Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

February 2, - February 4, 2018

Nordic Championship 10-Ball, Men

Add players

Please wait...
10-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Kim Laaksonen
6 (6/0) 66 (48/18)
73%
2 Mats Brujordet Schjetne
Ask BC
8 (6/2) 98 (57/41)
58%
3 Bahram Lotfy
6 (4/2) 76 (41/35)
54%
3 Jani Uski
7 (5/2) 87 (50/37)
57%
5 Jani Siekkinen
5 (3/2) 57 (30/27)
53%
5 Markus Juva
5 (4/1) 58 (35/23)
60%
5 Christian Sparrenlöv Fischer
5 (3/2) 67 (35/32)
52%
5 Marcus Chamat
7 (5/2) 73 (44/29)
60%
9 Vegar Kristiansen
Stoppball Nidaros BK
3 (2/1) 43 (22/21)
51%
Show more
9 Adrian Weiss
4 (3/1) 50 (29/21)
58%
9 Mika Riikonen
4 (3/1) 51 (28/23)
55%
9 Tomas Larsson
3 (2/1) 35 (22/13)
63%
9 Christoffer Lentz
5 (3/2) 64 (33/31)
52%
9 Mickey Krause
6 (4/2) 71 (44/27)
62%
9 Kasper Kristoffersen
3 (2/1) 42 (23/19)
55%
9 Jesse Huttunen
4 (3/1) 46 (25/21)
54%
17 Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Ask BC
4 (2/2) 50 (25/25)
50%
17 Robin Hagerup Ertesvåg
Oslo BK
4 (2/2) 51 (22/29)
43%
17 Petri Makkonen
3 (1/2) 37 (19/18)
51%
17 Sanne Azar
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
17 ville hämäläinen
4 (2/2) 47 (27/20)
57%
17 Mahmut Mutto
4 (2/2) 47 (21/26)
45%
17 Adam Rydström
4 (2/2) 49 (26/23)
53%
17 Daniel Tångudd
5 (3/2) 61 (31/30)
51%
25 Jan Helge Kordts
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 30 (10/20)
33%
25 Matias Sætre
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
25 Roger Rasmussen
Oslo BK
4 (2/2) 57 (29/28)
51%
25 Ronny Oldervik
Stoppball Nidaros BK
3 (1/2) 36 (14/22)
39%
25 Jakob Lyng
3 (1/2) 37 (15/22)
41%
25 Jesper Carlsson
4 (2/2) 45 (27/18)
60%
25 Lazaros Zoupounidis
3 (1/2) 39 (17/22)
44%
25 Nooa Oksala
3 (1/2) 43 (21/22)
49%
33 Anders Brannfjell
Arctic BK
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
33 Christian Johannessen
Oslo BK
3 (1/2) 38 (19/19)
50%
33 Fredrik Førde
Svithun BK
3 (1/2) 39 (16/23)
41%
33 Tron Vidar Engebakk
Unique BK
2 (0/2) 28 (12/16)
43%
33 Jiri Marsalo
2 (0/2) 26 (10/16)
38%
33 Lukas Andersson
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
33 Andreas Steen Bønnelykke
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
33 Astvaldur Heidarsson
2 (0/2) 26 (10/16)
38%
33 Janus Gudjonsson
2 (0/2) 20 (4/16)
20%
33 Steinthor Sigurdsson
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
33 Gylfi Ingason
2 (0/2) 18 (2/16)
11%
33 Agnar Olsen
2 (0/2) 27 (11/16)
41%
33 Magnús Grétar Árnason
2 (0/2) 20 (4/16)
20%
33 Jouka Oksala
2 (0/2) 19 (3/16)
16%
33 Andreas Gerwen
2 (0/2) 26 (10/16)
38%
33 Sami Karttunen
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
Entry deadline Jan 24, 2018, 11:59 PM (local time)
Starts Feb 2, 2018, 6:00 PM (local time)
Schematype Double elimination 48-16 (48 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Organizer Nordic Billiard Council
Contact Jørgen Sandman (jorgen@biljardforbundet.no, 92446195)
More info
Welcome to the Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 48 men representing Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Men's division a race to 8 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately follwing the announcement deadline! Accreditation - Friday, February 2, 16:00-17:30. Player's Meeting - Friday, February 2, 17:30-18:00.

Participants, viewers present at the venue and viewers at home will be able to follow the event via Cuescore.com (livescore with regular updates accessible on PC, tablets and smart phones) and links for live stream (which will be presented later).

Dress code B: Irrespective of category/division, the following rules will apply:Shirt: Long or short sleeve piquet – club or national federation shirt. The shirt must be tucked in and long enough not to allow bare skin to be visible when stretching. Undershirt or national sweatshirt /tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only by permission of the TD. Pants/skirt & belt: Formal dress pants (or skirt/pantskirt for women). The use of a belt if the pants (skirt, pantskirt) is prepared for it is mandatory. Shoes & socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1
Sweden
Mahmut Mutto
Greece
Lazaros Zoupounidis
Fri 18:03  Table 14   
2
Finland
ville hämäläinen
Finland
Jesse Huttunen
Fri 18:03  Table 1   
3
Norway
Christian Johannessen
Sweden
Adam Rydström
Fri 18:03  Table 9   
4
Norway
Ronny Oldervik
Norway
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Fri 18:03  Table 11   
5
Sweden
Lukas Andersson
Denmark
Christoffer Lentz
Fri 18:03  Table 13   
6
Iceland
Janus Gudjonsson
Finland
Mika Riikonen
Fri 18:03  Table 16   
7
Iceland
Agnar Olsen
Sweden
Adrian Weiss
Fri 18:03  Table 8   
8
Norway
Anders Brannfjell
Sweden
Daniel Tångudd
Fri 18:03  Table 12   
9
Denmark
Mickey Krause
Finland
Jouka Oksala
Fri 18:03  Table 3   
10
Finland
Jiri Marsalo
Norway
Roger Rasmussen
Fri 18:03  Table 5   
11
Sweden
Jesper Carlsson
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Fri 18:03  Table 4   
12
Norway
Jan Helge Kordts
Sweden
Marcus Chamat
Fri 18:03  Table 15   
13
Iceland
Gylfi Ingason
Finland
Sami Karttunen
Fri 18:03  Table 6   
14
Denmark
Jakob Lyng
Finland
Markus Juva
Fri 18:04  Table 7   
15
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Norway
Robin Hagerup Ertesvåg
Fri 18:04  Table 2   
16
Finland
Nooa Oksala
Norway
Fredrik Førde
Fri 18:04  Table 10   

Winner round 1

Race to 8
17
Sweden
Andreas Gerwen
Sweden
Mahmut Mutto
Fri 21:28  Table 16   
18
Finland
Jesse Huttunen
Norway
Tron Vidar Engebakk
Fri 21:27  Table 7   
19
Denmark
Kasper Kristoffersen
Norway
Christian Johannessen
Fri 21:42  Table 15   
20
Norway
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Fri 21:28  Table 10   
21
Iceland
Astvaldur Heidarsson
Denmark
Christoffer Lentz
Fri 21:27  Table 6   
22
Finland
Mika Riikonen
Finland
Jani Uski
Fri 21:28  Table 11   
23
Norway
Matias Sætre
Sweden
Adrian Weiss
Fri 21:37  Table 5   
24
Sweden
Daniel Tångudd
Denmark
Bahram Lotfy
Fri 19:55  Table 15   
25
Norway
Vegar Kristiansen
Denmark
Mickey Krause
Fri 19:55  Table 4   
26
Norway
Roger Rasmussen
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Fri 21:28  Table 13   
27
Sweden
Sanne Azar
Sweden
Jesper Carlsson
Fri 21:28  Table 14   
28
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Tomas Larsson
Fri 21:50  Table 2   
29
Finland
Petri Makkonen
Finland
Sami Karttunen
Fri 21:45  Table 3   
30
Finland
Markus Juva
Iceland
Steinthor Sigurdsson
Fri 21:29  Table 4   
31
Finland
Jani Siekkinen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Fri 21:27  Table 12   
32
Norway
Fredrik Førde
Finland
Kim Laaksonen
Fri 21:27  Table 1   

Loser round 1

Race to 8
33
Greece
Lazaros Zoupounidis
Norway
Fredrik Førde
Sat 10:44  Table 8   
34
Finland
ville hämäläinen
Denmark
Andreas Steen Bønnelykke
Sat 10:44  Table 1   
35
Sweden
Adam Rydström
Iceland
Steinthor Sigurdsson
Sat 10:44  Table 13   
36
Norway
Ronny Oldervik
Finland
Sami Karttunen
Sat 10:44  Table 16   
37
Sweden
Lukas Andersson
Sweden
Marcus Chamat
Sat 10:45  Table 11   
38
Iceland
Janus Gudjonsson
Sweden
Jesper Carlsson
Sat 10:45  Table 6   
39
Iceland
Agnar Olsen
Norway
Roger Rasmussen
Sat 10:45  Table 15   
40
Norway
Anders Brannfjell
Denmark
Mickey Krause
Sat 10:45  Table 9   
41
Finland
Jouka Oksala
Sweden
Daniel Tångudd
Sat 10:45  Table 4   
42
Finland
Jiri Marsalo
Norway
Matias Sætre
Sat 10:45  Table 7   
43
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Finland
Jani Uski
Sat 10:45  Table 3   
44
Norway
Jan Helge Kordts
Iceland
Astvaldur Heidarsson
Sat 10:45  Table 5   
45
Iceland
Gylfi Ingason
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Sat 10:45  Table 14   
46
Denmark
Jakob Lyng
Norway
Christian Johannessen
Sat 10:45  Table 10   
47
Norway
Robin Hagerup Ertesvåg
Norway
Tron Vidar Engebakk
Sat 10:45  Table 2   
48
Finland
Nooa Oksala
Sweden
Andreas Gerwen
Sat 10:45  Table 12   

Winners qualification

Race to 8
49
Sweden
Mahmut Mutto
Finland
Jesse Huttunen
Sat 14:06  Table 15   
50
Denmark
Kasper Kristoffersen
Norway
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Sat 14:06  Table 11   
51
Denmark
Christoffer Lentz
Finland
Mika Riikonen
Sat 14:06  Table 7   
52
Sweden
Adrian Weiss
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 14:06  Table 1   
53
Norway
Vegar Kristiansen
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 14:06  Table 12   
54
Sweden
Sanne Azar
Sweden
Tomas Larsson
Sat 14:06  Table 5   
55
Finland
Petri Makkonen
Finland
Markus Juva
Sat 14:06  Table 6   
56
Finland
Jani Siekkinen
Finland
Kim Laaksonen
Sat 14:06  Table 13   

Loser round 2

Race to 8
57
Greece
Lazaros Zoupounidis
Finland
ville hämäläinen
Sat 14:50  Table 16   
58
Sweden
Adam Rydström
Norway
Ronny Oldervik
Sat 14:06  Table 4   
59
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Jesper Carlsson
Sat 14:06  Table 10   
60
Norway
Roger Rasmussen
Denmark
Mickey Krause
Sat 15:05  Table 2   
61
Sweden
Daniel Tångudd
Norway
Matias Sætre
Sat 14:06  Table 14   
62
Finland
Jani Uski
Norway
Jan Helge Kordts
Sat 14:06  Table 8   
63
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Denmark
Jakob Lyng
Sat 14:06  Table 9   
64
Norway
Robin Hagerup Ertesvåg
Finland
Nooa Oksala
Sat 14:06  Table 3   

Losers qualification

Race to 8
65
Finland
ville hämäläinen
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 17:34  Table 14   
66
Sweden
Adam Rydström
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 17:34  Table 3   
67
Sweden
Marcus Chamat
Norway
Thomas Aleksander Bjørnson Fjæran
Sat 17:34  Table 9   
68
Denmark
Mickey Krause
Sweden
Mahmut Mutto
Sat 17:34  Table 1   
69
Sweden
Daniel Tångudd
Finland
Jani Siekkinen
Sat 17:39  Table 13   
70
Finland
Jani Uski
Finland
Petri Makkonen
Sat 17:49  Table 12   
71
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Sweden
Sanne Azar
Sat 17:40  Table 10   
72
Norway
Robin Hagerup Ertesvåg
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 17:40  Table 15   

Last sixteen

Race to 8
73
Finland
Jesse Huttunen
Sweden
Marcus Chamat
Sat 20:09  Table 3   
74
Denmark
Kasper Kristoffersen
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Sat 20:09  Table 9   
75
Finland
Mika Riikonen
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 20:09  Table 11   
76
Sweden
Adrian Weiss
Finland
Jani Siekkinen
Sat 20:09  Table 5   
77
Norway
Vegar Kristiansen
Finland
Jani Uski
Sat 20:10  Table 7   
78
Sweden
Tomas Larsson
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sat 20:10  Table 1   
79
Finland
Markus Juva
Denmark
Mickey Krause
Sat 20:10  Table 12   
80
Finland
Kim Laaksonen
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 20:10  Table 6   

Quarter final

Race to 8
81
Sweden
Marcus Chamat
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Sun 09:55  Table 7   
82
Denmark
Bahram Lotfy
Finland
Jani Siekkinen
Sun 09:55  Table 10   
83
Finland
Jani Uski
Sweden
Christian Sparrenlöv Fischer
Sun 09:55  Table 9   
84
Finland
Markus Juva
Finland
Kim Laaksonen
Sun 09:55  Table 2   

Semi final

Race to 8
85
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Denmark
Bahram Lotfy
Sun 12:04  Table 9   
86
Finland
Jani Uski
Finland
Kim Laaksonen
Sun 12:04  Table 6   

Final

Race to 8
87
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Finland
Kim Laaksonen
Sun 14:22  Table 12   

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment