Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 8, 2019

*PLAN B AMSTERDAM // HERFSTTOERNOOI 8-BALL 10EU P.P.*

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michael Verbeek
Plan B
6 (5/1) 25 (18/7)
72%
700
2 Richard V Velthoven
Plan B
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
550
3 Espen Falkenhaug
Plan B
5 (3/2) 22 (10/12)
45%
410
3 Ben Zaza
5 (4/1) 22 (14/8)
64%
410
5 Nick van den Berg
Plan B
3 (3/0) 10 (10/0)
100%
290
5 Krijn Schuurman
4 (3/1) 15 (11/4)
73%
290
5 Pijke Vernout
4 (3/1) 16 (10/6)
63%
290
5 Jos Honkoop
5 (3/2) 23 (11/12)
48%
290
9 Randy Wattimena
3 (1/2) 12 (4/8)
33%
190
Show more
9 Niels Vriesema
5 (3/2) 18 (11/7)
61%
190
9 Pankuj Bali
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
190
9 Levent Kucuk
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
190
13 David van Streepen
3 (1/2) 13 (7/6)
54%
165
13 Sten van Schaik
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
165
13 Marthe Meijer
Plan B
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
165
13 Sjoerd van Heiningen
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
165
17 Kevin den Hartigh
Plan B
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
140
17 Aytel Soliano
2 (0/2) 7 (1/6)
14%
140
17 Vincent Vijfvinkel
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
140
17 Diana Meijer
Plan B
2 (0/2) 9 (3/6)
33%
140
17 Monique Post
Plan B
2 (0/2) 6 (0/6)
0%
140
17 Azouz Pool
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
140
Starts Oct 8, 2019, 7:30 PM (local time)
Format Double elimination (22 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings PLAN B AMSTERDAM HERFSTRANKING 2019
Organizer Plan B
Contact Plann Bee
More info
PLAN B HERFST-TOERNOOIEN!

Aanvang: elke dinsdag om 19:30.
Inschrijfgeld: heren 10 eu, dames 5 eu, clown winnaars GRATIS!
Handicap voor dames en clowns.

Top 16 speelt Masters in Januari (minimaal 6 toernooideelnames voor plaatsing Masters)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1   
Syria
Azouz Pool
Walk Over
 
2   
Netherlands
Aytel Soliano
Netherlands
Ben Zaza
Tue 19:39  Table 2
3   
Netherlands
Richard V Velthoven
Walk Over
 
4   
Walk Over
Netherlands
Randy Wattimena
 
5   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Walk Over
 
6   
Netherlands
Diana Meijer
Netherlands
Vincent Vijfvinkel
Tue 20:01  Table 6
7   
Netherlands
Monique Post
Netherlands
Pijke Vernout
Tue 19:39  Table 3
8   
Walk Over
Netherlands
David van Streepen
 
9   
Netherlands
Michael Verbeek
Walk Over
 
10   
Netherlands
Kevin den Hartigh
Netherlands
Niels Vriesema
Tue 19:39  Table 5
11   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Jos Honkoop
Tue 19:39  Table 1
12   
Walk Over
Netherlands
Sten van Schaik
 
13   
Netherlands
Marthe Meijer
Walk Over
 
14   
Walk Over
India
Pankuj Bali
 
15   
Netherlands
Sjoerd van Heiningen
Netherlands
Krijn Schuurman
Tue 19:39  Table 6
16   
Walk Over
Turkey
Levent Kucuk
 

Winner round 1

Race to 3
17   
Syria
Azouz Pool
Netherlands
Ben Zaza
Tue 20:41  Table 5
18   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Randy Wattimena
Tue 19:41  Table 7
19   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Netherlands
Vincent Vijfvinkel
Tue 20:45  Table 1
20   
Netherlands
Pijke Vernout
Netherlands
David van Streepen
Tue 20:12  Table 2
21   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Niels Vriesema
Tue 20:02  Table 5
22   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Sten van Schaik
Tue 20:42  Table 3
23   
Netherlands
Marthe Meijer
India
Pankuj Bali
Tue 19:57  Table 1
24   
Netherlands
Krijn Schuurman
Turkey
Levent Kucuk
Tue 20:09  Table 3

Loser round 1

Race to 3
25   
Walk Over
Netherlands
Aytel Soliano
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Netherlands
Diana Meijer
 
28   
Netherlands
Monique Post
Walk Over
 
29   
Walk Over
Netherlands
Kevin den Hartigh
 
30   
Netherlands
Jos Honkoop
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Netherlands
Sjoerd van Heiningen
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 3
33   
Netherlands
Aytel Soliano
Turkey
Levent Kucuk
Tue 20:43  Table 4
34   
Walk Over
Netherlands
Marthe Meijer
 
35   
Netherlands
Diana Meijer
Netherlands
Sten van Schaik
Tue 21:38  Table 1
36   
Netherlands
Monique Post
Netherlands
Niels Vriesema
Tue 20:45  Table 6
37   
Netherlands
Kevin den Hartigh
Netherlands
David van Streepen
Tue 20:47  Table 2
38   
Netherlands
Jos Honkoop
Netherlands
Vincent Vijfvinkel
Tue 21:30  Table 7
39   
Walk Over
Netherlands
Randy Wattimena
 
40   
Netherlands
Sjoerd van Heiningen
Syria
Azouz Pool
Tue 21:16  Table 6

Winners qualification

Race to 4
41   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Richard V Velthoven
Tue 21:23  Table 3
42   
Netherlands
Espen Falkenhaug
Netherlands
Pijke Vernout
Tue 21:43  Table 2
43   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Nick van den Berg
Tue 21:23  Table 2
44   
India
Pankuj Bali
Netherlands
Krijn Schuurman
Tue 20:47  Table 7

Loser round 3

Race to 3
45   
Turkey
Levent Kucuk
Netherlands
Marthe Meijer
Tue 22:01  Table 7
46   
Netherlands
Sten van Schaik
Netherlands
Niels Vriesema
Tue 22:14  Table 3
47   
Netherlands
David van Streepen
Netherlands
Jos Honkoop
Tue 22:03  Table 6
48   
Netherlands
Randy Wattimena
Netherlands
Sjoerd van Heiningen
Tue 22:04  Table 2

Losers qualification

Race to 3
49   
Turkey
Levent Kucuk
Netherlands
Espen Falkenhaug
Tue 22:41  Table 2
50   
Netherlands
Niels Vriesema
Netherlands
Richard V Velthoven
Tue 23:01  Table 1
51   
Netherlands
Jos Honkoop
India
Pankuj Bali
Tue 22:35  Table 6
52   
Netherlands
Randy Wattimena
Netherlands
Michael Verbeek
Tue 22:38  Table 1

Quarter final

Race to 4
53   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Jos Honkoop
Tue 23:24  Table 3
54   
Netherlands
Pijke Vernout
Netherlands
Michael Verbeek
Tue 23:24  Table 6
55   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Richard V Velthoven
 
56   
Netherlands
Krijn Schuurman
Netherlands
Espen Falkenhaug
Tue 23:24  Table 1

Semi final

Race to 4
57   
Netherlands
Ben Zaza
Netherlands
Michael Verbeek
Tue 23:59  Table 1
58   
Netherlands
Richard V Velthoven
Netherlands
Espen Falkenhaug
Tue 23:59  Table 6

Final

Race to 4
59   
Netherlands
Michael Verbeek
Netherlands
Richard V Velthoven
Wed 00:31  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment