Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 13 - October 15, 2023

2023 Nordic Carambole 3C Championship

Three-cushion

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts Oct 13, 2023, 10:00 AM Until Oct 15, 2023 (local time)
Entry deadline Oct 3, 2023, 11:00 AM (local time)
Organizer Norges Biljardforbund and Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen
Format Round robin (24 Participants)
Race to 30
Handicap No handicap
Dresscode Black dress trousers, black socks and black dress shoes.
Long or short sleeve collar shirt with national badge, alternatively long sleeve shirt and waistcoat with national badge.
Uniform dress within national team.
More info
List of participants and average:

1) Michael Nilsson, Sweden 1,640
2) David Pennör, Sweden 1,249
3) Nalle Olsson, Sweden 1,067
4) Poul Bjerring, Denmark 1,013
5) Claus Føge, Denmark 0,917
6) Mattias Enerdal, Sweden 0,859
7) Alf Karlsson Alvberger, Sweden 0,839
8) Stefan Hillvin, Sweden 0,682
Mustafa Kasemi, Sweden 0,654
Olle Nisslert, Sweden 0,629
Jarno Ahola, Finland, 0,619
Sebastian Meling, Norway 0,608
John Petersen, Denmark 0,603
Sauli Solhagen, Finland 0,579
Espen Hauge, Norway 0,491
Terje Mathisen, Norway 0,472
Mio Svensson, Sweden 0,427
Hans Gunnar Bernhardsen, Norway 0,414
Daniel Lorentzen-Styr, Norway 0,406
Geir Davidsen, Norway 0,404
Jo Bjørnstad, Norway 0,399
Carlos Ruiz, Norway 0,383
Espen Olsen, Norway 0,356
Kjell Lillestøl, Norway 0,306

Number 1-8 indicates the order of seeding.
Groups will be announced within October the 5th.

Welcome to the Nordic Championships in Three-Cushion Carom 13-15 October 2023 which is held in Oslo and organized by the Norwegian Billiards Federation in collaboration with Oslo BK. Official opening Friday 13 October 09:30. Competition starts 10:00. Spectators are welcome to join us at the venue, or by following the live streaming. There will be free streaming from all four tables through the tournament, links for each day will be shared in advance.

Group Stage

Will be played on Friday 13 October from 10:00. 8 initial groups with 3 players in each. 8 players are seeded according to the reported average and the remaining 16 players are drawn into the 8 groups. The players judge for themselves in the group games. Distance in the groups 30 points with equal innings. Maximum 40 innings. Placement in the groups is determined by match points and then averages.

Playoffs

In the Playoffs, the 8 group winners are seeded as No. 1 to 8. The twos are seeded as No. 9 to 16. The distance in the playoffs is 40 points with equal innings. In case of a draw, the match is decided with Shoot Out.

1/8 Finals: Saturday 14 October
Match 1: player 1 vs player 16
Match 2: player 8 vs player 9
Match 3: player 5 vs player 12
Match 4: player 4 vs player 13
Match 5: player 3 vs player 14
Match 6 : player 6 vs player 11
Match 7: player 7 vs player 10
Match 8: player 2 vs player 15

Quarterfinals: Saturday 14 October
Match 9: winner match 1 vs winner match 2
Match 10: winner match 3 vs winner match 4
Match 11: winner match 5 vs winner match 6
Match 12: winner match 7 vs winner match 8

Semi Finals: Sunday 15 October
match 13: winner match 9 vs winner match 10
match 14: winner match 11 vs winner match 12

Final: Sunday 15 October
Match 15: winner match 13 vs winner match 14

The Prize Ceremony will be held shortly after the Final.

Prize money (NOK)
1st Place: 15.000
2nd Place: 5.000
3rd and 4th: 2.500
5th to 8th: 1.500
Highest Run: 1.500
Highest Average Increase: 1.000

Venue

Oslo Biljardklubb, Thorvald Meyers gate 11, 0555 Oslo.
Link to map: https://maps.app.goo.gl/auYG83fQxewh9CXm8

Banquet

There will be an informal gathering for players, crew and fans on Saturday 18:00 at Ringnes Brygghus close to the venue. Individual order and payment. No dresscode.

Kontakt

Frode Myhre Larsen General Secretary
Email: frode@biljardforbundet.no
Mobile: +4793208061

Jo Bjørnstad, Vice President
Email: jobjornstad@gmail.com
Mobile: +4792699934

Egil Arne Sørensen, Tournament Director
Email: egilarne1965@gmail.com
Mobile: +4746936638

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Michael Nilsson 2 2 0 0 60 8 40 1.500 2
2 Mustafa Kasemi 2 1 0 1 33 0 58 0.569 1
3 Espen Hauge 2 0 0 2 16 0 62 0.258 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Stefan Hillvin 2 2 0 0 54 4 80 0.675 2
2 Carlos Ruiz 2 1 0 1 57 5 78 0.731 1
3 Jarno Ahola 2 0 0 2 47 4 78 0.603 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Claus Føge 2 2 0 0 60 9 50 1.200 2
2 Daniel Lorentzen-Styr 2 0 1 1 23 0 58 0.397 0.5
3 Hans-Gunnar Bernhardsen 2 0 1 1 25 0 72 0.347 0.5
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Poul Bjerring 2 1 1 0 55 0 79 0.696 1.5
2 Sebastian Meling 2 1 1 0 45 6 80 0.563 1.5
3 Geir Davidsen 2 0 0 2 33 5 79 0.418 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Nalle Olsson 2 2 0 0 60 5 67 0.896 2
2 Olle Nisslert 2 1 0 1 53 6 77 0.688 1
3 Terje Mathisen 2 0 0 2 29 5 69 0.420 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Mattias Enerdal 2 2 0 0 60 12 68 0.882 2
2 Jo Bjørnstad 2 0 1 1 36 4 68 0.529 0.5
3 Kjell Lillestøl 2 0 1 1 32 6 80 0.400 0.5
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Alf Karlsson Alvberger 2 2 0 0 52 4 76 0.684 2
2 John Petersen 2 1 0 1 40 5 80 0.500 1
3 Espen Olsen 2 0 0 2 33 0 76 0.434 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 David Pennör 2 2 0 0 60 6 46 1.304 2
2 Sauli Solhagen 2 1 0 1 28 4 64 0.438 1
3 Mio Svensson 2 0 0 2 33 0 62 0.532 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 30
1-A   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Mustafa Kasemi
Fri 09:07  Table 1
2-B   
Sweden
Stefan Hillvin
Finland
Jarno Ahola
Fri 09:08  Table 2
3-C   
Denmark
Claus Føge
Norway
Hans Gunnar Bernhardsen
Fri 09:08  Table 3
4-D   
Denmark
Poul Bjerring
Norway
Sebastian Meling
Fri 09:08  Table 4
5-E   
Sweden
Nalle Olsson
Norway
Terje Mathisen
Fri 14:43  Table 1
6-F   
Sweden
Mattias Enerdal
Norway
Kjell Lillestøl
Fri 14:43  Table 2
7-G   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Denmark
John Petersen
Fri 14:43  Table 3
8-H   
Sweden
David Pennör
Finland
Sauli Solhagen
Fri 14:43  Table 4

Round 2

Race to 30
9-A   
Sweden
Mustafa Kasemi
Norway
Espen Hauge
Fri 11:24  Table 1
10-B   
Finland
Jarno Ahola
Norway
Carlos Ruiz
Fri 11:24  Table 2
11-C   
Norway
Hans Gunnar Bernhardsen
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Fri 11:24  Table 3
12-D   
Norway
Sebastian Meling
Norway
Geir Davidsen
Fri 11:24  Table 4
13-E   
Norway
Terje Mathisen
L
Sweden
Olle Nisslert
Fri 16:16  Table 1
14-F   
Norway
Kjell Lillestøl
Norway
Jo Bjørnstad
Fri 16:16  Table 2
15-G   
Denmark
John Petersen
Norway
Espen Olsen
Fri 16:16  Table 3
16-H   
Finland
Sauli Solhagen
Sweden
Mio Svensson
Fri 16:16  Table 4

Round 3

Race to 30
17-A   
Norway
Espen Hauge
Sweden
Michael Nilsson
Fri 12:47  Table 1
18-B   
Norway
Carlos Ruiz
Sweden
Stefan Hillvin
Fri 12:47  Table 2
19-C   
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Denmark
Claus Føge
Fri 12:47  Table 3
20-D   
Norway
Geir Davidsen
Denmark
Poul Bjerring
Fri 12:47  Table 4
21-E   
Sweden
Olle Nisslert
Sweden
Nalle Olsson
Fri 17:52  Table 1
22-F   
Norway
Jo Bjørnstad
Sweden
Mattias Enerdal
Fri 17:52  Table 2
23-G   
Norway
Espen Olsen
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Fri 17:52  Table 3
24-H   
Sweden
Mio Svensson
Sweden
David Pennör
Fri 17:52  Table 4

Last sixteen

Race to 40
25   
Sweden
Michael Nilsson
Norway
Daniel Lorentzen-Styr
Sat 09:29  Table 1
26   
Denmark
Poul Bjerring
Norway
Sebastian Meling
Sat 09:29  Table 2
27   
Sweden
Mattias Enerdal
Sweden
Mustafa Kasemi
Sat 09:29  Table 3
28   
Sweden
Nalle Olsson
Denmark
John Petersen
Sat 09:29  Table 4
29   
Denmark
Claus Føge
Finland
Sauli Solhagen
Sat 12:15  Table 1
30   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
Olle Nisslert
Sat 12:15  Table 2
31   
Sweden
Stefan Hillvin
Norway
Carlos Ruiz
Sat 12:15  Table 3
32   
Sweden
David Pennör
Norway
Jo Bjørnstad
Sat 12:15  Table 4

Quarter final

Race to 40
33   
Sweden
Michael Nilsson
Denmark
Poul Bjerring
Sat 14:44  Table 1
34   
Sweden
Mattias Enerdal
Sweden
Nalle Olsson
Sat 14:44  Table 2
35   
Denmark
Claus Føge
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sat 14:45  Table 3
36   
Sweden
Stefan Hillvin
Sweden
David Pennör
Sat 14:45  Table 4

Semi final

Race to 40
37   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
Mattias Enerdal
Sun 09:24  Table 2
38   
Sweden
Alf Karlsson Alvberger
Sweden
David Pennör
Sun 09:24  Table 3

Final

Race to 40
39   
Sweden
Michael Nilsson
Sweden
David Pennör
Sun 12:42  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants