Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 7 - May 8, 2022

Snooker Grand Final

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break
1 Allan Norvark Achilles
6 (6/0) 19 (16/3)
84%
42
2 William Bjerregaard Jakobsen
6 (5/1) 20 (15/5)
75%
66
3 Jakob Lund Andersen
5 (3/2) 14 (8/6)
57%
45, 44
3 Christopher Vejlager
5 (3/2) 13 (8/5)
62%
57, 57, 47, 39, 39, 37, 35
5 Per Micki Christensen
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
32, 31, 31
5 Martin Søndergaard
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
40, 33, 31
5 Robin Tønnessen
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
5 Malthe Dahlberg
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
65
9 Ejler Hame
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
9 Hussam Amal
3 (2/1) 7 (4/3)
57%
9 Bo Jarlstrøm
3 (1/2) 6 (2/4)
33%
9 Hari Prasad Sharma
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
42, 30, 26, 24
13 Nicklas Olsen
3 (1/2) 7 (2/5)
29%
13 Anders Nygaard
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
13 Daniel Broed
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
13 Jimmi Jeppesen
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
Entry deadline Apr 25, 2022, 12:00 AM (local time)
Starts May 7, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode * Ensfarvet habitbuks eller nederdel
* Ensfarvet langærmet skjorte med nedsmøgede ærmer
* Vest
* Dress-sko eller fine højhælede sko
Organizer DDBU
Contact Jakob Lund Andersen (jakoblundandersen@gmail.com) and Dimitar Dimitrov

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 William Bjerregaard Jakobsen 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Robin Tønnessen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Bo Jarlstrøm 3 1 0 2 2 4 -2 0 0 0 0.333 1
4 Daniel Broed 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christopher Vejlager 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Per Micki Christensen 3 2 0 1 4 2 2 0 0 0 0.667 2
3 Hari Prasad Sharma 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Nicklas Olsen 3 1 0 2 2 5 -3 0 0 0 0.286 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jakob Lund Andersen 3 2 0 1 5 2 3 0 0 0 0.714 2
2 Malthe Dahlberg 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Hussam Amal 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
4 Anders Nygaard 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Allan Norvark Achilles 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Martin Søndergaard 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Ejler Hame 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Jimmi Jeppesen 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Daniel Broed
Sat 17:02  Table 12
2-A   
Norway
Robin Tønnessen
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 17:03  Table 13
3-B   
Denmark
Christopher Vejlager
Denmark
Per Micki Christensen
Sat 17:02  Table 11
4-B   
Denmark
Hari Prasad Sharma
Denmark
Nicklas Olsen
Sat 17:03  Table 14
5-C   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Anders Nygaard
Sat 11:23  Table 11
6-C   
Denmark
Hussam Amal
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 11:24  Table 14
7-D   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Jimmi Jeppesen
Sat 11:25  Table 12
8-D   
Denmark
Allan Norvark Achilles
Denmark
Ejler Hame
Sat 11:24  Table 13

Round 2

Race to 2
9-A   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Bo Jarlstrøm
Sat 17:45  Table 12
10-A   
Denmark
Daniel Broed
Norway
Robin Tønnessen
Sat 17:45  Table 13
11-B   
Denmark
Christopher Vejlager
Denmark
Nicklas Olsen
Sat 18:24  Table 11
12-B   
Denmark
Per Micki Christensen
Denmark
Hari Prasad Sharma
Sat 18:24  Table 14
13-C   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Jakob Lund Andersen
Sat 12:53  Table 11
14-C   
Denmark
Anders Nygaard
Denmark
Hussam Amal
Sat 12:53  Table 14
15-D   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Ejler Hame
Sat 12:53  Table 12
16-D   
Denmark
Jimmi Jeppesen
Denmark
Allan Norvark Achilles
Sat 12:53  Table 13

Round 3

Race to 2
17-A   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Norway
Robin Tønnessen
Sat 19:08  Table 12
18-A   
Denmark
Bo Jarlstrøm
Denmark
Daniel Broed
Sat 18:54  Table 13
19-B   
Denmark
Christopher Vejlager
Denmark
Hari Prasad Sharma
Sat 19:13  Table 11
20-B   
Denmark
Nicklas Olsen
Denmark
Per Micki Christensen
Sat 19:05  Table 14
21-C   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Hussam Amal
Sat 17:04  Table 11
22-C   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Anders Nygaard
Sat 15:09  Table 14
23-D   
Denmark
Martin Søndergaard
Denmark
Allan Norvark Achilles
Sat 15:23  Table 12
24-D   
Denmark
Ejler Hame
Denmark
Jimmi Jeppesen
Sat 15:23  Table 13

Quarter final

Race to 3
25   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Per Micki Christensen
Sun 10:17  Table 11
26   
Norway
Robin Tønnessen
Denmark
Christopher Vejlager
Sun 10:17  Table 14
27   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Martin Søndergaard
Sun 10:17  Table 12
28   
Denmark
Malthe Dahlberg
Denmark
Allan Norvark Achilles
Sun 10:17  Table 13

Semi final

Race to 3
29   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Christopher Vejlager
Sun 14:31  Table 11
30   
Denmark
Jakob Lund Andersen
Denmark
Allan Norvark Achilles
Sun 14:31  Table 14

Final

Race to 4
31   
Denmark
William Bjerregaard Jakobsen
Denmark
Allan Norvark Achilles
Sun 19:42  Table 11

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants