Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 4 - March 5, 2017

NM NC2 Elite

Straightpool

Add players

Please wait...

Results  

#NameHighest breakAvg Points
1 Matias Sætre
Herøy BK
57, 47, 45, 39, 24 9.177 120
2 Vegar Kristiansen
Stoppball Nidaros BK
110, 71, 36, 32, 29, 23 8.256 104
3 Bjørn Johan Lorange
Oslo BK
29, 26, 26, 23, 21, 20 5.591 116
3 Terje Hjerpbakk
Ask BC
43, 43, 38, 23, 22, 18 5.843 116
5 Mark McGauley
Oslo BK
42, 37, 35, 26 6.493 77
5 Mats Brujordet Schjetne
Ask BC
56, 54, 29, 28 36.524 77
5 Ronny Oldervik
Stoppball Nidaros BK
41, 29, 29, 28, 24 10.130 77
5 Didrik Vatne
Ask BC
68, 36, 34, 31, 31, 24, 20 5.471 96
9 Anders Brannfjell
Arctic BK
45, 43, 24, 19, 17, 12 5.039 53
Show more
9 Henrik Hagen
BEX BK
40, 26, 25, 23 6.390 53
9 Jan Morten Arnesen
Plankebyen BK
35, 23, 15, 12 6.597 66
9 Jørgen Nilsen
BEX BK
19, 19, 16, 15, 15, 14 4.509 53
9 Lars Harby
Østkanten Biljardklubb
31, 23, 20, 15, 15, 9 3.079 66
9 Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Ask BC
68, 29, 27 6.327 53
9 Tron Vidar Engebakk
Unique BK
32, 27, 27 6.804 53
9 Ole Kristian Rudshavn
Oslo BK
24, 18, 16, 15, 11, 9 3.667 88
17 Espen M. Andersen
Trondheim BK
29, 26, 23, 18 5.981 19
17 Fredrik Førde
Svithun BK
20, 14, 13 2.690 19
17 Kenneth Rognstad
Gjøvik&Raufoss BK
33, 22, 19, 9 6.339 19
17 Pål Andre Martinsen
Plankebyen BK
29, 24, 18, 12, 6 3.100 24
17 Robert Grønlie
Trondheim BK
28, 19, 18 5.062 24
17 Roger Rasmussen
Oslo BK
25, 16, 14 3.913 19
17 Runar Larsstuen
Gjøvik&Raufoss BK
13, 13, 12 2.470 24
17 Robin Hagerup Ertesvåg
Oslo BK
51, 35, 30, 23 5.571 19
25 Eirik Johansen
Gjøvik&Raufoss BK
9, 5 2.676 20
25 Emil André Gangfløt
Fredrikstad BK
15, 14, 13 3.019 20
25 Frank Hjeldnes
Oslo BK
17, 15, 12 4.065 20
25 Hasan Emre Vural
Unique BK
28, 14, 13, 9 3.976 16
25 Ingolf Höns
Ask BC
15, 11, 9, 8 2.753 20
25 Kent Halldin
Oslo BK
44, 35, 28, 22 5.243 20
25 Pål Daud Fillipsveen
Oslo BK
18, 12, 11 3.563 16
25 Paul Townsend
Feios IL-BG
11, 11, 9, 8 2.000 20
33 Geir Tollefsrud
Gjøvik&Raufoss BK
7, 4 1.309 20
33 Ine Helvik
Svithun BK
13, 13, 10 2.747 12
33 Jostein Jullum
Kongsvinger BK
15, 7 1.938 15
33 Kendall
Østkanten Biljardklubb
12, 12 2.090 15
33 Knut Inge Røstvold
Trondheim BK
27, 22, 5 3.848 15
33 Kristoffer Mindrebøe
Oslo BK
48, 28, 22 8.161 12
33 Nina Torvund
Hyllestad IL, BG
10, 8 1.592 20
33 Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Fredrikstad BK
15, 11, 6 2.984 15
33 Raymond Kandola
Plankebyen BK
17, 13 3.100 20
33 Ronny Korsmo
Strømmen BK
6 1.460 20
33 Ronny Kraft
Trondheim BK
14, 12, 12 3.820 12
33 Simon Thomassen
Alta BK
16, 6 2.350 15
33 Tom Bjerke
Gjøvik&Raufoss BK
17 4.000 12
33 Ahad Rashid
Unique BK
11, 5 1.092 20
33 Henning Svensson
Oslo BK
39, 29, 15 4.500 15
49 Kent Hansen
Oslo BK
9, 7 1.870 12
49 Marius Nørsterud
Oslo BK
13, 6 2.651 7
49 Desak Sri Pustini
Oslo BK
8 2.964 12
49 Yousef Austrheim
Unique BK
9, 5 2.204 12
49 Jozef Kwit
Oslo BK
6 1.100 24
49 Jeremiah Torres
Unique BK
9, 7 1.143 12
49 Elias Rytterager Johnsen
Horten BK
5, 3 1.270 12
Entry deadline Mar 1, 2017, 6:00 PM (local time)
Starts Mar 4, 2017, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (55 Participants)
Race to 100
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings 3. Divisjon Øst 2017, 1. Divisjon Vest 2017, 1. Divisjon Sør 2017, 1. Divisjon Midt 2017, 1. Divisjon Nord 2 2017, 2. Divisjon Øst 2017, 2. Divisjon Vest 2017, 1. Divisjon Øst 2017, Elite pool 2017 and 1. Divisjon Nord 1 2017
Organizer Oslo BK
Contact Thomas Stavang Pedersen and Egil Arne Sørensen
More info
Adressen er Ensjøveien 7

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 100
1   
Mark McGauley
Walk Over
 
2   
Knut Inge Røstvold
Jostein Jullum
Sat 10:00  Table 10
3   
Ine Helvik
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Sat 11:30  Table 2
4   
Desak Sri Stinessen
Espen M. Andersen
Sat 11:30  Table 11
5   
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Walk Over
 
6   
Kent Halldin
Raymond Kandola
Sat 10:00  Table 9
7   
Simon Thomassen
Lars Harby
Sat 10:00  Table 8
8   
Walk Over
Roger Rasmussen
 
9   
Matias Sætre
Walk Over
 
10   
Eirik Johansen
Paul Townsend
Sat 10:00  Table 7
11   
Kenneth Rognstad
Henning Svensson
Sat 10:00  Table 13
12   
Ole Kristian Rudshavn
Marius Nørsterud
Sat 10:00  Table 6
13   
Kristoffer Mindrebøe
Robert Grønlie
Sat 10:00  Table 14
14   
Kent Hansen
Hasan Emre Vural
Sat 10:00  Table 5
15   
Geir Tollefsrud
Pål Andre Martinsen
Sat 10:00  Table 4
16   
Walk Over
Tron Vidar Engebakk
 
17   
Vegar Kristiansen
Walk Over
 
18   
Kendall Onstad
Ingolf Höns
Sat 11:30  Table 4
19   
Tom Bjerke
Didrik Vatne
Sat 10:00  Table 3
20   
Jeremiah Torres
Robin Hagerup Ertesvåg
Sat 10:00  Table 15
21   
Ronny Oldervik
Elias Rytterager Johnsen
Sat 10:00  Table 16
22   
Nina Torvund
Henrik Hagen
Sat 11:30  Table 16
23   
Ahad Rashid
Håvard Gummiarm Lykke
Sat 10:00  Table 2
24   
Walk Over
Fredrik Førde
 
25   
Anders Brannfjell
Walk Over
 
26   
Ronny Korsmo
Bjørn Johan Lorange
Sat 11:30  Table 15
27   
Jozef Kwit
Runar Larsstuen
Sat 10:00  Table 1
28   
Emil Andrè Gangfløt
Ronny Kraft
Sat 11:30  Table 6
29   
Pål Daud Fillipsveen
Yousef Austrheim
Sat 11:30  Table 10
30   
Terje Hjerpbakk
Jørgen Nilsen
Sat 11:30  Table 12
31   
Frank Hjeldnes
Jan Morten Arnesen
Sat 11:30  Table 5
32   
Walk Over
Mats Brujordet Schjetne
 

Winner round 1

Race to 100
33   
Mark McGauley
Knut Inge Røstvold
Sat 12:00  Table 9
34   
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Espen M. Andersen
Sat 12:00  Table 5
35   
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Kent Halldin
Sat 12:00  Table 13
36   
Lars Harby
Roger Rasmussen
Sat 12:00  Table 14
37   
Matias Sætre
Eirik Johansen
Sat 12:00  Table 11
38   
Kenneth Rognstad
Ole Kristian Rudshavn
Sat 12:00  Table 12
39   
Robert Grønlie
Hasan Emre Vural
Sat 12:00  Table 1
40   
Pål Andre Martinsen
Tron Vidar Engebakk
Sat 12:00  Table 7
41   
Vegar Kristiansen
Ingolf Höns
Sat 12:00  Table 1
42   
Didrik Vatne
Robin Hagerup Ertesvåg
Sat 12:00  Table 8
43   
Ronny Oldervik
Henrik Hagen
Sat 12:00  Table 6
44   
Ahad Rashid
Fredrik Førde
Sat 12:00  Table 8
45   
Anders Brannfjell
Bjørn Johan Lorange
Sat 12:00  Table 12
46   
Runar Larsstuen
Emil Andrè Gangfløt
Sat 12:00  Table 15
47   
Pål Daud Fillipsveen
Terje Hjerpbakk
Sat 12:00  Table 16
48   
Jan Morten Arnesen
Mats Brujordet Schjetne
Sat 12:00  Table 16

Loser round 1

Race to 100
49   
Walk Over
Jostein Jullum
 
50   
Ine Helvik
Desak Sri Stinessen
Sat 14:00 
51   
Walk Over
Raymond Kandola
 
52   
Simon Thomassen
Walk Over
 
53   
Walk Over
Paul Townsend
 
54   
Henning Svensson
Marius Nørsterud
Sat 14:00  Table 9
55   
Kristoffer Mindrebøe
Kent Hansen
Sat 14:00  Table 3
56   
Geir Tollefsrud
Walk Over
 
57   
Walk Over
Kendall Onstad
 
58   
Tom Bjerke
Jeremiah Torres
Sat 14:00  Table 4
59   
Elias Rytterager Johnsen
Nina Torvund
Sat 14:00  Table 3
60   
Håvard Gummiarm Lykke
Walk Over
 
61   
Walk Over
Ronny Korsmo
 
62   
Jozef Kwit
Ronny Kraft
Sat 14:00  Table 2
63   
Yousef Austrheim
Jørgen Nilsen
Sat 14:00  Table 10
64   
Frank Hjeldnes
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 100
65   
Jostein Jullum
Jan Morten Arnesen
Sat 16:00  Table 13
66   
Ine Helvik
Pål Daud Fillipsveen
Sat 16:00  Table 14
67   
Raymond Kandola
Emil Andrè Gangfløt
Sat 16:00  Table 7
68   
Simon Thomassen
Anders Brannfjell
Sat 16:00  Table 14
69   
Paul Townsend
Ahad Rashid
Sat 16:00  Table 12
70   
Henning Svensson
Henrik Hagen
Sat 16:00  Table 1
71   
Kristoffer Mindrebøe
Didrik Vatne
Sat 16:00  Table 4
72   
Geir Tollefsrud
Ingolf Höns
Sat 16:00  Table 8
73   
Kendall Onstad
Pål Andre Martinsen
Sat 16:00  Table 2
74   
Tom Bjerke
Hasan Emre Vural
Sat 16:00  Table 15
75   
Nina Torvund
Ole Kristian Rudshavn
Sat 16:00  Table 11
76   
Håvard Gummiarm Lykke
Eirik Johansen
Sat 16:00 
77   
Ronny Korsmo
Lars Harby
Sat 16:00  Table 11
78   
Ronny Kraft
Kent Halldin
Sat 16:00  Table 10
79   
Jørgen Nilsen
Ole Tobias Tanilon Gangfløt
Sat 16:00  Table 6
80   
Frank Hjeldnes
Knut Inge Røstvold
Sat 16:00  Table 9

Winners qualification

Race to 125
81   
Mark McGauley
Espen M. Andersen
Wed 17:30  Table 10
82   
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Roger Rasmussen
Wed 17:30  Table 5
83   
Matias Sætre
Kenneth Rognstad
Wed 17:30  Table 12
84   
Robert Grønlie
Tron Vidar Engebakk
Wed 17:30  Table 9
85   
Vegar Kristiansen
Robin Hagerup Ertesvåg
Wed 17:30  Table 6
86   
Ronny Oldervik
Fredrik Førde
Wed 17:30  Table 7
87   
Bjørn Johan Lorange
Runar Larsstuen
Wed 17:30  Table 16
88   
Terje Hjerpbakk
Mats Brujordet Schjetne
Wed 17:30  Table 13

Loser round 3

Race to 100
89   
Jan Morten Arnesen
Pål Daud Fillipsveen
Sat 18:00  Table 11
90   
Emil Andrè Gangfløt
Anders Brannfjell
Sat 18:00  Table 2
91   
Paul Townsend
Henrik Hagen
Sat 18:00  Table 4
92   
Didrik Vatne
Ingolf Höns
Sat 18:00  Table 1
93   
Pål Andre Martinsen
Hasan Emre Vural
Sat 18:00  Table 8
94   
Ole Kristian Rudshavn
Eirik Johansen
Sat 18:00  Table 13
95   
Lars Harby
Kent Halldin
Sat 18:00  Table 15
96   
Jørgen Nilsen
Frank Hjeldnes
Sat 18:00  Table 3

Losers qualification

Race to 100
97   
Jan Morten Arnesen
Robert Grønlie
Sat 19:30  Table 4
98   
Anders Brannfjell
Kenneth Rognstad
Sat 19:30 
99   
Henrik Hagen
Roger Rasmussen
Sat 19:30  Table 10
100   
Didrik Vatne
Espen M. Andersen
Sat 19:30  Table 4
101   
Pål Andre Martinsen
Terje Hjerpbakk
Sat 19:30  Table 12
102   
Ole Kristian Rudshavn
Runar Larsstuen
Sat 19:30  Table 2
103   
Lars Harby
Fredrik Førde
Sat 19:30  Table 9
104   
Jørgen Nilsen
Robin Hagerup Ertesvåg
Sat 19:30 

Last sixteen

Race to 125
105   
Mark McGauley
Lars Harby
Sun 10:00  Table 1
106   
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Terje Hjerpbakk
Sun 10:00  Table 2
107   
Matias Sætre
Anders Brannfjell
Sun 10:00  Table 3
108   
Tron Vidar Engebakk
Didrik Vatne
Sun 10:00  Table 7
109   
Vegar Kristiansen
Henrik Hagen
Sun 10:00  Table 7
110   
Ronny Oldervik
Ole Kristian Rudshavn
Sun 10:00  Table 9
111   
Bjørn Johan Lorange
Jørgen Nilsen
Sun 10:00  Table 11
112   
Mats Brujordet Schjetne
Jan Morten Arnesen
Sun 10:00  Table 12

Quarter final

Race to 125
113   
Mark McGauley
Terje Hjerpbakk
Sun 12:00  Table 5
114   
Matias Sætre
Didrik Vatne
Sun 12:00  Table 3
115   
Vegar Kristiansen
Ronny Oldervik
Sun 12:00  Table 12
116   
Bjørn Johan Lorange
Mats Brujordet Schjetne
Sun 12:00  Table 1

Semi final

Race to 125
117   
Terje Hjerpbakk
Matias Sætre
Sun 14:00 
118   
Vegar Kristiansen
Bjørn Johan Lorange
Sun 14:00 

Final

Race to 125
119   
Matias Sætre
Vegar Kristiansen
Sun 16:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants (55)

    Sponsorer