Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 16 - September 18, 2022

Nordic Championship, Women

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Ine Helvik
Svithun BK
5 (5/0) 46 (30/16)
65%
2 Louise Furberg
5 (4/1) 40 (27/13)
68%
3 Christel Hanah Johnsen
Storgata BK
6 (4/2) 52 (29/23)
56%
3 Line Kjørsvik
Stoppball Nidaros BK
4 (3/1) 30 (21/9)
70%
5 Nina Torvund
Trondheim BK
4 (3/1) 36 (22/14)
61%
5 Tuuliina Panula
5 (3/2) 42 (23/19)
55%
5 Silje Ellehammer Munk
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
5 Emmi Ahtiainen
5 (3/2) 47 (27/20)
57%
9 Giena Tanilon
Gjøvik&Raufoss BK
4 (2/2) 37 (17/20)
46%
Show more
9 Miia Virtanen
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
9 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
9 Ida Amundsen Holtet
Oslo BK
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
13 Mona Lundetræ
Os Biljard og Snookerklubb
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
13 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
13 Helene Krogsgaard Mikkelsen
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
17 Astrid Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
17 Sari Laitinen
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
17 Astrid E. Pedersen
Oslo BK
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
17 Riikka Väyrynen
2 (0/2) 20 (8/12)
40%
9991 Sandra Birgisdottir
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
Entry deadline Aug 10, 2022, 12:00 AM (local time)
Starts Sep 16, 2022, 2:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode B
Organizer Norges Biljardforbund and Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen and Ronny Kraft (rokraft@online.no, 95292997)
More info
Welcome to the 2022 Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

General
The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 48 women representing Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Women's division a race to 6 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately following the announcement deadline.

All tables will be updated live by the players, and the Tournament Director will confirm the scores on a regular basis. It will be possible to follow at least two tables per round via live-stream at any time. The stream will be a Pay Per View (PPV) solutions. We will get back with prices and info later.

Schedule
Accreditation – Friday September 16 09:00-13:00
Player Meeting – Friday September 16 13:00-13:30
Tournament start – Friday September 16 14:00

Dress Code
Dress code B. Irrespective of category/division, the following rules will apply:

Shirt: Long or short sleeve piquet (polo shirt) – club or National Federation shirt. The shirt must long enough not to allow bare skin to be visible when stretching.

Undershirt or National Sweatshirt /Tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only with permission of the Tournament Director.

Trousers/Skirt & Belt: Formal dress trousers (or skirt/”pantskirt”). The use of a belt is mandatory if the trousers (skirt, “pantskirt”) are prepared for its use (i.e. if belt loops are present).

Shoes & Socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

Seeding
According to agreement between the Nordic Countries the seeding is based upon the results from the Championship 2020 and the respective national federations seeding plus the fact that the seeded no. 1 and no. 2 from the same country will be seeded in different halves of the chart.

As a result of this we have in the Women´s division the following seeding:

Seeding Women

TBA

For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Finland
Sari Laitinen
Norway
Astrid E. Pedersen
Fri 13:54  Table 16
2   
Norway
Mona Lundetræ
Walk Over
 
3   
Walk Over
Denmark
Silje Ellehammer Munk
 
4   
Finland
Tuuliina Panula
Norway
Christel Hanah Johnsen
Fri 13:54  Table 15
5   
Norway
Astrid Eiken Flage
Norway
Nina Torvund
Fri 13:54  Table 14
6   
Sweden
Agneta Planeskog
Walk Over
 
7   
Walk Over
Norway
Ida Amundsen Holtet
 
8   
Norway
Giena Tanilon
Finland
Emmi Ahtiainen
Fri 13:54  Table 13

Winner round 1

Race to 6
9   
Sweden
Louise Furberg
Finland
Sari Laitinen
Fri 15:55  Table 2
10   
Norway
Mona Lundetræ
Finland
Miia Virtanen
Fri 15:55  Table 12
11   
Norway
Line Kjørsvik
Denmark
Silje Ellehammer Munk
Fri 15:55  Table 1
12   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Fri 15:55  Table 11
13   
Finland
Riikka Väyrynen
Norway
Nina Torvund
Fri 15:56  Table 9
14   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Linnea Hjalmarström
Fri 15:56  Table 10
15   
Iceland
Sandra Birgisdottir
Norway
Ida Amundsen Holtet
Fri 16:00 
16   
Norway
Giena Tanilon
Norway
Ine Helvik
R1
Fri 15:56  Table 8

Loser round 1

Race to 6
17   
Norway
Astrid E. Pedersen
Norway
Giena Tanilon
Sat 11:52  Table 11
18   
Walk Over
Walk Over
 
19   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
20   
Finland
Tuuliina Panula
Finland
Riikka Väyrynen
Sat 11:52  Table 12
21   
Norway
Astrid Eiken Flage
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Sat 11:52  Table 9
22   
Walk Over
Denmark
Silje Ellehammer Munk
 
23   
Walk Over
Norway
Mona Lundetræ
 
24   
Finland
Emmi Ahtiainen
Finland
Sari Laitinen
Sat 11:52  Table 10

Loser round 2

Race to 6
25   
Norway
Giena Tanilon
Walk Over
Sat 14:00 
26   
Sweden
Agneta Planeskog
Finland
Tuuliina Panula
Sat 13:53  Table 16
27   
Denmark
Helene Krogsgaard Mikkelsen
Denmark
Silje Ellehammer Munk
Sat 13:53  Table 15
28   
Norway
Mona Lundetræ
Finland
Emmi Ahtiainen
Sat 13:53  Table 14

Winners qualification

Race to 6
29   
Sweden
Louise Furberg
Finland
Miia Virtanen
Sat 13:49  Table 6
30   
Norway
Line Kjørsvik
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sat 13:49  Table 8
31   
Norway
Nina Torvund
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 13:49  Table 9
32   
Norway
Ida Amundsen Holtet
Norway
Ine Helvik
Sat 13:49  Table 7

Losers qualification

Race to 6
33   
Norway
Giena Tanilon
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sat 16:27  Table 9
34   
Finland
Tuuliina Panula
Finland
Miia Virtanen
Sat 16:27  Table 3
35   
Denmark
Silje Ellehammer Munk
Norway
Ida Amundsen Holtet
Sat 16:28  Table 16
36   
Finland
Emmi Ahtiainen
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 16:28  Table 15

Quarter final

Race to 6
37   
Sweden
Louise Furberg
Finland
Tuuliina Panula
Sun 09:55  Table 2
38   
Norway
Line Kjørsvik
Denmark
Silje Ellehammer Munk
Sun 09:55  Table 8
39   
Norway
Nina Torvund
Norway
Christel Hanah Johnsen
Sun 09:55  Table 10
40   
Norway
Ine Helvik
Finland
Emmi Ahtiainen
Sun 09:55  Table 6

Semi final

Race to 6
41   
Sweden
Louise Furberg
Norway
Line Kjørsvik
Sun 12:10  Table 1
42   
Norway
Christel Hanah Johnsen
Norway
Ine Helvik
Sun 12:10  Table 8

Final

Race to 6
43   
Sweden
Louise Furberg
Norway
Ine Helvik
Sun 14:41  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants