Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 10, 2022

SöndagsCup 2022 #2

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mervan Jugic - Salkic
Elme Biljardklubb
8 (7/1) 118 (65/53)
55%
125
2 Saif Saad
6 (5/1) 87 (52/35)
60%
100
3 Mikael Fransson
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 72 (33/39)
46%
75
3 Fredrik Dahlquist
Interpool Biljardklubb Malmö
7 (5/2) 110 (61/49)
55%
75
5 Carl Brundin
3 (2/1) 49 (26/23)
53%
60
5 Roger Olsson
Malmö Biljardklubb
5 (3/2) 71 (37/34)
52%
60
5 Soheil Salarimanesh
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (2/1) 45 (26/19)
58%
60
5 Almin Salkic
Malmö Biljardklubb
3 (2/1) 39 (26/13)
67%
60
9 Assar Al-Hadad
Interpool Biljardklubb Malmö
5 (3/2) 78 (39/39)
50%
45
Show more
9 Latife Akbas- Pihl
4 (2/2) 60 (28/32)
47%
45
9 Victor Hellberg
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 58 (28/30)
48%
45
9 Niclas Winterlin
Malmö Biljardklubb
3 (1/2) 42 (18/24)
43%
45
13 Mohamad Badreddine
4 (2/2) 57 (31/26)
54%
45
13 Rei Trulsson
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 48 (22/26)
46%
45
13 Henrik Hägglund
Interpool Biljardklubb Malmö
4 (2/2) 63 (30/33)
48%
45
13 Lars Göran Andersson
Interpool Biljardklubb Malmö
3 (1/2) 44 (22/22)
50%
45
17 Atida Munthe Stahlhammer
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
45
17 Peter Stefansson
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
45
17 Erik Ellström
2 (0/2) 29 (11/18)
38%
45
17 Fyah Zandberg
Malmö Biljardklubb
2 (0/2) 27 (9/18)
33%
45
17 Leo Johannesen
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
45
17 Niclas Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 30 (12/18)
40%
45
17 Simon Hägg
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
45
17 Gabriel Jakobsson
Interpool Biljardklubb Malmö
2 (0/2) 28 (10/18)
36%
45
Entry deadline Apr 8, 2022, 11:00 PM (local time)
Starts Apr 10, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (24 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Dresscode INGA TRÄNINGS ELLER MJUKISBYXOR
Föredrar pikétröja
Rankings Söndagscup 2022
Organizer Interpool Biljardklubb Malmö
Contact Victor Hellberg (Victor.hellberg@Outlook.com, 0708878202)
More info
Från Mars 2022 startar vi Söndagscup som kommer att spelas i 10 omgångar på 10 månader med slutspel i december 2022. 16 bäst placerade spelare under säsongen kommer att deltaga i slutspelet.
Detta är en HCP-tävling som alla kan vara med i och handicapsystemet går efter Fargorate och tävlingsledningens egen åsikt för dem som är utanför Fargorate rankingsystem.

Hallen öppnar 9.00, betalning sker innan uppvärming.
Spelar möte kl 9.45.

REGLER
Använder Magic Rack,
Tekning i varje match,
Alternate Break,
9an på prick,
Ingen Kitchen Rule
3-fel regel gäller
9an i sprängning ger vinst
All touche är foul
Rackar åt varandra

Anmälningsavgift 200 kr/omg fördelas på systemet:
75 kr till organisatören
75 kr till deltävlingspris (delas mellan 1:an och 2:an)
50 kr till slutspelet (delas mellan plats 1-3)
Under säsongen spelar man de deltävlingar man har tid med, poäng samlas till slutspelet.
För att var godkänd till slutspel måste man ha spelat minst två deltävlingar.
OBS! KONTANT BETALNING GÄLLER.
Rankinglistan:

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Henrik Hägglund
5
Sun 09:51  Table 13
2   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
Sweden
Erik Ellström
3
Sun 09:51  Table 8
3   
Sweden
Fredrik Dahlquist
3
Sweden
Philip Zandberg
3
Sun 09:51  Table 18
4   
Sweden
Roger Olsson
2
Sweden
Peter Stefansson
3
Sun 09:51  Table 10
5   
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sweden
Atida Munthe Stahlhammer
6
Sun 09:51  Table 19
6   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sweden
Niclas Martinsson
4
Sun 09:51  Table 12
7   
Iraq
Saif Saad
4
Sweden
Gabriel Jakobsson
Sun 09:51  Table 6
8   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Simon Hägg
5
Sun 09:51  Table 5

Winner round 1

Race to 9
9   
Sweden
Mikael Fransson
2
Sweden
Henrik Hägglund
5
Sun 11:16  Table 13
10   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
Sweden
Almin Salkic
-4
Sun 11:41  Table 8
11   
Sweden
Carl Brundin
3
Sweden
Fredrik Dahlquist
3
Sun 11:03  Table 18
12   
Sweden
Roger Olsson
2
Sweden
Rei Trulsson
3
Sun 11:04  Table 10
13   
Sweden
Niclas Winterlin
2
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sun 10:59  Table 19
14   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Iran
Soheil Salarimanesh
5
Sun 10:34  Table 12
15   
Sweden
Lars Göran Andersson
4
Iraq
Saif Saad
4
Sun 10:37  Table 6
16   
Sweden
Victor Hellberg
3
Sweden
Latife Akbas- Pihl
4
Sun 10:47  Table 5

Loser round 1

Race to 9
17   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Latife Akbas- Pihl
4
Sun 11:51  Table 5
18   
Sweden
Erik Ellström
3
Sweden
Lars Göran Andersson
4
Sun 11:39  Table 6
19   
Sweden
Philip Zandberg
3
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Sun 11:39  Table 12
20   
Sweden
Peter Stefansson
3
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sun 12:00  Table 19
21   
Sweden
Atida Munthe Stahlhammer
6
Sweden
Rei Trulsson
3
Sun 12:29  Table 10
22   
Sweden
Niclas Martinsson
4
Sweden
Fredrik Dahlquist
3
Sun 12:11  Table 18
23   
Sweden
Gabriel Jakobsson
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
Sun 12:41  Table 6
24   
Sweden
Simon Hägg
5
Sweden
Henrik Hägglund
5
Sun 12:29  Table 13

Loser round 2

Race to 9
25   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
4
Sweden
Lars Göran Andersson
4
Sun 13:07  Table 5
26   
Lebanon
Mohamad Badreddine
5
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sun 13:17  Table 19
27   
Sweden
Rei Trulsson
3
Sweden
Fredrik Dahlquist
3
Sun 14:06  Table 18
28   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
Sweden
Henrik Hägglund
5
Sun 13:39  Table 13

Winners qualification

Race to 9
29   
Sweden
Mikael Fransson
2
Sweden
Almin Salkic
-4
Sun 13:28  Table 8
30   
Sweden
Carl Brundin
3
Sweden
Roger Olsson
2
Sun 13:01  Table 12
31   
Sweden
Niclas Winterlin
2
Iran
Soheil Salarimanesh
5
Sun 13:30  Table 18
32   
Iraq
Saif Saad
4
Sweden
Victor Hellberg
3
Sun 12:05  Table 6

Losers qualification

Race to 9
33   
Sweden
Latife Akbas- Pihl
4
Sweden
Roger Olsson
2
Sun 14:30  Table 10
34   
Cuba
Assar Al-Hadad
4
Sweden
Mikael Fransson
2
Sun 14:30  Table 19
35   
Sweden
Fredrik Dahlquist
3
Sweden
Victor Hellberg
3
Sun 14:55  Table 6
36   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
Sweden
Niclas Winterlin
2
Sun 14:30  Table 5

Quarter final

Race to 9
37   
Sweden
Almin Salkic
-4
Sweden
Fredrik Dahlquist
3
Sun 15:43  Table 6
38   
Sweden
Carl Brundin
3
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
R1
Sun 15:43  Table 5
39   
Iran
Soheil Salarimanesh
5
Sweden
Mikael Fransson
2
Sun 15:43  Table 8
40   
Iraq
Saif Saad
4
Sweden
Roger Olsson
2
Sun 15:43  Table 10

Semi final

Race to 9
41   
Sweden
Fredrik Dahlquist
3
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
Sun 17:12  Table 6
42   
Sweden
Mikael Fransson
2
Iraq
Saif Saad
4
Sun 17:11  Table 5

Final

Race to 9
43   
Sweden
Mervan Jugic - Salkic
2
Iraq
Saif Saad
4
Sun 18:31  Table 6

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants