Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 7 - May 8, 2022

SPT Elit R3 8-Ball, Göteborg

8-Ball
Tack för din anmälan till SPT Elit R3 i Göteborg. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.
Tack för din anmälan till SPT Elit R3 i Göteborg. Om du inte redan gjort det - Vänligen uppdatera din cuescoreprofil med foto samt vilken förening du representerar.

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 kevin zarekani
6 (6/0) 77 (48/29)
62%
1000
2 Adrian Weiss
Malmö Biljardklubb
6 (5/1) 71 (46/25)
65%
800
3 Ragnar Grönsten
BK Milen
5 (4/1) 56 (34/22)
61%
600
3 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 62 (39/23)
63%
600
5 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 42 (26/16)
62%
500
5 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
5 (3/2) 61 (35/26)
57%
500
5 Lukas Andersson
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 59 (35/24)
59%
500
5 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
5 (4/1) 59 (38/21)
64%
500
9 Erik Gårdelöf
Oslo BK
4 (2/2) 44 (24/20)
55%
400
Show more
9 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 43 (20/23)
47%
400
9 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
3 (2/1) 35 (22/13)
63%
400
9 Saqer Anwar Razzouk
BK Milen
3 (2/1) 39 (21/18)
54%
400
9 Johan Weddig
Biljardklubben Diamanten
4 (2/2) 49 (25/24)
51%
400
9 Alban Richard
Kville Biljard Club
3 (2/1) 41 (20/21)
49%
400
9 Michael Kåhlberg
BK Milen
6 (4/2) 66 (38/28)
58%
400
9 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 60 (27/33)
45%
400
17 Erik Weiselius
3 (1/2) 36 (17/19)
47%
300
17 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 31 (10/21)
32%
300
17 Henrik Lagerström
5 (3/2) 49 (24/25)
49%
300
17 Christian Rundqvist
4 (2/2) 45 (22/23)
49%
300
17 Kingson Cheng
Kville Biljard Club
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
300
17 Hussein Abdallah
5 (3/2) 52 (23/29)
44%
300
17 Kah Wei Leong
Kville Biljard Club
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
300
17 Bo Törnqvist
Kville Biljard Club
3 (1/2) 34 (14/20)
41%
300
25 Torvald Asplund
3 (1/2) 31 (16/15)
52%
300
25 Morgan Norberg
BK Milen
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
300
25 Mats Frösemo
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (6/15)
29%
300
25 Richard Ndome
Kville Biljard Club
2 (0/2) 18 (3/15)
17%
300
25 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
2 (0/2) 22 (7/15)
32%
300
25 Behruz Moghadam
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 24 (9/15)
38%
300
25 Andreas Aksoy
Kristinehamns Biljardklubb
2 (0/2) 25 (10/15)
40%
300
25 Fikret Ahmetovic
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (6/15)
29%
300
33 Gert Jürgenson
Kville Biljard Club
2 (0/2) 28 (13/15)
46%
200
33 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (4/15)
21%
200
33 Pierre Hesselgren
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 31 (13/18)
42%
200
33 Ulf Lysmark
Kville Biljard Club
2 (0/2) 23 (8/15)
35%
200
33 Gustaf Friberg
Kville Biljard Club
3 (1/2) 32 (11/21)
34%
200
33 Christer Åkerman
Kville Biljard Club
2 (0/2) 20 (5/15)
25%
200
Entry deadline May 4, 2022, 11:59 PM (local time)
Starts May 7, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (38 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Dresscode §11.7.1 Klädkod SPT, 44+ touren, 14-1 touren
Rankings Swedish Pool Tour 2022
Organizer Svenska Biljardförbundet and Kville Biljard Club
Contact Daniel Rosander (daniel.rosander@kvillebc.se) and Mats Frösemo (frosemo@telia.com, 0703115934)
More info
Denna tävling ingår i Svenska Pooltouren 2022 och lyder under de tävlingsbestämmelser som började gälla 1 januari 2021. Det innebär att klassindelningarna från och med nu baseras på ratingsystemet FargoRate och inte gällande ranking. Inför varje omgång kommer Poolkommittén att publicera en aktuell FargoRate-lista för alla spelare på rankingen. Poängen på listan avgör vilken klass man får ställa upp i, enligt nedan:

Elit : Öppen för alla

Klass 1: Ej högre Fargorate än 650

Klass 2: Ej högre Fargorate än 550

Klass 3: Ej högre Fargorate än 450

Efter varje spelares namn står det en markering om ratingen är Etablerad eller Ej Etablerad. Ej etablerad rating betyder att Fargorate har färre än 200 datapunkter (summan av spelarens vunna/förlorade lägg i matcher) att basera ratingen på.

Avanmälan på grund av corona kommer inte att bestraffas så länge det görs innan tävlingsstart. Avanmälan på grund av annan sjukdom eller annan orsak skall om möjligt göras innan lottning för tävlingen lagts upp, annars innan tävlingsstart. Görs ingen giltig avanmälan kommer föreningen att få en faktura för spelarens startavgift.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.

Spelare som saknar CueScore-konto måste registrera sig för att kunna anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubbletter, dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.

För övrig information såsom startavgifter, priser, berättigad att delta osv, se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se

https://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet-pool2/dokument/tavlingsbestammelser-pool/nationella-poolbestammelser-2022-01-01.pdf

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Sweden
Ragnar Grönsten
Walk Over
 
2   
Sweden
Michael Kåhlberg
Sweden
Torvald Asplund
Sat 09:00  Table 1
3   
Sweden
Behruz Moghadam
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Kah Wei Leong
 
5   
France
Alban Richard
Walk Over
 
6   
Walk Over
Sweden
Erik Weiselius
 
7   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Walk Over
 
8   
Walk Over
Sweden
Mahmut Mutto
 
9   
Sweden
Anders Edvardsson
Walk Over
 
10   
Sweden
Henrik Lagerström
Sweden
Christian Rundqvist
Sat 09:00  Table 2
11   
Sweden
Laszlo Szili
Walk Over
 
12   
Walk Over
Sweden
Johan Weddig
 
13   
Sweden
Morgan Norberg
Walk Over
 
14   
Walk Over
Sweden
kevin zarekani
 
15   
Sweden
Hussein Abdallah
Estonia
Gert Jürgenson
Sat 09:00  Table 4
16   
Walk Over
Sweden
Senharip Azar
 
17   
Sweden
Tianfang Zhang
Walk Over
 
18   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Almin Salkic
Sat 09:00  Table 5
19   
Sweden
Andreas Aksoy
Walk Over
 
20   
Walk Over
Sweden
Bo Törnqvist
 
21   
Sweden
Erik Gårdelöf
Walk Over
 
22   
Walk Over
Sweden
Mats Frösemo
 
23   
Sweden
Pierre Hesselgren
R1
Sweden
Christer Åkerman
Sat 09:00  Table 6
24   
Walk Over
Sweden
Adrian Weiss
 
25   
Sweden
Wille Viitanen
Walk Over
 
26   
Walk Over
United States
Richard Ndome
 
27   
Sweden
Kingson Cheng
Walk Over
 
28   
Walk Over
Sweden
Stefan Ericson
 
29   
Sweden
Göte Nigård
Walk Over
 
30   
Walk Over
Syria
Saqer Anwar Razzouk
 
31   
Sweden
Ulf Lysmark
Sweden
Gustaf Friberg
R1
Sat 09:00  Table 8
32   
Walk Over
Sweden
Lukas Andersson
 

Winner round 1

Race to 8
33   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Michael Kåhlberg
Sat 10:30  Table 1
34   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 09:00  Table 9
35   
France
Alban Richard
Sweden
Erik Weiselius
Sat 09:00  Table 10
36   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 09:00  Table 11
37   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 10:39  Table 2
38   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Johan Weddig
R1
Sat 09:22  Table 12
39   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
kevin zarekani
Sat 09:00  Table 17
40   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Senharip Azar
Sat 10:57  Table 6
41   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Almin Salkic
R2
Sat 10:30  Table 5
42   
Sweden
Andreas Aksoy
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 09:00  Table 18
43   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Mats Frösemo
Sat 09:00  Table 19
44   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Adrian Weiss
Sat 10:53  Table 9
45   
Sweden
Wille Viitanen
United States
Richard Ndome
Sat 09:00  Table 20
46   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Stefan Ericson
Sat 09:00  Table 21
47   
Sweden
Göte Nigård
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sat 09:01  Table 22
48   
Sweden
Gustaf Friberg
Sweden
Lukas Andersson
Sat 11:05  Table 4

Loser round 1

Race to 7
49   
Walk Over
Sweden
Torvald Asplund
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Walk Over
 
52   
Walk Over
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Christian Rundqvist
 
54   
Walk Over
Walk Over
 
55   
Walk Over
Walk Over
 
56   
Estonia
Gert Jürgenson
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Alex Embermark
 
58   
Walk Over
Walk Over
 
59   
Walk Over
Walk Over
 
60   
Sweden
Christer Åkerman
Walk Over
 
61   
Walk Over
Walk Over
 
62   
Walk Over
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Ulf Lysmark
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 7
65   
Sweden
Torvald Asplund
Sweden
Gustaf Friberg
Sat 12:27  Table 4
66   
Walk Over
Sweden
Göte Nigård
 
67   
Walk Over
Sweden
Kingson Cheng
 
68   
Walk Over
United States
Richard Ndome
 
69   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
Pierre Hesselgren
Sat 12:34  Table 11
70   
Walk Over
Sweden
Mats Frösemo
 
71   
Walk Over
Sweden
Andreas Aksoy
 
72   
Estonia
Gert Jürgenson
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 11:35  Table 20
73   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Hussein Abdallah
Sat 12:00  Table 18
74   
Walk Over
Sweden
Morgan Norberg
 
75   
Walk Over
Sweden
Laszlo Szili
 
76   
Sweden
Christer Åkerman
R1
Sweden
Henrik Lagerström
R1
Sat 11:54  Table 2
77   
Walk Over
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
 
78   
Walk Over
Sweden
Erik Weiselius
 
79   
Walk Over
Sweden
Behruz Moghadam
 
80   
Sweden
Ulf Lysmark
R1
Sweden
Michael Kåhlberg
R1
Sat 11:34  Table 22

Winners qualification

Race to 8
81   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 11:34  Table 1
82   
France
Alban Richard
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 11:14  Table 10
83   
Sweden
Anders Edvardsson
R1
Sweden
Johan Weddig
R2
Sat 12:00  Table 6
84   
Sweden
kevin zarekani
Sweden
Senharip Azar
Sat 12:00  Table 12
85   
Sweden
Almin Salkic
R3
Sweden
Bo Törnqvist
R1
Sat 11:35  Table 5
86   
Sweden
Erik Gårdelöf
R1
Sweden
Adrian Weiss
R1
Sat 12:34  Table 9
87   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Stefan Ericson
Sat 11:14  Table 8
88   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Lukas Andersson
Sat 12:27  Table 8

Loser round 3

Race to 7
89   
Sweden
Torvald Asplund
Sweden
Göte Nigård
Sat 13:29  Table 4
90   
Sweden
Kingson Cheng
United States
Richard Ndome
Sat 11:17  Table 21
91   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
Mats Frösemo
Sat 14:04  Table 11
92   
Sweden
Andreas Aksoy
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 13:38  Table 12
93   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Morgan Norberg
Sat 13:20  Table 5
94   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Henrik Lagerström
Sat 12:49  Table 2
95   
Bosnia and Herzegovina
Fikret Ahmetovic
Sweden
Erik Weiselius
Sat 11:15  Table 11
96   
Sweden
Behruz Moghadam
Sweden
Michael Kåhlberg
Sat 12:41  Table 1

Losers qualification

Race to 7
97   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Senharip Azar
L
R1
Sat 15:40  Table 8
98   
Sweden
Kingson Cheng
Sweden
Johan Weddig
R1
Sat 14:26  Table 2
99   
Sweden
Christian Rundqvist
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 16:15  Table 9
100   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Kah Wei Leong
Sat 15:11  Table 6
101   
Sweden
Hussein Abdallah
Sweden
Lukas Andersson
Sat 14:36  Table 9
102   
Sweden
Henrik Lagerström
Sweden
Stefan Ericson
Sat 14:26  Table 6
103   
Sweden
Erik Weiselius
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 14:36  Table 5
104   
Sweden
Michael Kåhlberg
Sweden
Bo Törnqvist
Sat 14:36  Table 10

Last sixteen

Race to 8
105   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Michael Kåhlberg
Sun 09:55  Table 1
106   
France
Alban Richard
Sweden
Lukas Andersson
Sun 09:55  Table 2
107   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 09:55  Table 4
108   
Sweden
kevin zarekani
R2
Sweden
Erik Gårdelöf
R3
Sun 09:55  Table 5
109   
Sweden
Almin Salkic
R2
Sweden
Johan Weddig
R1
Sun 09:55  Table 6
110   
Sweden
Adrian Weiss
R3
Sweden
Stefan Ericson
Sun 09:55  Table 8
111   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 09:55  Table 9
112   
Syria
Saqer Anwar Razzouk
Sweden
Senharip Azar
Sun 09:55  Table 10

Quarter final

Race to 8
113   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Lukas Andersson
Sun 12:28  Table 5
114   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
kevin zarekani
Sun 12:28  Table 8
115   
Sweden
Almin Salkic
R2
Sweden
Adrian Weiss
R4
Sun 12:28  Table 1
116   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Senharip Azar
Sun 12:12  Table 2

Semi final

Race to 8
117   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
kevin zarekani
Sun 14:03  Table 5
118   
Sweden
Adrian Weiss
R5
Sweden
Senharip Azar
R2
Sun 14:03  Table 8

Final

Race to 8
119   
Sweden
kevin zarekani
R3
Sweden
Adrian Weiss
R2
Sun 15:22  Table 8

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants