Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 21 - January 22, 2023

2023 - Danish Pool Tour 2

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Denmark Andreas Madsen
5 (5/0) 58 (45/13)
78%
1000
2 Denmark Alan Conway
5 (4/1) 68 (37/31)
54%
800
3 Denmark Martin Brackenbury
4 (3/1) 62 (34/28)
55%
680
3 Denmark Rene Bak
5 (3/2) 72 (33/39)
46%
680
5 Denmark Jesper Schmidt
3 (2/1) 44 (25/19)
57%
579
5 Denmark Lasse Buhl
4 (2/2) 55 (30/25)
55%
579
5 Denmark Mathias Spanggaard Mortensen
4 (2/2) 60 (32/28)
53%
579
5 Denmark Jesper Vestergaard Nielsen
4 (2/2) 56 (29/27)
52%
579
9 Denmark Søren Hartner Terp
5 (3/2) 66 (36/30)
55%
345
Show more
9 Bulgaria Stanislav Stanev
5 (3/2) 68 (39/29)
57%
345
9 Denmark Nikolaj Svendsen
3 (1/2) 40 (18/22)
45%
345
9 Denmark Jens Hytting Petersen
Malmö Biljardklubb
4 (2/2) 54 (27/27)
50%
345
13 Denmark Kim Bing Sandhøj
4 (2/2) 53 (27/26)
51%
241
13 Denmark Mikael Monrad
3 (1/2) 38 (13/25)
34%
241
13 Denmark Niels Kronborg Pedersen
3 (1/2) 39 (14/25)
36%
241
13 Norway Kar Shing Cheng
2 (0/2) 34 (16/18)
47%
241
17 Denmark Jeppe Poulsen
2 (0/2) 26 (8/18)
31%
170
17 Denmark Christian Choi Sikivat Hansen
2 (0/2) 23 (5/18)
22%
170
17 Denmark Rune Mosbaek
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
170
17 Denmark Simon Jung Reher-Langberg
3 (1/2) 44 (18/26)
41%
170
17 Denmark Michael Berelejis
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
170
9993 Denmark Lars Tolbod
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Starts Jan 21, 2023, 10:00 AM Until Jan 22, 2023 (local time)
Entry deadline Jan 7, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer DDBU
Contact Jesper Pedersen (shooqer@gmail.com)
Format Double to Single elimination (22 Participants)
Race to 9
Handicap No handicap
More info
Tuneringen er åben for alle spillere med aktive licens for sæsonen.
Tilmeldingen gøres først på NemTilmeld (gældende) og efterfølgende tilføjes på CueScore.

Det kræver en aktiv licens i en dansk klub for at deltage.

Det er vigtig at man kun bruger én profil på Cuescore pga. ranglisterne.

Hovedturneringen spilles som dobbelt/enkelt K.O. 
Distancen er 6-9 afhængelig af deltagerantal.

Der er sideturneringen for alle der taber de første to kampe.
Formatet på turneringen afhænger af deltagerantallet.

Link til tilmelding: https://ddbu.nemtilmeld.dk/218/

Dresscoden er dresscode A, hvilket er defineret i turneringsreglementet som:

Dresscode A:
Polo eller skjorte med fastgjort klublogo
Læder eller kunstlæder sko med mørke overdel. Mørke kondisko er også tilladt, dog skal de være
100% mørke, dvs. der må ikke være hvide såler eller logo
Sorte strømper.
Mørke ”Dress Pants”.
Kvinder må desuden bruge kjole eller nederdel.


Der skal minimum være 16 deltagere for at turneringen bliver afholdt.

Præmiepenge:
1. kr. 3000
2. kr. 1800
3. kr. 1250
5. kr. 850

Sideturnering.
1. kr. 500
2. kr. 200

Som medlem af en klub er man oplyst om risikoen for at en turneringskamp streames, vælger
spilleren fra, gælder de almindelige afbudsregler.

---
Links:
Rækkeinddeling for sæsonen - https://dendanskebillardunion.dk/pool-rating/raekkeinddeling/

Turneringsreglement - https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Turneringsreglement_pool.pdf

Poolregler- https://dendanskebillardunion.dk/wp-content/uploads/Pool-Billard-Spilleregler-1.pdf

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Denmark
Andreas Madsen
Walk Over
 
2   
Denmark
Lars Tolbod
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
Wed 17:46 
3   
Denmark
Nikolaj Svendsen
Walk Over
 
4   
Walk Over
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
 
5   
Denmark
Jesper Schmidt
Walk Over
 
6   
Denmark
Michael Berelejis
Denmark
Simon Jung Reher-Langberg
Sat 09:56  Table 1 DPH
7   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Sat 09:59  Table 2 ABK
8   
Walk Over
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
 
9   
Denmark
Lasse Buhl
Walk Over
 
10   
Denmark
Rune Mosbaek
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 09:56  Table 2 DPH
11   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Mikael Monrad
Sat 09:58  Table 3 ABK
12   
Walk Over
Denmark
Martin Brackenbury
 
13   
Denmark
Rene Bak
Walk Over
 
14   
Walk Over
Norway
Kar Shing Cheng
 
15   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Jeppe Poulsen
Sat 09:56  Table 5 DPH
16   
Walk Over
Denmark
Alan Conway
 

Winner round 1

Race to 9
17   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
Sat 12:08  Table 4 ABK
18   
Denmark
Nikolaj Svendsen
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 09:59  Table 4 ABK
19   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Simon Jung Reher-Langberg
Sat 11:34  Table 1 DPH
20   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 11:40  Table 3 ABK
21   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 12:12  Table 3 DPH
22   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Martin Brackenbury
Sat 11:41  Table 2 ABK
23   
Denmark
Rene Bak
Norway
Kar Shing Cheng
Sat 09:57  Table 1 ABK
24   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Alan Conway
Sat 11:19  Table 5 DPH

Loser round 1

Race to 9
25   
Walk Over
Denmark
Lars Tolbod
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Denmark
Michael Berelejis
 
28   
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Walk Over
 
29   
Walk Over
Denmark
Rune Mosbaek
 
30   
Denmark
Mikael Monrad
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Denmark
Jeppe Poulsen
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 9
33   
Denmark
Lars Tolbod
Denmark
Jens Hytting Petersen
Sat 13:30  Table 1 DPH
34   
Walk Over
Norway
Kar Shing Cheng
 
35   
Denmark
Michael Berelejis
Bulgaria
Stanislav Stanev
Sat 13:40  Table 5 DPH
36   
Denmark
Christian Choi Sikivat Hansen
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 13:51  Table 3 DPH
37   
Denmark
Rune Mosbaek
Denmark
Søren Hartner Terp
Sat 13:26  Table 4 DPH
38   
Denmark
Mikael Monrad
Denmark
Simon Jung Reher-Langberg
Sat 13:12  Table 1 DPH
39   
Walk Over
Denmark
Nikolaj Svendsen
 
40   
Denmark
Jeppe Poulsen
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
Sat 13:31  Table 2 DPH

Winners qualification

Race to 9
41   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 13:28  Table 1 ABK
42   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 13:27  Table 2 ABK
43   
Denmark
Lasse Buhl
Denmark
Martin Brackenbury
Sat 13:55  Table 4 ABK
44   
Denmark
Rene Bak
Denmark
Alan Conway
Sat 13:28  Table 3 ABK

Loser round 3

Race to 9
45   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Norway
Kar Shing Cheng
Sat 13:25  Table 6 DPH
46   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Kim Bing Sandhøj
Sat 15:57  Table 3 DPH
47   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Mikael Monrad
Sat 15:09  Table 1 DPH
48   
Denmark
Nikolaj Svendsen
Denmark
Niels Kronborg Pedersen
Sat 15:32  Table 2 DPH

Losers qualification

Race to 9
49   
Denmark
Jens Hytting Petersen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 16:38  Table 1 ABK
50   
Bulgaria
Stanislav Stanev
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 17:51  Table 2 ABK
51   
Denmark
Søren Hartner Terp
Denmark
Rene Bak
Sat 16:46  Table 3 ABK
52   
Denmark
Nikolaj Svendsen
Denmark
Lasse Buhl
Sat 16:56  Table 4 ABK

Quarter final

Race to 9
53   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Jesper Vestergaard Nielsen
Sat 19:31  Table 3 ABK
54   
Denmark
Jesper Schmidt
Denmark
Rene Bak
Sat 19:31  Table 4 ABK
55   
Denmark
Martin Brackenbury
Denmark
Mathias Spanggaard Mortensen
Sat 19:31  Table 2 ABK
56   
Denmark
Alan Conway
Denmark
Lasse Buhl
Sat 19:31  Table 1 ABK

Semi final

Race to 9
57   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Rene Bak
Sat 21:39  Table 1 ABK
58   
Denmark
Martin Brackenbury
Denmark
Alan Conway
Sat 21:39  Table 3 ABK

Final

Race to 9
59   
Denmark
Andreas Madsen
Denmark
Alan Conway
Sat 23:26  Table 1 ABK

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants