Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 15 - February 16, 2020

SPT 1000 R6 Uppsala 10-ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 David Larsson
Biljardären Biljardklubb
8 (7/1) 71 (49/22)
69%
1000
2 Jyri Halttu
Gefle Biljardklubb
6 (5/1) 66 (36/30)
55%
800
3 Adrian Weiss
5 (4/1) 45 (31/14)
69%
600
3 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
5 (4/1) 50 (29/21)
58%
600
5 Marcus Chamat
4 (3/1) 34 (25/9)
74%
500
5 Alban Richard
Kville Biljard Club
4 (3/1) 40 (25/15)
63%
500
5 Elie Naman
Gefle Biljardklubb
7 (5/2) 71 (36/35)
51%
500
5 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
6 (4/2) 64 (38/26)
59%
500
9 Erik Gårdelöf
Oslo BK
5 (3/2) 52 (29/23)
56%
400
Show more
9 Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 30 (15/15)
50%
400
9 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
5 (3/2) 45 (21/24)
47%
400
9 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
4 (3/1) 43 (24/19)
56%
400
9 Ragnar Grönsten
3 (2/1) 30 (20/10)
67%
400
9 Mahmut Mutto
5 (3/2) 55 (30/25)
55%
400
9 Morgan Norberg
Kville Biljard Club
4 (2/2) 42 (22/20)
52%
400
9 Adam Peteri
Karlskoga Biljardklubb
5 (3/2) 52 (23/29)
44%
400
17 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
300
17 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
300
17 My Nguyen
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 27 (14/13)
52%
300
17 Thomas Stadler
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 26 (8/18)
31%
300
17 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 30 (14/16)
47%
300
17 Jessika Nilsson
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
300
17 Adam Rydström
3 (1/2) 22 (7/15)
32%
300
17 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
4 (2/2) 44 (24/20)
55%
300
25 Henrik Larsson
4 (2/2) 36 (18/18)
50%
300
25 Göte Nigård
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
300
25 Petter Wulcan
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 28 (12/16)
43%
300
25 Peter Ögren
BK Milen
4 (2/2) 41 (19/22)
46%
300
25 Per Lindgren
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
300
25 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
300
25 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 42 (21/21)
50%
300
25 Johan Maioli
3 (1/2) 28 (14/14)
50%
300
33 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 29 (10/19)
34%
200
33 Kasper Östlund
Borlänge Biljardklubb
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
200
33 Eva Viding Bussell
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
200
33 Kai Kraft
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
200
33 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 15 (2/13)
13%
200
33 Monika Margeta
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
200
33 Tommi Harmaala
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
200
33 Helena Nyberg Benjamin
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
200
33 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
200
33 Louise Furberg
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
200
33 Ramiz Zukanovic
1 (0/1) 9 (3/6)
33%
200
33 Thomas Ragnarsson
Uppsala Biljardsällskap
3 (1/2) 35 (16/19)
46%
200
33 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
2 (0/2) 24 (11/13)
46%
200
33 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
200
Entry deadline Feb 13, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Feb 15, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (46 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C:
Herr: Överdelen skall vara en kragförsedd skjorta eller piké, i valfri färg, som förblir
nedstoppad i midjan. Plagget skall vara helt och rent, samt ha någon form av ärm. Som
nederdel bäres hel och ren kostymbyxa i valfri färg. Valet av skor skall falla inom kategorin
finskor och passa in i övrig klädsel. En sportsko med mörkare överdel i läder eller
läderliknande material är godkänd om tävlingsledaren godkänner det.
Dam: Som överdel är en skjorta, stilren topp, blus, piké eller klänning tillåten. Som nederdel
bäres hel och ren kostymbyxa i valfri färg. Kjol är tillåten under förutsättning knän eller mer
täcks. Valet av skor skall falla inom kategorin finskor och passa in i övrig klädsel.. En
sportsko med mörkare överdel i läder eller läderliknande material är godkänd om inte
tävlingsledaren kommer med invändningar.
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Uppsala Biljardsällskap
Contact Karl-Einar Eriksson (ke.ericsson@gmail.com, 0705517297), Alexander Grönlund (alexander@serima.se, +46733285909) and Michael Lawn (fullifasen@hotmail.com, +46730890886)
More info
Deadline för anmälan är som brukligt torsdagen före tävlingsstart, klockan 17:00. Reglerna för behörighet att delta är de samma som tidigare säsonger, vänligen kontrollera mot aktuell ranking i det gamla systemet BilliardOnline (tillgänglig via biljardforbundet.se) om du är behörig att delta på aktuell SPT nivå.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Senharip Azar
Walk Over
 
2   
Sweden
Peter Ögren
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sat 10:01  Table 1
3   
Sweden
Jessika Nilsson
Walk Over
 
4   
Walk Over
Sweden
Marcus Sjöberg
 
5   
France
Alban Richard
Walk Over
 
6   
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sweden
Alf Toffer
Sat 10:01  Table 2
7   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Louise Furberg
Sat 10:01  Table 3
8   
Walk Over
Sweden
David Larsson
 
9   
Sweden
Erik Gårdelöf
Walk Over
 
10   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 10:01  Table 4
11   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Stefan Ericson
Sat 10:01  Table 5
12   
Walk Over
Sweden
Per Lindgren
 
13   
Sweden
Morgan Norberg
Walk Over
 
14   
Sweden
Thomas Ragnarsson
Iran
Toraj Larki
Sat 10:01  Table 6
15   
Sweden
Tommi Harmaala
Sweden
Petter Wulcan
Sat 10:01  Table 7
16   
Walk Over
Sweden
Tomas Larsson
 
17   
Sweden
Adrian Weiss
Walk Over
 
18   
Sweden
Kai Kraft
Sweden
Göte Nigård
Sat 10:01  Table 8
19   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Dan Andersson
Sat 10:01  Table 10
20   
Walk Over
Sweden
Mahmut Mutto
 
21   
Sweden
Adam Rydström
Walk Over
 
22   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Monika Margeta
Sat 10:01  Table 11
23   
Sweden
Kasper Östlund
Lebanon
Elie Naman
Sat 10:01  Table 12
24   
Walk Over
Sweden
Ragnar Grönsten
 
25   
Sweden
Jyri Halttu
Walk Over
 
26   
Sweden
Eva Viding Bussell
Sweden
Håkan Larsson
Sat 10:27  Table 2
27   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Laszlo Szili
Sat 11:10  Table 10
28   
Walk Over
Sweden
Anders Edvardsson
 
29   
Sweden
Thomas Stadler
Walk Over
 
30   
Walk Over
Sweden
My Nguyen
 
31   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Alex Embermark
Sat 11:10  Table 3
32   
Walk Over
Sweden
Marcus Chamat
 

Winner round 1

Race to 7
33   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Peter Ögren
Sat 11:19  Table 1
34   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 11:19  Table 5
35   
France
Alban Richard
Sweden
Alf Toffer
Sat 11:13  Table 12
36   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
David Larsson
Sat 11:16  Table 4
37   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 11:23  Table 7
38   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Per Lindgren
Sat 11:48  Table 8
39   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 12:01  Table 11
40   
Sweden
Tommi Harmaala
Sweden
Tomas Larsson
Sat 12:13  Table 4
41   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Kai Kraft
Sat 12:33  Table 3
42   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 11:31  Table 6
43   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Robert Haag
Sat 12:17  Table 1
44   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 12:21  Table 2
45   
Sweden
Jyri Halttu
Sweden
Håkan Larsson
Sat 12:44  Table 6
46   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 12:51  Table 8
47   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
My Nguyen
Sat 12:49  Table 10
48   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Marcus Chamat
Sat 12:51  Table 5

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
 
50   
Walk Over
Walk Over
 
51   
Walk Over
Sweden
Ramiz Zukanovic
 
52   
Sweden
Louise Furberg
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Daniel Silvennoinen
 
54   
Sweden
Johan Maioli
Walk Over
 
55   
Walk Over
Iran
Toraj Larki
 
56   
Sweden
Petter Wulcan
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Göte Nigård
 
58   
Sweden
Adam Peteri
Walk Over
 
59   
Walk Over
Sweden
Monika Margeta
 
60   
Sweden
Kasper Östlund
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Eva Viding Bussell
 
62   
Sweden
Nicklas Johansson
Walk Over
 
63   
Walk Over
Walk Over
 
64   
Sweden
Alex Embermark
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 6
65   
Sweden
Helena Nyberg Benjamin
Sweden
Henrik Larsson
Sat 14:04  Table 1
66   
Walk Over
Sweden
Thomas Stadler
 
67   
Sweden
Ramiz Zukanovic
Sweden
Anders Edvardsson
Sat 14:28  Table 6
68   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Håkan Larsson
Sat 14:28  Table 8
69   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Lebanon
Elie Naman
Sat 13:22  Table 1
70   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Robert Haag
Sat 13:26  Table 7
71   
Iran
Toraj Larki
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 12:57  Table 12
72   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Kai Kraft
Sat 14:06  Table 4
73   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Tommi Harmaala
Sat 13:07  Table 11
74   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
Thomas Ragnarsson
Sat 13:20  Table 2
75   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Per Lindgren
Sat 13:09  Table 4
76   
Sweden
Kasper Östlund
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 13:40  Table 3
77   
Sweden
Eva Viding Bussell
Sweden
David Larsson
Sat 13:50  Table 5
78   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Alf Toffer
Sat 14:15  Table 7
79   
Walk Over
Sweden
Jessika Nilsson
 
80   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Peter Ögren
Sat 14:18  Table 10

Winners qualification

Race to 7
81   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 14:39  Table 3
82   
France
Alban Richard
Sweden
Wille Viitanen
Sat 14:34  Table 5
83   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Stefan Ericson
Sat 14:25  Table 2
84   
Sweden
Morgan Norberg
Sweden
Tomas Larsson
Sat 15:10  Table 7
85   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Dan Andersson
Sat 14:33  Table 12
86   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 14:44  Table 11
87   
Sweden
Jyri Halttu
R1
Sweden
Laszlo Szili
Sat 15:20  Table 1
88   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Marcus Chamat
Sat 15:34  Table 4

Loser round 3

Race to 6
89   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Thomas Stadler
Sat 15:35  Table 12
90   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Håkan Larsson
Sat 16:55  Table 4
91   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Johan Maioli
Sat 15:56  Table 5
92   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Petter Wulcan
Sat 15:56  Table 2
93   
Sweden
Göte Nigård
Sweden
Adam Peteri
Sat 15:58  Table 3
94   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 16:01  Table 8
95   
Sweden
David Larsson
Sweden
Alf Toffer
Sat 16:12  Table 7
96   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Peter Ögren
Sat 16:46  Table 2

Losers qualification

Race to 6
97   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Morgan Norberg
Sat 17:50  Table 12
98   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Tianfang Zhang
Sat 18:25  Table 5
99   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Wille Viitanen
Sat 17:08  Table 5
100   
Sweden
Mahmut Mutto
Sweden
Marcus Sjöberg
Sat 17:03  Table 1
101   
Sweden
Adam Peteri
Sweden
My Nguyen
Sat 17:24  Table 3
102   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Laszlo Szili
Sat 17:12  Table 8
103   
Sweden
David Larsson
Sweden
Adam Rydström
Sat 17:15  Table 7
104   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Dan Andersson
Sat 18:21  Table 2

Last sixteen

Race to 7
105   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Erik Gårdelöf
Sun 10:04  Table 1
106   
France
Alban Richard
Sweden
Morgan Norberg
Sun 10:04  Table 2
107   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
David Larsson
Sun 10:04  Table 3
108   
Sweden
Tomas Larsson
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 10:04  Table 4
109   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Adam Peteri
Sun 10:04  Table 7
110   
Sweden
Ragnar Grönsten
Lebanon
Elie Naman
Sun 10:04  Table 8
111   
Sweden
Jyri Halttu
Sweden
Mahmut Mutto
Sun 10:04  Table 11
112   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Dan Andersson
Sun 10:04  Table 12

Quarter final

Race to 7
113   
Sweden
Senharip Azar
France
Alban Richard
Sun 11:55  Table 4
114   
Sweden
David Larsson
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 11:55  Table 3
115   
Sweden
Adrian Weiss
Lebanon
Elie Naman
Sun 11:55  Table 2
116   
Sweden
Jyri Halttu
Sweden
Marcus Chamat
Sun 11:55  Table 1

Semi final

Race to 7
117   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
David Larsson
Sun 13:45  Table 3
118   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Jyri Halttu
R3
Sun 13:45  Table 1

Final

Race to 7
119   
Sweden
David Larsson
Sweden
Jyri Halttu
Sun 14:45  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment