Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 1, 2022

SPT Klass 2 R3 8-Ball, Malmö

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R3 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 2 R3 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Tomasz Lukacz
6 (6/0) 47 (30/17)
64%
250
2 Benjamin Folke
6 (5/1) 44 (28/16)
64%
200
3 Damir Muholjic
Malmö Biljardklubb
5 (4/1) 35 (23/12)
66%
150
3 Fredrik Dahlquist
Interpool Biljardklubb Malmö
6 (4/2) 42 (23/19)
55%
150
5 Max Lindquist
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 26 (15/11)
58%
125
5 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
4 (3/1) 25 (16/9)
64%
125
5 Hampus Andersson
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
125
5 Kent Bäckberg
5 (3/2) 36 (19/17)
53%
125
9 Assar Al-Hadad
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 22 (9/13)
41%
100
Show more
9 Carl Brundin
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
100
9 Wenzel Walter
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
100
9 Anton Broberg
BK Milen
4 (2/2) 28 (15/13)
54%
100
9 Karl Michel
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 22 (11/11)
50%
100
9 Robert Markis Olsson
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
100
9 Robin Svensson Skärlind
Biljardklubben Flamingo
2 (1/1) 17 (9/8)
53%
100
9 Jonny Liljedahl
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 22 (14/8)
64%
100
17 Tobias Appelbäck
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
75
17 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
75
17 Fyah Zandberg
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
75
17 Tim Larsson
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
75
17 Sabina Enberg
Biljardklubben Flamingo
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
75
17 Simon Hägg
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
75
17 Niclas Winterlin
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
75
17 Robert Logrell
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
75
25 Latife Akbas- Pihl
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
75
25 Saif Saad
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
25 Mohamad Badreddine
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
75
25 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
25 Hayder Barem
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
75
25 Bengt Nilsson
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
75
25 Lars Göran Andersson
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
75
9993 Liam Carroll
Malmö Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9993 Erik Bson
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Apr 27, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts May 1, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (33 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Länk till fargolista för R3
https://drive.google.com/file/d/1EZVWqphYR5cawsMXHMwSDdCDmv_-WoTw/view?usp=sharing

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Sweden
Roger Olsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Erik Bson
Sweden
Hampus Andersson
Sun 10:00  Table 2
3   
Sweden
Tobias Appelbäck
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Tim Larsson
 
5   
Sweden
Benjamin Folke
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Kent Bäckberg
 
7   
Sweden
Lars Göran Andersson
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Simon Hägg
 
9   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Walk Over
 
10   
Walk Over
Ireland
Liam Carroll
 
11   
Germany
Wenzel Walter
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Karl Michel
 
13   
Sweden
Robert Logrell
Walk Over
 
14   
Walk Over
Iraq
Hayder Barem
 
15   
Sweden
Carl Brundin
Walk Over
 
16   
Walk Over
Sweden
Max Lindquist
 
17   
Sweden
Jonny Liljedahl
Walk Over
 
18   
Walk Over
Cuba
Assar Al-Hadad
 
19   
Sweden
Anton Broberg
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Bengt Nilsson
 
21   
Sweden
Niclas Winterlin
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Latife Akbas- Pihl
 
23   
Sweden
Tomasz Lukacz
Walk Over
 
24   
Walk Over
Sweden
Robert Markis Olsson
 
25   
Sweden
Sabina Enberg
Walk Over
 
26   
Walk Over
Iraq
Saif Saad
 
27   
Sweden
Fyah Zandberg
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Damir Muholjic
 
29   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Victor Hellberg
 
31   
Sweden
Mohamad Badreddine
Walk Over
 
32   
Walk Over
Denmark
Henrik Andersen
 

Winner round 1

Race to 5
33   
Sweden
Roger Olsson
Sweden
Hampus Andersson
Sun 11:00 
34   
Sweden
Tobias Appelbäck
Sweden
Tim Larsson
Sun 10:00  Table 3
35   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Kent Bäckberg
Sun 23:25  Table 4
36   
Sweden
Lars Göran Andersson
Sweden
Simon Hägg
Sun 23:29  Table 5
37   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Ireland
Liam Carroll
Sun 10:00  Table 6
38   
Germany
Wenzel Walter
Sweden
Karl Michel
Sun 10:00  Table 7
39   
Sweden
Robert Logrell
Iraq
Hayder Barem
Sun 23:24  Table 15
40   
Sweden
Carl Brundin
Sweden
Max Lindquist
Sun 23:26  Table 8
41   
Sweden
Jonny Liljedahl
Cuba
Assar Al-Hadad
Sun 23:28  Table 9
42   
Sweden
Anton Broberg
Sweden
Bengt Nilsson
Sun 23:30  Table 10
43   
Sweden
Niclas Winterlin
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Sun 23:23  Table 11
44   
Sweden
Tomasz Lukacz
Sweden
Robert Markis Olsson
Sun 10:00  Table 12
45   
Sweden
Sabina Enberg
Iraq
Saif Saad
Sun 23:26  Table 13
46   
Sweden
Fyah Zandberg
Sweden
Damir Muholjic
Sun 23:22  Table 14
47   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Victor Hellberg
Sun 11:00 
48   
Sweden
Mohamad Badreddine
Denmark
Henrik Andersen
Sun 23:28 

Loser round 1

Race to 4
49   
Walk Over
Sweden
Erik Bson
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Walk Over
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Walk Over
Walk Over
 
57   
Walk Over
Walk Over
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Walk Over
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Walk Over
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
65   
Sweden
Erik Bson
Sweden
Mohamad Badreddine
Sun 23:34 
66   
Walk Over
Sweden
Fredrik Dahlquist
 
67   
Walk Over
Sweden
Fyah Zandberg
 
68   
Walk Over
Iraq
Saif Saad
 
69   
Walk Over
Sweden
Robert Markis Olsson
 
70   
Walk Over
Sweden
Latife Akbas- Pihl
 
71   
Walk Over
Sweden
Bengt Nilsson
 
72   
Walk Over
Cuba
Assar Al-Hadad
 
73   
Walk Over
Sweden
Carl Brundin
 
74   
Walk Over
Iraq
Hayder Barem
 
75   
Walk Over
Sweden
Karl Michel
 
76   
Walk Over
Ireland
Liam Carroll
 
77   
Walk Over
Sweden
Lars Göran Andersson
 
78   
Walk Over
Sweden
Kent Bäckberg
 
79   
Walk Over
Sweden
Tobias Appelbäck
 
80   
Walk Over
Sweden
Roger Olsson
 

Winners qualification

Race to 5
81   
Sweden
Hampus Andersson
Sweden
Tim Larsson
Sun 11:00 
82   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Simon Hägg
Sun 11:00 
83   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Germany
Wenzel Walter
Sun 11:00 
84   
Sweden
Robert Logrell
Sweden
Max Lindquist
Sun 23:40 
85   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Anton Broberg
Sun 11:00 
86   
Sweden
Niclas Winterlin
Sweden
Tomasz Lukacz
Sun 11:00 
87   
Sweden
Sabina Enberg
Sweden
Damir Muholjic
Sun 11:00 
88   
Sweden
Victor Hellberg
Denmark
Henrik Andersen
Sun 23:43 

Loser round 3

Race to 4
89   
Sweden
Mohamad Badreddine
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sun 12:30 
90   
Sweden
Fyah Zandberg
Iraq
Saif Saad
Sun 11:00 
91   
Sweden
Robert Markis Olsson
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Sun 11:00 
92   
Sweden
Bengt Nilsson
Cuba
Assar Al-Hadad
Sun 23:41 
93   
Sweden
Carl Brundin
Iraq
Hayder Barem
Sun 12:30 
94   
Sweden
Karl Michel
Ireland
Liam Carroll
Sun 23:36 
95   
Sweden
Lars Göran Andersson
Sweden
Kent Bäckberg
Sun 23:38 
96   
Sweden
Tobias Appelbäck
Sweden
Roger Olsson
Sun 12:30 

Losers qualification

Race to 4
97   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Robert Logrell
Sun 13:30 
98   
Sweden
Fyah Zandberg
Germany
Wenzel Walter
Sun 12:30 
99   
Sweden
Robert Markis Olsson
Sweden
Simon Hägg
Sun 12:30 
100   
Cuba
Assar Al-Hadad
Sweden
Tim Larsson
Sun 13:30 
101   
Sweden
Carl Brundin
Sweden
Victor Hellberg
Sun 13:30 
102   
Sweden
Karl Michel
Sweden
Sabina Enberg
Sun 13:30 
103   
Sweden
Kent Bäckberg
Sweden
Niclas Winterlin
Sun 23:50 
104   
Sweden
Tobias Appelbäck
Sweden
Anton Broberg
Sun 13:30 

Last sixteen

Race to 5
105   
Sweden
Hampus Andersson
Sweden
Robert Markis Olsson
Sun 15:00 
106   
Sweden
Benjamin Folke
Germany
Wenzel Walter
Sun 15:00 
107   
Sweden
Robin Svensson Skärlind
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sun 15:00 
108   
Sweden
Max Lindquist
Sweden
Carl Brundin
Sun 15:00 
109   
Sweden
Jonny Liljedahl
Sweden
Kent Bäckberg
Sun 15:00 
110   
Sweden
Tomasz Lukacz
Sweden
Anton Broberg
Sun 15:00 
111   
Sweden
Damir Muholjic
Sweden
Karl Michel
Sun 15:00 
112   
Denmark
Henrik Andersen
Cuba
Assar Al-Hadad
Sun 15:00 

Quarter final

Race to 5
113   
Sweden
Hampus Andersson
Sweden
Benjamin Folke
Sun 16:30 
114   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Max Lindquist
Mon 00:05 
115   
Sweden
Kent Bäckberg
Sweden
Tomasz Lukacz
Sun 16:30 
116   
Sweden
Damir Muholjic
Denmark
Henrik Andersen
Sun 16:30 

Semi final

Race to 5
117   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sun 17:30 
118   
Sweden
Tomasz Lukacz
Sweden
Damir Muholjic
Sun 17:30 

Final

Race to 5
119   
Sweden
Benjamin Folke
Sweden
Tomasz Lukacz
Sun 18:30 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants