Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 15 - October 16, 2022

SPT Elit R7 10-Ball, Göteborg

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R7 i Göteborg. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R7 i Göteborg. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Adrian Weiss
Malmö Biljardklubb
6 (6/0) 69 (46/23)
67%
1000
2 kevin zarekani
7 (6/1) 87 (52/35)
60%
800
3 Erik Weiselius
6 (5/1) 69 (44/25)
64%
600
3 Christopher Koba
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 61 (34/27)
56%
600
5 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 59 (34/25)
58%
500
5 Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 47 (28/19)
60%
500
5 Ragnar Grönsten
BK Milen
4 (3/1) 48 (29/19)
60%
500
5 Alban Richard
Kville Biljard Club
5 (4/1) 48 (30/18)
63%
500
9 Erik Gårdelöf
Oslo BK
3 (2/1) 36 (21/15)
58%
400
Show more
9 Felix Karlberg
Skaraborgs BK
4 (3/1) 46 (27/19)
59%
400
9 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
4 (3/1) 45 (27/18)
60%
400
9 Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
5 (3/2) 49 (28/21)
57%
400
9 Christian Rundqvist
Kville Biljard Club
5 (3/2) 54 (25/29)
46%
400
9 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 32 (19/13)
59%
400
9 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 42 (22/20)
52%
400
9 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
5 (3/2) 51 (25/26)
49%
400
17 Jan Kjetil Nordrum
Gjøvik&Raufoss BK
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
300
17 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
3 (2/1) 28 (19/9)
68%
300
17 Gustav Liljeby
Sandviken biljardförening
3 (2/1) 36 (20/16)
56%
300
17 Lasse Buhl
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
300
17 Peter Ögren
BK Milen
4 (2/2) 42 (20/22)
48%
300
17 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 31 (18/13)
58%
300
17 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 43 (20/23)
47%
300
17 Michael Kåhlberg
BK Milen
4 (2/2) 45 (22/23)
49%
300
17 Kingson Cheng
Kville Biljard Club
4 (2/2) 35 (17/18)
49%
300
17 Hussein Abdallah
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
300
17 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
300
17 Bo Törnqvist
Kville Biljard Club
4 (2/2) 35 (16/19)
46%
300
17 Daniel Lorentzen-Styr
Oslo BK
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
300
17 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 43 (22/21)
51%
300
17 Daniel Hult
4 (2/2) 36 (19/17)
53%
300
17 Fikret Ahmetovic
Kville Biljard Club
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
300
33 Marius Farås
Gjøvik&Raufoss BK
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
200
33 Henrik Olsson
Oslo BK
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
200
33 Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 23 (8/15)
35%
200
33 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (15/13)
54%
200
33 Ulf Eriksson
BK Milen
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
200
33 Gert Jürgenson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
200
33 Mart Liigant
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
200
33 Jimmy Lundgren
Kix Biljardklubb
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
200
33 Anton Havås
Kville Biljard Club
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
200
33 Henrik Lagerström
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
200
33 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
200
33 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (16/14)
53%
200
33 Kim Soo Garmark
Oslo BK
3 (1/2) 30 (11/19)
37%
200
33 Ulf Lysmark
Kville Biljard Club
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
200
33 Gustaf Friberg
Kville Biljard Club
3 (1/2) 25 (8/17)
32%
200
33 Christer Åkerman
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
200
49 Egil Arne Sørensen
Oslo BK
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
49 Giena Tanilon
Gjøvik&Raufoss BK
2 (0/2) 13 (0/13)
0%
100
49 Erol Dane Mula
Oslo BK
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
49 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
100
49 Annica Gustavsson
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
49 Ulf Borg
Kix Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
49 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
49 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
9993 Pontus Reece Lagerkvist
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Andreas Wahr-Hansen
Oslo BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Oct 12, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 15, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (59 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Kville Biljard Club
Contact Björn Göransson (beggus@hotmail.com)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Ragnar Grönsten
Walk Over
 
2   
Sweden
Peter Ögren
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 09:03  Table 1
3   
Sweden
Michael Kåhlberg
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 09:03  Table 2
4   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Göte Nigård
Sat 09:03  Table 4
5   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Jimmy Lundgren
Sat 09:03  Table 5
6   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Johan Weddig
Sat 09:03  Table 6
7   
Norway
Egil Arne Sørensen
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 09:03  Table 8
8   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Mark Yousef
Sat 09:04  Table 9
9   
Sweden
Tianfang Zhang
Walk Over
 
10   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Estonia
Mart Liigant
Sat 09:04  Table 11
11   
Norway
Giena Tanilon
Sweden
Daniel Hult
Sat 09:04  Table 12
12   
Sweden
kevin zarekani
Sweden
Wille Viitanen
Sat 09:04  Table 13
13   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Kingson Cheng
Sat 09:04  Table 10
14   
Sweden
Annica Gustavsson
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 09:04  Table 14
15   
Norway
Kim Soo Garmark
Sweden
Christer Åkerman
Sat 10:18  Table 8
16   
Walk Over
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
 
17   
Sweden
Erik Gårdelöf
Walk Over
 
18   
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Denmark
Lasse Buhl
Sat 09:04  Table 16
19   
Sweden
Henrik Olsson
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 09:04  Table 17
20   
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sweden
Adrian Weiss
Sat 09:00  Table 18
21   
France
Alban Richard
Norway
Erol Dane Mula
Sat 09:05  Table 19
22   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 09:05  Table 20
23   
Sweden
Ulf Borg
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Sat 09:05  Table 21
24   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Walter Laikre
Sat 09:05  Table 22
25   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Anton Havås
Sat 10:20  Table 11
26   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Jonas Björkman
Sat 10:05  Table 18
27   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Felix Karlberg
Sat 09:52  Table 6
28   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 10:00  Table 2
29   
Sweden
Mahmut Mutto
Norway
Marius Farås
Sat 10:07  Table 5
30   
Norway
Andreas War-Hansen
Estonia
Gert Jürgenson
Sat 10:30 
31   
Sweden
Ulf Eriksson
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 10:21  Table 12
32   
Walk Over
Sweden
Christopher Koba
 

Winners qualification

Race to 7
33   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Peter Ögren
Sat 10:28  Table 9
34   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Adam Nilsson
Sat 11:21  Table 1
35   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 10:19  Table 1
36   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sweden
Mark Yousef
Sat 10:31  Table 13
37   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 10:33  Table 14
38   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
kevin zarekani
Sat 10:34  Table 16
39   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 10:39  Table 10
40   
Norway
Kim Soo Garmark
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 12:10  Table 4
41   
Sweden
Erik Gårdelöf
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Sat 10:40  Table 20
42   
Sweden
Henrik Olsson
Sweden
Adrian Weiss
Sat 11:11  Table 2
43   
France
Alban Richard
Sweden
Toraj Larki
Sat 11:34  Table 13
44   
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Sweden
Walter Laikre
Sat 11:35  Table 14
45   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 12:10  Table 8
46   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 11:41  Table 16
47   
Sweden
Mahmut Mutto
Estonia
Gert Jürgenson
Sat 11:45  Table 5
48   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
Christopher Koba
Sat 12:02  Table 18

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Henrik Lagerström
 
50   
Sweden
Michael Kåhlberg
Sweden
Göte Nigård
Sat 10:42  Table 4
51   
Sweden
Jimmy Lundgren
Sweden
Johan Weddig
 
52   
Norway
Egil Arne Sørensen
Sweden
Alex Embermark
Sat 10:58  Table 21
53   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
54   
Norway
Giena Tanilon
Sweden
Wille Viitanen
Sat 10:46  Table 17
55   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Annica Gustavsson
Sat 10:42  Table 19
56   
Sweden
Christer Åkerman
Walk Over
 
57   
Walk Over
Denmark
Lasse Buhl
 
58   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
 
59   
Norway
Erol Dane Mula
Sweden
Ulf Lysmark
Sat 10:43  Table 22
60   
Sweden
Ulf Borg
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 11:14  Table 6
61   
Sweden
Anton Havås
Sweden
Jonas Björkman
Sat 12:12  Table 19
62   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Mats Frösemo
Sat 11:38  Table 17
63   
Norway
Marius Farås
Norway
Andreas War-Hansen
 
64   
Sweden
Ulf Eriksson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Henrik Lagerström
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 13:23  Table 20
66   
Sweden
Michael Kåhlberg
Estonia
Gert Jürgenson
Sat 12:50  Table 5
67   
Sweden
Jimmy Lundgren
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 12:29  Table 11
68   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 13:25  Table 13
69   
Estonia
Mart Liigant
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Sat 12:59  Table 9
70   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Toraj Larki
Sat 13:15  Table 6
71   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Henrik Olsson
Sat 12:34  Table 2
72   
Sweden
Christer Åkerman
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Sat 12:14  Table 20
73   
Denmark
Lasse Buhl
Norway
Kim Soo Garmark
Sat 12:48  Table 4
74   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 11:51  Table 10
75   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Daniel Hult
Sat 11:52  Table 9
76   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 12:00  Table 12
77   
Sweden
Anton Havås
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 13:55  Table 9
78   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 13:13  Table 10
79   
Norway
Marius Farås
Sweden
Adam Nilsson
Sat 12:23  Table 1
80   
Sweden
Ulf Eriksson
Sweden
Peter Ögren
Sat 11:59  Table 6

Last thirtytwo

Race to 7
81   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Daniel Hult
Sat 14:11  Table 2
82   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 14:34  Table 20
83   
Sweden
Erik Weiselius
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Sat 14:11  Table 5
84   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 14:11  Table 8
85   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Michael Kåhlberg
Sat 14:12  Table 11
86   
Sweden
kevin zarekani
Norway
Jan Kjetil Nordrum
Sat 14:24  Table 12
87   
Sweden
Anders Edvardsson
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 14:12  Table 21
88   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sat 14:52  Table 9
89   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Peter Ögren
Sat 14:15  Table 17
90   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 14:16  Table 18
91   
France
Alban Richard
Denmark
Lasse Buhl
Sat 14:17  Table 19
92   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 14:44  Table 6
93   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 14:30  Table 22
94   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Adam Nilsson
Sat 14:20  Table 16
95   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Kingson Cheng
Sat 14:29  Table 10
96   
Sweden
Christopher Koba
Sweden
Toraj Larki
Sat 14:44  Table 13

Last sixteen

Race to 8
97   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Christian Rundqvist
Sun 09:57  Table 1
98   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Mark Yousef
Sun 09:57  Table 4
99   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
kevin zarekani
Sun 09:57  Table 5
100   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 09:57  Table 6
101   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Adrian Weiss
Sun 09:57  Table 8
102   
France
Alban Richard
Sweden
Gabriel Aspholm
Sun 09:57  Table 9
103   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Felix Karlberg
Sun 09:57  Table 10
104   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Christopher Koba
Sun 09:57  Table 12

Quarter final

Race to 8
105   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Erik Weiselius
Sun 12:06  Table 5
106   
Sweden
kevin zarekani
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 12:09  Table 8
107   
Sweden
Adrian Weiss
France
Alban Richard
Sun 12:06  Table 9
108   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Christopher Koba
Sun 12:06  Table 10

Semi final

Race to 8
109   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
kevin zarekani
Sun 13:53  Table 9
110   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Christopher Koba
Sun 13:53  Table 5

Final

Race to 8
111   
Sweden
kevin zarekani
Sweden
Adrian Weiss
Sun 15:59  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants