Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 25 - July 26, 2020

Snooker DANMARKSMESTERSKAB 2020 - Kvalifikation

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Peter Hammer
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
24
1 Rune Kampe
4 (4/0) 8 (8/0)
100%
1 Asif Iqbal
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
30
1 Allan Bruun
3 (3/0) 6 (6/0)
100%
40
1 Marco Lars Zeth Pedersen
3 (3/0) 8 (6/2)
75%
1 Zahid Naz
3 (3/0) 7 (6/1)
86%
20
1 Christopher Vejlager
4 (4/0) 9 (8/1)
89%
60, 50, 46, 41
1 Gustav Kjær Raffenberg
4 (4/0) 8 (8/0)
100%
46, 46, 42, 30, 30
9 Jacob Johannsen
4 (3/1) 10 (6/4)
60%
Show more
9 Ali Ijaz
3 (2/1) 8 (5/3)
63%
25
9 Casper Petersen
3 (2/1) 6 (4/2)
67%
48
9 Jan Mørch Petersen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 William Kristensen
3 (1/2) 9 (4/5)
44%
21
9 Jørgen Knudsen
3 (2/1) 7 (5/2)
71%
8, 8
9 William Bjerregaard Jakobsen
4 (3/1) 11 (7/4)
64%
23
9 Malthe Dahlberg
4 (3/1) 8 (6/2)
75%
17 Johannes Maan
4 (1/3) 10 (4/6)
40%
17 Mads Brundbjerg
4 (2/2) 8 (4/4)
50%
17 Erik Rasmussen
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
17 Brian Monty Olofsson
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
9
17 Anders Frydenlund
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
17 Daniel Hoppe Hansen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
18
17 Dimitar Dimitrov
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
17 Carl-Emil Hartig Rysgaard
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
30
25 Christian Pless
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
25 Christian Austin Josephsen
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
13
25 Anders Nygaard
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
25 Daniel Broed
4 (1/3) 11 (4/7)
36%
25 Duane Goodman
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
25 Alfred Melbye
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
15, 7
25 Svend Ellegaard Sørensen
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
25 Claus Schmidt
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
7
33 Finn Deis
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
33 Jeff Juul Pedersen
4 (1/3) 9 (2/7)
22%
16, 9
33 Finn Valkvist
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
Starts Jul 25, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (35 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gustav Kjær Raffenberg 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 8
2 Jacob Johannsen 4 3 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 6
3 Carl-Emil Hartig Rysgaard 4 2 0 2 5 5 0 0 0 0 0.5 4
4 Daniel Broed 4 1 0 3 4 7 -3 0 0 0 0.364 2
5 Finn Deis 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Allan Bruun 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Casper Petersen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 4
3 Anders Frydenlund 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
4 Christian Pless 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marco Lars Zeth Pedersen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 6
2 Ali Ijaz 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 4
3 Erik Rasmussen 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Anders Nygaard 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Asif Iqbal 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Jan Mørch Petersen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 2
3 Dimitar Dimitrov 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 2
4 Svend Ellegaard Sørensen 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rune Kampe 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 8
2 Malthe Dahlberg 4 3 0 1 6 2 4 0 0 0 0.75 6
3 Mads Brundbjerg 4 2 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 4
4 Duane Goodman 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 2
5 Finn Valkvist 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zahid Naz 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 6
2 Jørgen Knudsen 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 4
3 Brian Monty Olofsson 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 2
4 Claus Schmidt 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Hammer 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 6
2 William Kristensen 3 1 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
3 Daniel Hoppe Hansen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 2
4 Alfred Melbye 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christopher Vejlager 4 4 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 8
2 William Bjerregaard Jakobsen 4 3 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 6
3 Johannes Maan 4 1 0 3 4 6 -2 0 0 0 0.4 2
4 Christian Austin Josephsen 4 1 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 2
5 Jeff Juul Pedersen 4 1 0 3 2 7 -5 0 0 0 0.222 2

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Carl-Emil Hartig Rysgaard
Sat 10:25 
2-A   
Denmark
Daniel Broed
Denmark
Gustav Kjær Raffenberg
Sat 10:26 
3-B   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Anders Frydenlund
Sat 10:26 
4-B   
Denmark
Allan Bruun
Denmark
Christian Pless
Sat 10:26 
5-C   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Sat 10:26 
6-C   
Denmark
Ali Ijaz
Denmark
Erik Rasmussen
Sat 10:26 
7-D   
Denmark
Jan Mørch Petersen
Bulgaria
Dimitar Dimitrov
Sat 11:19 
8-D   
Denmark
Asif Iqbal
Denmark
Svend Ellegaard Sørensen
Sat 10:56 
9-E   
Denmark
Mads Brundbjerg
Denmark
Malthe Dahlberg
Sun 09:52 
10-E   
United Kingdom
Duane Goodman
Denmark
Finn Valkvist
Sun 09:52 
11-F   
Denmark
Zahid Hussain Naz
Denmark
Brian Monty Olofsson
Sun 09:52 
12-F   
Denmark
Jørgen Knudsen
Denmark
Claus Schmidt
Sun 09:52 
13-G   
Denmark
Peter Hammer
Denmark
Alfred Melbye
Sun 09:52 
14-G   
Denmark
William Kristensen
Denmark
Daniel Hoppe Hansen
Sun 09:52 
15-H   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
William Jacobsen
Sun 11:06 
16-H   
Denmark
Johannes Maan
Denmark
Christopher Vejlager
Sun 11:28 

Round 2

Race to 2
17-A   
Denmark
Carl-Emil Hartig Rysgaard
Denmark
Gustav Kjær Raffenberg
Sat 12:31 
18-A   
Denmark
Jacob Johannsen
Denmark
Finn Deis
Sat 12:52 
19-B   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Christian Pless
Sat 11:41 
20-B   
Denmark
Anders Frydenlund
Denmark
Allan Bruun
Sat 11:49 
21-C   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Erik Rasmussen
Sat 12:15 
22-C   
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Denmark
Ali Ijaz
Sat 12:22 
23-D   
Denmark
Jan Mørch Petersen
Denmark
Svend Ellegaard Sørensen
Sat 14:24 
24-D   
Bulgaria
Dimitar Dimitrov
Denmark
Asif Iqbal
Sat 14:24 
25-E   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Finn Valkvist
Sun 12:01 
26-E   
Denmark
Mads Brundbjerg
Denmark
Rune Kampe
Sun 11:28 
27-F   
Denmark
Zahid Hussain Naz
Denmark
Claus Schmidt
Sun 12:30 
28-F   
Denmark
Brian Monty Olofsson
Denmark
Jørgen Knudsen
Sun 12:30 
29-G   
Denmark
Peter Hammer
Denmark
Daniel Hoppe Hansen
Sun 12:20 
30-G   
Denmark
Alfred Melbye
Denmark
William Kristensen
Sun 13:02 
31-H   
Denmark
William Jacobsen
Denmark
Christopher Vejlager
Sun 13:20 
32-H   
Denmark
Christian Austin Josephsen
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Sun 13:20 

Round 3

Race to 2
33-A   
Denmark
Gustav Kjær Raffenberg
Denmark
Finn Deis
Sat 14:48 
34-A   
Denmark
Carl-Emil Hartig Rysgaard
Denmark
Daniel Broed
Sat 13:19 
35-B   
Denmark
Casper Petersen
Denmark
Allan Bruun
Sat 13:18 
36-B   
Denmark
Christian Pless
Denmark
Anders Frydenlund
Sat 13:53 
37-C   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Ali Ijaz
Sat 14:49 
38-C   
Denmark
Erik Rasmussen
Denmark
Marco Lars Zeth Pedersen
Sat 14:57 
39-D   
Denmark
Jan Mørch Petersen
Denmark
Asif Iqbal
Sat 16:00 
40-D   
Denmark
Svend Ellegaard Sørensen
Bulgaria
Dimitar Dimitrov
Sat 16:00 
41-E   
Denmark
Finn Valkvist
Denmark
Rune Kampe
Sun 13:30 
42-E   
Denmark
Malthe Dahlberg
United Kingdom
Duane Goodman
Sun 13:35 
43-F   
Denmark
Zahid Hussain Naz
Denmark
Jørgen Knudsen
Sun 14:26 
44-F   
Denmark
Claus Schmidt
Denmark
Brian Monty Olofsson
Sun 14:26 
45-G   
Denmark
Peter Hammer
Denmark
William Kristensen
Sun 15:13 
46-G   
Denmark
Daniel Hoppe Hansen
Denmark
Alfred Melbye
Sun 15:13 
47-H   
Denmark
Christopher Vejlager
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Sun 15:13 
48-H   
Denmark
William Jacobsen
Denmark
Johannes Maan
Sun 15:17 

Round 4

Race to 2
49-A   
Denmark
Finn Deis
Denmark
Daniel Broed
Sat 15:52 
50-A   
Denmark
Gustav Kjær Raffenberg
Denmark
Jacob Johannsen
Sat 16:12 
51-E   
Denmark
Rune Kampe
United Kingdom
Duane Goodman
Sun 16:44 
52-E   
Denmark
Finn Valkvist
Denmark
Mads Brundbjerg
Sun 16:16 
53-H   
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Denmark
Johannes Maan
Sun 17:11 
54-H   
Denmark
Christopher Vejlager
Denmark
Christian Austin Josephsen
Sun 16:32 

Round 5

Race to 2
55-A   
Denmark
Daniel Broed
Denmark
Jacob Johannsen
Sat 19:23 
56-A   
Denmark
Finn Deis
Denmark
Carl-Emil Hartig Rysgaard
Sat 19:23 
57-E   
United Kingdom
Duane Goodman
Denmark
Mads Brundbjerg
Sun 17:43 
58-E   
Denmark
Rune Kampe
Denmark
Malthe Dahlberg
Sun 17:43 
59-H   
Denmark
Johannes Maan
Denmark
Christian Austin Josephsen
Sun 18:56 
60-H   
Denmark
Jeff Juul Pedersen
Denmark
William Jacobsen
Sun 18:56 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment