Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 22, 2022

SPT Klass 1 R8 8-Ball, Stockholm Biljardären

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R8 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R8 i Stockholm. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 59 (33/26)
56%
500
2 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 55 (33/22)
60%
400
3 Louise Furberg
5 (4/1) 49 (29/20)
59%
300
3 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
5 (4/1) 41 (25/16)
61%
300
5 Pontus Reece Lagerkvist
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 42 (29/13)
69%
250
5 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
4 (3/1) 33 (21/12)
64%
250
5 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 37 (22/15)
59%
250
5 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 37 (22/15)
59%
250
9 Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 26 (15/11)
58%
200
Show more
9 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 41 (23/18)
56%
200
9 Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 29 (13/16)
45%
200
9 Denis Dujso
Skaraborgs BK
3 (2/1) 22 (16/6)
73%
200
9 Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 29 (12/17)
41%
200
9 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
3 (2/1) 27 (15/12)
56%
200
9 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 28 (17/11)
61%
200
9 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 30 (16/14)
53%
200
17 Conny Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
150
17 Oscar Wåhlen
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 26 (9/17)
35%
150
17 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 38 (19/19)
50%
150
17 Johan Wingårdh
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
150
17 Rackim S Sornwong
2 (0/2) 14 (2/12)
14%
150
17 Per Rydholm
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 32 (13/19)
41%
150
17 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
150
17 Erik Hård
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 36 (20/16)
56%
150
17 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 16 (9/7)
56%
150
17 Adam Nilsson
Uppsala Biljardsällskap
2 (1/1) 21 (11/10)
52%
150
17 Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
150
17 Esa Strandman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 28 (16/12)
57%
150
17 Gabriel Aspholm
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
150
17 Stefan Lundin
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
150
17 Gustaf Carleson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (3/12)
20%
150
17 Rickard Skogtoft
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
150
33 Arnoldas Vaičiulis
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
100
33 Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Familjens BF
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
100
33 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Jörgen Svensson
Skaraborgs BK
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
100
33 Melvin Hultgren
Västerviks Biljard
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
33 Hans Kannika Larsson
Stockholms Biljardsällskap
1 (0/1) 9 (3/6)
33%
100
Entry deadline Oct 19, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts Oct 22, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (41 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Biljardären Biljardklubb
Contact Anna-Karin Bedeus (annakarin.bedeus@gmail.com, 0738010911)
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Länk till fargolista för R8
https://drive.google.com/file/d/1cSqkQauju6d4Z7zBn7jxLM3KfL42R4DK/view?usp=sharing

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Walter Laikre
Walk Over
 
2   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 09:56  Table 1
3   
Sweden
Conny Nilsson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Denis Dujso
 
5   
Sweden
Gabriel Aspholm
Walk Over
 
6   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sat 09:56  Table 2
7   
Sweden
Melvin Hultgren
Finland
Esa Strandman
Sat 09:56  Table 3
8   
Walk Over
Sweden
Yuzhou Li
 
9   
Iran
Hassan Nasaji
Walk Over
 
10   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Laith Albanaa
Sat 09:56  Table 4
11   
Sweden
Karl Sandevärn
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Tony Bjorkenius
 
13   
Sweden
Andrian Ristic
Walk Over
 
14   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
15   
Sweden
Björn Odelbrink
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sat 09:56  Table 5
16   
Walk Over
Sweden
Toraj Larki
 
17   
Sweden
Adam Nilsson
Walk Over
 
18   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Stefan Lundin
Sat 09:56  Table 6
19   
Thailand
Rackim S Sornwong
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Adam Peteri
 
21   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Gustaf Carleson
 
23   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Hans Kannika Larsson
Sat 09:56  Table 7
24   
Walk Over
Sweden
Sabo Azar
 
25   
Sweden
Machael Yousif
Walk Over
 
26   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 09:56  Table 8
27   
Sweden
Jörgen Svensson
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Kai Kraft
 
29   
Sweden
Monika Margeta
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
Linnea Hjalmarström
 
31   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Sweden
Erik Hård
Sat 09:56  Table 9
32   
Walk Over
Sweden
Louise Furberg
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Walter Laikre
R1
Sweden
Per Rydholm
Sat 11:22  Table 3
34   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Denis Dujso
Sat 09:56  Table 10
35   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sat 11:17  Table 8
36   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Yuzhou Li
Sat 11:55  Table 6
37   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 12:05  Table 8
38   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 10:45  Table 2
39   
Sweden
Andrian Ristic
R1
Estonia
Mart Liigant
R1
Sat 11:03  Table 1
40   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Toraj Larki
Sat 12:24  Table 3
41   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Stefan Lundin
Sat 11:20  Table 7
42   
Thailand
Rackim S Sornwong
Sweden
Adam Peteri
R1
Sat 11:46  Table 4
43   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Gustaf Carleson
Sat 10:52  Table 6
44   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Sabo Azar
Sat 11:52  Table 5
45   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 12:03  Table 10
46   
Sweden
Jörgen Svensson
Sweden
Kai Kraft
Sat 10:52  Table 10
47   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 11:12  Table 9
48   
Sweden
Erik Hård
Sweden
Louise Furberg
Sat 12:13  Table 2

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Sweden
Nicklas Johansson
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Johan Wingårdh
 
52   
Sweden
Melvin Hultgren
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Laith Albanaa
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Hans Kannika Larsson
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Jörgen svedlund
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Erik Hård
Sat 13:26  Table 6
66   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
67   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Jörgen Svensson
Sat 12:40  Table 1
68   
Sweden
Melvin Hultgren
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 13:07  Table 10
69   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Sabo Azar
Sat 13:37  Table 5
70   
Walk Over
Sweden
Gustaf Carleson
 
71   
Walk Over
Thailand
Rackim S Sornwong
 
72   
Lithuania
Arnoldas Vaičiulis
Sweden
Stefan Lundin
Sat 13:07  Table 4
73   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 13:38  Table 3
74   
Walk Over
Estonia
Mart Liigant
 
75   
Walk Over
Sweden
Karl Sandevärn
 
76   
Sweden
Hans Kannika Larsson
Sweden
Oscar Wåhlen
 
77   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Yuzhou Li
Sat 13:21  Table 1
78   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
79   
Walk Over
Sweden
Conny Nilsson
 
80   
Sweden
Annika Cecilia Nilsson familjens bf
Sweden
Per Rydholm
Sat 12:42  Table 7

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Yuzhou Li
Sat 15:22  Table 6
82   
Sweden
Denis Dujso
Thailand
Rackim S Sornwong
Sat 14:03  Table 10
83   
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 14:24  Table 6
84   
Finland
Esa Strandman
Sweden
Karl Sandevärn
R1
Sat 13:54  Table 8
85   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 15:03  Table 3
86   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 14:57  Table 10
87   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Per Rydholm
Sat 15:22  Table 5
88   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Conny Nilsson
Sat 13:53  Table 2
89   
Sweden
Adam Nilsson
Estonia
Mart Liigant
Sat 13:54  Table 9
90   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 15:27  Table 2
91   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Monika Margeta
Sat 14:28  Table 7
92   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Laith Albanaa
Sat 15:34  Table 8
93   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Erik Hård
Sat 15:47  Table 7
94   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Gabriel Aspholm
R2
Sat 14:29  Table 4
95   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Gustaf Carleson
Sat 14:41  Table 1
96   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Stefan Lundin
Sat 15:33  Table 9

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Walter Laikre
R2
Sweden
Denis Dujso
Sat 16:49  Table 9
98   
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 15:48  Table 10
99   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 16:42  Table 3
100   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Toraj Larki
Sat 16:21  Table 5
101   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Adam Peteri
Sat 16:57  Table 6
102   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Thomas Stadler
Sat 17:38  Table 10
103   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Kai Kraft
Sat 17:17  Table 7
104   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Louise Furberg
Sat 16:17  Table 4

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Pontus Reece Lagerkvist
Sat 18:32  Table 4
106   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Andrian Ristic
Sat 18:11  Table 6
107   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Monika Margeta
Sat 19:30  Table 6
108   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Louise Furberg
Sat 18:38  Table 5

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Walter Laikre
R2
Sweden
Andrian Ristic
Sat 20:14  Table 4
110   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Louise Furberg
Sat 21:03  Table 6

Final

Race to 6
111   
Sweden
Walter Laikre
R1
Sweden
Monika Margeta
Sat 22:44  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants