Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 22, 2023

SPT Klass 1 R4 9-Ball, Västerås

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R4 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R4 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
7 (6/1) 71 (45/26)
63%
500
2 Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
7 (6/1) 70 (42/28)
60%
400
3 Kim Jacobsson
BK Milen
5 (4/1) 58 (33/25)
57%
300
3 Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 55 (31/24)
56%
300
5 Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 52 (29/23)
56%
250
5 Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
6 (4/2) 57 (34/23)
60%
250
5 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 45 (25/20)
56%
250
5 Adam Nilsson
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 39 (23/16)
59%
250
9 Kent Andersson
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 33 (14/19)
42%
200
Show more
9 Andreas Pettersson
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 34 (17/17)
50%
200
9 Ibrahim Shabbar
Biljardklubben Söder
4 (3/1) 44 (25/19)
57%
200
9 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 28 (17/11)
61%
200
9 Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
5 (3/2) 54 (29/25)
54%
200
9 Johan Larsson
Familjens BF
4 (2/2) 49 (24/25)
49%
200
9 Alireza Hafezi
Västerås Biljardsällskap
3 (2/1) 30 (18/12)
60%
200
9 Johan Hellman
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
200
17 Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (1/1) 20 (8/12)
40%
150
17 Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 36 (18/18)
50%
150
17 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Johan Wingårdh
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 27 (18/9)
67%
150
17 Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 33 (19/14)
58%
150
17 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 40 (18/22)
45%
150
17 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 41 (20/21)
49%
150
17 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 44 (23/21)
52%
150
17 Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 25 (13/12)
52%
150
17 Magnus Strand
Västerås Biljardsällskap
3 (2/1) 32 (19/13)
59%
150
17 Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 19 (11/8)
58%
150
17 Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 41 (21/20)
51%
150
17 Rickard Skogtoft
Biljardklubben Söder
2 (1/1) 23 (10/13)
43%
150
17 Alexander Angelini
Västerås Biljardsällskap
4 (2/2) 34 (15/19)
44%
150
17 Jimmy Petterson
Västerås Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (10/18)
36%
150
17 Jens Bergman
Västerås Biljardsällskap
4 (2/2) 45 (21/24)
47%
150
33 Samim Mikha
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Conny Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
33 Björn Schütz
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
100
33 Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
33 Patrik Enbom
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
100
33 Patrick Nilsson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
33 Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Sara Trangärd
Västerås Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
33 Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Peter Gustafson
Biljardklubben Stars - Laxå
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
33 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
100
33 Jan-Erik Jonsson
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
100
33 Janne lindmark
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
100
49 Johnny Holmér
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
50
49 Göran Nilsson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
50
9991 Daniel Gorosabel
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9991 Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
9991 Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Apr 19, 2023, 11:59 PM (local time)
Starts Apr 22, 2023, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (50 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren.
Rankings Svenska pooltouren 2023
Organizer Svenska Biljardförbundet and Västerås Biljardsällskap
Contact Christian Sparrenlöv Fischer (pool_man94@hotmail.com, 0704599332)
More info
Tävlingen startar 09.00 och hallen öppnar 08.30.
Tänk på att vara på plats minst 30 minuter innan utsatt starttid för din match här på Cuescore!

Startavgift: 500 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2023 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Adam Nilsson
Walk Over
 
2   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Andrian Ristic
Sat 10:12  Table 2
3   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Magnus Strand
Sat 09:11  Table 3
4   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sat 09:11  Table 6
5   
Sweden
Jarmo Talvén
Walk Over
 
6   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Andreas Pettersson
Sat 09:11  Table 1
7   
Estonia
Mart Liigant
Estonia
Mirko Raid
Sat 09:11  Table 8
8   
Walk Over
Sweden
Linnea Hjalmarström
 
9   
Sweden
Gabriel Aspholm
Walk Over
 
10   
Sweden
Alexander Angelini
Sweden
Samim Mikha
Sat 09:11  Table 5
11   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Janne lindmark
Sat 09:11  Table 7
12   
Walk Over
Sweden
Adam Peteri
 
13   
Sweden
Jörgen svedlund
Walk Over
 
14   
Sweden
Patrick Nilsson
Spain
Daniel Gorosabel
Sat 09:00  Table 4
15   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 10:17  Table 1
16   
Walk Over
Sweden
Machael Yousif
 
17   
Sweden
Toraj Larki
Walk Over
 
18   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Kent Andersson
Sat 10:09  Table 5
19   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 10:09  Table 7
20   
Walk Over
Sweden
Rickard Skogtoft
 
21   
Sweden
Jimmy Petterson
Walk Over
 
22   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 10:09  Table 8
23   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 10:04  Table 6
24   
Walk Over
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
 
25   
Sweden
Kim Jacobsson
Walk Over
 
26   
Sweden
Conny Nilsson
Sweden
Sabo Azar
Sat 10:59  Table 4
27   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Johan Hellman
Sat 10:49  Table 3
28   
Walk Over
Sweden
Peter Gustafson
 
29   
Sweden
Johnny Homer Holmér
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 09:39  Table 4
30   
Sweden
Jens Bergman
Syria
Ibrahim Shabbar
Sat 09:40  Table 3
31   
Sweden
Sara Trangärd
Sweden
Largo Callicra
Sat 09:11  Table 2
32   
Walk Over
Sweden
Behruz Moghadam
 

Winners qualification

Race to 7
33   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Andrian Ristic
Sat 11:57  Table 4
34   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sat 11:11  Table 7
35   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Andreas Pettersson
Sat 11:30 
36   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 11:12  Table 5
37   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Alexander Angelini
Sat 11:15  Table 1
38   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Adam Peteri
Sat 11:14  Table 8
39   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Patrick Nilsson
Sat 12:17  Table 8
40   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Machael Yousif
Sat 12:45 
41   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Conny Frodig
Sat 12:03  Table 3
42   
Sweden
Johan Larsson
Sweden
Rickard Skogtoft
Sat 12:39  Table 6
43   
Sweden
Jimmy Petterson
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 12:09  Table 1
44   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 12:48  Table 1
45   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Sabo Azar
Sat 13:24  Table 7
46   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Peter Gustafson
Sat 13:13  Table 4
47   
Sweden
Agneta Planeskog
Syria
Ibrahim Shabbar
Sat 11:33  Table 2
48   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 13:10  Table 3

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Yuzhou Li
 
50   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Björn Schütz
Sat 12:49  Table 5
51   
Walk Over
Sweden
Roger Åkerblom
 
52   
Estonia
Mart Liigant
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Samim Mikha
 
54   
Sweden
Janne lindmark
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Sweden
Robert Dimmlich
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Kent Andersson
 
58   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Karl Sandevärn
 
60   
Sweden
Patrik Enbom
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Conny Nilsson
 
62   
Sweden
Johan Hellman
Walk Over
 
63   
Sweden
Johnny Homer Holmér
Sweden
Jens Bergman
Sat 11:28  Table 6
64   
Sweden
Sara Trangärd
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Largo Callicra
Sat 14:51  Table 3
66   
Sweden
Björn Schütz
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 14:27  Table 6
67   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Peter Gustafson
Sat 14:38  Table 7
68   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Sabo Azar
Sat 14:49  Table 5
69   
Sweden
Samim Mikha
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 14:05  Table 8
70   
Sweden
Janne lindmark
Sweden
Jimmy Petterson
Sat 13:52  Table 2
71   
Walk Over
Sweden
Johan Larsson
 
72   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Conny Frodig
Sat 13:54  Table 6
73   
Sweden
Kent Andersson
Walk Over
 
74   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Patrick Nilsson
Sat 14:08  Table 5
75   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Adam Peteri
Sat 12:37  Table 7
76   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Alexander Angelini
Sat 12:36  Table 2
77   
Sweden
Conny Nilsson
Estonia
Mirko Raid
Sat 13:14  Table 2
78   
Sweden
Johan Hellman
Walk Over
 
79   
Sweden
Jens Bergman
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sat 13:48  Table 1
80   
Sweden
Sara Trangärd
Sweden
Andrian Ristic
Sat 14:22  Table 4

Last thirtytwo

Race to 7
81   
Sweden
Adam Nilsson
Estonia
Mirko Raid
Sat 15:33  Table 5
82   
Sweden
Magnus Strand
Sweden
Kent Andersson
Sat 15:02  Table 2
83   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Sabo Azar
Sat 16:29  Table 3
84   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 16:12  Table 1
85   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Largo Callicra
Sat 17:04  Table 8
86   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 16:38  Table 2
87   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Andrian Ristic
Sat 16:40  Table 6
88   
Sweden
Alireza Hafezi
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 16:18  Table 4
89   
Sweden
Toraj Larki
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 16:39  Table 5
90   
Sweden
Rickard Skogtoft
Sweden
Johan Hellman
Sat 15:07  Table 1
91   
Sweden
Johan Wingårdh
Sweden
Adam Peteri
Sat 15:12  Table 6
92   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Alexander Angelini
Sat 15:27  Table 4
93   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Jens Bergman
Sat 15:33  Table 8
94   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Johan Larsson
Sat 15:51  Table 7
95   
Syria
Ibrahim Shabbar
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 16:08  Table 6
96   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Jimmy Petterson
Sat 17:03  Table 7

Last sixteen

Race to 7
97   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Kent Andersson
Sat 17:15  Table 4
98   
Sweden
Andreas Pettersson
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 18:04  Table 5
99   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Anders Johansson
Sat 18:56  Table 6
100   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Alireza Hafezi
Sat 17:50  Table 1
101   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Johan Hellman
Sat 17:50  Table 3
102   
Sweden
Adam Peteri
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 17:31  Table 6
103   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Johan Larsson
Sat 17:27  Table 2
104   
Syria
Ibrahim Shabbar
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 18:36  Table 4

Quarter final

Race to 7
105   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 19:27  Table 2
106   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Andrian Ristic
Sat 19:58 
107   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Adam Peteri
Sat 19:14  Table 1
108   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 19:45  Table 5

Semi final

Race to 7
109   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Anders Johansson
Sat 20:47  Table 1
110   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 20:59  Table 5

Final

Race to 7
111   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Adam Peteri
Sat 21:58  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants