Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 1 - February 3, 2019

NORDIC CHAMPIONSHIP, MEN

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Vegar Kristiansen
Stoppball Nidaros BK
7 (6/1) 93 (55/38)
59%
2 Didrik Vatne
Ask BC
8 (6/2) 101 (56/45)
55%
3 Matias Sætre
Herøy BK
5 (4/1) 69 (37/32)
54%
3 Casper Matikainen
5 (4/1) 59 (38/21)
64%
5 Roger Rasmussen
Oslo BK
5 (4/1) 56 (37/19)
66%
5 Jani Siekkinen
4 (3/1) 50 (28/22)
56%
5 Jani Uski
5 (3/2) 68 (36/32)
53%
5 Olli Turkulainen
7 (5/2) 91 (47/44)
52%
9 Mats Brujordet Schjetne
Ask BC
3 (2/1) 41 (23/18)
56%
Show more
9 Mika Riikonen
5 (3/2) 61 (32/29)
52%
9 Christoffer Lentz
5 (3/2) 65 (35/30)
54%
9 Kim Laaksonen
3 (2/1) 39 (23/16)
59%
9 Jesper Schmidt
6 (4/2) 72 (39/33)
54%
9 Marcus Chamat
3 (2/1) 40 (22/18)
55%
9 Adam Rydström
6 (4/2) 76 (44/32)
58%
9 Senharip Azar
3 (2/1) 38 (21/17)
55%
17 Adrian Weiss
4 (2/2) 51 (27/24)
53%
17 Tomas Larsson
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
17 Stefan Szot
4 (2/2) 52 (27/25)
52%
17 Mickey Krause
4 (2/2) 53 (27/26)
51%
17 Bahram Lotfy
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
17 Ville Hämäläinen
4 (2/2) 55 (26/29)
47%
17 Jyri Halltu
4 (2/2) 54 (29/25)
54%
17 Lukas Andersson
4 (2/2) 53 (23/30)
43%
25 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 33 (12/21)
36%
25 Eirik Riisnæs
Horten BK
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
25 Gard Eiken Flage
Hyllestad IL, BG
4 (2/2) 47 (18/29)
38%
25 Stefan Ericson
4 (2/2) 52 (27/25)
52%
25 Magnús Grétar Árnason
4 (2/2) 48 (20/28)
42%
25 Jesse Huttunen
3 (1/2) 39 (20/19)
51%
25 Janick Navne
3 (1/2) 34 (12/22)
35%
25 Daniel Bakircioglu
3 (1/2) 37 (16/21)
43%
33 Jonas Sanchez Gangfløt
Fredrikstad BK
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
33 Tommy Wolff
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 37 (18/19)
49%
33 Vegar Lind
Stoppball Nidaros BK
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
33 Jiri Marsalo
3 (1/2) 36 (18/18)
50%
33 Jakob Lyng
3 (1/2) 37 (19/18)
51%
33 Kasper Östlund
2 (0/2) 29 (13/16)
45%
33 Per Hagen
Oslo BK
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
33 Jesse Gustafsson
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
33 Astvaldur Heidarsson
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
33 Steinthor Sigurdsson
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
33 Agnar Olsen
2 (0/2) 21 (5/16)
24%
33 Mahmut Mutto
2 (0/2) 29 (13/16)
45%
33 Jouka Oksala
2 (0/2) 24 (8/16)
33%
33 Sami Karttunen
3 (1/2) 39 (19/20)
49%
33 Daníel Henrik Pétursson
2 (0/2) 25 (9/16)
36%
33 Óskar P. Ólafsson
2 (0/2) 23 (7/16)
30%
Entry deadline Jan 22, 2019, 11:59 PM (local time)
Starts Feb 1, 2019, 6:00 PM (local time)
Format Double elimination (48 Participants)
Race to 8
Handicap No handicap
Organizer Nordic Billiard Council
Contact Egil Arne Sørensen and Frode Larsen (frode@biljardforbundet.no, 93208061)
More info
Welcome to the Nordic Championship 10-Ball in Oslo!

General
The Norwegian Billiards Federation, in cooperation with the Nordic Billiard Council and the local host, Oslo Biljardklubb, is responsible for the organizing of the event. A total of 48 men representing Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden will participate.

10-Ball will be played according to the WPA rules, with break box and alternating breaks. In the Men's division a race to 8 will be played, but the organizer reserves the right to shorten the races in the loser's bracket by 1 point, should the time schedule suggest that this will become necessary.

The final schedule as well as the draw will be published in Cuescore immediately following the announcement deadline.

All tables will be updated live by the players, and the Tournament Director will confirm the scores on a regular basis. It will be possible to follow at least three tables per round via live-stream at any time.

Schedule
Accreditation – Friday 1st February 16:00-17:30
Player Meeting – Friday 1st February 17:30-18:00
Tournament start – Friday 1st February 18:00

Dress Code
Dress code B. Irrespective of category/division, the following rules will apply:

Shirt: Long or short sleeve piquet (polo shirt) – club or National Federation shirt. The shirt must be tucked in (exception Women) and long enough not to allow bare skin to be visible when stretching.

Undershirt or National Sweatshirt /Tracksuit without hoods: Use due to temperature conditions is allowed only with permission of the Tournament Director.

Trousers/Skirt & Belt: Formal dress trousers (or skirt/”pantskirt” for women). The use of a belt is mandatory if the trousers (skirt, “pantskirt”) are prepared for its use (i.e. if belt loops are present).

Shoes & Socks: Use of dress shoes or sports shoes with leather or leather-like top, and socks, is mandatory.

Seeding
According to agreement between the Nordic Countries the seeding is based upon the results from the Championship 2018 and the respective national federations seeding plus the fact that the seeded no. 1 and no. 2 from the same country will be seeded in different halves of the chart.

As a result of this we have in the Men´s division the following seeding:

Seeding Men

1 Kim Laaksonen (FIN)
2 Vegar Kristiansen (NOR)
3 Bahram Lofty (DEN)
4 Adrian Weiss (SWE)
5 Ástvaldur Heiðarsson (ISL)
6 Jani Uski (FIN)
7 Senharip Azar (SWE)
8 Matias Sætre (NOR)
9 Mickey Krause (DEN)
10 Daníel Henrik Pétursson (ISL)
11 Jani Siekkinen (FIN)
12 Eirik Riisnæs (NOR)
13 Marcus Chamat (SWE)
14 Casper Matikainen (FIN)
15 Mats Brujordet Schjetne (NOR)
16 Tomas Larsson (SWE)

For further information, please contact the Norwegian Billiards Federation via biljard@biljardforbundet.no.

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 8
1   
Denmark
Jakob Lyng
Sweden
Daniel Bakircioglu
Fri 17:48  Table 1
2   
Sweden
Kasper Östlund
Norway
Gard Eiken Flage
Fri 17:48  Table 16
3   
Denmark
Christoffer Lentz
Norway
Dag-jøran Aralden
Fri 17:47  Table 12
4   
Iceland
Agnar Olsen
Finland
Jiri Marsalo
Fri 17:48  Table 9
5   
Sweden
Lukas Andersson
Sweden
Jyri Halltu
Fri 17:48  Table 2
6   
Iceland
Steinthor Sigurdsson
Norway
Roger Rasmussen
Fri 17:48  Table 15
7   
Sweden
Stefan Ericson
Denmark
Janick Navne
Fri 17:48  Table 13
8   
Sweden
Mahmut Mutto
Finland
Ville Hämäläinen
Fri 17:48  Table 14
9   
Denmark
Jesper Schmidt
Finland
Jesse Gustafsson
Fri 17:48  Table 4
10   
Norway
Per Hagen
Iceland
Óskar P. Ólafsson
Fri 17:48  Table 3
11   
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Norway
Vegar Lind
Fri 17:48  Table 5
12   
Finland
Mika Riikonen
Norway
Tommy Wolff
Fri 17:48  Table 11
13   
Finland
Jesse Huttunen
Sweden
Adam Rydström
Fri 17:48  Table 6
14   
Norway
Jonas Sanchez Gangfløt
Sweden
Stefan Szot
Fri 17:48  Table 8
15   
Finland
Olli Turkulainen
Finland
Jouka Oksala
Fri 17:48  Table 10
16   
Finland
Sami Karttunen
Norway
Didrik Vatne
Fri 17:48  Table 7

Winner round 1

Race to 8
17   
Finland
Kim Laaksonen
Denmark
Jakob Lyng
Fri 21:35  Table 12
18   
Norway
Gard Eiken Flage
Sweden
Tomas Larsson
Fri 21:35  Table 13
19   
Denmark
Mickey Krause
Denmark
Christoffer Lentz
Fri 21:35  Table 5
20   
Finland
Jiri Marsalo
Norway
Matias Sætre
Fri 21:35  Table 10
21   
Iceland
Astvaldur Heidarsson
Sweden
Lukas Andersson
Fri 21:35  Table 15
22   
Norway
Roger Rasmussen
Norway
Eirik Riisnæs
Fri 21:35  Table 14
23   
Sweden
Marcus Chamat
Sweden
Stefan Ericson
Fri 21:35  Table 9
24   
Finland
Ville Hämäläinen
Sweden
Adrian Weiss
Fri 21:40  Table 4
25   
Denmark
Bahram Lotfy
Denmark
Jesper Schmidt
Fri 21:36  Table 6
26   
Norway
Per Hagen
Finland
Casper Matikainen
Fri 21:36  Table 2
27   
Finland
Jani Siekkinen
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Fri 21:36  Table 16
28   
Norway
Tommy Wolff
Finland
Jani Uski
Fri 21:36  Table 1
29   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Adam Rydström
Fri 21:39  Table 7
30   
Sweden
Stefan Szot
Iceland
Daníel Henrik Pétursson
Fri 21:49  Table 3
31   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Finland
Olli Turkulainen
Fri 21:47  Table 11
32   
Finland
Sami Karttunen
Norway
Vegar Kristiansen
Fri 21:36  Table 8

Loser round 1

Race to 8
33   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Finland
Sami Karttunen
Sat 10:45  Table 13
34   
Sweden
Kasper Östlund
Finland
Olli Turkulainen
Sat 10:49  Table 1
35   
Norway
Dag-jøran Aralden
Iceland
Daníel Henrik Pétursson
Sat 10:50  Table 4
36   
Iceland
Agnar Olsen
Sweden
Adam Rydström
Sat 10:46  Table 16
37   
Sweden
Jyri Halltu
Norway
Tommy Wolff
Sat 10:42  Table 12
38   
Iceland
Steinthor Sigurdsson
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Sat 10:48  Table 6
39   
Denmark
Janick Navne
Norway
Per Hagen
Sat 10:50  Table 9
40   
Sweden
Mahmut Mutto
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 10:48  Table 15
41   
Finland
Jesse Gustafsson
Sweden
Adrian Weiss
Sat 11:02  Table 3
42   
Iceland
Óskar P. Ólafsson
Sweden
Stefan Ericson
Sat 10:56  Table 14
43   
Norway
Vegar Lind
Norway
Eirik Riisnæs
Sat 10:53  Table 5
44   
Finland
Mika Riikonen
Iceland
Astvaldur Heidarsson
Sat 10:57  Table 11
45   
Finland
Jesse Huttunen
Finland
Jiri Marsalo
Sat 11:12  Table 2
46   
Norway
Jonas Sanchez Gangfløt
Denmark
Mickey Krause
Sat 11:22  Table 10
47   
Finland
Jouka Oksala
Norway
Gard Eiken Flage
Sat 11:17  Table 8
48   
Norway
Didrik Vatne
Denmark
Jakob Lyng
Sat 11:06  Table 7

Winners qualification

Race to 8
49   
Finland
Kim Laaksonen
Sweden
Tomas Larsson
Sat 14:27  Table 6
50   
Denmark
Christoffer Lentz
Norway
Matias Sætre
Sat 14:19  Table 15
51   
Sweden
Lukas Andersson
Norway
Roger Rasmussen
Sat 14:19  Table 3
52   
Sweden
Marcus Chamat
Finland
Ville Hämäläinen
Sat 14:19  Table 12
53   
Denmark
Bahram Lotfy
Finland
Casper Matikainen
Sat 14:20  Table 4
54   
Finland
Jani Siekkinen
Finland
Jani Uski
Sat 14:19  Table 9
55   
Sweden
Senharip Azar
Sweden
Stefan Szot
Sat 14:19  Table 14
56   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Norway
Vegar Kristiansen
Sat 14:25  Table 8

Loser round 2

Race to 8
57   
Sweden
Daniel Bakircioglu
Finland
Olli Turkulainen
Sat 14:16  Table 10
58   
Norway
Dag-jøran Aralden
Sweden
Adam Rydström
Sat 14:16  Table 16
59   
Sweden
Jyri Halltu
Iceland
Magnús Grétar Árnason
Sat 14:16  Table 13
60   
Denmark
Janick Navne
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 14:16  Table 5
61   
Sweden
Adrian Weiss
Sweden
Stefan Ericson
Sat 14:16  Table 11
62   
Norway
Eirik Riisnæs
Finland
Mika Riikonen
Sat 14:16  Table 1
63   
Finland
Jesse Huttunen
Denmark
Mickey Krause
Sat 14:21  Table 2
64   
Norway
Gard Eiken Flage
Norway
Didrik Vatne
Sat 14:16  Table 7

Losers qualification

Race to 8
65   
Finland
Olli Turkulainen
Finland
Ville Hämäläinen
Sat 17:39  Table 1
66   
Sweden
Adam Rydström
Sweden
Lukas Andersson
Sat 17:39  Table 3
67   
Sweden
Jyri Halltu
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 17:39  Table 5
68   
Denmark
Jesper Schmidt
Sweden
Tomas Larsson
Sat 17:39  Table 15
69   
Sweden
Adrian Weiss
Norway
Vegar Kristiansen
Sat 17:39  Table 6
70   
Finland
Mika Riikonen
Sweden
Stefan Szot
Sat 17:39  Table 9
71   
Denmark
Mickey Krause
Finland
Jani Uski
Sat 17:39  Table 12
72   
Norway
Didrik Vatne
Denmark
Bahram Lotfy
Sat 17:39  Table 14

Last sixteen

Race to 8
73   
Finland
Kim Laaksonen
Finland
Jani Uski
Sat 20:34  Table 1
74   
Norway
Matias Sætre
Sweden
Adam Rydström
Sat 20:34  Table 4
75   
Norway
Roger Rasmussen
Finland
Mika Riikonen
Sat 20:34  Table 2
76   
Sweden
Marcus Chamat
Norway
Vegar Kristiansen
Sat 20:34  Table 10
77   
Finland
Casper Matikainen
Denmark
Jesper Schmidt
Sat 20:34  Table 6
78   
Finland
Jani Siekkinen
Denmark
Christoffer Lentz
Sat 20:34  Table 8
79   
Sweden
Senharip Azar
Norway
Didrik Vatne
Sat 20:34  Table 12
80   
Norway
Mats Brujordet Schjetne
Finland
Olli Turkulainen
Sat 20:34  Table 11

Quarter final

Race to 8
81   
Finland
Jani Uski
Norway
Matias Sætre
Sun 09:59  Table 2
82   
Norway
Roger Rasmussen
Norway
Vegar Kristiansen
Sun 09:59  Table 4
83   
Finland
Casper Matikainen
Finland
Jani Siekkinen
Sun 10:00  Table 6
84   
Norway
Didrik Vatne
Finland
Olli Turkulainen
Sun 10:00  Table 3

Semi final

Race to 8
85   
Norway
Matias Sætre
Norway
Vegar Kristiansen
Sun 12:29  Table 6
86   
Finland
Casper Matikainen
Norway
Didrik Vatne
Sun 12:29  Table 8

Final

Race to 8
87   
Norway
Vegar Kristiansen
Norway
Didrik Vatne
Sun 14:55  Table 12