Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 16 - September 17, 2023

SPT Elit R6 9-Ball - Sthlm

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Adrian Weiss
Malmö Biljardklubb
7 (7/0) 98 (63/35)
64%
1000
2 Sweden Marcus Chamat
Gefle Biljardklubb
6 (5/1) 85 (50/35)
59%
800
3 Sweden Jonathan Gustavsson
Falköping BK
7 (5/2) 86 (53/33)
62%
600
3 Sweden Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 66 (41/25)
62%
600
5 Sweden Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
6 (4/2) 80 (41/39)
51%
500
5 Sweden Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
6 (4/2) 80 (44/36)
55%
500
5 Sweden Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 56 (35/21)
63%
500
9 Sweden Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (2/2) 51 (30/21)
59%
400
9 Sweden Wille Viitanen
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 61 (35/26)
57%
400
Show more
9 Sweden Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
4 (3/1) 58 (35/23)
60%
400
9 Sweden Björn Odelbrink
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 70 (32/38)
46%
400
9 Sweden Senharip Azar (Pro Billiard Club)
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 72 (40/32)
56%
400
9 Sweden Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
4 (3/1) 60 (33/27)
55%
400
9 Sweden Adam Nilsson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 67 (38/29)
57%
400
17 Sweden Kasper Östlund
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 43 (26/17)
60%
300
17 England Andrew Moorhouse
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 57 (30/27)
53%
300
17 Sweden Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 46 (22/24)
48%
300
17 Sweden Felix Karlberg
Falköping BK
3 (2/1) 36 (18/18)
50%
300
17 Sweden Gustav Liljeby
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 42 (24/18)
57%
300
17 Sweden Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 52 (24/28)
46%
300
17 Sweden Ragnar Grönsten
BK Milen
2 (1/1) 29 (12/17)
41%
300
17 Sweden Morgan Norberg
BK Milen
4 (2/2) 43 (21/22)
49%
300
17 Sweden Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
3 (2/1) 38 (24/14)
63%
300
17 Sweden Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
4 (2/2) 49 (26/23)
53%
300
17 France Alban Richard
Kville Biljard Club
2 (1/1) 24 (9/15)
38%
300
17 Sweden Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 28 (13/15)
46%
300
17 Sweden Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 54 (27/27)
50%
300
17 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 58 (28/30)
48%
300
17 Sweden Daniel Hult
Norrköping Billiards Club
4 (2/2) 46 (26/20)
57%
300
17 Estonia Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 37 (16/21)
43%
300
33 Sweden Claes Norin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
200
33 Sweden Henrik Larsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 31 (14/17)
45%
200
33 Sweden Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 41 (19/22)
46%
200
33 Sweden Göte Nigård
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
200
33 Sweden Chingiz Sadyhov
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 42 (20/22)
48%
200
33 Sweden Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 40 (18/22)
45%
200
33 Sweden Magnus Vesterlund
Familjens BF
3 (1/2) 38 (15/23)
39%
200
33 Iran Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
200
33 Sweden Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
200
33 Sweden Laszlo Szili
BK Milen
2 (0/2) 30 (13/17)
43%
200
33 Sweden Pierre Hesselgren
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 39 (16/23)
41%
200
33 Sweden Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 43 (20/23)
47%
200
33 Sweden Ulf Lysmark
BK Milen
2 (0/2) 22 (5/17)
23%
200
33 Iran Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 35 (11/24)
31%
200
33 Sweden Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 35 (12/23)
34%
200
33 Sweden Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 38 (14/24)
37%
200
49 Sweden Jörgen Haglund
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 29 (12/17)
41%
100
49 Sweden Ulf Lagerqvist
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
100
49 Sweden Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
100
49 Sweden Per Rydholm
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 25 (8/17)
32%
100
49 Sweden Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
100
49 Sweden Peter Ögren
BK Milen
2 (0/2) 21 (4/17)
19%
100
49 Sweden Louise Furberg (Pro Billiard Club)
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
100
49 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 26 (9/17)
35%
100
49 Mongolia Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (7/17)
29%
100
8880 Sweden Christoffer Lugowski
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
8880 Sweden Johan Maioli
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 47 (30/17)
64%
0
8880 Sweden Tianfang Zhang (Pro Billiard Club)
Stockholms Biljardsällskap
2 (2/0) 25 (18/7)
72%
0
Starts Sep 16, 2023, 9:00 AM Until Sep 17, 2023 (local time)
Entry deadline Sep 13, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430) and Anna-Karin Bedeus (annakarin.bedeus@gmail.com, 0738010911)
Rankings Svenska pooltouren 2023 and Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (58 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
More info
Startavgift: 800 kronor
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2023 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450



Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Dan Andersson
Sat 09:09  Table 3
3   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
Morgan Norberg
Sat 09:09  Table 4
4   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Louise Furberg
Sat 09:56  Table 4
5   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Gustav Karlman
Sat 09:09  Table 5
6   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Adrian Weiss
Sat 09:09  Table 6
7   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 09:09  Table 13
8   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 10:09  Table 3
9   
France
Alban Richard
Walk Over
 
10   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 09:09  Table 1
11   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sat 10:22  Table 15
12   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Per Rydholm
Sat 09:09  Table 15
13   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Andrian Ristic
Sat 10:13  Table 13
14   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
kasper östlund
Sat 09:09  Table 7
15   
Sweden
Ulf Lysmark
England
Andrew Moorhouse
Sat 09:09  Table 8
16   
Walk Over
Sweden
Ragnar Grönsten
 
17   
Sweden
Erik Gårdelöf
Walk Over
 
18   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Stefan Ericson
Sat 10:10  Table 6
19   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 09:54  Table 2
20   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Adam Peteri
Sat 10:30  Table 8
21   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 09:09  Table 9
22   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 10:02  Table 9
23   
Sweden
Björn Odelbrink
Iran
Toraj Larki
Sat 09:09  Table 10
24   
Walk Over
Sweden
Mark Yousef
 
25   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Jörgen Haglund
Sat 09:09  Table 21
26   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 09:09  Table 11
27   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Peter Ögren
Sat 10:22  Table 7
28   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 10:40  Table 1
29   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Christoffer Lugowski
Sat 09:09  Table 2
30   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Claes Norin
Sat 09:09  Table 16
31   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 09:09  Table 17
32   
Walk Over
Sweden
Tianfang Zhang
 

Winners qualification

Race to 9
33   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Dan Andersson
Sat 10:30  Table 21
34   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
Felix Karlberg
Sat 11:12  Table 2
35   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Adrian Weiss
Sat 10:44  Table 11
36   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 11:22  Table 13
37   
France
Alban Richard
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 10:48  Table 10
38   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Elvis Miglans
Sat 12:16  Table 4
39   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
kasper östlund
Sat 11:31  Table 9
40   
England
Andrew Moorhouse
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 10:41  Table 5
41   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Stefan Ericson
Sat 11:50  Table 6
42   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Senharip Azar
Sat 12:33  Table 1
43   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Anders Johansson
Sat 11:47  Table 21
44   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Mark Yousef
Sat 11:05  Table 4
45   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 10:49  Table 16
46   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Marcus Chamat
Sat 12:35  Table 10
47   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Claes Norin
Sat 10:50  Table 17
48   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 11:09  Table 3

Loser round 1

Race to 8
49   
Walk Over
Estonia
Mirko Raid
 
50   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Louise Furberg
Sat 12:00  Table 7
51   
Sweden
Gustav Karlman
Estonia
Mart Liigant
Sat 12:03  Table 3
52   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 12:09  Table 5
53   
Walk Over
Sweden
Laszlo Szili
 
54   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Per Rydholm
Sat 12:29  Table 8
55   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 12:11  Table 15
56   
Sweden
Ulf Lysmark
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Henrik Larsson
 
58   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Adam Peteri
Sat 12:30  Table 2
59   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 12:18  Table 11
60   
Iran
Toraj Larki
Walk Over
 
61   
Sweden
Jörgen Haglund
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 12:24  Table 13
62   
Sweden
Peter Ögren
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 12:39  Table 17
63   
Sweden
Christoffer Lugowski
Sweden
Alex Embermark
Sat 12:30 
64   
Sweden
Göte Nigård
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 8
65   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 13:16  Table 16
66   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Claes Norin
Sat 13:16  Table 21
67   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Thomas Stadler
Sat 13:49  Table 2
68   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Adam Nilsson
Sat 13:45  Table 4
69   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 13:19  Table 17
70   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 14:03  Table 13
71   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Senharip Azar
Sat 14:18  Table 7
72   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 13:41  Table 5
73   
Sweden
Henrik Larsson
England
Andrew Moorhouse
Sat 13:29  Table 6
74   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Andrian Ristic
Sat 13:54  Table 15
75   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Pierre Hesselgren
Sat 13:44  Table 10
76   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 13:28  Table 11
77   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Johan Maioli
Sat 14:12  Table 1
78   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 13:33  Table 3
79   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Daniel Hult
Sat 13:13  Table 9
80   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Dan Andersson
Sat 13:13  Table 7

Last thirtytwo

Race to 9
81   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Morgan Norberg
Sat 15:06  Table 3
82   
Sweden
Felix Karlberg
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 15:06  Table 16
83   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 15:45  Table 2
84   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Senharip Azar
Sat 15:19  Table 9
85   
France
Alban Richard
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 15:44  Table 15
86   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 15:06  Table 17
87   
Sweden
kasper östlund
Sweden
Dan Andersson
Sat 15:06  Table 21
88   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Adam Nilsson
Sat 15:06  Table 4
89   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 15:07  Table 5
90   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Daniel Hult
Sat 15:08  Table 6
91   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 15:08  Table 7
92   
Sweden
Mark Yousef
Estonia
Mirko Raid
Sat 15:08  Table 8
93   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Thomas Stadler
Sat 15:46  Table 4
94   
Sweden
Marcus Chamat
England
Andrew Moorhouse
Sat 15:17  Table 1
95   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Johan Maioli
Sat 15:34  Table 13
96   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Andrian Ristic
Sat 15:32  Table 10

Last sixteen

Race to 9
97   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Erik Gårdelöf
Sun 09:00  Table 1
98   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Senharip Azar
Sun 09:00  Table 3
99   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Björn Odelbrink
Sun 09:00  Table 4
100   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Adam Nilsson
Sun 09:00  Table 5
101   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Wille Viitanen
Sun 09:00  Table 2
102   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Mark Yousef
Sun 09:00  Table 6
103   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Marcus Chamat
Sun 09:00  Table 13
104   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 09:00  Table 15

Quarter final

Race to 9
105   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Adrian Weiss
Sun 10:55  Table 2
106   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Dan Andersson
Sun 10:55  Table 3
107   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Mark Yousef
Sun 10:55  Table 1
108   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Tianfang Zhang
 

Semi final

Race to 9
109   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sun 12:52  Table 2
110   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Marcus Chamat
Sun 12:52  Table 1

Final

Race to 9
111   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Marcus Chamat
Sun 14:15  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants