Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 22 - February 23, 2020

RT3 Elite Vest

Snooker

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Reidar Rundsveen
Os Biljard og Snookerklubb
6 (6/0) 17 (14/3)
82%
44, 31, 27 60
2 Geir Bentzen
Os Biljard og Snookerklubb
6 (5/1) 19 (11/8)
58%
36, 32, 26 52
3 John christian Vespestad
Stord Snookerklubb
5 (4/1) 12 (9/3)
75%
62, 38, 32, 32, 25 44
3 Kåre Valde
Stord Snookerklubb
5 (4/1) 13 (10/3)
77%
44
5 Simen Hatlevik
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
37
5 Håkon Tverderøy
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 9 (4/5)
44%
37
5 Håvard Vespestad
Stord Snookerklubb
4 (2/2) 10 (5/5)
50%
25 37
5 Sigve Rørstad
Os Biljard og Snookerklubb
4 (2/2) 11 (5/6)
45%
37
9 Mona Bergstø
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 8 (3/5)
38%
29
9 Trond Johan Eeg Nielsen
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
29
9 Kjell Henriksen
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 7 (3/4)
43%
29
9 Harald Helberg
Stord Snookerklubb
3 (1/2) 8 (4/4)
50%
29
13 Tommy Kvarsvik
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
22
13 Kim Fluge
Os Biljard og Snookerklubb
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
22
13 Arve Hatlevik
Stord Snookerklubb
3 (0/3) 7 (1/6)
14%
22
13 Tommy Sævareid
Os Biljard og Snookerklubb
3 (0/3) 6 (0/6)
0%
22
Entry deadline Feb 19, 2020, 6:00 PM (local time)
Starts Feb 22, 2020, 9:00 AM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 2
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Snooker Elite 2019/2020 and Snooker 1. divisjon Vest 2019/2020
Organizer Os Biljard og Snookerklubb

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Reidar Rundsveen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Sigve Rørstad 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Trond Johan Eeg Nielsen 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
4 Arve Hatlevik 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John christian Vespestad 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Håkon Tverderøy 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Kjell Henriksen 3 1 0 2 3 4 -1 0 0 0 0.429 1
4 Tommy Sævareid 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Geir Bentzen 3 3 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 3
2 Håvard Vespestad 3 2 0 1 5 3 2 0 0 0 0.625 2
3 Harald Helberg 3 1 0 2 4 4 0 0 0 0 0.5 1
4 Kim Fluge 3 0 0 3 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kåre Valde 3 3 0 0 6 0 6 0 0 0 1 3
2 Simen Hatlevik 3 2 0 1 4 3 1 0 0 0 0.571 2
3 Mona Bergstø 3 1 0 2 3 5 -2 0 0 0 0.375 1
4 Tommy Kvarsvik 3 0 0 3 1 6 -5 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 2
1-A   
Reidar Rundsveen
Arve Hatlevik
Sat 10:03 
2-A   
Sigve Rørstad
Trond Johan Eeg Nielsen
Sat 10:03 
3-B   
John christian Vespestad
Tommy Sævareid
Sat 10:03 
4-B   
Kjell Henriksen
Håkon Tverderøy
Sat 10:03 
5-C   
Geir Bentzen
Kim Fluge
Sat 10:03 
6-C   
Håvard Vespestad
Harald Helberg
Sat 10:03 
7-D   
Kåre Valde
Mona Bergstø
Sat 10:58 
8-D   
Tommy Kvarsvik
Simen Hatlevik
Sat 11:02 

Round 2

Race to 2
9-A   
Reidar Rundsveen
Trond Johan Eeg Nielsen
Sat 11:19 
10-A   
Arve Hatlevik
Sigve Rørstad
Sat 12:28 
11-B   
John christian Vespestad
Håkon Tverderøy
Sat 12:34 
12-B   
Tommy Sævareid
Kjell Henriksen
Sat 12:34 
13-C   
Geir Bentzen
Harald Helberg
Sat 13:23 
14-C   
Kim Fluge
Håvard Vespestad
Sat 13:23 
15-D   
Kåre Valde
Simen Hatlevik
Sat 13:23 
16-D   
Mona Bergstø
Tommy Kvarsvik
Sat 14:19 

Round 3

Race to 2
17-A   
Reidar Rundsveen
Sigve Rørstad
Sat 15:43 
18-A   
Trond Johan Eeg Nielsen
Arve Hatlevik
Sat 15:44 
19-B   
John christian Vespestad
Kjell Henriksen
Sat 15:45 
20-B   
Håkon Tverderøy
Tommy Sævareid
Sat 15:45 
21-C   
Geir Bentzen
Håvard Vespestad
Sat 16:32 
22-C   
Harald Helberg
Kim Fluge
Sat 16:32 
23-D   
Kåre Valde
Tommy Kvarsvik
Sat 17:14 
24-D   
Simen Hatlevik
Mona Bergstø
Sat 17:14 

Quarter final

Race to 2
25   
Reidar Rundsveen
Håkon Tverderøy
Sat 19:16 
26   
Sigve Rørstad
John christian Vespestad
Sat 19:16 
27   
Geir Bentzen
Simen Hatlevik
Sat 19:16 
28   
Håvard Vespestad
Kåre Valde
Sat 19:16 

Semi final

Race to 3
29   
Reidar Rundsveen
John christian Vespestad
Sat 21:12 
30   
Geir Bentzen
Kåre Valde
Sat 21:12 

Final

Race to 3
31   
Reidar Rundsveen
Geir Bentzen
Sat 23:32 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer