Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 22 - April 24, 2022

NM Veteran

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Espen M. Andersen
Trondheim BK
6 (6/0) 68 (42/26)
62%
100
2 Ronny Oldervik
Stoppball Nidaros BK
6 (5/1) 54 (41/13)
76%
87
3 Jørgen Nilsen
BEX BK
5 (4/1) 51 (32/19)
63%
77
3 Tom Kristiansen
Fredrikstad BK
8 (6/2) 86 (44/42)
51%
77
5 Henrik Hagen
BEX BK
4 (3/1) 32 (22/10)
69%
64
5 Jan Helge Kordts
Os Biljard og Snookerklubb
5 (3/2) 57 (26/31)
46%
64
5 Pål Daud Fillipsveen
Oslo BK
6 (4/2) 63 (33/30)
52%
64
5 Thomas Pedersen
Fredrikstad BK
4 (3/1) 44 (27/17)
61%
64
9 Bjørn Erik Bergh
Grenland BK
3 (2/1) 29 (19/10)
66%
44
Show more
9 Håvard Lykke
Gjøvik&Raufoss BK
4 (2/2) 40 (19/21)
48%
44
9 Ingolf Höns
Ask BC
4 (2/2) 39 (16/23)
41%
44
9 Jan Morten Arnesen
Plankebyen BK
3 (2/1) 35 (20/15)
57%
44
9 Pål Andre Martinsen
Plankebyen BK
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
44
9 Raymond Kandola
Plankebyen BK
3 (1/2) 32 (13/19)
41%
44
9 Robert Farinetti
BEX BK
4 (2/2) 44 (24/20)
55%
44
9 Lars Jørgen Langrind
Kongsberg BK
3 (2/1) 29 (18/11)
62%
44
17 Paul Townsend
Feios IL-BG
3 (1/2) 27 (7/20)
26%
16
17 Stig Ringebo
Oslo BK
2 (1/1) 24 (13/11)
54%
16
17 Ragnar Hansen
Grenland BK
3 (1/2) 35 (15/20)
43%
16
17 John E.Erstad
Alta BK
3 (1/2) 35 (19/16)
54%
16
17 Anders Lie
Fredrikstad BK
4 (2/2) 47 (23/24)
49%
16
17 Jack Nordby
Oslo BK
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
16
17 Kenneth Mydland
Fredrikstad BK
3 (1/2) 32 (14/18)
44%
16
17 Bernt Olav Lundetræ
Os Biljard og Snookerklubb
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
16
25 Bjørn Bratteberg
Oslo BK
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
13
25 Espen Kristiansen
Fredrikstad BK
1 (0/1) 10 (3/7)
30%
13
25 Geir Tollefsrud
Gjøvik&Raufoss BK
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
13
25 Jan Atle Kofoed
Oslo BK
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
13
25 Trond-Michael Borrie Stensrød
Fredrikstad BK
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
13
25 Arve Karlsen
Fredrikstad BK
1 (0/1) 8 (1/7)
13%
13
25 Arne Wiese-Hansen
Fredrikstad BK
3 (1/2) 30 (12/18)
40%
13
25 Kyrre Jørgensen
Alta BK
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
13
33 Bjørn Birger Andreassen
Fredrikstad BK
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
10
33 Kent Hansen
Oslo BK
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
10
33 Sabahudin Comor
Fredrikstad BK
3 (1/2) 35 (17/18)
49%
10
33 Terje Hanssen
Ishavsbyen biljard og snookerklubb
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
10
9994 Roy Karlsen
Asker BK
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
1
Entry deadline Apr 20, 2022, 5:59 PM (local time)
Starts Apr 22, 2022, 6:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (37 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Organizer Fredrikstad BK
More info
Distanse 6-8 iht TBR

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Pål Daud Fillipsveen
Paul Townsend
Sat 13:27  Table 4
2   
Trond-Michael Borrie Stensrød
Walk Over
 
3   
Walk Over
Raymond Kandola
 
4   
Espen Kristiansen
Walk Over
 
5   
Bjørn Birger Andreassen
Jan Atle Kofoed
Sat 13:14  Table 2
6   
Jack Nordby
Walk Over
 
7   
Walk Over
Kyrre Jørgensen
 
8   
Sabahudin Comor
Terje Hanssen
Sat 13:27  Table 6
9   
Anders Lie
Tom Kristiansen
R1
Sat 13:04  Table 1
10   
Bjørn Bratteberg
Walk Over
 
11   
Walk Over
Stig Ringebo
 
12   
Arne Wiese-Hansen
Walk Over
 
13   
Walk Over
Ingolf Höns
 
14   
Geir Tollefsrud
Walk Over
 
15   
Walk Over
Arve Karlsen
 
16   
Roy Karlsen
Kent Hansen
Sat 13:42  Table 1

Winner round 1

Race to 7
17   
Ronny Oldervik
Pål Daud Fillipsveen
Sat 18:52  Table 3
18   
Trond-Michael Borrie Stensrød
Ragnar Hansen
Sat 14:43  Table 1
19   
Pål Andre Martinsen
Raymond Kandola
Sat 16:05  Table 2
20   
Espen Kristiansen
Jan Morten Arnesen
Sat 16:06  Table 4
21   
Thomas Pedersen
Jan Atle Kofoed
Sat 16:49  Table 7
22   
Jack Nordby
Jan Helge Kordts
R1
Sat 14:53  Table 2
23   
Lars Jørgen Langrind
Kyrre Jørgensen
Sat 14:53  Table 4
24   
Sabahudin Comor
Robert Farinetti
Sat 19:02  Table 2
25   
Bjørn Erik Bergh
R1
Tom Kristiansen
Sat 18:40  Table 8
26   
Bjørn Bratteberg
Kenneth Mydland
Sat 16:26  Table 5
27   
Bernt Olav Lundetræ
R1
Stig Ringebo
Sat 15:15  Table 8
28   
Arne Wiese-Hansen
Espen M. Andersen
Sat 16:08  Table 6
29   
John E.Erstad
Ingolf Höns
Sat 19:21  Table 5
30   
Geir Tollefsrud
Jørgen Nilsen
Sat 17:13  Table 6
31   
Håvard Lykke
Arve Karlsen
Sat 15:13  Table 5
32   
Kent Hansen
Henrik Hagen
Sat 16:17  Table 1

Loser round 1

Race to 7
33   
Paul Townsend
Kent Hansen
Sat 17:28  Table 2
34   
Walk Over
Arve Karlsen
 
35   
Walk Over
Geir Tollefsrud
 
36   
Walk Over
John E.Erstad
 
37   
Bjørn Birger Andreassen
Arne Wiese-Hansen
Sat 17:19  Table 1
38   
Walk Over
Stig Ringebo
 
39   
Walk Over
Bjørn Bratteberg
 
40   
Terje Hanssen
Tom Kristiansen
Sat 19:46  Table 8
41   
Anders Lie
Sabahudin Comor
Sat 20:18  Table 2
42   
Walk Over
Kyrre Jørgensen
 
43   
Walk Over
Jack Nordby
 
44   
Walk Over
Jan Atle Kofoed
 
45   
Walk Over
Espen Kristiansen
 
46   
Walk Over
Pål Andre Martinsen
 
47   
Walk Over
Trond-Michael Borrie Stensrød
 
48   
Roy Karlsen
Pål Daud Fillipsveen
Sat 20:00 

Winners qualification

Race to 7
49   
Ronny Oldervik
Ragnar Hansen
Sat 19:47  Table 6
50   
Raymond Kandola
Jan Morten Arnesen
Sat 18:12  Table 5
51   
Thomas Pedersen
R1
Jan Helge Kordts
Sat 18:25  Table 1
52   
Lars Jørgen Langrind
Robert Farinetti
Sat 20:19  Table 7
53   
Bjørn Erik Bergh
Kenneth Mydland
Sat 19:49  Table 1
54   
Bernt Olav Lundetræ
Espen M. Andersen
Sat 18:15  Table 6
55   
Ingolf Höns
Jørgen Nilsen
Sat 20:46  Table 4
56   
Håvard Lykke
Henrik Hagen
Sat 17:38  Table 4

Loser round 2

Race to 7
57   
Paul Townsend
Arve Karlsen
Sun 09:00 
58   
Geir Tollefsrud
John E.Erstad
Sat 20:46  Table 5
59   
Arne Wiese-Hansen
Stig Ringebo
Sat 18:26  Table 7
60   
Bjørn Bratteberg
Tom Kristiansen
Sat 21:20  Table 2
61   
Anders Lie
Kyrre Jørgensen
Sat 21:09  Table 1
62   
Jack Nordby
Jan Atle Kofoed
Sat 18:28  Table 4
63   
Espen Kristiansen
Pål Andre Martinsen
 
64   
Trond-Michael Borrie Stensrød
Pål Daud Fillipsveen
Sat 19:58  Table 3

Losers qualification

Race to 7
65   
Paul Townsend
Robert Farinetti
Sat 21:18  Table 6
66   
John E.Erstad
Jan Helge Kordts
R1
Sun 10:34  Table 1
67   
Stig Ringebo
Raymond Kandola
 
68   
Tom Kristiansen
Ragnar Hansen
Sun 10:34  Table 7
69   
Anders Lie
Håvard Lykke
Sun 10:34  Table 8
70   
Jack Nordby
Ingolf Höns
Sun 10:34  Table 2
71   
Pål Andre Martinsen
Bernt Olav Lundetræ
Sun 10:34  Table 5
72   
Pål Daud Fillipsveen
Kenneth Mydland
Sun 10:34  Table 6

Last sixteen

Race to 7
73   
Ronny Oldervik
Ingolf Höns
Sun 12:19  Table 1
74   
Jan Morten Arnesen
Jan Helge Kordts
Sun 12:19  Table 2
75   
Thomas Pedersen
Håvard Lykke
Sun 12:19  Table 3
76   
Lars Jørgen Langrind
Tom Kristiansen
Sun 12:19  Table 4
77   
Bjørn Erik Bergh
Pål Daud Fillipsveen
Sun 12:19  Table 5
78   
Espen M. Andersen
Robert Farinetti
Sun 12:19  Table 6
79   
Jørgen Nilsen
Pål Andre Martinsen
Sun 12:19  Table 7
80   
Henrik Hagen
Raymond Kandola
Sun 12:20  Table 8

Quarter final

Race to 7
81   
Ronny Oldervik
Jan Helge Kordts
Sun 13:51  Table 2
82   
Thomas Pedersen
Tom Kristiansen
Sun 13:48  Table 4
83   
Pål Daud Fillipsveen
Espen M. Andersen
Sun 13:47  Table 3
84   
Jørgen Nilsen
Henrik Hagen
Sun 13:25  Table 1

Semi final

Race to 7
85   
Ronny Oldervik
Tom Kristiansen
Sun 15:40  Table 3
86   
Espen M. Andersen
Jørgen Nilsen
Sun 15:07  Table 4

Final

Race to 7
87   
Ronny Oldervik
Espen M. Andersen
Sun 16:43  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants

    Sponsorer