Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 2, 2022

Pool Academy Cup #6

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michiel Yperman
10 (10/0) 42 (34/8)
81%
30
2 Gérald Deltour
11 (7/4) 50 (29/21)
58%
25
3 Logan Brasseur
9 (6/3) 42 (23/19)
55%
22
3 Debbagh-Boutarbouch Said
10 (8/2) 47 (28/19)
60%
22
5 Kenny Voets
9 (6/3) 36 (22/14)
61%
20
5 Marc Heremans
8 (6/2) 35 (23/12)
66%
20
5 Antoine Bastin
8 (5/3) 35 (20/15)
57%
20
5 Robin Dardenne
8 (6/2) 35 (21/14)
60%
20
9 Sven Van Peer
7 (5/2) 28 (18/10)
64%
18
Show more
9 Sébastien Taets
8 (4/4) 38 (20/18)
53%
18
9 Gaetan Godfriaux
7 (3/4) 29 (14/15)
48%
18
9 Simon Dehon
7 (4/3) 26 (15/11)
58%
18
9 Grégory Bouzin
7 (4/3) 28 (17/11)
61%
18
9 Matthieu Becques
7 (4/3) 29 (16/13)
55%
18
9 Stephane Nahon
7 (4/3) 27 (16/11)
59%
18
9 Thierry Fargeat
7 (5/2) 30 (18/12)
60%
18
17 Thierry Languy
6 (2/4) 21 (7/14)
33%
16
17 Alexandre Piret
6 (2/4) 24 (8/16)
33%
16
17 Mounim Touzani
7 (4/3) 27 (15/12)
56%
16
17 Julien Plasman
6 (2/4) 24 (9/15)
38%
16
21 Alex Mtg
6 (1/5) 21 (5/16)
24%
16
21 Fabrice Kumps
7 (3/4) 27 (12/15)
44%
16
21 Tatiana Korneva
6 (1/5) 21 (4/17)
19%
16
21 Amandine Lecocq
6 (1/5) 24 (7/17)
29%
16
25 Morgan Vanderborght
6 (0/6) 21 (3/18)
14%
16
25 Christophe Goset
7 (1/6) 24 (5/19)
21%
16
25 Nathan De Greef
6 (0/6) 25 (7/18)
28%
16
25 Godfroid David
6 (1/5) 25 (9/16)
36%
16
29 Ottman Dahman
7 (1/6) 29 (10/19)
34%
16
Starts Apr 2, 2022, 11:00 AM (local time)
Format Round robin (29 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Pool Academy Cup 2021/2022 - RANKING
Organizer BPBF Brabant Antwerpen
Contact Michiel Yperman (Michielyperman@broadspire.be) and Sébastien Taets (niceseb@bjta.be)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sven Van Peer 6 5 0 1 16 6 10 0 0 0 0.727 5
2 Marc Heremans 6 5 0 1 16 5 11 0 0 0 0.762 5
3 Simon Dehon 6 4 0 2 14 7 7 1 0 0 0.667 4
4 Grégory Bouzin 6 4 0 2 14 7 7 1 0 0 0.667 4
5 Thierry Languy 6 2 0 4 7 14 -7 0 0 0 0.333 2
6 Tatiana Korneva 6 1 0 5 4 17 -13 0 0 0 0.19 1
7 Morgan Vanderborght 6 0 0 6 3 18 -15 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Debbagh-Boutarbouch Said 7 6 0 1 18 9 9 3 0 0 0.667 6
2 Kenny Voets 7 5 0 2 17 9 8 1 0 0 0.654 5
3 Sébastien Taets 7 4 0 3 17 14 3 3 0 0 0.548 4
4 Gérald Deltour 7 4 0 3 15 12 3 1 0 0 0.556 4
5 Mounim Touzani 7 4 0 3 15 12 3 0 0 0 0.556 4
6 Fabrice Kumps 7 3 0 4 12 15 -3 0 0 0 0.444 3
7 Christophe Goset 7 1 0 6 5 19 -14 0 0 0 0.208 1
8 Ottman Dahman 7 1 0 6 10 19 -9 1 0 0 0.345 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michiel Yperman 6 6 0 0 18 1 17 1 0 0 0.947 6
2 Thierry Fargeat 6 5 0 1 15 8 7 0 0 0 0.652 5
3 Matthieu Becques 6 4 0 2 13 9 4 0 0 0 0.591 4
4 Gaetan Godfriaux 6 3 0 3 11 11 0 0 0 0 0.5 3
5 Julien Plasman 6 2 0 4 9 15 -6 0 0 0 0.375 2
6 Alex Mtg 6 1 0 5 5 16 -11 0 0 0 0.238 1
7 Nathan De Greef 6 0 0 6 7 18 -11 0 0 0 0.28 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Robin Dardenne 6 5 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 5
2 Antoine Bastin 6 4 0 2 14 8 6 1 0 0 0.636 4
3 Logan Brasseur 6 4 0 2 15 10 5 0 0 0 0.6 4
4 Stephane Nahon 6 4 0 2 13 7 6 0 0 0 0.65 4
5 Alexandre Piret 6 2 0 4 8 16 -8 0 0 0 0.333 2
6 Amandine Lecocq 6 1 0 5 7 17 -10 0 0 0 0.292 1
7 Godfroid David 6 1 0 5 9 16 -7 0 0 0 0.36 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Belgium
Sven Van Peer
Belgium
Thierry Languy
Sat 11:12  Table 1
2-A   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Simon Dehon
R1
Sat 11:12  Table 2
3-A   
Russia
Tatiana Korneva
Belgium
Marc Heremans
Sat 11:12  Table 3
4-B   
Belgium
Sébastien Taets
R1
Belgium
Ottman Dahman
Sat 11:12  Table 4
5-B   
Belgium
Gérald Deltour
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 11:34  Table 1
6-B   
Belgium
Kenny Voets
Belgium
Christophe Goset
Sat 11:15  Table 5
7-B   
Belgium
Fabrice Kumps
Belgium
Mounim Touzani
Sat 11:12  Table 6
8-C   
Belgium
Alex Mtg
Belgium
Julien Plasman
Sat 11:12  Table 7
9-C   
Belgium
Nathan De Greef
Matthieu Becques
Sat 11:12  Table 8
10-C   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 11:39  Table 2
11-D   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Antoine Bastin
R1
Sat 11:40  Table 5
12-D   
Belgium
Alexandre Piret
Belgium
Logan Brasseur
Sat 11:46  Table 3
13-D   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Amandine Lecocq
Sat 11:50  Table 4

Round 2

Race to 3
14-A   
Belgium
Thierry Languy
Belgium
Simon Dehon
Sat 11:52  Table 6
15-A   
Belgium
Sven Van Peer
Belgium
Marc Heremans
Sat 12:01  Table 7
16-A   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 12:02  Table 5
17-B   
Belgium
Sébastien Taets
R1
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 12:31  Table 8
18-B   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Christophe Goset
Sat 12:08  Table 1
19-B   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Mounim Touzani
Sat 12:27  Table 3
20-B   
Belgium
Kenny Voets
Belgium
Fabrice Kumps
Sat 12:29  Table 5
21-C   
Belgium
Julien Plasman
Matthieu Becques
Sat 12:30  Table 6
22-C   
Belgium
Alex Mtg
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 12:30  Table 2
23-C   
Belgium
Nathan De Greef
Belgium
Michiel Yperman
R1
Sat 12:08  Table 8
24-D   
Belgium
Antoine Bastin
Belgium
Logan Brasseur
Sat 12:36  Table 7
25-D   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Amandine Lecocq
Sat 13:02  Table 4
26-D   
Belgium
Alexandre Piret
Belgium
Robin Dardenne
Sat 12:46  Table 1

Round 3

Race to 3
27-A   
Belgium
Simon Dehon
Belgium
Marc Heremans
Sat 12:53  Table 8
28-A   
Belgium
Thierry Languy
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 12:59  Table 5
29-A   
Belgium
Sven Van Peer
Russia
Tatiana Korneva
Sat 13:15  Table 3
30-B   
Belgium
Sébastien Taets
Belgium
Christophe Goset
Sat 13:30  Table 6
31-B   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Mounim Touzani
Sat 13:25  Table 4
32-B   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Fabrice Kumps
Sat 13:25  Table 8
33-B   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Kenny Voets
Sat 13:30  Table 5
34-C   
Matthieu Becques
Belgium
Thierry Fargeat
Sat 13:38  Table 2
35-C   
Belgium
Julien Plasman
Belgium
Michiel Yperman
Sat 13:44  Table 1
36-C   
Belgium
Alex Mtg
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 13:39  Table 7
37-D   
Belgium
Logan Brasseur
Belgium
Amandine Lecocq
Sat 13:45  Table 3
38-D   
Belgium
Antoine Bastin
Belgium
Robin Dardenne
Sat 13:56  Table 4
39-D   
Belgium
Stephane Nahon
Belgium
Godfroid David
Sat 14:04  Table 5

Round 4

Race to 3
40-A   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Grégory Bouzin
Sat 14:06  Table 1
41-A   
Belgium
Simon Dehon
Russia
Tatiana Korneva
Sat 14:11  Table 6
42-A   
Belgium
Thierry Languy
Belgium
Morgan Vanderborght
Sat 14:31  Table 4
43-B   
Belgium
Sébastien Taets
Belgium
Mounim Touzani
Sat 14:14  Table 2
44-B   
Belgium
Christophe Goset
Belgium
Fabrice Kumps
Sat 14:40  Table 5
45-B   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
R1
Belgium
Kenny Voets
Sat 14:24  Table 8
46-B   
Belgium
Ottman Dahman
Belgium
Gérald Deltour
Sat 14:41  Table 1
47-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Michiel Yperman
Sat 13:17  Table 2
48-C   
Matthieu Becques
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 14:45  Table 2
49-C   
Belgium
Julien Plasman
Belgium
Nathan De Greef
Sat 14:09  Table 7
50-D   
Belgium
Amandine Lecocq
Belgium
Robin Dardenne
Sat 15:18  Table 5
51-D   
Belgium
Logan Brasseur
Belgium
Godfroid David
Sat 14:59  Table 3
52-D   
Belgium
Antoine Bastin
Belgium
Alexandre Piret
Sat 14:47  Table 6

Round 5

Race to 3
53-A   
Belgium
Grégory Bouzin
Russia
Tatiana Korneva
Sat 14:54  Table 8
54-A   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Morgan Vanderborght
Sat 15:49  Table 4
55-A   
Belgium
Simon Dehon
Belgium
Sven Van Peer
Sat 15:42  Table 3
56-B   
Belgium
Sébastien Taets
Belgium
Fabrice Kumps
Sat 15:30  Table 2
57-B   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Kenny Voets
Sat 15:47  Table 6
58-B   
Belgium
Christophe Goset
Belgium
Gérald Deltour
Sat 15:21  Table 6
59-B   
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Belgium
Ottman Dahman
Sat 15:21  Table 1
60-C   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Gaetan Godfriaux
Sat 15:10  Table 2
61-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Nathan De Greef
Sat 15:25  Table 8
62-C   
Matthieu Becques
Belgium
Alex Mtg
Sat 15:10  Table 7
63-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Godfroid David
Sat 15:56  Table 1
64-D   
Belgium
Amandine Lecocq
Belgium
Alexandre Piret
Sat 15:56  Table 5
65-D   
Belgium
Logan Brasseur
Belgium
Stephane Nahon
Sat 15:57  Table 7

Round 6

Race to 3
66-A   
Russia
Tatiana Korneva
Belgium
Morgan Vanderborght
Sat 16:29  Table 4
67-A   
Belgium
Grégory Bouzin
R1
Belgium
Sven Van Peer
Sat 16:28  Table 3
68-A   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Thierry Languy
Sat 16:30  Table 8
69-B   
Belgium
Sébastien Taets
R1
Belgium
Kenny Voets
Sat 16:59  Table 2
70-B   
Belgium
Fabrice Kumps
Belgium
Gérald Deltour
Sat 17:00  Table 3
71-B   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Ottman Dahman
Sat 16:13  Table 6
72-B   
Belgium
Christophe Goset
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
R1
Sat 16:25  Table 1
73-C   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Nathan De Greef
Sat 16:37  Table 7
74-C   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Alex Mtg
Sat 17:05  Table 1
75-C   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Julien Plasman
Sat 16:38  Table 1
76-D   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Alexandre Piret
Sat 17:27  Table 5
77-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Stephane Nahon
Sat 16:54  Table 6
78-D   
Belgium
Amandine Lecocq
Belgium
Antoine Bastin
Sat 17:40  Table 2

Round 7

Race to 3
79-A   
Belgium
Morgan Vanderborght
Belgium
Sven Van Peer
Sat 18:23  Table 3
80-A   
Russia
Tatiana Korneva
Belgium
Thierry Languy
Sat 18:23  Table 4
81-A   
Belgium
Grégory Bouzin
Belgium
Simon Dehon
Sat 17:17  Table 7
82-B   
Belgium
Sébastien Taets
Belgium
Gérald Deltour
R1
Sat 16:08  Table 2
83-B   
Belgium
Kenny Voets
R1
Belgium
Ottman Dahman
R1
Sat 17:42  Table 6
84-B   
Belgium
Fabrice Kumps
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
R1
Sat 17:52  Table 3
85-B   
Belgium
Mounim Touzani
Belgium
Christophe Goset
Sat 17:17  Table 8
86-C   
Belgium
Nathan De Greef
Belgium
Alex Mtg
Sat 17:45  Table 1
87-C   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Julien Plasman
Sat 17:43  Table 8
88-C   
Belgium
Michiel Yperman
Matthieu Becques
Sat 18:21  Table 6
89-D   
Belgium
Alexandre Piret
Belgium
Stephane Nahon
Sat 18:40  Table 1
90-D   
Belgium
Godfroid David
Belgium
Antoine Bastin
Sat 18:39  Table 5
91-D   
Belgium
Robin Dardenne
Belgium
Logan Brasseur
Sat 18:20  Table 2

Last sixteen

Race to 4
92   
Belgium
Sven Van Peer
R1
Belgium
Gérald Deltour
Sat 19:25  Table 3
93   
Belgium
Simon Dehon
Belgium
Kenny Voets
Sat 19:25  Table 4
94   
Belgium
Marc Heremans
Belgium
Sébastien Taets
R2
Sat 19:25  Table 1
95   
Belgium
Grégory Bouzin
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
R2
Sat 19:25  Table 5
96   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Stephane Nahon
Sat 19:25  Table 2
97   
Matthieu Becques
Belgium
Antoine Bastin
Sat 19:26  Table 6
98   
Belgium
Thierry Fargeat
Belgium
Logan Brasseur
Sat 19:26  Table 7
99   
Belgium
Gaetan Godfriaux
Belgium
Robin Dardenne
Sat 19:26  Table 8

Quarter final

Race to 4
100   
Belgium
Gérald Deltour
R2
Belgium
Kenny Voets
Sat 20:08  Table 4
101   
Belgium
Marc Heremans
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 20:26  Table 1
102   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Antoine Bastin
Sat 20:57  Table 2
103   
Belgium
Logan Brasseur
Belgium
Robin Dardenne
Sat 20:52  Table 3

Semi final

Race to 4
104   
Belgium
Gérald Deltour
Morocco
Debbagh-Boutarbouch Said
Sat 21:22  Table 1
105   
Belgium
Michiel Yperman
Belgium
Logan Brasseur
Sat 21:59  Table 2

Final

Race to 4
106   
Belgium
Gérald Deltour
Belgium
Michiel Yperman
Sat 22:28  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants