Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 27, 2021

SPT Klass 1 R4 10-ball Malmö

10-Ball
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate
OBS! Säkerställ att du har behörighet att anmäla dig till denna tävling genom läsa och förstå SBF's regelverk. https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf#%C2%A73.2.1%20FargoRate

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Bo Törnqvist
Kville Biljard Club
6 (6/0) 55 (36/19)
65%
500
2 Fuad Dzin
6 (5/1) 50 (33/17)
66%
400
3 Felix Karlberg
Kville Biljard Club
4 (3/1) 36 (21/15)
58%
300
3 Göran Nordström
Biljardklubben Diamanten
5 (4/1) 48 (28/20)
58%
300
5 Christoffer Karlsson
4 (2/2) 35 (18/17)
51%
250
5 Peter Balkovec
4 (3/1) 36 (22/14)
61%
250
5 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
5 (3/2) 43 (21/22)
49%
250
5 Carl Nordmark
4 (2/2) 33 (18/15)
55%
250
9 Thomas Molin
Kville Biljard Club
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
200
Show more
9 Peter Skough
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 20 (13/7)
65%
200
9 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
4 (2/2) 33 (19/14)
58%
200
9 Abdullah Aouida
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
200
9 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
4 (3/1) 34 (22/12)
65%
200
9 Kalle Wallin
4 (3/1) 31 (19/12)
61%
200
9 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 28 (15/13)
54%
200
9 Christer Åkerman
Kville Biljard Club
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
200
17 Joakim Eriksson
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
150
17 Anders Holm
3 (2/1) 27 (13/14)
48%
150
17 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
150
17 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 25 (12/13)
48%
150
17 Robin Törnqvist
Kville Biljard Club
2 (1/1) 16 (8/8)
50%
150
17 Lennart Nilsson
Biljardklubben Flamingo
2 (1/1) 19 (8/11)
42%
150
17 Calle Lilliegren
Biljardklubben Diamanten
2 (1/1) 20 (9/11)
45%
150
17 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (1/1) 20 (9/11)
45%
150
17 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
150
17 Luqman Malik
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
150
17 Seroj Alexan Khachikian
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
150
17 Bahaeddin Dada
2 (1/1) 19 (10/9)
53%
150
17 Joachim Arvidsson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
150
17 Ulf Lysmark
Kville Biljard Club
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
150
17 Hans Olssons
Kville Biljard Club
3 (2/1) 26 (15/11)
58%
150
17 Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
150
33 Max Lindquist
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
33 Benjamin Folke
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Per Blomdahl
Biljardklubben Flamingo
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
33 Simon Hägg
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Mihai Crasnuta
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
100
9993 Arsim Kurhaski
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Adam Jarl
Staffanstorp Biljardclub
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Nov 24, 2021, 11:59 PM (local time)
Starts Nov 27, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (39 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode
Rankings Swedish Pool Tour 2021
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
More info
Denna Tävling ingår i Svenska Pooltouren 2021.
Klassindelningar baseras numer på ratingsystemet FargoRate.
Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista.

Elit: Öppen tävling, alla får deltaga.

Klass 1: Ej högre fargorating än 650 enligt senast publicerade listan.

Klass 2: Ej högre fargorating än 550 enligt senast publicerade listan.

Klass 3: Ej högre fargorating än 450 enligt senast publicerade listan.

För de spelare där det saknas underlag i form av fargorating ska nivån bedömas utifrån resultat på klubbtävlingar, jämförelser med andra spelare i föreningen, eller andra jämförbara källor. Exempelvis bör en spelare som spelar på elitnivå i andra länder eller tävlar på internationell nivå såsom Eurotour spela på elitnivå även i Sverige, dvs. i Elitklassen.

FargoRate-listan för R4:
https://drive.google.com/file/d/1EH2HDRxtli20SXKyWqEJrseO10uV0npg/view?usp=sharing

För övrig information såsom klädkod, startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på:

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/tavlingsbestammelser-pool-2021-01-01-v2.pdf

Anmälan är bindande då anmälningstiden gått ut. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart.

Det är spelarens ansvar att känna till regelverket,
Läs mer här: www.biljardforbundet.se
vid eventuella frågor kontakta pk@biljardforbundet.se.

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Johan Weddig
Walk Over
 
2   
Romania
Mihai Crasnuta
Sweden
Anders Holm
Sat 10:09  Table 2
3   
Sweden
Samuel Bedeus
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Bahaeddin Dada
 
5   
Sweden
Calle Lilliegren
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Christoffer Karlsson
 
7   
Sweden
Adam Jarl
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Felix Karlberg
 
9   
Sweden
Bo Törnqvist
Walk Over
 
10   
Sweden
Arsim Kurhaski
Sweden
Tom Eksell
  Table 3
11   
Sweden
Carl Nordmark
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Peter Skough
 
13   
Sweden
Peter Balkovec
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
Christer Åkerman
 
15   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Per Blomdahl
Sat 10:09  Table 4
16   
Walk Over
Sweden
Jonas Björkman
 
17   
Sweden
Alexander Martinsson
Walk Over
 
18   
Sweden
Kalle Wallin
Sweden
Max Lindquist
Sat 10:09  Table 5
19   
Sweden
Seroj Alexan Khachikian
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Lennart Nilsson
 
21   
Sweden
Ulf Lysmark
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Jonny Liljedahl
 
23   
Sweden
Benjamin Folke
Denmark
Henrik Andersen
Sat 10:09  Table 6
24   
Walk Over
Sweden
Göran Nordström
 
25   
Sweden
Abdullah Aouida
Walk Over
 
26   
Sweden
Luqman Malik
Sweden
Hans Olssons
Sat 10:09  Table 7
27   
Sweden
Thomas Molin
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Mats Frösemo
 
29   
Sweden
Robin Törnqvist
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Joachim Arvidsson
 
31   
Sweden
Joakim Eriksson
Sweden
Simon Hägg
Sat 10:10  Table 15
32   
Walk Over
Sweden
Fuad Dzin
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Anders Holm
Sat 11:13  Table 2
34   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Bahaeddin Dada
Sat 10:10  Table 8
35   
Sweden
Calle Lilliegren
Sweden
Christoffer Karlsson
Sat 10:10  Table 9
36   
Sweden
Adam Jarl
Sweden
Felix Karlberg
  Table 10
37   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Tom Eksell
Sat 10:10  Table 3
38   
Sweden
Carl Nordmark
Sweden
Peter Skough
Sat 10:10  Table 11
39   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Christer Åkerman
Sat 10:10  Table 12
40   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Jonas Björkman
Sat 10:59  Table 4
41   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Kalle Wallin
Sat 11:08  Table 5
42   
Sweden
Seroj Alexan Khachikian
Sweden
Lennart Nilsson
Sat 10:10  Table 13
43   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Jonny Liljedahl
Sat 10:10  Table 14
44   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Göran Nordström
Sat 11:37  Table 15
45   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Hans Olssons
Sat 11:10  Table 7
46   
Sweden
Thomas Molin
Sweden
Mats Frösemo
Sat 10:58  Table 10
47   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Joachim Arvidsson
Sat 11:00  Table 11
48   
Sweden
Joakim Eriksson
Sweden
Fuad Dzin
Sat 11:24  Table 9

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Romania
Mihai Crasnuta
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Arsim Kurhaski
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Per Blomdahl
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Max Lindquist
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Benjamin Folke
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Luqman Malik
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Simon Hägg
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Romania
Mihai Crasnuta
Sweden
Joakim Eriksson
Sat 12:37  Table 9
66   
Walk Over
Sweden
Joachim Arvidsson
 
67   
Walk Over
Sweden
Thomas Molin
 
68   
Walk Over
Sweden
Abdullah Aouida
 
69   
Sweden
Arsim Kurhaski
Denmark
Henrik Andersen
 
70   
Walk Over
Sweden
Ulf Lysmark
 
71   
Walk Over
Sweden
Seroj Alexan Khachikian
 
72   
Sweden
Per Blomdahl
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 12:30  Table 6
73   
Sweden
Max Lindquist
Sweden
Jonas Björkman
Sat 12:09  Table 10
74   
Walk Over
Sweden
Christer Åkerman
 
75   
Walk Over
Sweden
Carl Nordmark
 
76   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Tom Eksell
Sat 11:42  Table 6
77   
Sweden
Luqman Malik
Sweden
Adam Jarl
 
78   
Walk Over
Sweden
Christoffer Karlsson
 
79   
Walk Over
Sweden
Samuel Bedeus
 
80   
Sweden
Simon Hägg
Sweden
Johan Weddig
Sat 12:24  Table 7

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Anders Holm
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 13:49  Table 2
82   
Sweden
Bahaeddin Dada
Sweden
Thomas Molin
Sat 13:49  Table 3
83   
Sweden
Calle Lilliegren
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 13:49  Table 4
84   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Joachim Arvidsson
Sat 13:49  Table 5
85   
Sweden
Bo Törnqvist
Denmark
Henrik Andersen
Sat 13:49  Table 6
86   
Sweden
Peter Skough
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 13:49  Table 7
87   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Joakim Eriksson
Sat 13:49  Table 15
88   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 13:49  Table 9
89   
Sweden
Kalle Wallin
Sweden
Jonas Björkman
Sat 13:49  Table 8
90   
Sweden
Lennart Nilsson
Sweden
Carl Nordmark
Sat 14:00  Table 10
91   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Seroj Alexan Khachikian
Sat 14:36  Table 2
92   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Tom Eksell
Sat 14:41  Table 10
93   
Sweden
Hans Olssons
Sweden
Christer Åkerman
Sat 14:41  Table 4
94   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Christoffer Karlsson
Sat 14:46  Table 8
95   
Sweden
Robin Törnqvist
Sweden
Johan Weddig
Sat 14:48  Table 7
96   
Sweden
Fuad Dzin
Sweden
Luqman Malik
Sat 14:59  Table 6

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Thomas Molin
Sat 15:38  Table 7
98   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Felix Karlberg
Sat 15:06  Table 15
99   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Peter Skough
Sat 15:08  Table 5
100   
Sweden
Peter Balkovec
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 15:14  Table 9
101   
Sweden
Kalle Wallin
Sweden
Carl Nordmark
Sat 15:21  Table 3
102   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Göran Nordström
Sat 16:16  Table 5
103   
Sweden
Christer Åkerman
Sweden
Christoffer Karlsson
Sat 16:11  Table 4
104   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Fuad Dzin
Sat 15:49  Table 6

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Felix Karlberg
Sat 17:43  Table 6
106   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Peter Balkovec
Sat 17:43  Table 7
107   
Sweden
Carl Nordmark
Sweden
Göran Nordström
Sat 17:43  Table 15
108   
Sweden
Christoffer Karlsson
Sweden
Fuad Dzin
Sat 17:43  Table 9

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 19:08  Table 6
110   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Fuad Dzin
Sat 19:08  Table 7

Final

Race to 6
111   
Sweden
Bo Törnqvist
Sweden
Fuad Dzin
Sat 20:34  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants