Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 7, 2022

Pool Academy Cup #7

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Debbagh-Boutarbouch Said
9 (9/0) 47 (33/14)
70%
30
2 Mounim Touzani
10 (8/2) 47 (33/14)
70%
25
3 Michiel Yperman
9 (7/2) 38 (27/11)
71%
22
3 Taib Benmchich
8 (6/2) 38 (23/15)
61%
22
5 Baudi Ali
7 (6/1) 28 (20/8)
71%
20
5 Sven Van Peer
8 (6/2) 37 (21/16)
57%
20
5 Sébastien Taets
7 (3/4) 36 (18/18)
50%
20
5 Thierry Fargeat
7 (4/3) 29 (14/15)
48%
20
9 Thierry Languy
6 (1/5) 24 (7/17)
29%
18
Show more
9 Marc Heremans
7 (4/3) 28 (16/12)
57%
18
9 Robin Dardenne
7 (4/3) 31 (16/15)
52%
18
9 Simon Dehon
6 (4/2) 27 (16/11)
59%
18
9 Ottman Dahman
7 (5/2) 26 (15/11)
58%
18
9 Christophe Goset
7 (3/4) 30 (12/18)
40%
18
9 Grégory Bouzin
6 (3/3) 23 (11/12)
48%
18
9 Stephane Nahon
7 (5/2) 27 (17/10)
63%
18
17 Sherriff Tahiru
6 (2/4) 23 (9/14)
39%
16
17 Gaetan Godfriaux
6 (2/4) 23 (10/13)
43%
16
17 Gérald Deltour
5 (1/4) 21 (9/12)
43%
16
17 claude sneessens
5 (1/4) 19 (6/13)
32%
16
21 Cédric Gerard
5 (0/5) 20 (5/15)
25%
16
21 Morgan Vanderborght
6 (1/5) 21 (5/16)
24%
16
21 Alexandre Piret
6 (1/5) 24 (7/17)
29%
16
21 Antoine Bastin
5 (1/4) 17 (5/12)
29%
16
25 Alex Mtg
6 (0/6) 22 (4/18)
18%
16
25 Godfroid David
6 (0/6) 24 (6/18)
25%
16
Starts May 7, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (26 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Pool Academy Cup 2021/2022 - RANKING
Organizer BPBF Brabant Antwerpen
Contact Michiel Yperman (Michielyperman@broadspire.be) and Sébastien Taets (niceseb@bjta.be)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michiel Yperman 6 5 0 1 16 4 12 0 0 0 0.8 5
2 Mounim Touzani 6 5 0 1 16 5 11 0 0 0 0.762 5
3 Sven Van Peer 6 5 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 5
4 Christophe Goset 6 3 0 3 12 14 -2 0 0 0 0.462 3
5 Sherriff Tahiru 6 2 0 4 9 14 -5 0 0 0 0.391 2
6 Alexandre Piret 6 1 0 5 7 17 -10 0 0 0 0.292 1
7 Godfroid David 6 0 0 6 6 18 -12 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Baudi Ali 5 5 0 0 15 4 11 1 0 0 0.789 5
2 Simon Dehon 5 4 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 4
3 Grégory Bouzin 5 3 0 2 11 8 3 0 0 0 0.579 3
4 Thierry Languy 5 1 0 4 7 13 -6 0 0 0 0.35 1
5 claude sneessens 5 1 0 4 6 13 -7 0 0 0 0.316 1
6 Antoine Bastin 5 1 0 4 5 12 -7 0 0 0 0.294 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Debbagh-Boutarbouch Said 5 5 0 0 15 6 9 0 0 0 0.714 5
2 Taib Benmchich 5 4 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 4
3 Thierry Fargeat 5 3 0 2 10 11 -1 0 0 0 0.476 3
4 Sébastien Taets 5 2 0 3 12 13 -1 1 0 0 0.48 2
5 Gérald Deltour 5 1 0 4 9 12 -3 0 0 0 0.429 1
6 Cédric Gerard 5 0 0 5 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stephane Nahon 6 5 0 1 16 6 10 0 0 0 0.727 5
2 Ottman Dahman 6 5 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 5
3 Robin Dardenne 6 4 0 2 15 11 4 0 0 0 0.577 4
4 Marc Heremans 6 4 0 2 14 8 6 0 0 0 0.636 4
5 Gaetan Godfriaux 6 2 0 4 10 13 -3 0 0 0 0.435 2
6 Morgan Vanderborght 6 1 0 5 5 16 -11 0 0 0 0.238 1
7 Alex Mtg 6 0 0 6 4 18 -14 0 0 0 0.182 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Belgium
Alexandre Piret
Belgium
Mounim Touzani
Sat 11:19  Table 1
2-A   
Nigeria
Sherriff Tahiru
Belgium
Godfroid David
Sat 11:19  Table 2
3-A   
Belgium
Sven Van Peer
Belgium
Christophe Goset
Sat 12:00  Table 8
4-B   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Thierry Languy
Sat 12:00  Table 5
5-B   
Belgium
Simon Dehon
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 11:19  Table 4
6-B   
Belgium
Antoine Bastin
Belgium
claude sneessens
Sat 11:19  Table 5
7-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Gérald Deltour
Sat 11:44  Table 1
8-C   
Belgium
Cédric Gerard
Morocco
Taib Benmchich
Sat 12:49  Table 5
9-C   
Belgium
Sébastien Taets
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 12:35  Table 3
10-D   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Marc Heremans
Sat 11:19  Table 6
11-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Stephane Nahon
Sat 11:19  Table 7
12-D   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Ottman Dahman
Sat 11:44  Table 3

Round 2

Race to 3
13-A   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Godfroid David
Sat 12:04  Table 6
14-A   
Belgium
Alexandre Piret
Belgium
Christophe Goset
Sat 12:32  Table 6
15-A   
Nigeria
Sherriff Tahiru
Belgium
Michiel Yperman
Sat 12:15  Table 3
16-B   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 12:53  Table 1
17-B   
Belgium
Thierry Languy
Belgium
claude sneessens
Sat 13:01  Table 4
18-B   
Belgium
Simon Dehon
Belgium
Antoine Bastin
Sat 12:24  Table 4
19-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Morocco
Taib Benmchich
Sat 13:56  Table 5
20-C   
Belgium
Gérald Deltour
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 13:05  Table 3
21-C   
Belgium
Cédric Gerard
Belgium
Sébastien Taets
Sat 11:23  Table 8
22-D   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Stephane Nahon
Sat 12:15  Table 7
23-D   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Ottman Dahman
Sat 12:21  Table 2
24-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Alex Mtg
Sat 12:32  Table 8

Round 3

Race to 3
25-A   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Christophe Goset
Sat 13:16  Table 6
26-A   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Michiel Yperman
Sat 13:34  Table 3
27-A   
Belgium
Alexandre Piret
Belgium
Sven Van Peer
Sat 13:17  Table 1
28-B   
Russia
Baudi Ali
Belgium
claude sneessens
Sat 14:01  Table 7
29-B   
Belgium
Grégory Bouzin
Belgium
Antoine Bastin
Sat 13:23  Table 5
30-B   
Belgium
Thierry Languy
Belgium
Simon Dehon
Sat 13:50  Table 1
31-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 15:05  Table 7
32-C   
Morocco
Taib Benmchich
Belgium
Sébastien Taets
Sat 15:01  Table 4
33-C   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Cédric Gerard
Sat 13:54  Table 4
34-D   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Ottman Dahman
Sat 13:51  Table 2
35-D   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Alex Mtg
Sat 13:11  Table 2
36-D   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 13:13  Table 8

Round 4

Race to 3
37-A   
Belgium
Christophe Goset
Belgium
Michiel Yperman
Sat 11:22  Table 3
38-A   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Sven Van Peer
Sat 13:59  Table 6
39-A   
Belgium
Mounim Touzani
Nigeria
Sherriff Tahiru
Sat 14:02  Table 3
40-B   
Russia
Baudi Ali
Belgium
Antoine Bastin
Sat 14:43  Table 7
41-B   
Belgium
claude sneessens
Belgium
Simon Dehon
Sat 15:55  Table 1
42-B   
Belgium
Grégory Bouzin
Belgium
Thierry Languy
Sat 16:12  Table 6
43-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Sébastien Taets
Sat 13:08  Table 7
44-C   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Cédric Gerard
Sat 14:19  Table 2
45-C   
Morocco
Taib Benmchich
Belgium
Gérald Deltour
Sat 15:37 
46-D   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Alex Mtg
Sat 14:38  Table 6
47-D   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 14:40  Table 8
48-D   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Robin Dardenne
Sat 14:51  Table 1

Round 5

Race to 3
49-A   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Sven Van Peer
Sat 16:48  Table 1
50-A   
Belgium
Christophe Goset
Nigeria
Sherriff Tahiru
Sat 14:36  Table 3
51-A   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Alexandre Piret
Sat 14:37  Table 5
52-B   
Russia
Baudi Ali
R1
Belgium
Simon Dehon
Sat 15:17  Table 8
53-B   
Belgium
Antoine Bastin
Belgium
Thierry Languy
Sat 15:19  Table 6
54-B   
Belgium
claude sneessens
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 14:53  Table 2
55-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Cédric Gerard
Sat 15:36  Table 5
56-C   
Belgium
Sébastien Taets
R1
Belgium
Gérald Deltour
Sat 14:20  Table 4
57-C   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Morocco
Taib Benmchich
Sat 11:46  Table 2
58-D   
Belgium
Alex Mtg
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 14:07  Table 8
59-D   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Robin Dardenne
Sat 15:54  Table 8
60-D   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Morgan Vanderborght
Sat 15:32  Table 2

Round 6

Race to 3
61-A   
Belgium
Sven Van Peer
Nigeria
Sherriff Tahiru
Sat 15:31  Table 3
62-A   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Alexandre Piret
Sat 15:39  Table 4
63-A   
Belgium
Christophe Goset
Belgium
Mounim Touzani
Sat 15:34  Table 7
64-D   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Robin Dardenne
Sat 16:57  Table 7
65-D   
Belgium
Alex Mtg
Belgium
Morgan Vanderborght
Sat 16:18  Table 5
66-D   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Marc Heremans
Sat 16:57  Table 2

Round 7

Race to 3
67-A   
Nigeria
Sherriff Tahiru
Belgium
Alexandre Piret
Sat 16:10  Table 3
68-A   
Belgium
Sven Van Peer
Belgium
Mounim Touzani
Sat 16:15  Table 2
69-A   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Godfroid David
Sat 16:01  Table 4
70-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Morgan Vanderborght
Sat 17:35  Table 7
71-D   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Marc Heremans
Sat 16:02  Table 7
72-D   
Belgium
Alex Mtg
Belgium
Stephane Nahon
Sat 17:19  Table 1

Last sixteen

Race to 4
73   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Thierry Languy
Sat 18:16  Table 1
74   
Belgium
Sven Van Peer
R1
Belgium
Simon Dehon
Sat 18:16  Table 2
75   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 18:16  Table 3
76   
Belgium
Christophe Goset
Russia
Baudi Ali
Sat 18:16  Table 4
77   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Marc Heremans
Sat 18:16  Table 5
78   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Ottman Dahman
Sat 18:16  Table 6
79   
Morocco
Taib Benmchich
Belgium
Robin Dardenne
Sat 18:16  Table 7
80   
Belgium
Sébastien Taets
Belgium
Stephane Nahon
Sat 18:16  Table 8

Quarter final

Race to 4
81   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Sven Van Peer
R2
Sat 19:13  Table 1
82   
Belgium
Mounim Touzani
Russia
Baudi Ali
Sat 18:56  Table 4
83   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 19:23 
84   
Morocco
Taib Benmchich
Belgium
Sébastien Taets
Sat 19:23  Table 2

Semi final

Race to 5
85   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Mounim Touzani
Sat 20:02  Table 1
86   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Morocco
Taib Benmchich
Sat 20:17  Table 2

Final

Race to 5
87   
Belgium
Mounim Touzani
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 21:42  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants