Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 16 - November 17, 2018

Multiball Freitags Action

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Andreas Scheffler
BSG Hannover
5 (5/0) 30 (20/10)
67%
8
2 Puria Mosane
BSG Hannover
5 (4/1) 32 (19/13)
59%
7
3 Tuncay Yazanel
BSG Hannover
7 (5/2) 42 (24/18)
57%
6
3 Thomas Kirsch
8 (6/2) 40 (27/13)
68%
6
5 Adnan El Boualiti
BSG Hannover
4 (2/2) 22 (11/11)
50%
4
5 Tim Wiegmann
4 (2/2) 21 (12/9)
57%
4
7 Sarah Walecki
BSG Hannover
4 (2/2) 19 (9/10)
47%
4
7 Holger Bauer
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
4
9 Agush Ahmeti
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
4
Show more
9 Qeis Mansoor
5 (3/2) 31 (16/15)
52%
4
9 Bastian Ubrich
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
4
9 Detlev Kallweit
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
4
13 Thorben Brunnen
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
4
13 Daniel Wedler
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
4
13 Sabine Ba
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
4
13 Ararat Khachatryan
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
4
17 Volker Gloth
BSG Hannover
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
4
17 Gert Schmitz
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
0
17 Tomas Roth
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
0
17 Muhammed Ali Pak
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
0
Starts Nov 16, 2018, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings MB Freitags Action 🏆 ▶︎ Jackpot: 927,50 € ◀︎
Organizer National Pool Series and BSG Hannover
Contact Bastian Ubrich
More info
▶︎ Multiball Turnierserie (8Ball, 9Ball, 10Ball)
▶︎ Gewinner des Ausstossens bestimmt die Disziplin
▶︎ Freitags 20:00 Uhr (Meldeschluss 19:30 Uhr)
▶︎ 32er Feld Doppel-KO, Letzten 4 Einfach-KO
▶︎ 4 Gewinnspiele, Wechselbreak

▶︎ Startgeld 10€
▶︎ 7€ Ausschüttung - 2,50€ fürs Endturnier - 0,50€ für NPS Double-Up Jackpot
▶︎ Jackpot-Förderung durch: http://www.nationalpoolseries.de

PREISGELDER:
▶︎ 1. Platz 40%
▶︎ 2. Platz 30%
▶︎ 3. und 4. Platz je 15%

ENDTURNIER:
▶︎ Die ersten 24 nach Rangliste der Serie

(Änderungen und Ergänzungen bleiben dem Veranstalter vorbehalten)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Czech Republic
Tomas Roth
Afghanistan
Qeis Mansoor
Fri 20:17  Table 01
2   
Armenia
Ararat Khachatryan
Walk Over
 
3   
Walk Over
Germany
Holger Bauer
 
4   
Germany
Sabine Ba
Germany
Volker Gloth
Fri 20:18  Table 02
5   
Turkey
Tuncay Yazanel
Germany
Daniel Wedler
Fri 20:18  Table 03
6   
Germany
Andreas Scheffler
Walk Over
 
7   
Walk Over
Germany
Thorben Brunnen
 
8   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Gert Schmitz
Fri 20:18  Table 04

Winner round 1

Race to 4
9   
Germany
Detlev Kallweit
Afghanistan
Qeis Mansoor
Fri 21:35  Table 04
10   
Armenia
Ararat Khachatryan
Germany
Tim Wiegmann
Fri 20:18  Table 05
11   
Iran
Puria MoRa
Germany
Holger Bauer
Fri 20:40  Table 04
12   
Germany
Volker Gloth
Germany
Bastian Ubrich
Fri 21:40  Table 03
13   
Turkey
Muhammed Ali Pak
Turkey
Tuncay Yazanel
Fri 21:04  Table 02
14   
Germany
Andreas Scheffler
Germany
Sarah Walecki
Fri 21:00  Table 03
15   
Albania
Agush Ahmeti
Germany
Thorben Brunnen
Fri 21:00  Table 05
16   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Adnan El Boualiti
Fri 21:09  Table 01

Loser round 1

Race to 4
17   
Czech Republic
Tomas Roth
Germany
Thomas Kirsch
Fri 21:45 
18   
Walk Over
Germany
Thorben Brunnen
 
19   
Walk Over
Germany
Sarah Walecki
 
20   
Germany
Sabine Ba
Turkey
Muhammed Ali Pak
Fri 22:45  Table 05
21   
Germany
Daniel Wedler
Germany
Volker Gloth
Fri 22:22  Table 03
22   
Walk Over
Germany
Holger Bauer
 
23   
Walk Over
Armenia
Ararat Khachatryan
 
24   
Germany
Gert Schmitz
Afghanistan
Qeis Mansoor
Fri 22:29  Table 04

Loser round 2

Race to 4
25   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Thorben Brunnen
Fri 22:11  Table 01
26   
Germany
Sarah Walecki
Germany
Sabine Ba
Fri 22:58  Table 05
27   
Germany
Daniel Wedler
Germany
Holger Bauer
Fri 23:04  Table 02
28   
Armenia
Ararat Khachatryan
Afghanistan
Qeis Mansoor
Fri 23:34  Table 04

Winner round 2

Race to 4
29   
Germany
Detlev Kallweit
Germany
Tim Wiegmann
Fri 22:45  Table 01
30   
Iran
Puria MoRa
Germany
Bastian Ubrich
Fri 23:10  Table 01
31   
Turkey
Tuncay Yazanel
Germany
Andreas Scheffler
Fri 22:53  Table 03
32   
Albania
Agush Ahmeti
Germany
Adnan El Boualiti
Fri 22:30  Table 02

Loser round 3

Race to 4
33   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Bastian Ubrich
Fri 23:50  Table 03
34   
Germany
Sarah Walecki
Germany
Detlev Kallweit
Fri 23:52  Table 01
35   
Germany
Holger Bauer
Albania
Agush Ahmeti
Fri 23:37  Table 02
36   
Afghanistan
Qeis Mansoor
Turkey
Tuncay Yazanel
Sat 00:20  Table 04

Loser round 4

Race to 4
37   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Sarah Walecki
Sat 00:29  Table 03
38   
Germany
Holger Bauer
Turkey
Tuncay Yazanel
Sat 00:50  Table 04

Winners qualification

Race to 4
39   
Germany
Tim Wiegmann
Iran
Puria MoRa
Fri 23:58  Table 01
40   
Germany
Andreas Scheffler
Germany
Adnan El Boualiti
Sat 00:38  Table 01

Losers qualification

Race to 4
41   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Adnan El Boualiti
Sat 01:08  Table 03
42   
Turkey
Tuncay Yazanel
Germany
Tim Wiegmann
Sat 01:26  Table 01

Semi final

Race to 4
43   
Iran
Puria MoRa
Germany
Thomas Kirsch
Sat 02:10  Table 03
44   
Germany
Andreas Scheffler
Turkey
Tuncay Yazanel
Sat 02:10  Table 01

Final

Race to 4
45   
Iran
Puria MoRa
Germany
Andreas Scheffler
Sat 02:55 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants