Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 28, 2022

SPT Klass 1 R4 9-Ball, Malmö

9-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R4 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R4 i Malmö. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Kim Jacobsson
BK Milen
6 (6/0) 54 (42/12)
78%
500
2 Henrik Larsson
5 (4/1) 55 (29/26)
53%
400
3 Mervan Jugic - Salkic
Elme Biljardklubb
6 (4/2) 66 (35/31)
53%
300
3 Göran Nordström
Biljardklubben Diamanten
6 (4/2) 64 (34/30)
53%
300
5 Tom Eksell
Malmö Biljardklubb
4 (3/1) 40 (27/13)
68%
250
5 Abdullah Aouida
5 (3/2) 49 (27/22)
55%
250
5 Hussein Abdallah
4 (3/1) 47 (27/20)
57%
250
5 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
4 (2/2) 43 (21/22)
49%
250
9 Jörgen Karlsson
Västerviks Biljard
4 (2/2) 36 (20/16)
56%
200
Show more
9 Janick Navne
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 34 (19/15)
56%
200
9 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
2 (1/1) 19 (8/11)
42%
200
9 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
4 (2/2) 34 (18/16)
53%
200
9 Jonas Björkman
Kville Biljard Club
4 (2/2) 40 (19/21)
48%
200
9 Christian Rundqvist
4 (2/2) 40 (20/20)
50%
200
9 Ulf Lysmark
Kville Biljard Club
3 (2/1) 34 (18/16)
53%
200
9 Jonas Nyman
2 (1/1) 22 (10/12)
45%
200
17 Latife Akbas- Pihl
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
150
17 Saif Saad
3 (1/2) 28 (9/19)
32%
150
17 Robert Alm
3 (1/2) 31 (12/19)
39%
150
17 Robert Markis Olsson
3 (1/2) 29 (10/19)
34%
150
17 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
150
17 Fredrik Dahlquist
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
150
17 Gustaf Friberg
Kville Biljard Club
2 (0/2) 24 (11/13)
46%
150
25 Liam Carroll
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
150
25 Erik Ellström
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
150
25 Max Lindquist
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
150
25 Peter Skough
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
150
25 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
150
9991 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline May 25, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts May 28, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (29 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Malmö Biljardklubb
More info
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

Fargoratelista R4 2022: https://drive.google.com/file/d/1t6pC67uLUUOaJZpICHijOLaaSsREX1HO/view?usp=sharing

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Johan Weddig
Walk Over
 
2   
Sweden
Gustaf Friberg
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 10:07  Table 2
3   
Iraq
Saif Saad
Sweden
Max Lindquist
Sat 10:07  Table 3
4   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Göran Nordström
Sat 10:07  Table 4
5   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Jörgen Karlsson
R1
Sat 10:07  Table 5
6   
Ireland
Liam Carroll
Sweden
Jonas Björkman
Sat 10:29  Table 6
7   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 10:07  Table 7
8   
Sweden
Erik Ellström
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 10:07  Table 12
9   
Sweden
Kah Wei Leong
Walk Over
 
10   
Denmark
Henrik Andersen
Sweden
Jonas Nyman
Sat 10:00  Table 15
11   
Sweden
Robert Markis Olsson
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sat 10:08  Table 8
12   
Denmark
Janick Navne
Sweden
Peter Skough
Sat 10:08  Table 9
13   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Tom Eksell
Sat 10:08  Table 10
14   
Sweden
Robert Alm
Sweden
Roger Olsson
Sat 10:08  Table 11
15   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Sat 10:08  Table 15
16   
Walk Over
Sweden
Henrik Larsson
 

Winners qualification

Race to 7
17   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 11:50  Table 7
18   
Iraq
Saif Saad
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 12:00  Table 6
19   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Jonas Björkman
Sat 12:01  Table 9
20   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 12:10  Table 11
21   
Sweden
Kah Wei Leong
Sweden
Jonas Nyman
Sat 10:12  Table 14
22   
Sweden
Robert Markis Olsson
Denmark
Janick Navne
Sat 11:58  Table 10
23   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Robert Alm
Sat 11:59  Table 4
24   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sweden
Henrik Larsson
Sat 11:22  Table 15

Loser round 1

Race to 6
25   
Walk Over
Sweden
Gustaf Friberg
 
26   
Sweden
Max Lindquist
Sweden
Göran Nordström
Sat 12:03  Table 2
27   
Sweden
Jörgen Karlsson
Ireland
Liam Carroll
Sat 12:05  Table 3
28   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Erik Ellström
  Table 15
29   
Walk Over
Walk Over
 
30   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Peter Skough
Sat 11:56  Table 5
31   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Roger Olsson
Sat 12:04  Table 8
32   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
33   
Sweden
Gustaf Friberg
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sat 12:51  Table 3
34   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Robert Alm
Sat 13:16  Table 7
35   
Sweden
Jörgen Karlsson
Sweden
Robert Markis Olsson
Sat 13:04  Table 4
36   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 13:49  Table 6
37   
Walk Over
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 13:00 
38   
Sweden
Fredrik Dahlquist
Sweden
Jonas Björkman
Sat 13:33  Table 8
39   
Sweden
Mats Frösemo
Iraq
Saif Saad
Sat 12:54  Table 5
40   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 12:56  Table 6

Last sixteen

Race to 7
41   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Abdullah Aouida
Sat 14:57  Table 6
42   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Jonas Björkman
Sat 14:57  Table 7
43   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Göran Nordström
Sat 14:57  Table 8
44   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Jörgen Karlsson
Sat 14:58  Table 9
45   
Sweden
Jonas Nyman
Sweden
Alexander Martinsson
Sat 14:58  Table 10
46   
Denmark
Janick Navne
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sat 14:58  Table 15
47   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 14:59  Table 5
48   
Sweden
Henrik Larsson
R1
Sweden
Mats Frösemo
R1
Sat 15:03  Table 4

Quarter final

Race to 7
49   
Sweden
Abdullah Aouida
Sweden
Kim Jacobsson
Sat 16:12  Table 6
50   
Sweden
Göran Nordström
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 16:12  Table 7
51   
Sweden
Alexander Martinsson
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sat 16:50  Table 15
52   
Sweden
Tom Eksell
Sweden
Henrik Larsson
Sat 16:32  Table 5

Semi final

Race to 7
53   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Göran Nordström
Sat 18:32  Table 7
54   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
Sweden
Henrik Larsson
R1
Sat 18:32  Table 6

Final

Race to 7
55   
Sweden
Kim Jacobsson
Sweden
Henrik Larsson
Sat 19:51  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants