Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 6 - April 7, 2024

2024 - Danish Pool Tour 4

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Denmark Mathias Spanggaard Mortensen
5 (5/0) 70 (45/25)
64%
1000
2 Denmark Alan Conway
5 (4/1) 66 (43/23)
65%
800
3 Denmark Jesper Hansen
5 (3/2) 70 (38/32)
54%
680
3 Denmark Lasse Buhl
5 (3/2) 67 (33/34)
49%
680
5 Denmark Martin Brackenbury
3 (2/1) 40 (25/15)
63%
579
5 Denmark Kasper Løkka Bülow
6 (4/2) 71 (40/31)
56%
579
5 Denmark Jens Hytting Petersen
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 52 (23/29)
44%
579
5 Denmark Samir Saciri
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 44 (25/19)
57%
579
9 Denmark Andreas Steen Bønnelykke
3 (1/2) 37 (19/18)
51%
345
Show more
9 Denmark Søren Hartner Terp
3 (1/2) 41 (18/23)
44%
345
9 Denmark Jesper Vestergaard Nielsen
3 (1/2) 42 (20/22)
48%
345
9 Denmark Adib Issa
3 (1/2) 43 (19/24)
44%
345
13 Denmark Morten Willaume Brændgaard
2 (0/2) 23 (6/17)
26%
241
13 Denmark Henrik Andersen-Elme Biljardklubb
4 (2/2) 57 (26/31)
46%
241
13 Denmark mehmet dursun
3 (1/2) 40 (17/23)
43%
241
13 Denmark Christian Høgh
3 (1/2) 40 (19/21)
48%
241
17 Denmark Jeppe Poulsen
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
170
17 Denmark Mark Dam
3 (1/2) 38 (16/22)
42%
170
17 Denmark Søren Rydlund
2 (0/2) 22 (5/17)
23%
170
17 Romania Razvan Enescu
2 (0/2) 28 (11/17)
39%
170
Starts Apr 6, 2024, 9:30 AM Until Apr 7, 2024 (local time)
Entry deadline Mar 23, 2024, 11:55 PM (local time)
Organizer DDBU
Contact Mathias Spanggaard Mortensen (msm6862@gmail.com)
Rankings DK Ranglisten and Dm 9-ball kvalifikation 23/24
Format Double to Single elimination (20 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
More info
Tuneringen er åben for alle spillere med aktive licens for sæsonen.
Tilmeldingen gøres først på NemTilmeld (gældende) og efterfølgende tilføjes på CueScore.


Er du pt. tilmeldt til en turnering på Cuescore skal den betales indenfor 24 timer ellers vil du blive slettet.

Det kræver en aktiv licens i en dansk klub for at deltage.

Det er vigtig at man kun bruger én profil på Cuescore pga. ranglisterne.

Hovedturneringen spilles som dobbelt/enkelt K.O. 
Der spilles race til 6-9 på vindersiden afhængig af deltagerantallet.
Distancen på tabersiden reduceres med 1.

Der er sideturneringen for alle der taber de første to kampe.
Formatet på turneringen afhænger af deltagerantallet.

Turneringen afholdes på én dag hvis antallet af deltagere er 20 eller under.

Link til tilmelding: https://ddbu.nemtilmeld.dk/341

Der er ikke fælles mødetid.
Mødetiden er 30 minutter før det angivne kamptidspunkt.


Dresscoden er dresscode A, hvilket er defineret i turneringsreglementet som:

Dresscode A:
Polo eller skjorte med fastgjort klublogo
Læder eller kunstlæder sko med mørke overdel. Mørke kondisko er også tilladt, dog skal de være
100% mørke, dvs. der må ikke være hvide såler eller logo
Sorte strømper.

Pæne bukser (habitbukser, performance pants, chinos - ikke bukser med huller eller lommer på siden)

Kvinder må desuden bruge kjole eller nederdel.

Der skal minimum være 16 deltagere for at turneringen bliver afholdt.

Præmiepenge
1. kr. 3000
2. kr. 1700
3. kr. 1200
5. kr. 800

Sideturnering.
1. kr. 500
2. kr. 200


Som medlem af en klub er man oplyst om risikoen for at en turneringskamp streames, vælger
spilleren fra, gælder de almindelige afbudsregler.

---
Links:
Rækkeinddeling for sæsonen - https://dendanskebillardunion.dk/pool-rating/raekkeinddeling/

Turneringsreglement - https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Turneringsreglement_pool.pdf

Poolregler- https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Pool-Billard-Spilleregler-1.pdf

Schedule

Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Denmark
Alan Conway
Walk Over
 
2   
Denmark
Henrik Andersen
Denmark
mehmet dursun
Sat 10:05  Table 2
3   
Denmark
Adib Issa
Walk Over
 
4   
Walk Over
Denmark
Søren Hartner Terp
 
5   
Denmark
Lasse Buhl
Walk Over
 
6   
Walk Over
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
 
7   
Denmark
Kasper Løkka Bülow
Denmark
Christian Høgh
Sat 10:05  Table 3
8   
Walk Over
Denmark
Martin Brackenbury
 
9   
Denmark
Samir Saciri
Walk Over
 
10   
Denmark
Mark Dam
Denmark
Søren Rydlund
Sat 10:05  Table 4
11   
Denmark
Jesper Hansen
Walk Over
 
12   
Walk Over
Denmark
Jens Hytting Petersen
 
13   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Walk Over
 
14   
Walk Over
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
 
15   
Denmark
Jeppe Poulsen
R1
Romania
Razvan Enescu
Sat 10:05  Table 5
16   
Walk Over
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
 

Winner round 1

Race to 9
17   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Henrik Andersen
Sat 12:04  Table 6
18   
Denmark
Adib Issa
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 10:05  Table 6
19   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
Sat 11:37  Table 3
20   
Denmark
Kasper Løkka Bülow
Denmark
Martin Brackenbury
Sat 11:46  Table 4
21   
Denmark
Samir Saciri
Denmark
Mark Dam
Sat 11:46  Table 5
22   
Denmark
Jesper Hansen
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 10:05  Table 1
23   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
R2
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
R1
Sat 11:28  Table 1
24   
Denmark
Jeppe Poulsen
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 11:47  Table 2

Loser round 1

Race to 9
25   
Walk Over
Denmark
mehmet dursun
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Denmark
Christian Høgh
Walk Over
 
29   
Walk Over
Denmark
Søren Rydlund
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Romania
Razvan Enescu
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 8
33   
Denmark
mehmet dursun
Denmark
Jeppe Poulsen
Sat 13:14  Table 3
34   
Walk Over
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
 
35   
Walk Over
Denmark
Jens Hytting Petersen
 
36   
Denmark
Christian Høgh
Denmark
Mark Dam
Sat 13:09  Table 5
37   
Denmark
Søren Rydlund
Denmark
Kasper Løkka Bülow
Sat 13:38  Table 4
38   
Walk Over
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
 
39   
Walk Over
Denmark
Søren Hartner Terp
 
40   
Romania
Razvan Enescu
Denmark
Henrik Andersen
Sat 13:09  Table 6

Winners qualification

Race to 9
41   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Adib Issa
Sat 13:27  Table 2
42   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Martin Brackenbury
Sat 13:38  Table 1
43   
Denmark
Samir Saciri
R2
Denmark
Jesper Hansen
Sat 13:59  Table 5
44   
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 14:21  Table 4

Loser round 3

Race to 8
45   
Denmark
mehmet dursun
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 15:14  Table 3
46   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Christian Høgh
Sat 14:31  Table 2
47   
Denmark
Kasper Løkka Bülow
Denmark
Morten Willaume Brændgaard
Sat 15:11  Table 6
48   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Henrik Andersen
Sat 14:54  Table 1

Losers qualification

Race to 8
49   
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Denmark
Lasse Buhl
Sat 16:19  Table 5
50   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Adib Issa
Sat 17:21  Table 4
51   
Denmark
Kasper Løkka Bülow
R1
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
R1
Sat 17:21  Table 3
52   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Jesper Hansen
Sat 16:51  Table 1

Quarter final

Race to 9
53   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Kasper Løkka Bülow
Sat 19:27  Table 3
54   
Denmark
Martin Brackenbury
R1
Denmark
Jesper Hansen
R1
Sat 19:27  Table 4
55   
Denmark
Samir Saciri
Denmark
Lasse Buhl
Sat 19:28  Table 1
56   
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 19:28  Table 5

Semi final

Race to 9
57   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Jesper Hansen
Sat 21:24  Table 1
58   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 21:19  Table 4

Final

Race to 9
59   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
R2
Sat 22:43  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants