Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 22, 2024

Oslo BK C-ligaen Vårserie 3/14

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Norway Øystein Følling
6 (6/0) 37 (24/13)
65%
10
2 Norway Rune Fevang
Oslo BK
6 (5/1) 33 (22/11)
67%
7
3 Norway Runar Leiren
5 (4/1) 28 (18/10)
64%
5
3 Norway Anders Valde
5 (4/1) 30 (17/13)
57%
5
5 Norway Tor-Arne Slorafoss
Oslo BK
4 (1/3) 21 (9/12)
43%
3
5 Iceland Haukur Stefansson
Østkanten Biljardklubb
4 (1/3) 23 (10/13)
43%
3
5 Norway Mona Søvold Sunde
Oslo BK
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
3
5 Greece Pergantis Zalachas
Oslo BK
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
3
9 Norway Iselin Masternes
Oslo BK
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
2
9 Norway Mahran Alhadad
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
2
9 Norway Jacob Sæther
Oslo BK
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
2
9 Italy Alessandro Luca
Østkanten Biljardklubb
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
2
13 Norway Wael Handal
Oslo BK
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
0
13 Norway Lasse Rognlien
Oslo BK
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
0
13 Norway Robin Valde
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
0
13 Norway Tomas Gryczon
Oslo BK
3 (0/3) 20 (8/12)
40%
0
Starts Jan 22, 2024, 6:00 PM (local time)
Entry deadline Jan 22, 2024, 5:45 PM (local time)
Organizer Oslo BK
Contact Isa Malik
Rankings C-liga Vårserie 2024
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rune Fevang 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Pergantis Zalachas 3 2 0 1 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Mahran Alhadad 3 1 0 2 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
4 Tomas Gryczon 3 0 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Anders Valde 3 3 0 0 12 7 5 0 0 0 0.632 3
2 Haukur Stefansson 3 1 0 2 9 9 0 0 0 0 0.5 1
3 Alessandro Luca 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
4 Wael Handal 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Øystein Følling 3 3 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 3
2 Tor-Arne Slorafoss 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
3 Jacob Sæther 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Lasse Rognlien 3 1 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Runar Leiren 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Mona Søvold Sunde 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Iselin Masternes 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
4 Robin Valde 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Norway
Tomas Gryczon
220
Norway
Mahran Alhadad
219
Mon 17:58  Table 9
2-A   
Greece
Pergantis Zalachas
201
Norway
Rune Fevang
207
Mon 17:58  Table 8
3-B   
Norway
Wael Handal
291
Italy
Alessandro Luca
257
Mon 17:58  Table 7
4-B   
Iceland
Haukur Stefansson
278
Norway
Anders Valde
250
Mon 17:58  Table 6
5-C   
Norway
Lasse Rognlien
267
Norway
Øystein Følling
249
Mon 17:58  Table 5
6-C   
Norway
Jacob Sæther
253
Norway
Tor-Arne Slorafoss
203
Mon 17:58  Table 4
7-D   
Norway
Iselin Masternes
220
Norway
Robin Valde
150
Mon 17:58  Table 3
8-D   
Norway
Mona Søvold Sunde
128
Norway
Runar Leiren
196
Mon 17:58  Table 2

Round 2

Race to 4
9-A   
Norway
Tomas Gryczon
220
Norway
Rune Fevang
207
Mon 18:54  Table 9
10-A   
Norway
Mahran Alhadad
219
Greece
Pergantis Zalachas
201
Mon 18:55  Table 8
11-B   
Norway
Wael Handal
291
Norway
Anders Valde
250
Mon 18:44  Table 7
12-B   
Italy
Alessandro Luca
257
Iceland
Haukur Stefansson
278
Mon 18:44  Table 6
13-C   
Norway
Lasse Rognlien
267
Norway
Tor-Arne Slorafoss
203
Mon 18:44  Table 4
14-C   
Norway
Øystein Følling
249
Norway
Jacob Sæther
253
Mon 18:43  Table 5
15-D   
Norway
Iselin Masternes
220
Norway
Runar Leiren
196
Mon 18:49  Table 3
16-D   
Norway
Robin Valde
150
Norway
Mona Søvold Sunde
128
Mon 18:49  Table 2

Round 3

Race to 4
17-A   
Norway
Tomas Gryczon
220
Greece
Pergantis Zalachas
201
Mon 19:42  Table 9
18-A   
Norway
Rune Fevang
207
Norway
Mahran Alhadad
219
Mon 19:42  Table 8
19-B   
Norway
Wael Handal
291
Iceland
Haukur Stefansson
278
Mon 19:21  Table 6
20-B   
Norway
Anders Valde
250
Italy
Alessandro Luca
257
Mon 19:23  Table 7
21-C   
Norway
Lasse Rognlien
267
Norway
Jacob Sæther
253
Mon 19:47  Table 4
22-C   
Norway
Tor-Arne Slorafoss
203
Norway
Øystein Følling
249
Mon 19:47  Table 5
23-D   
Norway
Iselin Masternes
220
Norway
Mona Søvold Sunde
128
Mon 19:35  Table 2
24-D   
Norway
Runar Leiren
196
Norway
Robin Valde
150
Mon 19:26  Table 3

Quarter final

Race to 4
25   
Norway
Rune Fevang
207
Norway
Tor-Arne Slorafoss
203
Mon 20:30  Table 4
26   
Norway
Runar Leiren
196
Iceland
Haukur Stefansson
278
Mon 20:30  Table 5
27   
Norway
Øystein Følling
249
Greece
Pergantis Zalachas
201
Mon 20:30  Table 6
28   
Norway
Anders Valde
250
Norway
Mona Søvold Sunde
128
Mon 20:30  Table 7

Semi final

Race to 4
29   
Norway
Rune Fevang
207
Norway
Runar Leiren
196
Mon 21:17  Table 4
30   
Norway
Øystein Følling
249
Norway
Anders Valde
250
Mon 21:20  Table 6

Final

Race to 4
31   
Norway
Rune Fevang
207
Norway
Øystein Følling
249
Mon 21:56  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants