna Huang
Sun 13:21  Table 24
45   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 12:17  Table 24
46   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 13:02  Table 14
47   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Jozef Wolters
Sun 13:04  Table 21
48   
Netherlands
Danny Pietersz
Netherlands
Pieter-Bas Stolte
Sun 12:11  Table 20

Loser round 1

Race to 6
49   
Netherlands
Gilliano Smit
Poland
Adam Kiernicki
Sun 13:09  Table 15
50   
Netherlands
Kim Jon
Croatia
Goran Kobas
Sun 12:33  Table 22
51   
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Belgium
Gino De Ruyter
Sun 13:16  Table 11
52   
Netherlands
Gerrie Kuik
Germany
Jan Donnermeyer
Sun 12:36  Table 18
53   
Netherlands
Jens Maas
Netherlands
Gregor Badzwol
Sun 12:39  Table 25
54   
Netherlands
Awi Mangre
Vietnam
Maikel Do
Sun 13:26  Table 22
55   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Rianne Lubberink
Sun 13:26  Table 26
56   
Netherlands
Tim Jonkman
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Sun 13:33  Table 12
57   
Uganda
Cyriel Ledoux
Netherlands
Timothy Voortman
Sun 13:37  Table 20
58   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Martijn Meijerink
Sun 13:45  Table 19
59   
Netherlands
Jimmy Lin
Netherlands
Otman Acharrat
Sun 13:49  Table 17
60   
Netherlands
David Chan
Germany
Silvia Gulden
Sun 13:52  Table 25
61   
Netherlands
Raphael Murray
Netherlands
Lars Kuckherm
  Table 16
62   
Micronesia
Davith Denes Hiwat
Thailand
Bas Scheffers
Sun 13:09  Table 18
63   
Netherlands
Wessel ‘De Shark uit Oosterpark’ Strijkstra
Netherlands
Hylco van Oers
Sun 14:08  Table 12
64   
Netherlands
Biao Wu
Netherlands
Norman Bakker
Sun 13:54  Table 13

Loser round 2

Race to 6
65   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Pieter-Bas Stolte
Sun 14:15  Table 24
66   
Croatia
Goran Kobas
Netherlands
Jozef Wolters
Sun 14:27  Table 23
67   
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 14:52  Table 20
68   
Netherlands
Gerrie Kuik
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 14:10  Table 15
69   
Netherlands
Gregor Badzwol
Netherlands
Anna Huang
Sun 14:28  Table 26
70   
Netherlands
Awi Mangre
Netherlands
Arthur Morari
Sun 14:35  Table 11
71   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sun 14:31  Table 22
72   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Georg Stettinger
Sun 14:12  Table 21
73   
Netherlands
Timothy Voortman
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 14:43  Table 18
74   
Netherlands
Joey Haegmans
Netherlands
Laurens Steernberg
Sun 14:59  Table 15
75   
Netherlands
Jimmy Lin
Taiwan
Alex Kuiper
Sun 15:06  Table 21
76   
Germany
Silvia Gulden
Netherlands
Erwin Okken
Sun 15:12  Table 24
77   
Netherlands
Lars Kuckherm
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 14:42  Table 16
78   
Thailand
Bas Scheffers
Albania
Agush Ahmeti
Sun 14:44  Table 14
79   
Netherlands
Wessel ‘De Shark uit Oosterpark’ Strijkstra
Netherlands
David Elfferich
Sun 15:22  Table 25
80   
Netherlands
Norman Bakker
Netherlands
Hindrik de Haan
Sun 14:32  Table 13

Winners qualification

Race to 7
81   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Chris Pronk
Sun 15:00  Table 17
82   
Iran
Puria Mosane-Razawi
Netherlands
Jan van Lierop
Sun 15:25  Table 22
83   
Netherlands
Richard Klein
Netherlands
Michel Drenth
Sun 15:23  Table 12
84   
Netherlands
Ralf Zigahn
Netherlands
Tim De Ruyter
Sun 15:28  Table 11
85   
Etienne Wendell Hekkelman
Netherlands
Arno Brouwer
Sun 15:40  Table 16
86   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
William Gelens
Sun 15:28  Table 13
87   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 15:00  Table 19
88   
Netherlands
Rudy van der Veen
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 15:35  Table 23

Loser round 3

Race to 6
89   
Netherlands
Gilliano Smit
Croatia
Goran Kobas
Sun 15:52  Table 15
90   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Netherlands
Zadrach Singadji
Sun 16:23  Table 11
91   
Netherlands
Gregor Badzwol
Netherlands
Arthur Morari
Sun 15:53  Table 19
92   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 15:55  Table 26
93   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Netherlands
Joey Haegmans
Sun 16:09  Table 14
94   
Taiwan
Alex Kuiper
Germany
Silvia Gulden
Sun 16:28  Table 17
95   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Thailand
Bas Scheffers
Sun 16:08  Table 13
96   
Netherlands
David Elfferich
Netherlands
Norman Bakker
Sun 16:53  Table 26

Losers qualification

Race to 6
97   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Ralf Zigahn
Sun 16:47  Table 12
98   
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Netherlands
Michel Drenth
Sun 17:43  Table 15
99   
Netherlands
Arthur Morari
Iran
Puria Mosane-Razawi
Sun 16:49  Table 15
100   
Netherlands
Tim Jonkman
Netherlands
Chris Pronk
Sun 16:53  Table 16
101   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Netherlands
Danny Pietersz
Sun 17:48  Table 13
102   
Taiwan
Alex Kuiper
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 18:05  Table 12
103   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
William Gelens
Sun 17:19  Table 13
104   
Netherlands
David Elfferich
Netherlands
Arno Brouwer
Sun 18:00  Table 14

Last sixteen

Race to 7
105   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 19:08  Table 12
106   
Netherlands
Jan van Lierop
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 19:08  Table 13
107   
Netherlands
Richard Klein
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 19:08  Table 11
108   
Netherlands
Tim De Ruyter
Netherlands
Arno Brouwer
Sun 19:08  Table 15
109   
Etienne Wendell Hekkelman
Iran
Puria Mosane-Razawi
Sun 19:08  Table 16
110   
Netherlands
Ivo Aarts
Netherlands
Ramazan Dincer
Sun 19:08  Table 14
111   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Sun 19:08  Table 26
112   
Netherlands
Rudy van der Veen
Belgium
Thomas Vanbroekhoven
Sun 19:08  Table 17

Quarter final

Race to 7
113   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 20:56  Table 11
114   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Netherlands
Arno Brouwer
Sun 20:56  Table 16
115   
Iran
Puria Mosane-Razawi
Netherlands
Ivo Aarts
Sun 20:56  Table 26
116   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Netherlands
Rudy van der Veen
Sun 20:56  Table 12

Semi final

Race to 8
117   
Suriname
Joël Kartowikromo
Netherlands
Arno Brouwer
Sun 22:32  Table 15
118   
Netherlands
Ivo Aarts
Kosovo
Fitim Haradinaj
Sun 22:32  Table 12

Final

Race to 8
119   
Suriname
Joël Kartowikromo
Kosovo
Fitim Haradinaj
Sun 23:55  Table 11

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment