Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 27 - January 28, 2024

SWEDISH SNOOKER TOUR 2023/24 RANKING 9 (Malmö)

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Sweden Nils Ritenius Manjer
Malmö Carambole och Snookerklubb
4 (4/0) 19 (13/6)
68%
76, 70, 45, 38, 30 2560
2 Sweden Shivan Mohammedali
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
4 (3/1) 16 (12/4)
75%
56, 46, 41, 36 1280
3 Sweden Adrian Weiss
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 12 (8/4)
67%
34, 33 640
3 Sweden Chi Voong
Malmö Carambole och Snookerklubb
3 (2/1) 10 (7/3)
70%
39 640
5 Sweden Richard Lundin
Malmö Carambole och Snookerklubb
2 (1/1) 9 (4/5)
44%
320
5 Sweden Stefan Norman
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
2 (1/1) 6 (3/3)
50%
320
5 Sweden Mohammed Mukhtar Najafi
Växjö Snooker & Biljard Klubb
2 (1/1) 7 (4/3)
57%
320
5 Ireland Tom Joyce
Kville Biljard Club
3 (2/1) 10 (5/5)
50%
43 320
9 Sweden Edwin Ekberg
Malmö Carambole och Snookerklubb
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
160
Show more
9 Sweden Adam Jansson
Örebro Snookerklubb
1 (0/1) 3 (0/3)
0%
160
9 Sweden Brian O'Grady
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
2 (1/1) 7 (3/4)
43%
160
9 Sweden Anders Axelsson
Örebro Snookerklubb
2 (1/1) 5 (2/3)
40%
160
9 Sweden Massoud Nazari
Växjö Snooker & Biljard Klubb
1 (0/1) 5 (2/3)
40%
160
9 Afghanistan Alireza Safi
Växjö Snooker & Biljard Klubb
1 (0/1) 3 (0/3)
0%
160
9 Sweden Johan Havås
Stockholms Snooker och Billiards Klubb
2 (1/1) 7 (4/3)
57%
160
9 Sweden Sarkis Ohanessian
Växjö Snooker & Biljard Klubb
2 (1/1) 6 (2/4)
33%
160
17 Sweden Carl Brundin
Malmö Carambole och Snookerklubb
1 (0/1) 3 (1/2)
33%
80
17 Sweden Henryk Korona
Malmö Carambole och Snookerklubb
1 (0/1) 2 (0/2)
0%
80
17 Sweden Hamid Zandi
Malmö Carambole och Snookerklubb
1 (0/1) 3 (1/2)
33%
80
17 Romania Ovidiu Mocan
BK Milen
1 (0/1) 2 (0/2)
0%
80
17 Sweden Reza Deheshjoo
Malmö Carambole och Snookerklubb
1 (0/1) 2 (0/2)
0%
80
17 Sweden Robert Nordbergh
Örebro Snookerklubb
1 (0/1) 2 (0/2)
0%
80
17 England Andrew Jones
1 (0/1) 2 (0/2)
0%
80
Starts Jan 27, 2024, 10:00 AM Until Jan 28, 2024 (local time)
Entry deadline Jan 23, 2024, 6:00 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Carambole och Snookerklubb
Contact Richard Lundin (richard.lundin@tietoevry.com), Peter Skough (peter.skough@hotmail.com) and Mikael Wendeberg (kryss@barakorsord.se)
Rankings Swedish Snooker Tour Two-year's Ranking 2023/24, Swedish Snooker Tour One-year Ranking 2023/24 and SST 2024/25 2-year
Format Single elimination (23 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Dresscode Enligt tävlingsbestämmelserna.
More info
Ranking 9

Malmö Carambole och Snookerklubb är glada att kunna bjuda in till rankingtävling i snooker i vår hall (Portkod 75396)
på Stillmansgatan 9 i Malmö.
Välkomna lördag/söndag den 27-28/1.


Avgift 300 kronor
Swish nummer 1234671269
Minst 60% av anmälningsavgifterna går till prispengar.

Alla kan delta med giltigt medlemskap i en klubb som är medlem i SBF. Senast tisdag 23 januari 2023 kl 18.00.

OBS! Tidigare anmälan numera!! Det går inte att efteranmäla sig.
Enligt modifierade regler av “Tävlingsinformation-Snooker” som finns på Biljardförbundet.se.

Vid många anmälda är tre frames grunden förutom semi och final som går i minst fem frames.
Vid högst 24 anmälda gäller enkelcup (högst rankade seedas) med trösttävling (enkelcup med fri lottning). Alla som förlorar sin första match erbjuds plats i trösttävlingen.
Vid över 22 anmälda hinner vi tyvärr inte med någon trösttävling.

Lottning publiceras på Cuescore senast 24 timmar efter anmälningstidens utgång.
Samling för tidigt startande klockan 9.45, första match 10.00. Max 3min värmning innan matchstart det gäller endast första matchen.

Tävlingsledare. Richard Lundin/Mikael Wendeberg
SBF:s regler gäller i alla frågor. Anmälan är bindande.

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Best of 3
1   
Sweden
Shivan Mohammedali
Walk Over
 
2   
Sweden
Hamid Zandi
Sweden
Sarkis Ohanessian
Sat 11:02 
3   
Afghanistan
Alireza Safi
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Stefan Norman
 
5   
Sweden
Richard Lundin
Walk Over
 
6   
Sweden
Johan Havås
Sweden
Robert Nordbergh
Sat 10:00 
7   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Reza Deheshjoo
Sat 10:00 
8   
Walk Over
Sweden
Adam Jansson
 
9   
Sweden
Chi Voong
Walk Over
 
10   
Sweden
Henryk Korona
Sweden
Anders Axelsson
Sat 10:00 
11   
Ireland
Tom Joyce
Romania
Ovidiu Mocan
Sat 11:13 
12   
Walk Over
Sweden
Massoud Nazari
 
13   
Sweden
Mohammed Mukhtar Najafi
Walk Over
 
14   
Sweden
Edwin Ekberg
England
Andrew Jones
Sat 11:32 
15   
Sweden
Brian O'Grady
Sweden
Carl Brundin
Sat 12:19 
16   
Walk Over
Sweden
Nils Ritenius Manjer
 

Last sixteen

Best of 5
17   
Sweden
Shivan Mohammedali
Sweden
Sarkis Ohanessian
Sat 14:29 
18   
Afghanistan
Alireza Safi
Sweden
Stefan Norman
Sat 12:58 
19   
Sweden
Richard Lundin
Sweden
Johan Havås
Sat 13:27 
20   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Adam Jansson
Sat 15:16 
21   
Sweden
Chi Voong
Sweden
Anders Axelsson
Sat 15:53 
22   
Ireland
Tom Joyce
Sweden
Massoud Nazari
Sat 16:27  Table 1
23   
Sweden
Mohammed Mukhtar Najafi
Sweden
Edwin Ekberg
Sat 16:48  Table 2
24   
Sweden
Brian O'Grady
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sat 16:58  Table 3

Quarter final

Best of 5
25   
Sweden
Shivan Mohammedali
Sweden
Stefan Norman
Sat 18:14 
26   
Sweden
Richard Lundin
Sweden
Adrian Weiss
Sat 19:48 
27   
Sweden
Chi Voong
Ireland
Tom Joyce
Sat 20:02 
28   
Sweden
Mohammed Mukhtar Najafi
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sat 19:48 

Semi final

Best of 5
29   
Sweden
Shivan Mohammedali
Sweden
Adrian Weiss
Sun 10:02 
30   
Sweden
Chi Voong
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sun 10:02 

Final

Best of 7
31   
Sweden
Shivan Mohammedali
Sweden
Nils Ritenius Manjer
Sun 13:05 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants