Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 18, 2023

SPT Klass 1 R2 10-Ball, Gävle

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R2 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Klass 1 R2 Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Machael Yousif
Stockholms Biljardsällskap
6 (6/0) 56 (36/20)
64%
500
2 Spain Daniel Gorosabel
Gefle Biljardklubb
8 (6/2) 77 (39/38)
51%
400
3 Sweden Adam Nilsson
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 46 (29/17)
63%
300
3 Sweden Jan Bonnevier
Gefle Biljardklubb
7 (5/2) 59 (33/26)
56%
300
5 Sweden Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
5 (3/2) 41 (24/17)
59%
250
5 Sweden Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 31 (21/10)
68%
250
5 Iran Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 34 (21/13)
62%
250
5 Sweden Laith Albanaa
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 40 (21/19)
53%
250
9 England Andrew Moorhouse
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
200
Show more
9 Sweden Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
5 (3/2) 45 (25/20)
56%
200
9 Sweden Thomas Ragnarsson
Uppsala Biljardsällskap
5 (3/2) 43 (24/19)
56%
200
9 Iran Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 30 (17/13)
57%
200
9 Sweden Erik Hård
Gefle Biljardklubb
4 (3/1) 32 (20/12)
63%
200
9 Sweden Linnea Hjalmarström
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 37 (21/16)
57%
200
9 Sweden Emanuel Merstrand
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 30 (12/18)
40%
200
9 Sweden Jan-Erik Jonsson
Sandviken biljardförening
4 (3/1) 39 (21/18)
54%
200
17 Sweden Zan Sammalisto
Sandviken biljardförening
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
150
17 Sweden Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
2 (1/1) 19 (10/9)
53%
150
17 Sweden Oscar Wåhlen
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
150
17 Sweden Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 19 (9/10)
47%
150
17 Sweden Göte Nigård
Stockholms Biljardsällskap
2 (1/1) 19 (9/10)
47%
150
17 Sweden Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
150
17 Sweden Yuzhou Li
Biljardären Biljardklubb
4 (2/2) 34 (18/16)
53%
150
17 Romania Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
4 (2/2) 35 (19/16)
54%
150
17 Sweden Ramiz Zukanovic
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 25 (16/9)
64%
150
17 Sweden Lars-Göran Strand
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
150
17 Sweden Anders Johansson
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 26 (16/10)
62%
150
17 Sweden Andreas Husman
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
150
17 Sweden Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 22 (14/8)
64%
150
17 Sweden Shahim Altawel
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (11/13)
46%
150
17 Sweden Janne lindmark
Sandviken biljardförening
2 (1/1) 18 (9/9)
50%
150
17 Sweden Nashwan Qardak
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
150
33 Sweden Claes Norin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (11/15)
42%
100
33 Sweden Samim Mikha
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
100
33 Sweden Göran Nilsson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Sweden Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Sweden Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Sweden Ulf Lagerqvist
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
33 Sweden Lars Mehtälä
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
100
33 Sweden Johan Klang
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
100
33 Sweden Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
100
33 Sweden Mattias Österberg
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
100
33 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
100
33 Sweden Göran Norden
Sandviken biljardförening
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
33 Sweden Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
100
33 Sweden Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
100
33 Sweden Safa Mikha
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 17 (6/11)
35%
100
33 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
100
49 Sweden john magnusson Nt bk
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
50
Starts Feb 18, 2023, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Feb 15, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet and Gefle Biljardklubb
Contact Gustav Liljeby (gustav@gbe.nu, 0706052355)
Rankings Svenska pooltouren 2023
Format Double to Single elimination (49 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren.
More info
Startavgift: 500 kronor.
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2023 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Behruz Moghadam
Walk Over
 
2   
Sweden
Samim Mikha
Sweden
Adam Peteri
Sat 10:00  Table 1
3   
Sweden
john magnusson
Sweden
Erik Hård
Sat 10:00  Table 2
4   
Sweden
Zan Sammalisto
Sweden
Yuzhou Li
Sat 10:00  Table 3
5   
Sweden
Oscar Wåhlen
Walk Over
 
6   
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sweden
Göran Norden
Sat 10:00  Table 4
7   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 10:00  Table 5
8   
Walk Over
Sweden
Gabriel Aspholm
 
9   
Sweden
Machael Yousif
Walk Over
 
10   
Sweden
Nashwan Qardak
Sweden
Mattias Österberg
Sat 10:49  Table 13
11   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Largo Callicra
Sat 10:00  Table 6
12   
Walk Over
Sweden
Shahim Altawel
 
13   
Sweden
Björn Odelbrink
Walk Over
 
14   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 10:00  Table 9
15   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Safa Mikha
Sat 11:12  Table 4
16   
Walk Over
Sweden
Göte Nigård
 
17   
Sweden
Adam Nilsson
Walk Over
 
18   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Andreas Husman
Sat 10:01  Table 10
19   
Sweden
Jörgen svedlund
Spain
Daniel Gorosabel
Sat 10:01  Table 11
20   
Walk Over
Sweden
Janne lindmark
 
21   
Sweden
Johan Klang
Walk Over
 
22   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Göran Nilsson
Sat 10:01  Table 12
23   
Sweden
Tony Bjorkenius
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 10:01  Table 13
24   
Walk Over
Iran
Hassan Nasaji
 
25   
Iran
Toraj Larki
Walk Over
 
26   
Sweden
Jan Bonnevier
Sweden
Emanuel Merstrand
Sat 10:01  Table 14
27   
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sweden
Alex Embermark
Sat 10:52  Table 5
28   
Walk Over
England
Andrew Moorhouse Borlänge biljardklubb
 
29   
Sweden
Laith Albanaa
Walk Over
 
30   
Sweden
Lars Mehtälä
Sweden
Conny Frodig
Sat 11:00  Table 12
31   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Claes Norin
Sat 10:54  Table 2
32   
Walk Over
Sweden
Dan Andersson
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Samim Mikha
Sat 11:02  Table 1
34   
Sweden
Erik Hård
Sweden
Zan Sammalisto
Sat 11:26  Table 9
35   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sat 11:16  Table 11
36   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 11:06  Table 14
37   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 11:58  Table 5
38   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Shahim Altawel
Sat 11:19  Table 6
39   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 11:26  Table 3
40   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Göte Nigård
Sat 12:54  Table 4
41   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 11:20  Table 10
42   
Spain
Daniel Gorosabel
Sweden
Janne lindmark
Sat 11:56  Table 14
43   
Sweden
Johan Klang
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sat 12:36  Table 6
44   
Romania
Dimitrios Ciurar
Iran
Hassan Nasaji
Sat 12:11  Table 12
45   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Jan Bonnevier
Sat 12:11  Table 2
46   
Sweden
Ramiz Zukanovic
England
Andrew Moorhouse Borlänge biljardklubb
Sat 12:12  Table 1
47   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Lars Mehtälä
Sat 12:23  Table 10
48   
Sweden
Claes Norin
Sweden
Dan Andersson
Sat 12:24  Table 9

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Sweden
Adam Peteri
 
50   
Sweden
john magnusson
Sweden
Yuzhou Li
Sat 11:35  Table 13
51   
Walk Over
Sweden
Göran Norden
 
52   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Mattias Österberg
 
54   
Sweden
Lars-Göran Strand
Walk Over
 
55   
Walk Over
Sweden
Agneta Planeskog
 
56   
Sweden
Safa Mikha
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Andreas Husman
 
58   
Sweden
Jörgen svedlund
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Göran Nilsson
 
60   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Emanuel Merstrand
 
62   
Sweden
Alex Embermark
Walk Over
 
63   
Walk Over
Sweden
Conny Frodig
 
64   
Sweden
Nicklas Johansson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Claes Norin
Sat 13:29  Table 3
66   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Lars Mehtälä
Sat 14:26  Table 1
67   
Sweden
Göran Norden
England
Andrew Moorhouse Borlänge biljardklubb
Sat 13:16  Table 14
68   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Jan Bonnevier
Sat 13:40  Table 13
69   
Sweden
Mattias Österberg
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 13:25  Table 9
70   
Sweden
Lars-Göran Strand
Sweden
Johan Klang
Sat 14:18  Table 6
71   
Sweden
Agneta Planeskog
Spain
Daniel Gorosabel
Sat 14:06  Table 5
72   
Sweden
Safa Mikha
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 13:50  Table 14
73   
Sweden
Andreas Husman
Estonia
Mart Liigant
Sat 14:26  Table 3
74   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 12:48  Table 3
75   
Sweden
Göran Nilsson
Sweden
Shahim Altawel
Sat 13:36  Table 2
76   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 13:37  Table 11
77   
Sweden
Emanuel Merstrand
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 12:38  Table 11
78   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 12:45  Table 13
79   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Zan Sammalisto
Sat 13:17  Table 5
80   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Samim Mikha
Sat 13:07  Table 1

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 14:43  Table 2
82   
Sweden
Erik Hård
Sweden
Nashwan Qardak
Sat 14:43  Table 4
83   
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 14:43  Table 9
84   
Sweden
Anders Johansson
Sweden
Jan Bonnevier
Sat 14:59  Table 12
85   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Andreas Husman
Sat 15:17  Table 3
86   
Sweden
Largo Callicra
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 15:20  Table 5
87   
Sweden
Björn Odelbrink
Sweden
Adam Peteri
Sat 14:53  Table 10
88   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Emanuel Merstrand
Sat 15:22  Table 6
89   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Zan Sammalisto
Sat 15:27  Table 1
90   
Sweden
Janne lindmark
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 15:27  Table 4
91   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Sweden
Yuzhou Li
Sat 15:36  Table 11
92   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Lars-Göran Strand
Sat 15:36  Table 13
93   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 15:36  Table 14
94   
Sweden
Ramiz Zukanovic
Spain
Daniel Gorosabel
Sat 15:44  Table 2
95   
Sweden
Laith Albanaa
Sweden
Shahim Altawel
Sat 16:00  Table 10
96   
Sweden
Dan Andersson
England
Andrew Moorhouse Borlänge biljardklubb
Sat 16:07  Table 12

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Erik Hård
Sat 16:11  Table 9
98   
Sweden
Jan-Erik Jonsson
Sweden
Jan Bonnevier
Sat 16:24  Table 3
99   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 16:28  Table 5
100   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Emanuel Merstrand
Sat 16:45  Table 6
101   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 16:32  Table 4
102   
Sweden
Linnea Hjalmarström
Iran
Hassan Nasaji
Sat 17:05  Table 5
103   
Iran
Toraj Larki
Spain
Daniel Gorosabel
Sat 17:06  Table 11
104   
Sweden
Laith Albanaa
England
Andrew Moorhouse Borlänge biljardklubb
Sat 17:39  Table 10

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Jan Bonnevier
Sat 18:00  Table 12
106   
Sweden
Machael Yousif
Sweden
Adam Peteri
Sat 17:30  Table 14
107   
Sweden
Adam Nilsson
Iran
Hassan Nasaji
Sat 18:14  Table 13
108   
Spain
Daniel Gorosabel
Sweden
Laith Albanaa
Sat 19:11  Table 10

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Jan Bonnevier
Sweden
Machael Yousif
Sat 19:37  Table 14
110   
Sweden
Adam Nilsson
Spain
Daniel Gorosabel
Sat 20:34  Table 13

Final

Race to 6
111   
Sweden
Machael Yousif
Spain
Daniel Gorosabel
Sat 22:02  Table 10

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants