Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 12 - August 13, 2023

SPT Elit R5 10-Ball - Eskilstuna

10-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R5 10-Ball. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, telefonnummer/Mail, samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R5 10-Ball. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto, telefonnummer/Mail, samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sweden Marcus Chamat
Gefle Biljardklubb
7 (7/0) 75 (49/26)
65%
1000
2 Sweden Tianfang Zhang (Pro Billiard Club)
Stockholms Biljardsällskap
6 (5/1) 68 (41/27)
60%
800
3 Sweden Erik Weiselius
Kville Biljard Club
6 (5/1) 57 (37/20)
65%
600
3 Sweden Christian Sparrenlöv Fischer
Biljardklubben Stöten
6 (5/1) 62 (41/21)
66%
600
5 Sweden Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (3/1) 42 (25/17)
60%
500
5 Sweden Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
5 (4/1) 55 (32/23)
58%
500
5 Sweden Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 43 (26/17)
60%
500
5 Sweden Adam Nilsson
Biljardklubben Stöten
5 (4/1) 46 (29/17)
63%
500
9 Sweden Felix Karlberg
Falköping BK
5 (3/2) 50 (29/21)
58%
400
Show more
9 Sweden Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
4 (2/2) 38 (15/23)
39%
400
9 Sweden Ragnar Grönsten
BK Milen
3 (2/1) 26 (17/9)
65%
400
9 Sweden Jonathan Gustavsson
Falköping BK
5 (3/2) 53 (25/28)
47%
400
9 Sweden Morgan Norberg
BK Milen
5 (3/2) 51 (25/26)
49%
400
9 Sweden Louise Furberg (Pro Billiard Club)
4 (2/2) 40 (21/19)
53%
400
9 Sweden Andrian Ristic
Karlskoga Biljardklubb
4 (3/1) 40 (25/15)
63%
400
9 Sweden Mats Elfroos
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 46 (27/19)
59%
400
17 Sweden Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 36 (14/22)
39%
300
17 Sweden Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
4 (2/2) 36 (19/17)
53%
300
17 Sweden Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 38 (17/21)
45%
300
17 Sweden Adam Rydström
4 (2/2) 40 (20/20)
50%
300
17 Sweden Elvis Miglans
Umeå Biljardklubb
3 (2/1) 33 (19/14)
58%
300
17 Sweden Per Lindgren
Borlänge Biljardklubb
4 (2/2) 43 (19/24)
44%
300
17 Sweden Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
3 (2/1) 32 (16/16)
50%
300
17 Iran Toraj Larki
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 46 (22/24)
48%
300
17 Sweden Mikael Wiszniewski
Elme Biljardklubb
3 (2/1) 32 (19/13)
59%
300
17 France Alban Richard
Kville Biljard Club
3 (1/2) 22 (7/15)
32%
300
17 Sweden Hussein Abdallah - Trollhättans BK
Kville Biljard Club
4 (2/2) 38 (21/17)
55%
300
17 Sweden Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 32 (18/14)
56%
300
17 Mongolia Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 32 (16/16)
50%
300
17 Sweden Gabriel Aspholm
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 40 (18/22)
45%
300
17 Sweden Daniel Hult
Norrköping Billiards Club
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
300
17 Sweden Glenn Andersson
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 34 (16/18)
47%
300
33 Sweden Mervan Jugic-Salkic
Elme Biljardklubb
3 (1/2) 30 (15/15)
50%
200
33 Sweden Kasper Östlund
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
200
33 Sweden Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
200
33 Sweden Torvald Asplund Trollhättan BK
Kville Biljard Club
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
200
33 Sweden Jörgen svedlund
Sandviken biljardförening
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
200
33 Sweden Gustav Liljeby
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
200
33 Sweden Magnus Lindgren
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
200
33 Sweden Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
200
33 Sweden Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
200
33 Sweden Peter Ögren
BK Milen
3 (1/2) 29 (14/15)
48%
200
33 Sweden Chingiz Sadyhov
Sundsvalls Biljardklubb
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
200
33 Sweden Magnus Vesterlund
Familjens BF
3 (1/2) 35 (17/18)
49%
200
33 Sweden Johan Maioli
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
200
33 Sweden Largo Callicra
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
200
33 Estonia Mirko Raid
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (11/13)
46%
200
33 Sweden Samuel Bedeus
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
200
49 Sweden Henrik Larsson
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
100
49 South Africa Jeffrey Van Rensburg
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
49 Sweden Oscar Wåhlen
Gefle Biljardklubb
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
49 Sweden Kai Kraft
Biljardären Biljardklubb
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
100
49 Sweden Karl Sandevärn
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
100
49 Sweden Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
49 Romania Dimitrios Ciurar
Umeå Biljardklubb
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
49 Mongolia Tsogtgerel Choisuren
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
100
49 Estonia Mart Liigant
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
49 Sweden Jarmo Talvén
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
100
49 Sweden Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
100
Starts Aug 12, 2023, 9:00 AM Until Aug 13, 2023 (local time)
Entry deadline Aug 9, 2023, 11:59 PM (local time)
Organizer Svenska Biljardförbundet
Contact Andreas Pettersson (epost.andreas@outlook.com, +46705550660) and Conny Frodig (larsconny@hotmail.com, 0736364170)
Rankings Svenska pooltouren 2023 and Svenska Pool Touren 2024
Format Double to Single elimination (59 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
More info
Tänk på att vara redo att starta din match senast 30 minuter innan utsatt starttid på Cuescore!! Tänk på dresscoden!
Vi reserverar oss för att vi kanske kanske kommer behöva flytta över några sista 32 matcher tills på Söndagen. Beroende på hur sent det blir.

Startavgift: 800 kronor. (kontant eller swish)
Helgens tävlingar ingår i Svenska Pooltouren 2023 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2023. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate. Poängen på FargoRate avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Din FargoRate hittar du om du söker efter ditt namn på fargorate.com.

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Ragnar Grönsten
Walk Over
 
2   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Glenn Andersson
Sat 11:06  Table 4
3   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 08:56  Table 1
4   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 08:56  Table 7
5   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Magnus Lindgren
Sat 08:56  Table 8
6   
Sweden
Mats Frösemo
Sweden
Adam Nilsson
Sat 08:56  Table 9
7   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Karl Sandevärn
Sat 08:56  Table 2
8   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Morgan Norberg
Sat 08:56  Table 3
9   
Sweden
Mark Yousef
Walk Over
 
10   
Estonia
Mirko Raid
Iran
Toraj Larki
Sat 11:32  Table 8
11   
Sweden
Andrian Ristic
Romania
Dimitrios Ciurar
Sat 10:31  Table 9
12   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
Felix Karlberg
Sat 08:56  Table 4
13   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 08:56  Table 5
14   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
kasper östlund
Sat 10:10  Table 6
15   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 11:23  Table 9
16   
Walk Over
France
Alban Richard
 
17   
Sweden
Erik Gårdelöf
Walk Over
 
18   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 11:28  Table 5
19   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 10:42  Table 2
20   
Estonia
Mart Liigant
Sweden
Largo Callicra
Sat 10:10  Table 8
21   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
South Africa
Jeffrey Van Rensburg
Sat 10:05  Table 7
22   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 08:56  Table 6
23   
Sweden
Peter Ögren
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 10:04  Table 5
24   
Sweden
Oscar Wåhlen
Sweden
Erik Weiselius
Sat 09:48  Table 4
25   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Jarmo Talvén
Sat 09:59  Table 3
26   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Adam Peteri
Sat 10:24  Table 1
27   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Henrik Larsson
Sat 11:52  Table 3
28   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Torvald Asplund
Sat 11:22  Table 6
29   
Sweden
Mikael Wiszniewski
Mongolia
Tsogtgerel Choisuren
Sat 12:02  Table 2
30   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 11:16  Table 7
31   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Johan Maioli
Sat 12:10  Table 1
32   
Walk Over
Sweden
Tianfang Zhang
 

Winners qualification

Race to 7
33   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Glenn Andersson
Sat 14:40  Table 6
34   
Sweden
Jörgen svedlund
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 10:54  Table 3
35   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Adam Nilsson
Sat 12:03  Table 9
36   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Elvis Miglans
Sat 12:14  Table 7
37   
Sweden
Mark Yousef
Iran
Toraj Larki
Sat 13:43  Table 7
38   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Felix Karlberg
Sat 12:37  Table 4
39   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
kasper östlund
Sat 12:53  Table 9
40   
Sweden
Marcus Chamat
France
Alban Richard
Sat 13:53  Table 6
41   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 14:37  Table 3
42   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Largo Callicra
Sat 12:45  Table 5
43   
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sweden
Behruz Moghadam
Sat 12:56  Table 8
44   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Erik Weiselius
Sat 13:06  Table 6
45   
Sweden
Gustav Liljeby
Sweden
Adam Peteri
Sat 13:10  Table 2
46   
Sweden
Gabriel Aspholm
Sweden
Johan Weddig
Sat 14:09  Table 1
47   
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 13:29  Table 3
48   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 15:00  Table 9

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Louise Furberg
 
50   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Adam Rydström
Sat 14:15  Table 4
51   
Sweden
Magnus Lindgren
Sweden
Mats Frösemo
Sat 14:09  Table 2
52   
Sweden
Karl Sandevärn
Sweden
Morgan Norberg
Sat 13:54  Table 9
53   
Walk Over
Estonia
Mirko Raid
 
54   
Romania
Dimitrios Ciurar
Sweden
Daniel Hult
Sat 15:06  Table 8
55   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 14:12  Table 5
56   
Sweden
Tony Bjorkenius
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Mahmut Mutto
 
58   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Estonia
Mart Liigant
Sat 15:06  Table 5
59   
South Africa
Jeffrey Van Rensburg
Sweden
Samuel Bedeus
Sat 15:16  Table 7
60   
Sweden
Peter Ögren
Sweden
Oscar Wåhlen
Sat 15:23  Table 4
61   
Sweden
Jarmo Talvén
Sweden
Johan Svanberg
Sat 15:36  Table 1
62   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Torvald Asplund
Sat 15:39  Table 6
63   
Mongolia
Tsogtgerel Choisuren
Sweden
Dan Andersson
Sat 15:34  Table 2
64   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Johan Maioli
Sat 16:56  Table 5
66   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 16:05  Table 3
67   
Sweden
Magnus Lindgren
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 16:23  Table 8
68   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Gustav Liljeby
Sat 16:11  Table 5
69   
Estonia
Mirko Raid
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 16:28  Table 9
70   
Sweden
Daniel Hult
Sweden
Mervan Jugic-Salkic
Sat 16:28  Table 4
71   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Largo Callicra
Sat 16:44  Table 2
72   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 16:27  Table 7
73   
Sweden
Mahmut Mutto
France
Alban Richard
Sat 17:15  Table 8
74   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
kasper östlund
Sat 16:33  Table 1
75   
Sweden
Samuel Bedeus
Sweden
Felix Karlberg
Sat 17:15  Table 6
76   
Sweden
Peter Ögren
Iran
Toraj Larki
Sat 17:36  Table 7
77   
Sweden
Johan Svanberg
Sweden
Monika Margeta
Sat 17:44  Table 3
78   
Sweden
Torvald Asplund
Sweden
Per Lindgren
Sat 17:40  Table 2
79   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Jörgen svedlund
Sat 17:46  Table 9
80   
Sweden
Chingiz Sadyhov
Sweden
Glenn Andersson
Sat 17:50  Table 4

Last thirtytwo

Race to 7
81   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Dan Andersson
Sat 19:31  Table 8
82   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Per Lindgren
Sat 20:11  Table 7
83   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Gabriel Aspholm
Sat 18:00  Table 1
84   
Sweden
Elvis Miglans
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 18:13  Table 8
85   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 19:05  Table 3
86   
Sweden
Andrian Ristic
Sweden
Glenn Andersson
Sat 19:39  Table 6
87   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Daniel Hult
Sat 18:49  Table 4
88   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Johan Svanberg
Sat 20:04  Table 9
89   
Sweden
Erik Gårdelöf
France
Alban Richard
Sat 19:05  Table 1
90   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Felix Karlberg
Sat 19:14  Table 2
91   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Morgan Norberg
Sat 18:00  Table 4
92   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 18:21  Table 6
93   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Adam Rydström
Sat 18:42  Table 9
94   
Sweden
Johan Weddig
Sweden
Louise Furberg
Sat 19:13  Table 5
95   
Sweden
Mikael Wiszniewski
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sat 18:51  Table 7
96   
Sweden
Tianfang Zhang
Iran
Toraj Larki
Sat 19:50  Table 3

Last sixteen

Race to 7
97   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 10:04  Table 4
98   
Sweden
Adam Nilsson
Sweden
Tony Bjorkenius
Sun 10:04  Table 2
99   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Andrian Ristic
Sun 10:04  Table 6
100   
Sweden
Mats Elfroos
Sweden
Marcus Chamat
Sun 10:04  Table 9
101   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Felix Karlberg
Sun 10:04  Table 5
102   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Erik Weiselius
Sun 10:04  Table 8
103   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Louise Furberg
Sun 10:04  Table 3
104   
Sweden
Jonathan Gustavsson
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 10:04  Table 7

Quarter final

Race to 7
105   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Adam Nilsson
Sun 11:21  Table 8
106   
Sweden
Mark Yousef
Sweden
Marcus Chamat
Sun 11:21  Table 6
107   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Erik Weiselius
Sun 11:21  Table 7
108   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 11:21  Table 9

Semi final

Race to 7
109   
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sweden
Marcus Chamat
Sun 13:03  Table 7
110   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 13:03  Table 8

Final

Race to 7
111   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 14:35 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants