Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 31 - February 2, 2020

NORDIC CHAMPIONSHIP, MEN

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Mats Brujordet Schjetne
Ask BC
6 (6/0) 73 (48/25)
66%
2 Jere Virtaranta
6 (5/1) 76 (42/34)
55%
3 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 62 (38/24)
61%
3 David Larsson
7 (5/2) 95 (52/43)
55%
5 Adrian Weiss
4 (3/1) 47 (28/19)
60%
5 Casper Matikainen
4 (3/1) 54 (31/23)
57%
5 Karo Långström
7 (5/2) 90 (50/40)
56%
5 Michael Kåhlberg
5 (4/1) 63 (38/25)
60%
9 Emil André Gangfløt
Fredrikstad BK
3 (2/1) 42 (22/20)
52%
Show more
9 Matias Sætre
Herøy BK
4 (2/2) 52 (27/25)
52%
9 Mika Riikonen
5 (3/2) 69 (35/34)
51%
9 Markus Juva
5 (3/2) 57 (31/26)
54%
9 Jesse Gustafsson
3 (2/1) 41 (22/19)
54%
9 Juuso Nuutinen
6 (4/2) 72 (40/32)
56%
9 Mahmut Mutto
6 (4/2) 80 (44/36)
55%
9 Jyri Halttu
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 50 (23/27)
46%
17 Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (2/2) 48 (28/20)
58%
17 Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Fredrikstad BK
3 (1/2) 37 (14/23)
38%
17 Ole Kristian Rudshavn
Oslo BK
4 (2/2) 43 (26/17)
60%
17 Didrik Vatne
Ask BC
5 (3/2) 64 (38/26)
59%
17 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 46 (24/22)
52%
17 Petri Makkonen
3 (1/2) 39 (20/19)
51%
17 Ville Hämäläinen
4 (2/2) 53 (30/23)
57%
17 Ragnar Grönsten
4 (2/2) 54 (29/25)
54%
25 Gard Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
4 (2/2) 50 (23/27)
46%
25 Jan Ove Kvalsund Hansen
Herøy BK
4 (2/2) 45 (21/24)
47%
25 Jonas Kvalsund Hansen
Herøy BK
4 (2/2) 44 (21/23)
48%
25 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 50 (27/23)
54%
25 Marcus Chamat
3 (1/2) 34 (17/17)
50%
25 Daníel Henrik Pétursson
3 (1/2) 31 (11/20)
35%
25 Zophonias Árnason
3 (1/2) 32 (12/20)
38%
25 Per Lindgren
3 (1/2) 39 (22/17)
56%
33 Albert Roman Borrie Stensrød
Fredrikstad BK
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
33 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 20 (4/16)
20%
33 Jardar Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
33 Kim Ronny Nygård
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 18 (2/16)
11%
33 Philip Sanchez Gangfløt
Fredrikstad BK
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
33 Robert Gelin Rysjedal
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 22 (6/16)
27%
33 Tommy Wolff
Hyllestad IL, BG
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
33 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
33 Magnús Grétar Árnason
2 (0/2) 18 (2/16)
11%
33 Joe Preesong
2 (0/2) 22 (6/16)
27%
33 Morgan Norberg
Kville Biljard Club
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
33 Pálmi Einarsson
2 (0/2) 18 (2/16)
11%
33 Óskar Ólafsson
2 (0/2) 22 (6/16)
27%
33 Eysteinn Einarsson
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
33 Smári Magnússon
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
Entry deadline Jan 21, 2020, 3:00 PM (local time)
Starts Jan 31, 2020, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination (48 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode B
Organizer Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen
More info
Welcome to the Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

General
The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 48 men representing Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate. Denmark will not send players this year.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Men's division a race to 8 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately following the announcement deadline.

All tables will be updated live by the players, and the Tournament Director will confirm the scores on a regular basis. It will be possible to follow at least three tables per round via live-stream at any time.

Schedule
Accreditation – Friday January 31 16:00-17:30
Player Meeting – Friday January 31 17:30-18:00
Tournament start – Friday January 31 18:00

Dress Code
Dress code B. Irrespective of category/division, the following rules will apply:

Shirt: Long or short sleeve piquet (polo shirt) – club or National Federation shirt. The shirt must be tucked in (exception Women) and long enough not to allow bare skin to be visible when stretching.

Undershirt or National Sweatshirt /Tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only with permission of the Tournament Director.

Trousers/Skirt & Belt: Formal dress trousers (or skirt/”pantskirt” for women). The use of a belt is mandatory if the trousers (skirt, “pantskirt”) are prepared for its use (i.e. if belt loops are present).

Shoes & Socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

Seeding
According to agreement between the Nordic Countries the seeding is based upon the results from the Championship 2019 and the respective national federations seeding plus the fact that the seeded no. 1 and no. 2 from the same country will be seeded in different halves of the chart.

As a result of this we have in the Men´s division the following seeding:

Seeding Men

1 Mats Brujordet Schjetne
2 Petri Makkonen
3 Senharip Azar
4 Daníel Henrik Pétursson
5 Marcus Chamat
6 Zóphonías Árnason
7 Emil André Gangfløt
8 Casper Matikainen
9 Matias Sætre
10 Markus Juva
11 Adrian Weiss
12 Ole Tobias Gangfløt
13 Jesse Gustafsson
14 Jyri Halltu
15 Jere Virtaranta
16 Erik Gardelöf

For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Norway
Albert Roman Borrie Stensrød
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Fri 17:41  Table 1
2   
Sweden
David Larsson
Sweden
Thomas Stadler
Fri 17:41  Table 2
3   
Sweden
Mahmut Mutto
Norway
Tommy Wolff
Fri 17:41  Table 3
4   
Norway
Gard Eiken Flage
Norway
Jardar Eiken Flage
Fri 17:41  Table 4
5   
Iceland
Óskar Ólafsson
Sweden
Michael Kåhlberg
Fri 17:41  Table 5
6   
Sweden
Wille Viitanen
Finland
Ville Hämäläinen
Fri 17:41  Table 12
7   
Sweden
Per Lindgren
Finland
Juuso Nuutinen
Fri 17:41  Table 6
8   
Sweden
Ragnar Grönsten
Iceland
Eysteinn Einarsson
Fri 17:41  Table 7
9   
Iceland
Smári Magnússon
Norway
Didrik Vatne
Fri 17:41  Table 8
10   
Norway
Philip Sanchez Gangfløt
Norway
Robert Gelin Rysjedal
Fri 17:41  Table 9
11   
Norway
Dag-jøran Aralden
Norway
Eirik Riisnæs
Fri 18:00  Table 10
12   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Norway
Kim Ronny Nygård
Fri 17:42  Table 11
13   
Sweden
Göte Nigård
Iceland
Jóhann Preesong
Fri 17:42  Table 13
14   
Finland
Mika Riikonen
Sweden
Morgan Norberg
Fri 17:42  Table 14
15   
Iceland
Pálmi Einarsson
Norway
Jan Ove Kvalsund Hansen
Fri 17:42  Table 15
16   
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Finland
Karo Långström
Fri 17:42  Table 16

Winner round 1

Race to 8
17   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Fri 21:17  Table 10
18   
Sweden
David Larsson
Sweden
Erik Gårdelöf
Fri 19:47  Table 9
19   
Norway
Matias Sætre
Sweden
Mahmut Mutto
Fri 19:33  Table 12
20   
Norway
Gard Eiken Flage
Finland
Casper Matikainen
Fri 21:33  Table 7
21   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Michael Kåhlberg
Fri 21:28  Table 11
22   
Finland
Ville Hämäläinen
Norway
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
R1
Fri 19:48  Table 1
23   
Finland
Jesse Gustafsson
Finland
Juuso Nuutinen
Fri 19:53  Table 6
24   
Sweden
Ragnar Grönsten
Iceland
Daníel Henrik Pétursson
Fri 21:26  Table 3
25   
Sweden
Senharip Azar
Norway
Didrik Vatne
Fri 21:13  Table 12
26   
Norway
Philip Sanchez Gangfløt
Sweden
Jyri Halttu
Fri 19:48  Table 14
27   
Sweden
Adrian Weiss
Norway
Dag-jøran Aralden
Fri 19:48  Table 8
28   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Iceland
Zophonias Árnason
Fri 21:31  Table 1
29   
Norway
Emil André Gangfløt
Sweden
Göte Nigård
Fri 21:32  Table 9
30   
Finland
Mika Riikonen
Finland
Markus Juva
Fri 19:48  Table 4
31   
Finland
Jere Virtaranta
Norway
Jan Ove Kvalsund Hansen
Fri 19:48  Table 13
32   
Finland
Karo Långström
Finland
Petri Makkonen
Fri 21:30  Table 6

Loser round 1

Race to 8
33   
Norway
Albert Roman Borrie Stensrød
R1
Finland
Karo Långström
Sat 11:41  Table 13
34   
Sweden
Thomas Stadler
Norway
Jan Ove Kvalsund Hansen
Sat 09:28  Table 1
35   
Norway
Tommy Wolff
Finland
Markus Juva
Sat 09:28  Table 2
36   
Norway
Jardar Eiken Flage
Sweden
Göte Nigård
Sat 11:42  Table 11
37   
Iceland
Óskar Ólafsson
R1
Iceland
Zophonias Árnason
Sat 11:41  Table 10
38   
Sweden
Wille Viitanen
Norway
Dag-jøran Aralden
Sat 09:28  Table 3
39   
Sweden
Per Lindgren
Norway
Philip Sanchez Gangfløt
Sat 09:28  Table 4
40   
Iceland
Eysteinn Einarsson
Norway
Didrik Vatne
Sat 11:40  Table 16
41   
Iceland
Smári Magnússon
Iceland
Daníel Henrik Pétursson
Sat 11:41  Table 14
42   
Norway
Robert Gelin Rysjedal
Finland
Juuso Nuutinen
Sat 09:28  Table 13
43   
Norway
Eirik Riisnæs
Finland
Ville Hämäläinen
Sat 10:00 
44   
Norway
Kim Ronny Nygård
Sweden
Marcus Chamat
Sat 11:23  Table 12
45   
Iceland
Jóhann Preesong
Norway
Gard Eiken Flage
Sat 11:43  Table 9
46   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 09:28  Table 16
47   
Iceland
Pálmi Einarsson
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 09:28  Table 15
48   
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Sat 11:40  Table 15

Winners qualification

Race to 8
49   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Sweden
David Larsson
Sat 13:34  Table 12
50   
Norway
Matias Sætre
Finland
Casper Matikainen
Sat 13:11  Table 15
51   
Sweden
Michael Kåhlberg
Norway
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Sat 13:16  Table 16
52   
Finland
Jesse Gustafsson
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 13:24  Table 1
53   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Jyri Halttu
Sat 12:31  Table 12
54   
Sweden
Adrian Weiss
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 13:22  Table 9
55   
Norway
Emil André Gangfløt
Finland
Mika Riikonen
Sat 13:28  Table 10
56   
Finland
Jere Virtaranta
Finland
Petri Makkonen
Sat 13:33  Table 4

Loser round 2

Race to 8
57   
Finland
Karo Långström
Norway
Jan Ove Kvalsund Hansen
Sat 15:02  Table 8
58   
Finland
Markus Juva
Sweden
Göte Nigård
Sat 14:51  Table 15
59   
Iceland
Zophonias Árnason
Sweden
Wille Viitanen
Sat 15:11  Table 5
60   
Sweden
Per Lindgren
Norway
Didrik Vatne
Sat 14:23  Table 7
61   
Iceland
Daníel Henrik Pétursson
Finland
Juuso Nuutinen
Sat 15:06  Table 3
62   
Finland
Ville Hämäläinen
Sweden
Marcus Chamat
Sat 14:42  Table 16
63   
Norway
Gard Eiken Flage
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 14:54  Table 6
64   
Sweden
Erik Gårdelöf
Norway
Jonas Kvalsund Hansen
Sat 15:02  Table 12

Losers qualification

Race to 8
65   
Finland
Karo Långström
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 16:54  Table 5
66   
Finland
Markus Juva
R1
Norway
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Sat 17:26  Table 4
67   
Sweden
Wille Viitanen
Norway
Matias Sætre
Sat 16:50  Table 3
68   
Norway
Didrik Vatne
Sweden
David Larsson
Sat 16:41  Table 6
69   
Finland
Juuso Nuutinen
Finland
Petri Makkonen
Sat 16:38  Table 12
70   
Finland
Ville Hämäläinen
Finland
Mika Riikonen
Sat 16:40  Table 2
71   
Sweden
Mahmut Mutto
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 16:38  Table 11
72   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Jyri Halttu
Sat 16:39  Table 10

Last sixteen

Race to 8
73   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Finland
Markus Juva
Sat 19:25  Table 1
74   
Finland
Casper Matikainen
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 19:25  Table 2
75   
Sweden
Michael Kåhlberg
Finland
Mika Riikonen
Sat 19:25  Table 4
76   
Finland
Jesse Gustafsson
Sweden
David Larsson
Sat 19:25  Table 6
77   
Sweden
Senharip Azar
Finland
Juuso Nuutinen
Sat 19:25  Table 7
78   
Sweden
Adrian Weiss
R2
Sweden
Jyri Halttu
R1
Sat 19:25  Table 9
79   
Norway
Emil André Gangfløt
Finland
Karo Långström
Sat 19:00  Table 11
80   
Finland
Jere Virtaranta
Norway
Matias Sætre
Sat 19:25  Table 12

Quarter final

Race to 8
81   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Finland
Casper Matikainen
Sun 09:47  Table 6
82   
Sweden
Michael Kåhlberg
Sweden
David Larsson
Sun 09:47  Table 4
83   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Adrian Weiss
Sun 09:47  Table 2
84   
Finland
Karo Långström
Finland
Jere Virtaranta
Sun 09:47  Table 1

Semi final

Race to 8
85   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Sweden
David Larsson
Sun 11:56  Table 12
86   
Sweden
Senharip Azar
Finland
Jere Virtaranta
Sun 11:56  Table 11

Final

Race to 8
87   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Finland
Jere Virtaranta
Sun 13:52  Table 12

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment