Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 9 - April 10, 2016

NC3 Elite

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Christopher Schou Watts
Oslo Snooker
8 (8/0) 23 (19/4)
83%
62 100
2 Reidar Rundsveen
Os Biljard og Snookerklubb
6 (5/1) 19 (13/6)
68%
32 87
3 Audun Risan Heimsjø
Trondheim Snooker
7 (5/2) 20 (13/7)
65%
32, 32 77
3 Nassim Sekat
Trondheim Snooker
6 (5/1) 14 (11/3)
79%
77
5 Erik Dullerud
Trondheim Snooker
4 (3/1) 9 (6/3)
67%
53 64
5 Kjell Arild Pedersen
Sarpsborg SBK
6 (4/2) 15 (10/5)
67%
64
5 Niklas Engstrom
Oslo Snooker
5 (3/2) 12 (6/6)
50%
64
5 Umar Hayat Ali
Oslo Snooker
6 (5/1) 16 (11/5)
69%
57, 38 64
9 Edwin Ingebrigtsen
Oslo Snooker
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
44
Show more
9 Espen Olsen
Sarpsborg SBK
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
44
9 Hermund Årdalen
Oslo Snooker
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
36 44
9 Martin Andersen
TSI BK
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
44
9 Simen Hatlevik
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
44
9 Tore Hansen
Trondheim Snooker
4 (3/1) 10 (6/4)
60%
44
9 Tore Skagestein
Oslo Snooker
4 (3/1) 8 (6/2)
75%
54 44
17 Bjørn Børla Gulbrandsen
Sarpsborg SBK
4 (2/2) 9 (5/4)
56%
38, 36 16
17 David Frew
Oslo Snooker
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
16
17 Jonas Fjeld Pettersen
Sarpsborg SBK
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
16
17 Pak San Li
Oslo Snooker
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
16
17 Sebastian Fredriksen
Sarpsborg SBK
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
16
17 Guttorm Fossen Aarhaug
Gjøvik&Raufoss BK
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
16
17 Magnus Martinsen Melien
Trondheim Snooker
2 (0/2) 5 (1/4)
20%
16
17 Tommy Kvarsvik
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
16
25 Atle Sponberg
Oslo Snooker
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
25 Oddbjørn Bolkan
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
13
25 Roald Pettersen
Trondheim Snooker
4 (1/3) 9 (3/6)
33%
13
25 Sture Skjæret
Oslo Snooker
4 (1/3) 8 (2/6)
25%
13
25 Kjell Henriksen
Os Biljard og Snookerklubb
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13
25 Kent Odde
Oslo Snooker
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
13
25 Thomas Minde
Oslo Snooker
3 (0/3) 8 (2/6)
25%
13
33 Gunder Eriksen
Oslo Snooker
4 (0/4) 9 (1/8)
11%
10
33 Lars-Gøran Engerdahl
Oslo Snooker
4 (0/4) 8 (0/8)
0%
10
Entry deadline Apr 5, 2016, 11:59 PM (local time)
Starts Apr 9, 2016, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (34 Participants)
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker 2016
Organizer Oslo Snooker
Contact Edwin Ingebrigtsen (edwin.ingebrigtsen@gmail.com, 47623281)
More info
Det spilles på Oslo Snooker og Oslo Biljardsenter.

Gruppene A-D spiller på Oslo Snooker
Gruppene E-H spiller på Oslo Biljardsenter med Jan Terje Øyen som TL. Tlf 92267075

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christopher Schou Watts 4 4 0 0 8 0 8 0 0 0 1 4
2 Kjell Arild Pedersen 4 3 0 1 6 2 4 0 0 0 0.75 3
3 Guttorm Fossen Aarhaug 4 2 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
4 Roald Pettersen 4 1 0 3 3 6 -3 0 0 0 0.333 1
5 Lars-Gøran Engerdahl 4 0 0 4 0 8 -8 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tore Skagestein 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Edwin Ingebrigtsen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Jonas Fjeld Pettersen 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Kent Odde 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Niklas Engstrom 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
2 Simen Hatlevik 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 David Frew 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
4 Thomas Minde 3 0 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nassim Sekat 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Martin Andersen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Tommy Kvarsvik 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Kjell Henriksen 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Erik Dullerud 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Espen Olsen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Pak San Li 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Atle Sponberg 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Reidar Rundsveen 2 2 0 0 4 1 3 0 0 0 0.8 2
2 Per-Egil Fjell 2 1 0 1 2 2 0 0 0 0 0.5 1
3 Magnus Martinsen Melien 2 0 0 2 1 4 -3 0 0 0 0.2 0
4 Henning Svensson 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tore Hansen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Hermund Årdalen 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Sebastian Fredriksen 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
4 Oddbjørn Bolkan 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Umar Hayat Ali 4 4 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 4
2 Audun Risan Heimsjø 4 3 0 1 7 3 4 0 0 0 0.7 3
3 Bjørn Børla Gulbrandsen 4 2 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 2
4 Sture Skjæret 4 1 0 3 2 6 -4 0 0 0 0.25 1
5 Gunder Eriksen 4 0 0 4 1 8 -7 0 0 0 0.111 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Christopher Watts
Roald Pettersen
Sat 10:00 
2-A   
Lars-Gøran Engerdahl
Guttorm Fossen Aarhaug
Sat 10:00 
3-B   
Edwin Ingebrigtsen
Kent Odde
Sat 10:00 
4-B   
Tore Skagestein
Jonas Fjeld Pettersen
Sat 11:30 
5-C   
David Frew
Simen Hatlevik
Sat 10:00 
6-C   
Niklas Engstrom
Thomas Minde
Sat 11:30 
7-D   
Nassim Sekat
Martin Andersen
Sat 11:30 
8-D   
Kjell Henriksen
Tommy Kvarsvik
Sat 11:30 
9-E   
Erik Dullerud
Atle Sponberg
Sat 11:15 
10-E   
Pak San Li
Espen Olsen
Sat 11:05 
11-F   
Reidar Rundsveen
Henning Svensson
Sat 11:30 
12-F   
Per-Egil Fjell
Magnus Martinsen Melien
Sat 10:00 
13-G   
Tore Hansen
Oddbjørn Bolkan
Sat 10:00 
14-G   
Sebastian Fredriksen
Hermund Årdalen
Sat 10:00 
15-H   
Audun Risan Heimsjø
Sture Skjæret
Sat 10:00 
16-H   
Umar Hayat Ali
Bjørn Børla Gulbrandsen
Sat 10:00 

Round 2

17-A   
Roald Pettersen
Guttorm Fossen Aarhaug
Sat 13:00 
18-A   
Christopher Watts
Kjell Pedersen
Sat 13:00 
19-B   
Edwin Ingebrigtsen
Jonas Fjeld Pettersen
Sat 13:00 
20-B   
Kent Odde
Tore Skagestein
Sat 13:00 
21-C   
David Frew
Thomas Minde
Sat 14:30 
22-C   
Simen Hatlevik
Niklas Engstrom
Sat 14:30 
23-D   
Nassim Sekat
Tommy Kvarsvik
Sat 14:30 
24-D   
Martin Andersen
Kjell Henriksen
Sat 14:30 
25-E   
Erik Dullerud
Espen Olsen
Sat 13:00 
26-E   
Atle Sponberg
Pak San Li
Sat 13:00 
27-F   
Reidar Rundsveen
Magnus Martinsen Melien
Sat 12:30 
28-F   
Henning Svensson
Per-Egil Fjell
Sat 12:30 
29-G   
Tore Hansen
Hermund Årdalen
Sat 12:30 
30-G   
Oddbjørn Bolkan
Sebastian Fredriksen
Sat 13:30 
31-H   
Sture Skjæret
Bjørn Børla Gulbrandsen
Sat 13:45 
32-H   
Audun Risan Heimsjø
Gunder Eriksen
Sat 14:00 

Round 3

33-A   
Guttorm Fossen Aarhaug
Kjell Pedersen
Sat 16:00 
34-A   
Roald Pettersen
Lars-Gøran Engerdahl
Sat 16:00 
35-B   
Edwin Ingebrigtsen
Tore Skagestein
Sat 17:30 
36-B   
Jonas Fjeld Pettersen
Kent Odde
Sat 16:00 
37-C   
David Frew
Niklas Engstrom
Sat 16:00 
38-C   
Thomas Minde
Simen Hatlevik
Sat 17:30 
39-D   
Nassim Sekat
Kjell Henriksen
Sat 17:30 
40-D   
Tommy Kvarsvik
Martin Andersen
Sat 17:30 
41-E   
Erik Dullerud
Pak San Li
Sat 15:00 
42-E   
Espen Olsen
Atle Sponberg
Sat 15:00 
43-F   
Reidar Rundsveen
Per-Egil Fjell
Sat 14:45 
44-F   
Magnus Martinsen Melien
Henning Svensson
Sat 15:00 
45-G   
Tore Hansen
Sebastian Fredriksen
Sat 15:30 
46-G   
Hermund Årdalen
Oddbjørn Bolkan
Sat 15:30 
47-H   
Bjørn Børla Gulbrandsen
Gunder Eriksen
Sat 15:45 
48-H   
Sture Skjæret
Umar Hayat Ali
Sat 16:00 

Round 4

49-A   
Kjell Pedersen
Lars-Gøran Engerdahl
Sat 19:00 
50-A   
Guttorm Fossen Aarhaug
Christopher Watts
Sat 19:00 
51-H   
Gunder Eriksen
Umar Hayat Ali
Sat 16:45 
52-H   
Bjørn Børla Gulbrandsen
Audun Risan Heimsjø
Sat 16:45 

Round 5

53-A   
Lars-Gøran Engerdahl
Christopher Watts
Sat 20:30 
54-A   
Kjell Pedersen
Roald Pettersen
Sat 20:30 
55-H   
Umar Hayat Ali
Audun Risan Heimsjø
Sat 17:45 
56-H   
Gunder Eriksen
Sture Skjæret
Sat 17:20 

Last sixteen

57   
Christopher Watts
Edwin Ingebrigtsen
Sun 10:00 
58   
Kjell Pedersen
Tore Skagestein
Sun 10:00 
59   
Niklas Engstrom
Martin Andersen
Sun 10:00 
60   
Simen Hatlevik
Nassim Sekat
Sun 10:00 
61   
Erik Dullerud
Henning Svensson
Sun 11:30 
62   
Espen Olsen
Reidar Rundsveen
Sun 11:30 
63   
Tore Hansen
Audun Risan Heimsjø
Sun 11:30 
64   
Hermund Årdalen
Umar Hayat Ali
Sun 11:30 

Quarter final

65   
Christopher Watts
Kjell Pedersen
Sun 13:00 
66   
Niklas Engstrom
Nassim Sekat
Sun 13:00 
67   
Erik Dullerud
Reidar Rundsveen
Sun 13:00 
68   
Audun Risan Heimsjø
Umar Hayat Ali
Sun 13:00 

Semi final

69   
Christopher Watts
Nassim Sekat
Sun 15:30 
70   
Reidar Rundsveen
Audun Risan Heimsjø
Sun 15:30 

Final

71   
Christopher Watts
Reidar Rundsveen
Sun 18:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer