Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 24 - May 26, 2019

Supreme Pool Series - The Supreme Masters

Supreme Rules

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Karl Boyes
8 (7/1) 125 (74/51)
59%
270
2 Jimmy Croxton
7 (6/1) 140 (76/64)
54%
220
3 Callum Singleton
8 (6/2) 136 (74/62)
54%
180
3 Craig Waddingham
9 (7/2) 133 (76/57)
57%
180
5 Shane Thompson
6 (5/1) 100 (61/39)
61%
160
5 Adam Davis
5 (3/2) 80 (40/40)
50%
160
5 Declan Brennan
7 (5/2) 106 (66/40)
62%
160
5 Jake Mccartney
7 (5/2) 114 (60/54)
53%
160
9 Jordan Shepherd
4 (3/1) 76 (41/35)
54%
140
Show more
9 Neil Raybone
5 (3/2) 77 (46/31)
60%
140
9 Jack Whelan
4 (3/1) 72 (40/32)
56%
140
9 Jon McAllister
4 (3/1) 79 (41/38)
52%
140
9 Clint I'Anson
4 (3/1) 75 (41/34)
55%
140
9 Dom Cooney
5 (3/2) 93 (50/43)
54%
140
9 Josh Kane
4 (3/1) 74 (43/31)
58%
140
9 Craig Marsh
5 (4/1) 90 (51/39)
57%
140
17 Greg Batten
4 (2/2) 71 (35/36)
49%
120
17 Shaun Storry
5 (3/2) 74 (42/32)
57%
120
17 Jez Graham
5 (3/2) 72 (39/33)
54%
120
17 Chris Melling
5 (3/2) 68 (36/32)
53%
120
17 Chris Day
4 (2/2) 76 (37/39)
49%
120
17 Steve Petty
4 (2/2) 65 (36/29)
55%
120
17 Phil Harrison
4 (2/2) 69 (34/35)
49%
120
17 Shaun Chipperfield
4 (2/2) 62 (31/31)
50%
120
25 Gareth Hibbott
5 (3/2) 64 (35/29)
55%
100
25 Harjeet Singh
4 (2/2) 61 (31/30)
51%
100
25 Darren McVicar
4 (2/2) 65 (31/34)
48%
100
25 John Roe
5 (3/2) 59 (36/23)
61%
100
25 Ryan Clark
4 (2/2) 57 (30/27)
53%
100
25 Oly Bale
4 (2/2) 56 (29/27)
52%
100
25 Karl O Donoghue
5 (3/2) 66 (34/32)
52%
100
25 Johann Attard
4 (2/2) 52 (25/27)
48%
100
33 Jamie Burnett
3 (1/2) 46 (23/23)
50%
80
33 Sam Bircher
3 (1/2) 40 (20/20)
50%
80
33 Neil Wren
3 (1/2) 43 (20/23)
47%
80
33 Craig Lakin
3 (1/2) 46 (21/25)
46%
80
33 Amine Bounif
3 (1/2) 49 (26/23)
53%
80
33 Drew Hughes
4 (2/2) 48 (22/26)
46%
80
33 Mark Boyle
3 (1/2) 48 (21/27)
44%
80
33 Lee Clough
3 (1/2) 45 (22/23)
49%
80
33 Scott Muscat
3 (1/2) 44 (21/23)
48%
80
33 Mason Penny
3 (1/2) 41 (17/24)
41%
80
33 Dave Fernandez
3 (1/2) 51 (23/28)
45%
80
33 Lydan Debono
3 (1/2) 43 (22/21)
51%
80
33 Ben Flack
3 (1/2) 53 (26/27)
49%
80
33 Ben Tanner
3 (1/2) 40 (18/22)
45%
80
33 Barry Lynn
3 (1/2) 52 (23/29)
44%
80
33 Richard Gifford
3 (1/2) 47 (21/26)
45%
80
49 Liam Dunster
2 (0/2) 33 (14/19)
42%
60
49 Scott Gillespie
2 (0/2) 29 (10/19)
34%
60
49 Liam White
2 (0/2) 32 (13/19)
41%
60
49 Arfan Dad
2 (0/2) 28 (9/19)
32%
60
49 Stefan Risidi
2 (0/2) 34 (15/19)
44%
60
49 John Cairns
2 (0/2) 25 (6/19)
24%
60
49 Tom Cousins
2 (0/2) 33 (14/19)
42%
60
49 Michael Lambe
3 (1/2) 43 (19/24)
44%
60
49 Adam Penwell
2 (0/2) 27 (8/19)
30%
60
49 Greg Dixon
2 (0/2) 23 (4/19)
17%
60
49 Scott Crawley
2 (0/2) 25 (6/19)
24%
60
49 Jamie Mantle
3 (1/2) 36 (13/23)
36%
60
49 Jason Ellis
2 (0/2) 21 (2/19)
10%
60
49 Wayne Fryer
3 (1/2) 45 (21/24)
47%
60
65 Rob Wharne
2 (0/2) 31 (12/19)
39%
40
65 Tony Halpin
1 (0/1) 8 (0/8)
0%
40
65 Brian Halcrow
2 (0/2) 31 (12/19)
39%
40
65 Mark Astbury
2 (0/2) 24 (5/19)
21%
40
65 Ben Rowland
2 (0/2) 30 (11/19)
37%
40
65 Kian Monaghan
1 (0/1) 15 (4/11)
27%
20
65 Andrew Riley
2 (0/2) 24 (5/19)
21%
40
Entry deadline May 23, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts May 24, 2019, 12:30 PM (local time)
Format Double elimination (96 Participants)
Race to 11
Handicap No handicap
Rankings Supreme Pool Series 2019_Ranking Points
Organizer Players Pool Events
Contact Lee Grout (lee.grout@solbergmfg.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 11
1   
England
TBC 1
England
Ben Rowland
 
2   
England
Kian Monaghan
England
TBC 2
 
3   
England
TBC 3
England
Michael Lambe
 
4   
United Kingdom
Callum Singleton
England
TBC 4
 
5   
England
TBC 5
Malta
Scott Muscat
 
6   
United Kingdom
Wayne Fryer
England
TBC 6
 
7   
England
TBC 7
Wales
Drew Hughes
 
8   
England
Phil Harrison
England
TBC 8
 
9   
England
TBC 9
United Kingdom
Ryan Clark
 
10   
United Kingdom
Jimmy Croxton
England
TBC 10
 
11   
England
TBC 11
Scotland
Mark Boyle
 
12   
England
Dom Cooney
England
TBC 12
 
13   
England
TBC 13
United Kingdom
Neil Wren
 
14   
United Kingdom
Jack Whelan
England
TBC 14
 
15   
England
TBC 15
Palestinian Territory
Arfan Dad
 
16   
United Kingdom
Dave Fernandez
England
TBC 16
 
17   
England
TBC 17
United Kingdom
Josh Kane
 
18   
Wales
Oly Bale
England
TBC 18
 
19   
England
TBC 19
England
Ben Tanner
 
20   
United Kingdom
Scott Crawley
England
TBC 20
 
21   
England
TBC 21
United Kingdom
Steve Petty
 
22   
England
Stefan Risidi
England
TBC 22
 
23   
England
TBC 23
Scotland
Liam Dunster
 
24   
United Kingdom
Shaun Storry
England
TBC 24
 
25   
England
TBC 25
United Kingdom
Karl Boyes
 
26   
United Kingdom
Tony Halpin
United Kingdom
Adam Davis
 
27   
England
Shane Thompson
United Kingdom
Rob Wharne
Fri 18:28  Table 1
28   
Ireland
Karl O Donoghue
United Kingdom
Gareth Hibbott
Fri 16:29  Table 11
29   
United Kingdom
Craig Waddingham
R1
Wales
Craig Marsh
R4
Fri 16:29  Table 16
30   
England
John Roe
United Kingdom
Andrew Riley
Fri 16:28  Table 2
31   
England
Mason Penny
United Kingdom
Jez Graham
Fri 16:28  Table 3
32   
Northern Ireland
Declan Brennan
United Kingdom
Jamie Mantle
Fri 16:28  Table 5

Winner round 1

Race to 11
33   
Wales
Jordan Shepherd
R1
England
Ben Rowland
R3
Fri 16:28  Table 4
34   
England
Kian Monaghan
Morocco
Amine Bounif
Fri 20:37  Table 1
35   
England
Greg Batten
England
Michael Lambe
Fri 18:28  Table 6
36   
United Kingdom
Callum Singleton
R4
United Kingdom
Brian Halcrow
Fri 18:29  Table 8
37   
England
Mark Astbury
Malta
Scott Muscat
Fri 16:29  Table 7
38   
United Kingdom
Wayne Fryer
England
Clint I'Anson
Fri 18:29  Table 9
39   
Malta
Lydan Debono
Wales
Drew Hughes
Fri 18:32  Table 3
40   
England
Phil Harrison
Wales
Tom Cousins
Fri 18:54  Table 16
41   
United Kingdom
Ben Flack
United Kingdom
Ryan Clark
Fri 18:29  Table 10
42   
United Kingdom
Jimmy Croxton
England
John Cairns
R1
Fri 18:29  Table 12
43   
Australia
Jake Mccartney
Scotland
Mark Boyle
Fri 18:52  Table 11
44   
England
Dom Cooney
United Kingdom
Liam White
Fri 18:29  Table 13
45   
United Kingdom
Darren McVicar
United Kingdom
Neil Wren
Fri 18:29  Table 14
46   
United Kingdom
Jack Whelan
United Kingdom
Adam Penwell
Fri 18:32  Table 4
47   
England
Shaun Chipperfield
Palestinian Territory
Arfan Dad
Fri 18:29  Table 15
48   
United Kingdom
Dave Fernandez
England
Lee Clough
Fri 18:30  Table 7
49   
India
Harjeet Singh
United Kingdom
Josh Kane
Fri 18:30  Table 2
50   
Wales
Oly Bale
Scotland
Scott Gillespie
Fri 18:30  Table 5
51   
Wales
Richard Gifford
R4
England
Ben Tanner
R2
Fri 20:26  Table 15
52   
United Kingdom
Scott Crawley
England
Neil Raybone
Fri 20:26  Table 5
53   
Malta
Johann Attard
United Kingdom
Steve Petty
Fri 20:26  Table 4
54   
England
Stefan Risidi
Scotland
Barry Lynn
Fri 20:27  Table 12
55   
England
Jon McAllister
Scotland
Liam Dunster
Fri 21:36  Table 11
56   
United Kingdom
Shaun Storry
United Kingdom
Chris Melling
Fri 21:36  Table 16
57   
United Kingdom
Craig Lakin
United Kingdom
Karl Boyes
Fri 20:27  Table 3
58   
United Kingdom
Adam Davis
United Kingdom
Ronan McCarthy
Fri 20:30 
59   
United Kingdom
Greg Dixon
England
Shane Thompson
Fri 21:02  Table 14
60   
Ireland
Karl O Donoghue
United Kingdom
Jamie Burnett
Fri 20:39  Table 13
61   
United Kingdom
Sam Bircher
Wales
Craig Marsh
Fri 20:41  Table 9
62   
England
John Roe
United Kingdom
Jason Ellis
Fri 20:51  Table 6
63   
England
Chris Day
United Kingdom
Jez Graham
Fri 20:56  Table 2
64   
Northern Ireland
Declan Brennan
England
Paul Kelley
Fri 20:30 

Loser round 1

Race to 8
65   
England
TBC 1
England
Paul Kelley
 
66   
England
TBC 2
United Kingdom
Jez Graham
 
67   
England
TBC 3
United Kingdom
Jason Ellis
 
68   
England
TBC 4
United Kingdom
Sam Bircher
 
69   
England
TBC 5
Ireland
Karl O Donoghue
 
70   
England
TBC 6
United Kingdom
Greg Dixon
 
71   
England
TBC 7
United Kingdom
Ronan McCarthy
 
72   
England
TBC 8
United Kingdom
Karl Boyes
 
73   
England
TBC 9
United Kingdom
Chris Melling
 
74   
England
TBC 10
Scotland
Liam Dunster
 
75   
England
TBC 11
England
Stefan Risidi
 
76   
England
TBC 12
Malta
Johann Attard
 
77   
England
TBC 13
United Kingdom
Scott Crawley
 
78   
England
TBC 14
England
Ben Tanner
 
79   
England
TBC 15
Scotland
Scott Gillespie
 
80   
England
TBC 16
India
Harjeet Singh
 
81   
England
TBC 17
England
Lee Clough
 
82   
England
TBC 18
Palestinian Territory
Arfan Dad
 
83   
England
TBC 19
United Kingdom
Adam Penwell
 
84   
England
TBC 20
United Kingdom
Neil Wren
 
85   
England
TBC 21
United Kingdom
Liam White
 
86   
England
TBC 22
Australia
Jake Mccartney
 
87   
England
TBC 23
England
John Cairns
 
88   
England
TBC 24
United Kingdom
Ryan Clark
 
89   
England
TBC 25
Wales
Tom Cousins
 
90   
United Kingdom
Tony Halpin
Wales
Drew Hughes
Sat 11:09  Table 12
91   
United Kingdom
Rob Wharne
United Kingdom
Wayne Fryer
Sat 11:12  Table 16
92   
United Kingdom
Gareth Hibbott
England
Mark Astbury
Sat 11:01  Table 3
93   
United Kingdom
Craig Waddingham
United Kingdom
Brian Halcrow
Sat 11:02  Table 11
94   
United Kingdom
Andrew Riley
England
Michael Lambe
Sat 11:02  Table 15
95   
England
Mason Penny
England
Kian Monaghan
Sat 11:00  Table 3
96   
United Kingdom
Jamie Mantle
England
Ben Rowland
Sat 11:02  Table 4

Winner round 2

Race to 11
97   
Wales
Jordan Shepherd
R1
Morocco
Amine Bounif
Sat 12:28  Table 1
98   
England
Greg Batten
United Kingdom
Callum Singleton
R3
Sat 12:28  Table 3
99   
Malta
Scott Muscat
England
Clint I'Anson
Sat 12:39  Table 11
100   
Malta
Lydan Debono
England
Phil Harrison
Sat 12:29  Table 2
101   
United Kingdom
Ben Flack
United Kingdom
Jimmy Croxton
Sat 12:29  Table 14
102   
Scotland
Mark Boyle
England
Dom Cooney
Sat 12:29  Table 13
103   
United Kingdom
Darren McVicar
United Kingdom
Jack Whelan
Sat 12:29  Table 12
104   
England
Shaun Chipperfield
United Kingdom
Dave Fernandez
Sat 12:51  Table 16
105   
United Kingdom
Josh Kane
Wales
Oly Bale
Sat 12:29  Table 10
106   
Wales
Richard Gifford
England
Neil Raybone
Sat 12:29  Table 9
107   
United Kingdom
Steve Petty
Scotland
Barry Lynn
Sat 12:29  Table 8
108   
England
Jon McAllister
United Kingdom
Shaun Storry
Sat 12:30  Table 7
109   
United Kingdom
Craig Lakin
United Kingdom
Adam Davis
Sat 12:30  Table 5
110   
England
Shane Thompson
United Kingdom
Jamie Burnett
Sat 12:30  Table 4
111   
Wales
Craig Marsh
England
John Roe
Sat 12:30  Table 6
112   
England
Chris Day
Northern Ireland
Declan Brennan
Sat 12:30  Table 15

Loser round 2

Race to 8
113   
England
Paul Kelley
United Kingdom
Jez Graham
Sat 14:30 
114   
United Kingdom
Jason Ellis
United Kingdom
Sam Bircher
Sat 14:28  Table 9
115   
Ireland
Karl O Donoghue
United Kingdom
Greg Dixon
Sat 14:28  Table 5
116   
United Kingdom
Ronan McCarthy
United Kingdom
Karl Boyes
Sat 14:30 
117   
United Kingdom
Chris Melling
Scotland
Liam Dunster
Sat 14:37  Table 16
118   
England
Stefan Risidi
Malta
Johann Attard
Sat 14:28  Table 6
119   
United Kingdom
Scott Crawley
England
Ben Tanner
Sat 14:28  Table 10
120   
Scotland
Scott Gillespie
India
Harjeet Singh
Sat 14:45  Table 3
121   
England
Lee Clough
Palestinian Territory
Arfan Dad
Sat 14:50  Table 4
122   
United Kingdom
Adam Penwell
United Kingdom
Neil Wren
Sat 14:28  Table 8
123   
United Kingdom
Liam White
Australia
Jake Mccartney
Sat 14:58  Table 11
124   
England
John Cairns
United Kingdom
Ryan Clark
Sat 14:29  Table 1
125   
Wales
Tom Cousins
Wales
Drew Hughes
Sat 14:29  Table 7
126   
United Kingdom
Wayne Fryer
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 14:53  Table 15
127   
United Kingdom
Craig Waddingham
England
Michael Lambe
Sat 15:02  Table 12
128   
England
Mason Penny
R1
United Kingdom
Jamie Mantle
Sat 15:06  Table 13

Loser round 3

Race to 8
129   
United Kingdom
Jez Graham
United Kingdom
Dave Fernandez
Sat 15:58  Table 9
130   
United Kingdom
Sam Bircher
United Kingdom
Darren McVicar
Sat 15:58  Table 14
131   
Ireland
Karl O Donoghue
Scotland
Mark Boyle
Sat 16:09  Table 16
132   
United Kingdom
Karl Boyes
United Kingdom
Ben Flack
Sat 15:58  Table 2
133   
United Kingdom
Chris Melling
Malta
Lydan Debono
Sat 16:10  Table 5
134   
Malta
Johann Attard
Malta
Scott Muscat
Sat 16:06  Table 12
135   
England
Ben Tanner
United Kingdom
Callum Singleton
Sat 15:59  Table 1
136   
India
Harjeet Singh
Morocco
Amine Bounif
Sat 16:46  Table 13
137   
England
Lee Clough
Northern Ireland
Declan Brennan
Sat 16:45  Table 4
138   
United Kingdom
Neil Wren
England
John Roe
Sat 16:56  Table 15
139   
Australia
Jake Mccartney
United Kingdom
Jamie Burnett
Sat 16:29  Table 8
140   
United Kingdom
Ryan Clark
United Kingdom
Craig Lakin
Sat 15:59  Table 7
141   
Wales
Drew Hughes
United Kingdom
Shaun Storry
Sat 15:59  Table 10
142   
United Kingdom
Gareth Hibbott
Scotland
Barry Lynn
Sat 16:37  Table 11
143   
United Kingdom
Craig Waddingham
Wales
Richard Gifford
Sat 16:03  Table 6
144   
England
Mason Penny
Wales
Oly Bale
Sat 16:49  Table 3

Winners qualification

Race to 11
145   
Wales
Jordan Shepherd
England
Greg Batten
Sat 18:03  Table 16
146   
England
Clint I'Anson
England
Phil Harrison
Sat 18:29  Table 4
147   
United Kingdom
Jimmy Croxton
R2
England
Dom Cooney
Sat 18:00  Table 3
148   
United Kingdom
Jack Whelan
England
Shaun Chipperfield
Sat 18:01  Table 5
149   
United Kingdom
Josh Kane
England
Neil Raybone
Sat 18:01  Table 1
150   
United Kingdom
Steve Petty
England
Jon McAllister
R1
Sat 18:06  Table 11
151   
United Kingdom
Adam Davis
England
Shane Thompson
Sat 18:01  Table 2
152   
Wales
Craig Marsh
England
Chris Day
Sat 18:01  Table 10

Loser round 4

Race to 8
153   
United Kingdom
Jez Graham
United Kingdom
Darren McVicar
Sat 18:01  Table 12
154   
Ireland
Karl O Donoghue
United Kingdom
Karl Boyes
Sat 18:01  Table 9
155   
United Kingdom
Chris Melling
Malta
Johann Attard
Sat 18:01  Table 14
156   
United Kingdom
Callum Singleton
India
Harjeet Singh
Sat 19:09  Table 13
157   
Northern Ireland
Declan Brennan
England
John Roe
Sat 18:25  Table 6
158   
Australia
Jake Mccartney
United Kingdom
Ryan Clark
Sat 18:08  Table 15
159   
United Kingdom
Shaun Storry
United Kingdom
Gareth Hibbott
Sat 18:07  Table 8
160   
United Kingdom
Craig Waddingham
Wales
Oly Bale
Sat 18:01  Table 7

Losers qualification

Race to 8
161   
United Kingdom
Jez Graham
England
Neil Raybone
Sat 20:33  Table 3
162   
United Kingdom
Karl Boyes
United Kingdom
Steve Petty
Sat 20:11  Table 16
163   
United Kingdom
Chris Melling
United Kingdom
Adam Davis
Sat 20:00  Table 5
164   
United Kingdom
Callum Singleton
R1
England
Chris Day
Sat 21:10  Table 4
165   
Northern Ireland
Declan Brennan
England
Greg Batten
Sat 20:00  Table 15
166   
Australia
Jake Mccartney
England
Phil Harrison
Sat 20:42  Table 11
167   
United Kingdom
Shaun Storry
England
Dom Cooney
Sat 20:27  Table 10
168   
United Kingdom
Craig Waddingham
England
Shaun Chipperfield
Sat 20:00  Table 14

Last sixteen

Race to 11
169   
Wales
Jordan Shepherd
United Kingdom
Adam Davis
Sun 10:56  Table 3
170   
England
Clint I'Anson
United Kingdom
Callum Singleton
Sun 10:56  Table 15
171   
United Kingdom
Jimmy Croxton
R1
England
Dom Cooney
Sun 10:56  Table 14
172   
United Kingdom
Jack Whelan
Northern Ireland
Declan Brennan
Sun 10:56  Table 11
173   
United Kingdom
Josh Kane
Australia
Jake Mccartney
Sun 10:56  Table 16
174   
England
Jon McAllister
United Kingdom
Craig Waddingham
Sun 10:56  Table 10
175   
England
Shane Thompson
England
Neil Raybone
Sun 10:56  Table 5
176   
Wales
Craig Marsh
United Kingdom
Karl Boyes
Sun 10:56  Table 4

Quarter final

Race to 11
177   
United Kingdom
Adam Davis
United Kingdom
Callum Singleton
Sun 14:27  Table 11
178   
United Kingdom
Jimmy Croxton
Northern Ireland
Declan Brennan
Sun 14:27  Table 16
179   
Australia
Jake Mccartney
United Kingdom
Craig Waddingham
Sun 14:27  Table 4
180   
England
Shane Thompson
United Kingdom
Karl Boyes
Sun 14:27  Table 3

Semi final

Race to 11
181   
United Kingdom
Callum Singleton
United Kingdom
Jimmy Croxton
Sun 17:42  Table 4
182   
United Kingdom
Craig Waddingham
United Kingdom
Karl Boyes
Sun 17:42  Table 16

Final

Race to 11
183   
United Kingdom
Jimmy Croxton
United Kingdom
Karl Boyes
Sun 20:25  Table 16

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment