Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 7, 2019

SPT 500 R4 Stockholm 10-ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Fredrik Haarberg
Biljardklubben Stöten
7 (7/0) 64 (42/22)
66%
500
2 Johan Umefjord
Biljardklubben Söder
8 (6/2) 66 (41/25)
62%
400
3 Petter Wulcan
Stockholms Biljardsällskap
7 (5/2) 65 (37/28)
57%
300
3 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 49 (26/23)
53%
300
5 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
5 (4/1) 37 (26/11)
70%
250
5 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 50 (27/23)
54%
250
5 Magnus Vesterlund
Familjens BF
5 (4/1) 45 (29/16)
64%
250
5 Elie Naman
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 48 (28/20)
58%
250
9 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 28 (15/13)
54%
200
Show more
9 Robert Dimmlich
Biljardären Biljardklubb
4 (3/1) 34 (19/15)
56%
200
9 Johan Wingårdh
Biljardären Biljardklubb
5 (3/2) 38 (22/16)
58%
200
9 Ann-Sofie Löfgren
4 (2/2) 35 (14/21)
40%
200
9 Jessika Nilsson, Familjens BF
Familjens BF
5 (3/2) 43 (23/20)
53%
200
9 Louise Furberg
5 (3/2) 37 (21/16)
57%
200
9 Mark Yousef
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 43 (26/17)
60%
200
9 Munkherdene Tsendkhuu
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 38 (21/17)
55%
200
17 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (2/1) 28 (17/11)
61%
150
17 Roger Åkerblom
Västerås Biljardsällskap
4 (2/2) 34 (20/14)
59%
150
17 Phil Heath Kirkhaug
Uppsala Biljardsällskap
2 (1/1) 16 (9/7)
56%
150
17 Göte Nigård
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
150
17 Patrik Enbom
Biljardklubben Stöten
3 (2/1) 31 (16/15)
52%
150
17 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 29 (16/13)
55%
150
17 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 39 (18/21)
46%
150
17 Per Löfgren
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 33 (16/17)
48%
150
17 Yuzhou Li
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 23 (12/11)
52%
150
17 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
3 (2/1) 29 (17/12)
59%
150
17 Walter Laikre
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 38 (18/20)
47%
150
17 Dean Vorkapić
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 32 (15/17)
47%
150
17 Tomas Mikaelsson
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 22 (6/16)
27%
150
17 Gustav Karlman
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 30 (15/15)
50%
150
17 Mikael Persson
Borlänge Biljardklubb
3 (2/1) 27 (14/13)
52%
150
17 Christoffer Pimenoff
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 26 (15/11)
58%
150
33 Joacim Blomsten
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
100
33 Tony Bjorkenius
Biljardklubben Söder
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
100
33 Björn Odelbrink
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
100
33 Ulf Lagerqvist
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 20 (5/15)
25%
100
33 Bojan Stefanov
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (12/11)
52%
100
33 Rickard Hedgårds
Borlänge Biljardklubb
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
100
33 Thomas Ekwall
Sundsvalls Biljardklubb
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
100
33 Joachim Paulsson
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
100
33 Lazaros Zoupounidis
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (14/12)
54%
100
33 Andrei Tita
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
100
33 Göran Norden
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
100
33 Pontus Larhed
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 27 (12/15)
44%
100
33 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 24 (9/15)
38%
100
33 Conny Frodig
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
100
33 Tony Åberg
3 (1/2) 26 (15/11)
58%
100
33 Mikael Larsson
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
100
49 Kai Kraft
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
50
49 Johan Klang
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
50
49 Leif Sivander
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
50
49 Agneta Planeskog
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 12 (1/11)
8%
50
49 Per Rydholm
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
50
49 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
50
49 Björn Wållberg-Beutelrock
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
50
49 Truls Nyberg
Biljardklubben Söder
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
50
49 Henrik Norell
Sundsvalls Biljardklubb
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
50
49 Bengt Engfeldt
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
50
49 Ulf Collert
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
50
49 Savvas Iordanidis
2 (0/2) 19 (8/11)
42%
50
49 Hassan Nasaji
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
50
999 Tommi Harmaala
Biljardären Biljardklubb
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
0
Entry deadline Dec 5, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Dec 7, 2019, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (62 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C. Läs mer i grengemensamma tävlingsbestämmelser: https://bit.ly/2Zolw8t
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Stockholms Biljardsällskap
Contact Bo Peterson (bossepeterson@gmail.com, 0707402430) and Gabriel Azar (Gabrielazar_7@hotmail.com, 0732368888)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Sweden
Dan Andersson
Walk Over
 
2   
Sweden
Björn Odelbrink
R1
Romania
Andrei Tita
Sat 09:57  Table 3
3   
Sweden
Fredrik Haarberg
R1
Sweden
Bengt Engfeldt
R1
Sat 09:50  Table 6
4   
Sweden
Walter Laikre
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 09:08  Table 2
5   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 10:02  Table 7
6   
Sweden
Johan Klang
Sweden
Sabo Azar
Sat 10:02  Table 5
7   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 10:03  Table 4
8   
Sweden
Joacim Blomsten
Sweden
Göte Nigård
Sat 10:04  Table 2
9   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Mark Yousef
Sat 09:08  Table 4
10   
Sweden
Leif Sivander
R2
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
R3
Sat 09:08  Table 5
11   
Sweden
Per Löfgren
R2
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 09:08  Table 7
12   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 10:00 
13   
Sweden
Alex Embermark
Finland
Christoffer Pimenoff
R1
Sat 09:08  Table 8
14   
Sweden
Pontus Larhed
Greece
Savva Iordanidis
Sat 09:08  Table 9
15   
Sweden
Göran Norden
Sweden
Agneta Planeskog
Sat 10:11  Table 9
16   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
louise furberg
Sat 10:12  Table 10
17   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Per Rydholm
Sat 10:13  Table 8
18   
Sweden
Mikael Larsson
Sweden
Yuzhou Li
Sat 11:29 
19   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Johan Umefjord
Sat 09:09  Table 10
20   
Sweden
Henrik Norell
Sweden
Robert Haag
Sat 11:01  Table 1
21   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Tony Åberg
Sat 10:19  Table 1
22   
Iran
Hassan Nasaji
Sweden
Mikael Persson
Sat 11:15  Table 6
23   
Sweden
Bojan Stefanov
Sweden
Ulf Collert
Sat 09:01  Table 6
24   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 09:08  Table 3
25   
Sweden
Petter Wulcan
R1
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 09:08  Table 1
26   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Gustav Karlman
Sat 10:55  Table 3
27   
Sweden
Joachim Paulsson
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 11:13  Table 7
28   
Sweden
Björn Wållberg-Beutelrock
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 11:20  Table 5
29   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Thomas Ekwall
Sat 11:26  Table 4
30   
Sweden
Truls Nyberg
Sweden
Johan Wingårdh
R1
Sat 11:27  Table 8
31   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Roger Åkerblom
R1
Sat 11:27  Table 9
32   
Walk Over
Sweden
Håkan Larsson
 

Winners qualification

Race to 6
33   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 11:28  Table 10
34   
Sweden
Fredrik Haarberg
Sweden
Walter Laikre
Sat 11:38  Table 2
35   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Sabo Azar
Sat 12:16  Table 6
36   
Sweden
Robert Dimmlich
Sweden
Göte Nigård
Sat 12:04  Table 1
37   
Sweden
Mark Yousef
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sat 12:11  Table 7
38   
Sweden
Per Löfgren
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sat 12:16  Table 3
39   
Finland
Christoffer Pimenoff
Sweden
Pontus Larhed
Sat 12:22  Table 10
40   
Sweden
Göran Norden
Lebanon
Elie Naman
Sat 12:23  Table 8
41   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Mikael Larsson
Sat 12:30  Table 9
42   
Sweden
Johan Umefjord
Sweden
Robert Haag
Sat 12:40  Table 5
43   
Sweden
Tony Åberg
Sweden
Mikael Persson
Sat 12:49  Table 4
44   
Sweden
Bojan Stefanov
R2
Sweden
Marcus Sjöberg
R3
Sat 12:58  Table 1
45   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Gustav Karlman
Sat 13:03  Table 3
46   
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 13:11  Table 2
47   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 13:12  Table 7
48   
Sweden
Roger Åkerblom
Sweden
Håkan Larsson
Sat 13:18  Table 10

Loser round 1

Race to 5
49   
Walk Over
Romania
Andrei Tita
 
50   
Sweden
Bengt Engfeldt
Sweden
Tony Bjorkenius
Sat 13:22  Table 8
51   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Johan Klang
Sat 13:25  Table 6
52   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Joacim Blomsten
Sat 13:25  Table 9
53   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Leif Sivander
Sat 13:43  Table 1
54   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 13:13 
55   
Sweden
Alex Embermark
Greece
Savva Iordanidis
Sat 13:56  Table 5
56   
Sweden
Agneta Planeskog
Sweden
louise furberg
Sat 13:57  Table 8
57   
Sweden
Per Rydholm
Sweden
Yuzhou Li
Sat 14:10  Table 4
58   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Henrik Norell
Sat 14:20  Table 3
59   
Sweden
Conny Frodig
Iran
Hassan Nasaji
Sat 14:33  Table 6
60   
Sweden
Ulf Collert
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sat 14:27  Table 2
61   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Rickard Hedgårds
Sat 14:28  Table 10
62   
Sweden
Joachim Paulsson
Sweden
Björn Wållberg-Beutelrock
Sat 14:32  Table 7
63   
Sweden
Thomas Ekwall
R1
Sweden
Truls Nyberg
Sat 14:35  Table 8
64   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 5
65   
Romania
Andrei Tita
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 14:39  Table 1
66   
Sweden
Tony Bjorkenius
Sweden
Johan Wingårdh
Sat 14:41  Table 9
67   
Sweden
Monika Margeta
Greece
Lazaros Zoupounidis
Sat 14:56  Table 4
68   
Sweden
Joacim Blomsten
Sweden
Petter Wulcan
Sat 15:01  Table 5
69   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Bojan Stefanov
Sat 15:05  Table 3
70   
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sweden
Tony Åberg
Sat 15:06  Table 9
71   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Johan Umefjord
Sat 15:11  Table 10
72   
Sweden
louise furberg
Sweden
Mikael Larsson
Sat 15:14  Table 1
73   
Sweden
Yuzhou Li
Sweden
Göran Norden
Sat 15:19  Table 7
74   
Croatia
Dean Vorkapić
Sweden
Pontus Larhed
Sat 15:25  Table 6
75   
Sweden
Conny Frodig
Sweden
Per Löfgren
Sat 15:29  Table 8
76   
Sweden
Ulf Lagerqvist
Sweden
Mark Yousef
Sat 15:57  Table 3
77   
Sweden
Rickard Hedgårds
Sweden
Göte Nigård
R1
Sat 15:49  Table 2
78   
Sweden
Joachim Paulsson
Sweden
Sabo Azar
Sat 15:51  Table 5
79   
Sweden
Thomas Ekwall
Sweden
Walter Laikre
Sat 16:00  Table 1
80   
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sweden
Björn Odelbrink
Sat 16:01  Table 10

Last thirtytwo

Race to 6
81   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Per Löfgren
Sat 16:46  Table 6
82   
Sweden
Fredrik Haarberg
Sweden
Tomas Mikaelsson
Sat 18:10  Table 9
83   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Yuzhou Li
Sat 16:35  Table 2
84   
Sweden
Robert Dimmlich
Croatia
Dean Vorkapić
Sat 17:24  Table 10
85   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
R1
Sweden
Roger Åkerblom
Sat 16:35  Table 4
86   
Sweden
Phil Heath Kirkhaug
Sweden
Petter Wulcan
Sat 16:35  Table 7
87   
Finland
Christoffer Pimenoff
Sweden
Mark Yousef
Sat 16:42  Table 8
88   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Sabo Azar
Sat 17:34  Table 2
89   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Johan Umefjord
Sat 16:35  Table 9
90   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 16:48  Table 3
91   
Sweden
Mikael Persson
Sweden
Johan Wingårdh
R1
Sat 17:35  Table 7
92   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Walter Laikre
Sat 17:49  Table 6
93   
Sweden
Gustav Karlman
Sweden
Monika Margeta
Sat 16:49  Table 5
94   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
louise furberg
Sat 17:49  Table 8
95   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Jessika Nilsson
Sat 18:02  Table 4
96   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Göte Nigård
Sat 17:12  Table 1

Last sixteen

Race to 6
97   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Fredrik Haarberg
Sat 19:07  Table 1
98   
Sweden
Magnus Vesterlund
Sweden
Robert Dimmlich
Sat 18:44  Table 10
99   
Mongolia
Munkherdene Tsendkhuu
Sweden
Petter Wulcan
Sat 18:32  Table 7
100   
Sweden
Mark Yousef
Lebanon
Elie Naman
Sat 18:31  Table 6
101   
Sweden
Johan Umefjord
Sweden
Ann-Sofie Löfgren
Sat 18:24  Table 5
102   
Sweden
Johan Wingårdh
R4
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 18:33  Table 3
103   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
louise furberg
Sat 19:08  Table 2
104   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Håkan Larsson
Sat 19:45  Table 9

Quarter final

Race to 6
105   
Sweden
Fredrik Haarberg
Sweden
Magnus Vesterlund
Sat 20:24  Table 6
106   
Sweden
Petter Wulcan
Lebanon
Elie Naman
Sat 19:49  Table 7
107   
Sweden
Johan Umefjord
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 19:40  Table 10
108   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Håkan Larsson
Sat 22:03  Table 6

Semi final

Race to 6
109   
Sweden
Fredrik Haarberg
Sweden
Petter Wulcan
Sat 21:43  Table 10
110   
Sweden
Johan Umefjord
Sweden
Håkan Larsson
Sat 23:14  Table 6

Final

Race to 6
111   
Sweden
Fredrik Haarberg
Sweden
Johan Umefjord
Sun 00:34  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants