Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 3, 2024

45+ R4 8-ball - Västerås

8-Ball
Tack för din anmälan till 45+ R4 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till 45+ R4 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
7 (6/1) 65 (40/25)
62%
1000
2 Sweden Sten Järledal
Gefle Biljardklubb
7 (5/2) 64 (33/31)
52%
800
3 Sweden Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
6 (4/2) 52 (33/19)
63%
700
3 Sweden Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
6 (4/2) 53 (31/22)
58%
700
5 Sweden Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
6 (4/2) 53 (31/22)
58%
600
5 Sweden David Larsson
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 48 (29/19)
60%
600
5 Sweden Tommy Fischer
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 41 (22/19)
54%
600
5 Sweden Kent Karlsson
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 34 (21/13)
62%
600
9 Sweden Tomas Larsson Gefle BK
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 39 (21/18)
54%
500
Show more
9 Sweden Björn Karlsson
Old Fellows Billiard Club
3 (2/1) 27 (16/11)
59%
500
9 Sweden Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 22 (15/7)
68%
500
9 Sweden Ola Forsberg
Borlänge Biljardklubb
5 (3/2) 43 (23/20)
53%
500
9 Sweden Joakim Gunnarsson
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 42 (25/17)
60%
500
9 Sweden Per Lindgren
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 29 (17/12)
59%
500
9 Sweden Pontus Dalén
Biljardklubben Söder
3 (2/1) 27 (14/13)
52%
500
9 Sweden Jens Bergman
Västerås Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (13/20)
39%
500
17 England Andrew Moorhouse
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
400
17 Sweden Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
400
17 Sweden Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
400
17 Sweden Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 27 (14/13)
52%
400
17 Sweden Björn Odelbrink
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 23 (7/16)
30%
400
17 Sweden Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
2 (1/1) 16 (8/8)
50%
400
17 Sweden Marcus Chamat
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 24 (13/11)
54%
400
17 Sweden Magnus Vesterlund
Familjens BF
2 (1/1) 20 (11/9)
55%
400
17 Sweden Laszlo Szili
BK Milen
3 (2/1) 25 (15/10)
60%
400
17 Sweden Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 18 (9/9)
50%
400
17 Sweden Morgan Cederström
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (2/1) 28 (15/13)
54%
400
17 Sweden Fredrik Haarberg
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
400
17 Finland Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 29 (17/12)
59%
400
17 Sweden Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
2 (1/1) 18 (8/10)
44%
400
17 Sweden Alireza Hafezi
Västerås Biljardsällskap
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
400
17 Sweden Thorgny Lindqvist
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 23 (13/10)
57%
400
33 Sweden Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
300
33 Sweden Göran Nilsson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
300
33 Sweden Conny Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
300
33 Sweden john magnusson Nt bk
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
300
33 Sweden Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
300
33 Sweden Magnus Lindgren
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
300
33 Sweden Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
300
33 Sweden Ann-Sofie Löfgren
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
300
33 Sweden Hans Söderberg
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
300
33 Sweden Morgan Norberg
BK Milen
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
300
33 Sweden Tom Eksell
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
300
33 Sweden Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
300
33 Sweden Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
300
33 Sweden Alexander Angelini
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
300
8880 Sweden Peter Eriksson
Old Fellows Billiard Club
1 (0/1) 8 (2/6)
25%
0
9994 Serbia Darko Nedeljkovic
Biljardklubben Stöten
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
100
Starts Mar 3, 2024, 9:00 AM (local time)
Entry deadline Feb 28, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
Rankings Svenska 45+ Tour 2024
Format Double to Single elimination (48 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren
More info
Startavgift: 550 kronor
Helgens tävlingar ingår i Svenska 45+ touren 2024 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023.

För att delta i 45+ SM måste man ha deltagit i minst en deltävling av touren innan.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Kent Karlsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Alireza Hafezi
England
Andrew Moorhouse
Sun 09:00  Table 1
3   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Morgan Cederström
Sun 09:00  Table 6
4   
Walk Over
Sweden
Alexander Angelini
 
5   
Sweden
Fredrik Haarberg
Walk Over
 
6   
Sweden
Jörgen svedlund
Finland
Esa Strandman
Sun 09:00  Table 7
7   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Björn Karlsson
Sun 09:00  Table 4
8   
Walk Over
Sweden
Magnus Vesterlund
 
9   
Sweden
Mats Elfroos
Walk Over
 
10   
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sweden
Tom Eksell
Sun 09:00  Table 2
11   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sweden
Conny Nilsson
Sun 09:00  Table 8
12   
Walk Over
Sweden
Pontus Dalén
 
13   
Sweden
Conny Frodig
Walk Over
 
14   
Sweden
Hans Söderberg
Sweden
Jarmo Talvén
Sun 09:43  Table 4
15   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Jens Bergman
Sun 09:00  Table 3
16   
Walk Over
Sweden
Stefan Ericson
 
17   
Sweden
Per Lindgren
Walk Over
 
18   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Ola Forsberg
Sun 09:00  Table 5
19   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
David Larsson
Sun 09:59  Table 7
20   
Walk Over
Sweden
Tommy Fischer
 
21   
Sweden
Glenn Andersson
Walk Over
 
22   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 09:44  Table 2
23   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Tomas Larsson Gefle BK
Sun 10:32  Table 1
24   
Walk Over
Sweden
Marcus Sjöberg
 
25   
Sweden
Patrik Enbom
Walk Over
 
26   
Sweden
john magnusson Norrtälje bk
Serbia
Darko Nedeljkovic
Sun 10:15 
27   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sun 09:59  Table 8
28   
Walk Over
Sweden
Magnus Lindgren
 
29   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
30   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Thomas Stadler
Sun 10:05  Table 5
31   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Laszlo Szili
Sun 10:18  Table 6
32   
Walk Over
Sweden
Morgan Norberg
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Alireza Hafezi
Sun 10:47  Table 3
34   
Sweden
Morgan Cederström
Sweden
Alexander Angelini
Sun 11:30  Table 7
35   
Sweden
Fredrik Haarberg
Finland
Esa Strandman
Sun 11:38  Table 5
36   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Magnus Vesterlund
Sun 11:17  Table 8
37   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sun 10:49  Table 4
38   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sweden
Pontus Dalén
Sun 10:52  Table 2
39   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Jarmo Talvén
Sun 12:01  Table 3
40   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Stefan Ericson
Sun 11:57  Table 1
41   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Ola Forsberg
Sun 12:28  Table 6
42   
Sweden
David Larsson
Sweden
Tommy Fischer
Sun 12:35  Table 2
43   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 12:56  Table 1
44   
Sweden
Tomas Larsson Gefle BK
Sweden
Marcus Sjöberg
Sun 12:57  Table 8
45   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
john magnusson Norrtälje bk
Sun 12:09  Table 4
46   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Magnus Lindgren
Sun 13:04  Table 7
47   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Thomas Stadler
Sun 13:20  Table 3
48   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Morgan Norberg
Sun 13:25  Table 5

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
England
Andrew Moorhouse
 
50   
Sweden
Sten Järledal
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Jörgen svedlund
 
52   
Sweden
Björn Karlsson
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Tom Eksell
 
54   
Sweden
Conny Nilsson
Walk Over
 
55   
Walk Over
Sweden
Hans Söderberg
 
56   
Sweden
Monika Margeta
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Peter Eriksson
 
58   
Sweden
Johan Svanberg
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Göran Nilsson
 
60   
Sweden
Mahmut Mutto
Walk Over
 
61   
Walk Over
Serbia
Darko Nedeljkovic
 
62   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Walk Over
 
63   
Walk Over
Sweden
Björn Odelbrink
 
64   
Sweden
Karl Sandevärn
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
England
Andrew Moorhouse
Sweden
Morgan Norberg
Sun 15:10  Table 7
66   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Dan Andersson
Sun 15:09  Table 1
67   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Magnus Lindgren
Sun 15:06  Table 4
68   
Sweden
Björn Karlsson
Sweden
john magnusson Norrtälje bk
Sun 14:00  Table 2
69   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Marcus Sjöberg
Sun 14:55  Table 3
70   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 15:25  Table 5
71   
Sweden
Hans Söderberg
Sweden
Tommy Fischer
Sun 14:09  Table 1
72   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Ola Forsberg
Sun 14:30  Table 5
73   
Sweden
Peter Eriksson
Sweden
Jens Bergman
Sun 13:30 
74   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Jarmo Talvén
Sun 14:12  Table 8
75   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sun 14:06  Table 7
76   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Mats Elfroos
Sun 13:41  Table 6
77   
Serbia
Darko Nedeljkovic
Sweden
Kai Kraft
 
78   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Fredrik Haarberg
Sun 14:36  Table 6
79   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Alexander Angelini
Sun 13:27  Table 4
80   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Alireza Hafezi
Sun 15:04  Table 2

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Fredrik Haarberg
Sun 17:21  Table 8
82   
Sweden
Morgan Cederström
Sweden
Jens Bergman
Sun 15:33  Table 8
83   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Ola Forsberg
Sun 16:49  Table 3
84   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Sten Järledal
Sun 17:48  Table 2
85   
Sweden
Thorgny Lindqvist
Sweden
Johan Svanberg
Sun 17:01  Table 7
86   
Sweden
Pontus Dalén
England
Andrew Moorhouse
Sun 17:03  Table 6
87   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Tommy Fischer
Sun 15:59  Table 7
88   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Kai Kraft
Sun 15:46  Table 3
89   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Jörgen svedlund
Sun 17:58  Table 4
90   
Sweden
David Larsson
Sweden
Björn Odelbrink
Sun 16:21  Table 6
91   
Sweden
Glenn Andersson
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 16:26  Table 2
92   
Sweden
Tomas Larsson Gefle BK
Sweden
Alireza Hafezi
Sun 17:17  Table 5
93   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sun 16:20  Table 5
94   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Marcus Sjöberg
Sun 16:07  Table 1
95   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Björn Karlsson
Sun 16:44  Table 4
96   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 17:03  Table 1

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Jens Bergman
Sun 19:01  Table 5
98   
Sweden
Ola Forsberg
Sweden
Sten Järledal
Sun 19:25  Table 7
99   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Pontus Dalén
Sun 18:38  Table 6
100   
Sweden
Tommy Fischer
Sweden
Stefan Ericson
Sun 18:04  Table 7
101   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
David Larsson
Sun 19:44  Table 3
102   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Tomas Larsson Gefle BK
Sun 19:18  Table 2
103   
Sweden
Joakim Gunnarsson
Sweden
Marcus Sjöberg
Sun 18:17  Table 3
104   
Sweden
Björn Karlsson
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 18:48  Table 1

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Kent Karlsson
Sweden
Sten Järledal
Sun 20:44  Table 1
106   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Tommy Fischer
Sun 20:14  Table 5
107   
Sweden
David Larsson
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 21:24  Table 6
108   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Roger Åkerblom
Sun 20:56  Table 2

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Johan Svanberg
Sun 21:59  Table 1
110   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Marcus Sjöberg
Sun 22:48  Table 5

Final

Race to 6
111   
Sweden
Sten Järledal
Sweden
Mahmut Mutto
Mon 00:25  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants