Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 26 - October 27, 2019

SPT 1000 R2 Uppsala 8-ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Senharip Azar
Stockholms Biljardsällskap
7 (6/1) 72 (46/26)
64%
1000
2 Marcus Chamat
6 (5/1) 59 (39/20)
66%
800
3 Anders Edvardsson
Kville Biljard Club
6 (5/1) 61 (37/24)
61%
600
3 David Larsson
Biljardären Biljardklubb
5 (4/1) 53 (32/21)
60%
600
5 Erik Gårdelöf
Oslo BK
5 (4/1) 51 (30/21)
59%
500
5 Adrian Weiss
4 (3/1) 39 (25/14)
64%
500
5 Wille Viitanen
Stockholms Biljardsällskap
5 (3/2) 59 (28/31)
47%
500
5 Kasper Östlund
Borlänge Biljardklubb
5 (4/1) 52 (31/21)
60%
500
9 Ole Kristian Rudshavn
Oslo BK
5 (3/2) 53 (30/23)
57%
400
Show more
9 Tomas Larsson Gefle Biljardklubb
3 (2/1) 27 (17/10)
63%
400
9 Monika Margeta
Biljardären Biljardklubb
3 (2/1) 34 (15/19)
44%
400
9 Ragnar Grönsten
3 (2/1) 31 (17/14)
55%
400
9 Jyri Halttu
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 42 (20/22)
48%
400
9 Alf Toffer
Biljardklubben Flamingo
5 (3/2) 54 (28/26)
52%
400
9 Alban Richard
Kville Biljard Club
3 (2/1) 34 (17/17)
50%
400
9 Tianfang Zhang
Stockholms Biljardsällskap
4 (3/1) 43 (25/18)
58%
400
17 Robert Haag
Biljardklubben Stars - Laxå
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
300
17 Dan Andersson
Gefle Biljardklubb
2 (1/1) 21 (12/9)
57%
300
17 Stefan Ericson
Biljardklubben Stöten
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
300
17 Henrik Larsson
4 (2/2) 43 (24/19)
56%
300
17 Marcus Sjöberg
Gefle Biljardklubb
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
300
17 Patrik Enbom
Biljardklubben Stöten
4 (2/2) 41 (25/16)
61%
300
17 Petter Wulcan
Stockholms Biljardsällskap
3 (2/1) 37 (20/17)
54%
300
17 Dzenan Sahovic
Umeå Biljardklubb
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
300
17 Mattias Widengren
Umeå Biljardklubb
2 (1/1) 26 (13/13)
50%
300
17 Daniel Bakircioglu
Elme Biljardklubb
3 (2/1) 33 (18/15)
55%
300
17 Louise Furberg
4 (2/2) 42 (22/20)
52%
300
17 Per Lindgren
2 (1/1) 21 (8/13)
38%
300
17 Toraj Larki
Uppsala Biljardsällskap
4 (2/2) 39 (20/19)
51%
300
17 Dean Vorkapić
Stockholms Biljardsällskap
4 (2/2) 35 (14/21)
40%
300
17 Laszlo Szili
Kville Biljard Club
4 (2/2) 40 (19/21)
48%
300
17 Håkan Larsson
Gefle Biljardklubb
4 (2/2) 38 (17/21)
45%
300
33 Johan Svanberg
Karlskoga Biljardklubb
3 (1/2) 22 (9/13)
41%
200
33 My Nguyen
Biljardklubben Stöten
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
200
33 Jörgen Karlsson
Västerviks Biljard
2 (0/2) 22 (9/13)
41%
200
33 Thomas Stadler
Biljardären Biljardklubb
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
200
33 Jessika Nilsson
2 (0/2) 19 (6/13)
32%
200
33 Sabo Azar
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
200
33 Nicklas Johansson
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
200
33 Morgan Norberg
Kville Biljard Club
2 (0/2) 21 (8/13)
38%
200
33 Maxwell Johnson
2 (0/2) 18 (5/13)
28%
200
33 Anton Havås
Kville Biljard Club
2 (0/2) 17 (4/13)
24%
200
33 Niklas Dagnesjö
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
200
33 Linus Jogin
Stockholms Biljardsällskap
3 (1/2) 23 (9/14)
39%
200
33 Alex Embermark
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 23 (10/13)
43%
200
33 Pierre Hesselgren
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
200
33 Johan Maioli
2 (0/2) 24 (11/13)
46%
200
49 Eva Viding Bussell
2 (0/2) 16 (3/13)
19%
100
49 Daniel Silvennoinen
Stockholms Biljardsällskap
2 (0/2) 20 (7/13)
35%
100
49 Kjell Tillstrand
Uppsala Biljardsällskap
1 (0/1) 6 (0/6)
0%
100
Entry deadline Oct 24, 2019, 5:00 PM (local time)
Starts Oct 26, 2019, 10:00 AM (local time)
Format Double elimination (52 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Dresscode C:
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf
Rankings Swedish Pool Tour
Organizer Svenska Biljardförbundet and Uppsala Biljardsällskap
Contact Alexander Grönlund (alexander@serima.se, +46733285909)
More info
Säsongens andra SPT1000.

Spelare som redan använder CueScore ska använda sitt konto för att anmäla sig till tävling.
Spelare som saknar CueScore konto bör registrera sig och anmäla sig till tävling.

Notera att det kan finnas dubletter. dvs. att ditt namn redan finns i systemet utan att du har inloggningsuppgifter. Klicka då på "Gör anspråk på denna profil" och följ instruktionerna.
För övrig information; startavgifter, priser, berättigad att delta, osv., se Nationella Tävlingsbestämmelserna för Pool på www.biljardforbundet.se
http://www.biljardforbundet.se/globalassets/svenska-biljardforbundet/dokument/regler/nationella-poolbestammelser-2018-07-01.pdf

Lägg gärna in en tydlig bild i er profil på cuescore så att ni blir lättare att hitta i lokalen.

Uppsala biljardsällskap ser gärna att de allra flesta väljer att betala med Swish så att vi slipper jobbig kontanthantering. Vi kommer dock givetvis att acceptera kontanter.

Startavgiften är 800 kr.

Uppsala biljardsällskaps swish nr är: 123 069 24 67 Märk din betalning med "Startavgift SPT1000"

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Sweden
Adrian Weiss
Walk Over
 
2   
Sweden
Louise Furberg
Sweden
Nicklas Johansson
Sat 10:21 
3   
Sweden
Alex Embermark
Sweden
Alf Toffer
Sat 10:21 
4   
Lebanon
Elie Naman
Sweden
Dan Andersson
Sat 10:21 
5   
Sweden
David Larsson
Walk Over
 
6   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sweden
Anton Havås
Sat 10:21 
7   
Sweden
Dzenan Sahovic
Sweden
Wille Viitanen
Sat 10:21 
8   
Walk Over
France
Alban Richard
 
9   
Sweden
Jyri Halttu
Walk Over
 
10   
Sweden
Maxwell Johnson
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sat 10:21 
11   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Jörgen Karlsson
Sat 10:21 
12   
Walk Over
Sweden
Morgan Norberg
 
13   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Erik Gårdelöf
Sat 10:21 
14   
Sweden
Daniel Silvennoinen
Iran
Toraj Larki
Sat 10:21 
15   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Sabo Azar
Sat 10:21 
16   
Walk Over
Sweden
Tomas Larsson
 
17   
Sweden
Marcus Chamat
Walk Over
 
18   
Sweden
Laszlo Szili
Sweden
Robert Haag
Sat 10:21 
19   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Kjell Tillstrand
Sat 11:30 
20   
Sweden
Niklas Dagnesjö
Sweden
Johan Svanberg
Sat 11:24  Table 3
21   
Sweden
Stefan Ericson
Walk Over
 
22   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Kasper Östlund
Sat 11:30  Table 10
23   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Pierre Hesselgren
Sat 11:32  Table 1
24   
Walk Over
Sweden
Ragnar Grönsten
 
25   
Sweden
Per Lindgren
Walk Over
 
26   
Sweden
Johan Maioli
Sweden
Roger Blomqvist
Sat 11:32  Table 9
27   
Sweden
Jessika Nilsson
Sweden
Patrik Enbom
Sat 11:32  Table 7
28   
Walk Over
Sweden
Mattias Widengren
 
29   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Linus Jogin
Sat 11:24  Table 11
30   
Sweden
Eva Bussell
Croatia
Dean Vorkapić
Sat 11:49  Table 9
31   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Petter Wulcan
Sat 11:47  Table 2
32   
Walk Over
Sweden
Senharip Azar
 

Winners qualification

Race to 7
33   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Louise Furberg
Sat 11:54  Table 12
34   
Sweden
Alf Toffer
Sweden
Dan Andersson
Sat 12:03  Table 5
35   
Sweden
David Larsson
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 12:41  Table 11
36   
Sweden
Dzenan Sahovic
France
Alban Richard
Sat 12:37  Table 4
37   
Sweden
Jyri Halttu
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sat 12:29  Table 6
38   
Sweden
Tianfang Zhang
Sweden
Morgan Norberg
Sat 13:06  Table 10
39   
Sweden
Erik Gårdelöf
Iran
Toraj Larki
Sat 13:07  Table 7
40   
Sweden
Thomas Stadler
Sweden
Tomas Larsson
Sat 13:07  Table 3
41   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Laszlo Szili
Sat 13:13  Table 12
42   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Niklas Dagnesjö
Sat 13:20  Table 5
43   
Sweden
Stefan Ericson
Sweden
Kasper Östlund
Sat 13:20  Table 1
44   
Sweden
Håkan Larsson
Sweden
Ragnar Grönsten
Sat 13:29  Table 2
45   
Sweden
Per Lindgren
Sweden
Johan Maioli
Sat 13:41  Table 9
46   
Sweden
Patrik Enbom
Sweden
Mattias Widengren
Sat 14:00  Table 6
47   
Sweden
Anders Edvardsson
Croatia
Dean Vorkapić
Sat 14:25  Table 1
48   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Senharip Azar
Sat 14:34  Table 4

Loser round 1

Race to 6
49   
Walk Over
Sweden
Nicklas Johansson
 
50   
Sweden
Alex Embermark
Lebanon
Elie Naman
Sat 14:30 
51   
Walk Over
Sweden
Anton Havås
 
52   
Sweden
Wille Viitanen
Walk Over
 
53   
Walk Over
Sweden
Maxwell Johnson
 
54   
Sweden
Jörgen Karlsson
Walk Over
 
55   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Daniel Silvennoinen
Sat 13:56  Table 11
56   
Sweden
Sabo Azar
Walk Over
 
57   
Walk Over
Sweden
Robert Haag
 
58   
Sweden
Kjell Tillstrand
Sweden
Johan Svanberg
Sat 14:04  Table 10
59   
Walk Over
Sweden
Marcus Sjöberg
 
60   
Sweden
Pierre Hesselgren
Walk Over
 
61   
Walk Over
Sweden
Roger Blomqvist
 
62   
Sweden
Jessika Nilsson
Walk Over
 
63   
Sweden
Linus Jogin
Sweden
Eva Bussell
Sat 14:25  Table 7
64   
Sweden
My Nguyen
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 6
65   
Sweden
Nicklas Johansson
Sweden
Senharip Azar
Sat 16:22  Table 4
66   
Sweden
Alex Embermark
Croatia
Dean Vorkapić
Sat 15:28  Table 7
67   
Sweden
Anton Havås
Sweden
Patrik Enbom
Sat 16:04  Table 6
68   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Johan Maioli
Sat 16:04  Table 3
69   
Sweden
Maxwell Johnson
Sweden
Håkan Larsson
Sat 14:55  Table 2
70   
Sweden
Jörgen Karlsson
Sweden
Stefan Ericson
Sat 15:08  Table 10
71   
Sweden
Henrik Larsson
Sweden
Niklas Dagnesjö
Sat 15:38  Table 11
72   
Sweden
Sabo Azar
Sweden
Laszlo Szili
Sat 15:05  Table 12
73   
Sweden
Robert Haag
Sweden
Thomas Stadler
Sat 16:20  Table 1
74   
Sweden
Johan Svanberg
Iran
Toraj Larki
Sat 15:24  Table 5
75   
Sweden
Marcus Sjöberg
Sweden
Morgan Norberg
Sat 16:22  Table 5
76   
Sweden
Pierre Hesselgren
Sweden
Jyri Halttu
Sat 15:37  Table 9
77   
Sweden
Roger Blomqvist
Sweden
Dzenan Sahovic
Sat 16:00 
78   
Sweden
Jessika Nilsson
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sat 14:43  Table 3
79   
Sweden
Linus Jogin
Sweden
Alf Toffer
Sat 15:26  Table 1
80   
Sweden
My Nguyen
Sweden
Louise Furberg
Sat 16:28  Table 10

Last thirtytwo

Race to 7
81   
Sweden
Adrian Weiss
R3
Sweden
Marcus Sjöberg
R1
Sun 10:00  Table 1
82   
Sweden
Dan Andersson
Sweden
Jyri Halttu
Sun 10:00  Table 2
83   
Sweden
David Larsson
Sweden
Håkan Larsson
Sun 10:00  Table 3
84   
France
Alban Richard
Sweden
Stefan Ericson
Sun 10:00  Table 4
85   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Sweden
Senharip Azar
Sun 10:00  Table 5
86   
Sweden
Tianfang Zhang
Croatia
Dean Vorkapić
Sun 10:00  Table 6
87   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Dzenan Sahovic
Sun 10:00  Table 7
88   
Sweden
Tomas Larsson
Sweden
Laszlo Szili
Sun 10:00  Table 12
89   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Robert Haag
Sun 11:09  Table 12
90   
Sweden
Monika Margeta
Sweden
Henrik Larsson
Sun 11:15  Table 2
91   
Sweden
Kasper Östlund
Iran
Toraj Larki
Sun 11:12  Table 5
92   
Sweden
Ragnar Grönsten
Sweden
Patrik Enbom
Sun 11:17  Table 3
93   
Sweden
Per Lindgren
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sun 11:15  Table 6
94   
Sweden
Mattias Widengren
Sweden
Wille Viitanen
Sun 11:46  Table 4
95   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Louise Furberg
Sun 11:23  Table 7
96   
Sweden
Petter Wulcan
Sweden
Alf Toffer
Sun 11:19  Table 1

Last sixteen

Race to 7
97   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Jyri Halttu
Sun 12:42  Table 6
98   
Sweden
David Larsson
France
Alban Richard
Sun 12:40  Table 5
99   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Tianfang Zhang
Sun 12:41  Table 12
100   
Sweden
Erik Gårdelöf
Sweden
Tomas Larsson
Sun 12:56  Table 7
101   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Monika Margeta
Sun 13:25  Table 2
102   
Sweden
Kasper Östlund
Sweden
Ragnar Grönsten
Sun 13:10  Table 3
103   
Norway
Ole Kristian Rudshavn
Sweden
Wille Viitanen
Sun 13:34  Table 4
104   
Sweden
Anders Edvardsson
Sweden
Alf Toffer
Sun 13:33  Table 1

Quarter final

Race to 7
105   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
David Larsson
Sun 14:23  Table 7
106   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Erik Gårdelöf
Sun 14:33  Table 2
107   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Kasper Östlund
Sun 14:36  Table 5
108   
Sweden
Wille Viitanen
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 15:32  Table 1

Semi final

Race to 7
109   
Sweden
David Larsson
Sweden
Senharip Azar
Sun 16:55  Table 1
110   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Anders Edvardsson
Sun 16:55  Table 2

Final

Race to 7
111   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Marcus Chamat
Sun 18:24  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants (52)