Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 5, 2022

Pool Academy Cup #4

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michiel Yperman
11 (9/2) 41 (30/11)
73%
30
2 Grégory Bouzin
11 (8/3) 50 (29/21)
58%
25
3 Baudi Ali
10 (8/2) 44 (28/16)
64%
22
3 Debbagh-Boutarbouch Said
10 (8/2) 41 (27/14)
66%
22
5 Gaetan Godfriaux
9 (6/3) 35 (22/13)
63%
20
5 Mounim Touzani
9 (6/3) 37 (21/16)
57%
20
5 Gérald Deltour
9 (7/2) 37 (25/12)
68%
20
5 Rahimzadeh Juan
9 (8/1) 29 (24/5)
83%
20
9 Zahito Quijano Morales
8 (6/2) 32 (20/12)
63%
18
Show more
9 Marc Heremans
8 (6/2) 29 (20/9)
69%
18
9 Sven Van Peer
8 (5/3) 31 (18/13)
58%
18
9 Taib Benmchich
8 (4/4) 32 (17/15)
53%
18
9 Simon Dehon
8 (4/4) 32 (13/19)
41%
18
9 Stephane Nahon
8 (5/3) 30 (20/10)
67%
18
9 Xavier Denayer
8 (5/3) 30 (17/13)
57%
18
9 Thierry Fargeat
8 (6/2) 29 (19/10)
66%
18
17 Sherriff Tahiru
7 (3/4) 24 (10/14)
42%
16
17 Andrija Feljan
7 (2/5) 30 (12/18)
40%
16
17 Juan Pablo Miranda Lucen
7 (3/4) 29 (13/16)
45%
16
17 Michaël Mulpas
7 (2/5) 31 (13/18)
42%
16
21 Thierry Languy
7 (2/5) 29 (12/17)
41%
16
21 Lars Barasinski
7 (2/5) 27 (9/18)
33%
16
21 claude sneessens
7 (2/5) 27 (11/16)
41%
16
21 Godfroid David
7 (1/6) 28 (9/19)
32%
16
25 Rene Sneessens
7 (1/6) 26 (6/20)
23%
16
25 Ngo Hien
7 (2/5) 29 (12/17)
41%
16
25 Robin Dardenne
7 (2/5) 26 (9/17)
35%
16
25 Ottman Dahman
7 (2/5) 27 (10/17)
37%
16
29 Logan Brasseur
7 (1/6) 28 (8/20)
29%
16
29 Alex Mtg
7 (0/7) 25 (4/21)
16%
16
29 Alexandre Piret
7 (0/7) 24 (3/21)
13%
16
29 Morgan Vanderborght
7 (1/6) 23 (5/18)
22%
16
Starts Feb 5, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (32 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Pool Academy Cup 2021/2022 - RANKING
Organizer BPBF Brabant Antwerpen
Contact Michiel Yperman (Michielyperman@broadspire.be) and Sébastien Taets (niceseb@bjta.be)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Baudi Ali 7 6 0 1 19 10 9 0 0 0 0.655 6
2 Gérald Deltour 7 6 0 1 20 8 12 0 0 0 0.714 6
3 Mounim Touzani 7 5 0 2 18 12 6 0 0 0 0.6 5
4 Grégory Bouzin 7 5 0 2 17 10 7 0 0 0 0.63 5
5 Michaël Mulpas 7 2 0 5 13 18 -5 0 0 0 0.419 2
6 Thierry Languy 7 2 0 5 12 17 -5 0 0 0 0.414 2
7 Ottman Dahman 7 2 0 5 10 17 -7 0 0 0 0.37 2
8 Alex Mtg 7 0 0 7 4 21 -17 0 0 0 0.16 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marc Heremans 7 6 0 1 18 6 12 0 0 0 0.75 6
2 Thierry Fargeat 7 6 0 1 18 7 11 0 0 0 0.72 6
3 Sven Van Peer 7 5 0 2 17 10 7 0 0 0 0.63 5
4 Stephane Nahon 7 5 0 2 18 7 11 0 0 0 0.72 5
5 Sherriff Tahiru 7 3 0 4 10 14 -4 0 0 0 0.417 3
6 Godfroid David 7 1 0 6 9 19 -10 0 0 0 0.321 1
7 Rene Sneessens 7 1 0 6 6 20 -14 1 0 0 0.231 1
8 Morgan Vanderborght 7 1 0 6 5 18 -13 0 0 0 0.217 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Debbagh-Boutarbouch Said 7 6 0 1 20 8 12 0 0 0 0.714 6
2 Zahito Quijano Morales 7 6 0 1 19 9 10 0 0 0 0.679 6
3 Gaetan Godfriaux 7 5 0 2 18 10 8 0 0 0 0.643 5
4 Taib Benmchich 7 4 0 3 17 12 5 0 0 0 0.586 4
5 Juan Pablo Miranda Lucen 7 3 0 4 13 16 -3 0 0 0 0.448 3
6 Lars Barasinski 7 2 0 5 9 18 -9 0 0 0 0.333 2
7 Ngo Hien 7 2 0 5 12 17 -5 0 0 0 0.414 2
8 Alexandre Piret 7 0 0 7 3 21 -18 0 0 0 0.125 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rahimzadeh Juan 7 7 0 0 21 2 19 1 0 0 0.913 7
2 Xavier Denayer 7 5 0 2 17 10 7 0 0 0 0.63 5
3 Michiel Yperman 7 5 0 2 16 7 9 0 0 0 0.696 5
4 Simon Dehon 7 4 0 3 12 16 -4 0 0 0 0.429 4
5 Andrija Feljan 7 2 0 5 12 18 -6 0 0 0 0.4 2
6 claude sneessens 7 2 0 5 11 16 -5 0 0 0 0.407 2
7 Robin Dardenne 7 2 0 5 9 17 -8 0 0 0 0.346 2
8 Logan Brasseur 7 1 0 6 8 20 -12 0 0 0 0.286 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 11:20  Table 1
2-A   
Belgium
Michaël Mulpas
Russia
Baudi Ali
Sat 11:51  Table 1
3-A   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Gérald Deltour
Sat 11:20  Table 2
4-A   
Belgium
Thierry Languy
Belgium
Alex Montigny
Sat 11:20  Table 3
5-B   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Stephane Nahon
Sat 11:20  Table 4
6-B   
Belgium
Rene Sneessens
R1
Belgium
Sven Van Peer
Sat 11:20  Table 5
7-B   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Sherriff Tahiru
Sat 11:20  Table 6
8-B   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Marc Heremans
Sat 11:20  Table 7
9-C   
Peru
Zahito Quijano Morales
Juan Pablo Miranda Lucen
Sat 11:23  Table 8
10-C   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 11:52  Table 6
11-C   
Belgium
Alexandre Piret
Belgium
Lars Barasinski
Sat 11:54  Table 8
12-C   
Morocco
Taib Benmchich
Belgium
Ngo Hien
Sat 11:58  Table 5
13-D   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Simon Dehon
Sat 12:05  Table 2
14-D   
Croatia
Andrija Feljan
Belgium
Robin Dardenne
Sat 12:05  Table 7
15-D   
Iran
Juan Ra
Belgium
Xavier Denayer
Sat 12:08  Table 4
16-D   
Belgium
claude sneessens
Belgium
Logan Brasseur
Sat 12:11  Table 3

Round 2

Race to 3
17-A   
Belgium
Ottman Dahman
Russia
Baudi Ali
Sat 12:41  Table 1
18-A   
Belgium
Grégory Bouzin
Belgium
Gérald Deltour
Sat 12:22  Table 6
19-A   
Belgium
Michaël Mulpas
Belgium
Alex Montigny
Sat 12:42  Table 8
20-A   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Thierry Languy
Sat 12:35  Table 5
21-B   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Sven Van Peer
Sat 12:41  Table 2
22-B   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Sherriff Tahiru
Sat 12:48  Table 6
23-B   
Belgium
Rene Sneessens
Belgium
Marc Heremans
Sat 12:50  Table 4
24-B   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 12:52  Table 7
25-C   
Peru
Zahito Quijano Morales
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 12:59  Table 1
26-C   
Juan Pablo Miranda Lucen
Belgium
Lars Barasinski
Sat 13:02  Table 2
27-C   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Ngo Hien
Sat 13:05  Table 3
28-C   
Belgium
Alexandre Piret
Morocco
Taib Benmchich
Sat 13:14  Table 5
29-D   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Robin Dardenne
Sat 13:21  Table 4
30-D   
Belgium
Simon Dehon
Belgium
Xavier Denayer
Sat 13:27  Table 3
31-D   
Croatia
Andrija Feljan
Belgium
Logan Brasseur
Sat 13:33  Table 8
32-D   
Iran
Juan Ra
Belgium
claude sneessens
Sat 13:36  Table 1

Round 3

Race to 3
33-A   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Gérald Deltour
Sat 13:35  Table 7
34-A   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Alex Montigny
Sat 13:39  Table 6
35-A   
Belgium
Grégory Bouzin
Belgium
Thierry Languy
Sat 13:43  Table 4
36-A   
Belgium
Michaël Mulpas
Belgium
Mounim Touzani
Sat 13:44  Table 3
37-B   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Sherriff Tahiru
Sat 13:45  Table 2
38-B   
Belgium
Sven Van Peer
Belgium
Marc Heremans
Sat 13:47  Table 5
39-B   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 14:04  Table 6
40-B   
Belgium
Rene Sneessens
Belgium
Godfroid David
Sat 14:11  Table 4
41-C   
Peru
Zahito Quijano Morales
Belgium
Lars Barasinski
Sat 14:12  Table 1
42-C   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Ngo Hien
Sat 14:18  Table 2
43-C   
Juan Pablo Miranda Lucen
Morocco
Taib Benmchich
Sat 14:23  Table 5
44-C   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Alexandre Piret
Sat 14:24  Table 8
45-D   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Xavier Denayer
Sat 14:43  Table 1
46-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Logan Brasseur
Sat 14:26  Table 7
47-D   
Belgium
Simon Dehon
Belgium
claude sneessens
Sat 14:45  Table 6
48-D   
Croatia
Andrija Feljan
Iran
Juan Ra
Sat 14:48  Table 7

Round 4

Race to 3
49-A   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Alex Montigny
Sat 14:49  Table 8
50-A   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Thierry Languy
Sat 14:50  Table 2
51-A   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Mounim Touzani
Sat 15:08  Table 5
52-A   
Belgium
Grégory Bouzin
Belgium
Michaël Mulpas
Sat 14:55  Table 7
53-B   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Marc Heremans
Sat 14:56  Table 3
54-B   
Belgium
Sherriff Tahiru
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 15:15  Table 2
55-B   
Belgium
Sven Van Peer
Belgium
Godfroid David
Sat 15:12  Table 1
56-B   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Rene Sneessens
Sat 15:13  Table 4
57-C   
Peru
Zahito Quijano Morales
Belgium
Ngo Hien
Sat 15:19  Table 8
58-C   
Belgium
Lars Barasinski
Morocco
Taib Benmchich
Sat 15:43  Table 1
59-C   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Alexandre Piret
Sat 15:25  Table 7
60-C   
Juan Pablo Miranda Lucen
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 15:30  Table 6
61-D   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Logan Brasseur
Sat 15:46  Table 8
62-D   
Belgium
Xavier Denayer
Belgium
claude sneessens
Sat 15:32  Table 3
63-D   
Belgium
Robin Dardenne
Iran
Juan Ra
R1
Sat 15:37  Table 5
64-D   
Belgium
Simon Dehon
Croatia
Andrija Feljan
Sat 15:40  Table 2

Round 5

Race to 3
65-A   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Thierry Languy
Sat 15:49  Table 6
66-A   
Belgium
Alex Montigny
Belgium
Mounim Touzani
Sat 15:50  Table 4
67-A   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Michaël Mulpas
Sat 15:59  Table 1
68-A   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 16:00  Table 7
69-B   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 16:02  Table 5
70-B   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Godfroid David
Sat 16:11  Table 4
71-B   
Belgium
Sherriff Tahiru
Belgium
Rene Sneessens
Sat 16:30  Table 3
72-B   
Belgium
Sven Van Peer
Belgium
Stephane Nahon
Sat 16:11  Table 8
73-C   
Peru
Zahito Quijano Morales
Morocco
Taib Benmchich
Sat 16:33  Table 2
74-C   
Belgium
Ngo Hien
Belgium
Alexandre Piret
Sat 16:33  Table 7
75-C   
Belgium
Lars Barasinski
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 16:43  Table 1
76-C   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Juan Pablo Miranda Lucen
Sat 16:49  Table 5
77-D   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
claude sneessens
Sat 17:01  Table 1
78-D   
Belgium
Logan Brasseur
Iran
Juan Ra
Sat 16:49  Table 4
79-D   
Belgium
Xavier Denayer
Croatia
Andrija Feljan
Sat 16:51  Table 6
80-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Simon Dehon
Sat 17:01  Table 8

Round 6

Race to 3
81-A   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Mounim Touzani
Sat 17:13  Table 2
82-A   
Belgium
Thierry Languy
Belgium
Michaël Mulpas
Sat 17:14  Table 2
83-A   
Belgium
Alex Montigny
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 17:33  Table 7
84-A   
Belgium
Gérald Deltour
Russia
Baudi Ali
Sat 17:16  Table 4
85-B   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Godfroid David
Sat 17:16  Table 5
86-B   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Rene Sneessens
Sat 17:26  Table 3
87-B   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Stephane Nahon
Sat 17:48  Table 6
88-B   
Belgium
Sherriff Tahiru
Belgium
Sven Van Peer
Sat 17:33  Table 1
89-C   
Peru
Zahito Quijano Morales
Belgium
Alexandre Piret
Sat 17:52  Table 4
90-C   
Morocco
Taib Benmchich
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 17:56  Table 8
91-C   
Belgium
Ngo Hien
Juan Pablo Miranda Lucen
Sat 17:58  Table 7
92-C   
Belgium
Lars Barasinski
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 18:08  Table 3
93-D   
Belgium
Michiel Yperman
Iran
Juan Ra
Sat 17:57  Table 1
94-D   
Belgium
claude sneessens
Croatia
Andrija Feljan
Sat 18:10  Table 2
95-D   
Belgium
Logan Brasseur
Belgium
Simon Dehon
Sat 18:15  Table 5
96-D   
Belgium
Xavier Denayer
Belgium
Robin Dardenne
Sat 18:24  Table 6

Round 7

Race to 3
97-A   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Michaël Mulpas
Sat 18:27  Table 4
98-A   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 18:30  Table 1
99-A   
Belgium
Thierry Languy
Russia
Baudi Ali
Sat 18:31  Table 7
100-A   
Belgium
Alex Montigny
Belgium
Gérald Deltour
Sat 18:36  Table 3
101-B   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Rene Sneessens
Sat 18:37  Table 8
102-B   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Stephane Nahon
Sat 18:43  Table 2
103-B   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Sven Van Peer
Sat 18:59  Table 6
104-B   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Sherriff Tahiru
Sat 19:07  Table 1
105-C   
Peru
Zahito Quijano Morales
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 19:08  Table 3
106-C   
Belgium
Alexandre Piret
Juan Pablo Miranda Lucen
Sat 19:14  Table 7
107-C   
Morocco
Taib Benmchich
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 19:16  Table 2
108-C   
Belgium
Ngo Hien
Belgium
Lars Barasinski
Sat 19:20  Table 5
109-D   
Belgium
Michiel Yperman
Croatia
Andrija Feljan
Sat 19:28  Table 1
110-D   
Iran
Juan Ra
Belgium
Simon Dehon
Sat 19:25  Table 4
111-D   
Belgium
claude sneessens
Belgium
Robin Dardenne
Sat 19:21  Table 8
112-D   
Belgium
Logan Brasseur
Belgium
Xavier Denayer
Sat 19:23  Table 6

Last sixteen

Race to 3
113   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Stephane Nahon
Sat 20:16  Table 1
114   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 20:16  Table 2
115   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Sven Van Peer
R1
Sat 20:16  Table 3
116   
Belgium
Grégory Bouzin
Belgium
Marc Heremans
Sat 20:16  Table 4
117   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Simon Dehon
Sat 20:16  Table 5
118   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Xavier Denayer
Sat 20:21  Table 8
119   
Peru
Zahito Quijano Morales
Belgium
Michiel Yperman
Sat 20:21  Table 6
120   
Morocco
Taib Benmchich
Iran
Juan Ra
Sat 20:16  Table 7

Quarter final

Race to 3
121   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Mounim Touzani
Sat 21:16  Table 1
122   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 21:05  Table 3
123   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 20:54  Table 2
124   
Belgium
Michiel Yperman
Iran
Juan Ra
Sat 21:11  Table 4

Semi final

Race to 4
125   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Grégory Bouzin
R1
Sat 21:55  Table 1
126   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Michiel Yperman
Sat 21:43  Table 2

Final

Race to 4
127   
Belgium
Grégory Bouzin
R1
Belgium
Michiel Yperman
Sat 22:53  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants