Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 20, 2024

SPT Klass 1 R1 9-Ball - Biljardären

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R1 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R1 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
8 (7/1) 71 (45/26)
63%
500
2 Sweden Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
7 (6/1) 67 (39/28)
58%
400
3 Sweden Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
6 (5/1) 54 (35/19)
65%
300
3 Finland Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
7 (5/2) 57 (34/23)
60%
300
5 Sweden Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
6 (4/2) 57 (29/28)
51%
250
5 Sweden Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
5 (4/1) 46 (26/20)
57%
250
5 Sweden Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 50 (31/19)
62%
250
5 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 37 (22/15)
59%
250
9 Sweden Jonah Kramer
Umeå Biljardklubb
4 (3/1) 37 (23/14)
62%
200
Show more
9 Sweden Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 40 (21/19)
53%
200
9 Sweden Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 38 (22/16)
58%
200
9 Sweden Mattias Engstrand
4 (3/1) 34 (23/11)
68%
200
9 Sweden Chingiz Sadyhov
Sundsvalls Biljardklubb
4 (3/1) 42 (23/19)
55%
200
9 Iran Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 46 (24/22)
52%
200
9 Sweden Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 40 (21/19)
53%
200
9 Sweden Hans Kannika Larsson
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 34 (20/14)
59%
200
17 Sweden Marco Ekströmer
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (10/16)
38%
150
17 Sweden Björn Schütz
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 34 (17/17)
50%
150
17 Sweden Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
150
17 Sweden Björn Odelbrink
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 27 (15/12)
56%
150
17 Sweden Robert Olsson
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 36 (17/19)
47%
150
17 Sweden Patrik Engvall
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
150
17 Sweden Johan Wingårdh
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 28 (14/14)
50%
150
17 Sweden Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 20 (14/6)
70%
150
17 Sweden Per Rydholm
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 37 (19/18)
51%
150
17 Romania Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 38 (18/20)
47%
150
17 Sweden Louise Furberg (Pro Billiard Club)
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
150
17 Sweden Andreas Kalm
Uppsala Biljardsällskap
3 (2/1) 26 (13/13)
50%
150
17 Sweden Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 28 (15/13)
54%
150
17 Iran Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
150
17 Estonia Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
150
17 Sweden Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (15/18)
45%
150
33 Sweden Kenneth Lundman
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
100
33 Sweden john magnusson Nt bk
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
100
33 Sweden Jörgen Haglund
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
100
33 Sweden Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
100
33 Sweden Ulf Lagerqvist
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
100
33 Sweden Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
100
33 Sweden Thomas Ekwall
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
100
33 Sweden Fredrik Görander
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 31 (16/15)
52%
100
33 Bangladesh Ashraful Asif
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 26 (9/17)
35%
100
33 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
100
33 Sweden Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
100
33 Sweden Göran Norden
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
100
33 Sweden Bengt Engfeldt
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (12/12)
50%
100
33 Sweden Peder Brunstedt
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 26 (9/17)
35%
100
33 Sweden Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
100
33 Sweden Johan Larsson
Familjens BF
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
100
49 Netherlands Joey van Gils
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
50
49 Sweden Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
50
49 Sweden Conny Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
50
49 Sweden Nikos Karassavas
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
50
49 Sweden Jouni Koivumaa
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
50
49 Sweden Hans Söderberg
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
50
49 Sweden Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
50
49 Sweden Petter Wulcan
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
50
49 Vietnam Dante Tung Do
Norrköping Billiards Club
2 (0/2) 12 (0/12)
0%
50
49 Sweden Henrik Bergqvist
Sundsvalls Biljardklubb
2 (0/2) 21 (9/12)
43%
50
49 Sweden Henric Cedergren
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
50
49 Sweden Ulf Collert
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
50
49 Sweden Shahim Altawel
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 22 (10/12)
45%
50
49 Sweden Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
50
49 Sweden Jussi Halmetoja
Norrköping Billiards Club
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
50
Starts Jan 20, 2024, 9:00 AM (local time)
Entry deadline Jan 17, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardären Biljardklubb
Contact Anna-Karin Bedeus (annakarin.bedeus@gmail.com, +46 738010911)
Rankings Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (63 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 45+ touren.
More info
Startavgift: 500 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Gabriel Aspholm
Walk Over
 
2   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Marco Ekströmer
Sat 08:54  Table 1
3   
Bangladesh
Ashraful Asif
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 08:54  Table 2
4   
Sweden
Henrik Bergqvist
R1
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 08:54  Table 3
5   
Sweden
Andreas Kalm
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 08:54  Table 4
6   
Sweden
Hans Söderberg
Sweden
Patrik Engvall
Sat 08:54  Table 5
7   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
john magnusson Norrtälje bk
Sat 08:54  Table 6
8   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Machael Yousif
Sat 08:54  Table 7
9   
Estonia
Mirko Raid
R1
Sweden
Robert Olsson
Sat 08:54  Table 8
10   
Sweden
Jonah Kramer
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 08:54  Table 9
11   
Sweden
Kenneth Lundman
Sweden
Bengt Engfeldt
Sat 08:55  Table 10
12   
Vietnam
Dante Tung Do
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 09:57  Table 8
13   
Sweden
Göran Norden
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sat 09:46  Table 2
14   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Petter Wulcan
Sat 09:48  Table 1
15   
Sweden
Henric Cedergren
Sweden
Kai Kraft
Sat 09:59  Table 5
16   
Sweden
Johan Wingårdh
Iran
Toraj Larki
Sat 09:55  Table 6
17   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Sabo Azar
Sat 10:18  Table 9
18   
Sweden
Jouni Koivumaa
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 10:07  Table 4
19   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Yuzhou Li
Sat 10:31  Table 7
20   
Sweden
Jussi Halmetoja
Finland
Esa Strandman
Sat 09:50  Table 3
21   
Sweden
Karl Sandevärn
Romania
Dimitrios Ciurar
R1
Sat 10:00  Table 10
22   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 11:03  Table 4
23   
Sweden
Peder Brunstedt
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 10:47  Table 1
24   
Netherlands
Joey van Gils
Sweden
Adam Peteri
R1
Sat 11:07  Table 5
25   
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sweden
Nikos Karassavas
Sat 10:48  Table 6
26   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Gustav Karlman
Sat 10:48  Table 3
27   
Sweden
Hans Kannika Larsson
Sweden
Shahim Altawel
Sat 10:56  Table 2
28   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 11:29  Table 9
29   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Ulf Collert
Sat 10:51  Table 8
30   
Sweden
Fredrik Görander
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 11:33  Table 1
31   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Conny Nilsson
Sat 11:24  Table 10
32   
Sweden
Mattias Engstrand
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 11:40  Table 6

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Monika Margeta
Sat 11:52  Table 7
34   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 11:55  Table 5
35   
Sweden
Andreas Kalm
Sweden
Patrik Engvall
Sat 12:03  Table 8
36   
Sweden
john magnusson Norrtälje bk
Sweden
Largo Callicra
Sat 12:16  Table 3
37   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Jonah Kramer
Sat 12:16  Table 4
38   
Sweden
Kenneth Lundman
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 12:17  Table 2
39   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Per Rydholm
Sat 12:30  Table 9
40   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 12:46  Table 10
41   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 12:54  Table 1
42   
Sweden
Yuzhou Li
Finland
Esa Strandman
Sat 12:46  Table 6
43   
Sweden
Karl Sandevärn
Iran
Hassan Nasaji
Sat 12:57  Table 2
44   
Sweden
Thomas Ekwall
Sweden
Adam Peteri
Sat 13:12  Table 7
45   
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sweden
Gustav Karlman
Sat 14:33  Table 4
46   
Sweden
Hans Kannika Larsson
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 14:57  Table 1
47   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 15:00  Table 5
48   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Mattias Engstrand
Sat 13:50  Table 10

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Marco Ekströmer
 
50   
Bangladesh
Ashraful Asif
Sweden
Henrik Bergqvist
R1
Sat 14:38  Table 10
51   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Hans Söderberg
Sat 14:50  Table 3
52   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Machael Yousif
Sat 14:58  Table 6
53   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 15:06  Table 8
54   
Sweden
Bengt Engfeldt
Vietnam
Dante Tung Do
Sat 14:28  Table 8
55   
Sweden
Göran Norden
Sweden
Petter Wulcan
Sat 14:23  Table 2
56   
Sweden
Henric Cedergren
Iran
Toraj Larki
Sat 14:13  Table 7
57   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Jouni Koivumaa
Sat 14:01  Table 5
58   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Jussi Halmetoja
Sat 13:58  Table 6
59   
Romania
Dimitrios Ciurar
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 13:54  Table 1
60   
Sweden
Peder Brunstedt
Netherlands
Joey van Gils
Sat 13:44  Table 9
61   
Sweden
Nikos Karassavas
Sweden
Björn Schütz
Sat 13:43  Table 3
62   
Sweden
Shahim Altawel
Sweden
Johan Larsson
Sat 13:17  Table 4
63   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Fredrik Görander
R1
Sat 13:11  Table 8
64   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 13:06  Table 5

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Marco Ekströmer
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 15:15  Table 2
66   
Bangladesh
Ashraful Asif
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 16:32  Table 10
67   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 16:38  Table 3
68   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sat 16:38  Table 4
69   
Sweden
Robert Olsson
Sweden
Thomas Ekwall
R1
Sat 16:40  Table 1
70   
Sweden
Bengt Engfeldt
Iran
Hassan Nasaji
Sat 15:47  Table 5
71   
Sweden
Göran Norden
Finland
Esa Strandman
Sat 16:01  Table 1
72   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 16:18  Table 2
73   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Kai Kraft
Sat 15:16  Table 9
74   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Per Rydholm
Sat 15:25  Table 7
75   
Romania
Dimitrios Ciurar
R1
Sweden
Kenneth Lundman
Sat 16:32  Table 8
76   
Sweden
Peder Brunstedt
Estonia
Mirko Raid
Sat 16:18  Table 7
77   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
john magnusson Norrtälje bk
Sat 15:52  Table 6
78   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Patrik Engvall
Sat 15:35  Table 3
79   
Sweden
Fredrik Görander
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 15:32  Table 4
80   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Monika Margeta
Sat 15:31  Table 10

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Nashwan Qardak
R1
Sat 17:33  Table 9
82   
Sweden
Björn Odelbrink
Iran
Toraj Larki
Sat 17:35  Table 1
83   
Sweden
Andreas Kalm
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 17:30  Table 4
84   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Marco Ekströmer
Sat 16:50  Table 5
85   
Sweden
Jonah Kramer
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 18:06  Table 10
86   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Finland
Esa Strandman
Sat 16:50  Table 6
87   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Estonia
Mirko Raid
R1
Sat 17:26  Table 8
88   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 16:54  Table 9
89   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Robert Olsson
Sat 18:11  Table 5
90   
Sweden
Yuzhou Li
R2
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 18:23  Table 4
91   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Patrik Engvall
Sat 17:13  Table 7
92   
Sweden
Adam Peteri
Iran
Hassan Nasaji
Sat 17:47  Table 6
93   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 17:22  Table 2
94   
Sweden
Hans Kannika Larsson
Sweden
Björn Schütz
Sat 17:53  Table 3
95   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Per Rydholm
Sat 17:22  Table 10
96   
Sweden
Mattias Engstrand
Sweden
Louise Furberg (Pro Billiard Club)
Sat 18:24  Table 2

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Gabriel Aspholm
Iran
Toraj Larki
Sat 18:37  Table 7
98   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Largo Callicra
Sat 18:30  Table 9
99   
Sweden
Jonah Kramer
R1
Finland
Esa Strandman
Sat 18:57  Table 6
100   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 19:00  Table 10
101   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Yuzhou Li
Sat 19:41  Table 5
102   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Adam Peteri
Sat 18:50  Table 3
103   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Hans Kannika Larsson
Sat 18:42  Table 1
104   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Mattias Engstrand
Sat 19:11  Table 2

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Gabriel Aspholm
R1
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 20:10  Table 6
106   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 20:10  Table 4
107   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Adam Peteri
Sat 20:51  Table 5
108   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 20:16  Table 3

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Behruz Moghadam
Finland
Esa Strandman
Sat 21:15  Table 4
110   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 21:48  Table 6

Final

Race to 6
111   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 22:49  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants