Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 21 - August 22, 2021

Snooker Grand Final

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 William Bjerregaard Jakobsen
6 (6/0) 18 (16/2)
89%
40, 37, 37, 14
2 Malthe Dahlberg
6 (5/1) 18 (12/6)
67%
33, 32
3 Jakob Lund Andersen
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
39, 33, 30, 22
3 Martin Søndergaard
5 (3/2) 13 (8/5)
62%
46, 37, 31, 31
5 Per Micki Christensen
4 (3/1) 11 (6/5)
55%
20
5 Hussam Amal
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
30
5 Robin Tønnessen
4 (2/2) 10 (4/6)
40%
27, 19
5 Hari Prasad Sharma
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
33
9 Nicklas Olsen
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
17, 16
9 Daniel Ingmer Jallov
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
9 Bo Jarlstrøm
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
25
9 Alfred Melbye
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
30, 24
13 Ejler Hame
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
13 Mads Brundbjerg
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
14
13 Michelle Hein
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
13 Dimitar Dimitrov
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
21
Starts Aug 21, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Organizer DDBU

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jakob Lund Andersen 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Robin Tønnessen 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 4
3 Nicklas Olsen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 2
4 Dimitar Dimitrov 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 William Bjerregaard Jakobsen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 6
2 Hari Prasad Sharma 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 4
3 Alfred Melbye 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Mads Brundbjerg 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Malthe Dahlberg 3 3 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 6
2 Martin Søndergaard 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 4
3 Bo Jarlstrøm 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
4 Ejler Hame 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Per Micki Christensen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 6
2 Hussam Amal 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 4
3 Daniel Ingmer Jallov 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 2
4 Michelle Hein 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Bulgaria
Dimitar Dimitrov
Sat 09:54  Table 13
2-A   
Denmark
Nicklas Olsen
Norway
Robin Tønnessen
Sat 09:54  Table 12
3-B   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Alfred Melbye
Sat 09:54  Table 14
4-B   
Denmark
Hari Prasad Sharma
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 09:54  Table 11
5-C   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Malthe Dahlberg
Sat 11:25  Table 13
6-C   
Denmark
Ejler Hame
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 11:27  Table 14
7-D   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Michelle Hein
Sat 11:42  Table 11
8-D   
Denmark
Hussam Amal
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Sat 12:19  Table 11

Round 2

Race to 2
9-A   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Norway
Robin Tønnessen
Sat 13:32 
10-A   
Bulgaria
Dimitar Dimitrov
Denmark
Nicklas Olsen
Sat 14:30 
11-B   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Mads Brundbjerg
Sat 14:30 
12-B   
Denmark
Alfred Melbye
Denmark
Hari Prasad Sharma
Sat 14:31 
13-C   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 14:59 
14-C   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Ejler Hame
Sat 15:05 
15-D   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Sat 15:33 
16-D   
Denmark
Michelle Hein
Denmark
Hussam Amal
Sat 16:19 

Round 3

Race to 2
17-A   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Nicklas Olsen
Sat 16:19 
18-A   
Norway
Robin Tønnessen
Bulgaria
Dimitar Dimitrov
Sat 16:50 
19-B   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Hari Prasad Sharma
Sat 17:28 
20-B   
Denmark
Mads Brundbjerg
Denmark
Alfred Melbye
Sat 17:28 
21-C   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Ejler Hame
Sat 18:24 
22-C   
Denmark
Bo Jarlstrøm
Denmark
Malthe Dahlberg
Sat 18:26 
23-D   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Hussam Amal
Sat 18:45 
24-D   
Denmark
Daniel Ingmer Jallov
Denmark
Michelle Hein
Sat 18:49 

Quarter final

Race to 3
25   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Hari Prasad Sharma
Sun 10:25 
26   
Norway
Robin Tønnessen
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Sun 10:25 
27   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Hussam Amal
Sun 10:25 
28   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Per Micki Christensen
Sun 10:25 

Semi final

Race to 3
29   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Sun 11:09 
30   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Martin Søndergaard
Sun 11:09 

Final

Race to 4
31   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Malthe Dahlberg
Sun 15:53 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants