Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 22 - April 23, 2017

NM Veteran

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Ronny Oldervik
Stoppball Nidaros BK
6 (5/1) 58 (37/21)
64%
100
2 Bjørn Erik Bergh
Grenland BK
6 (4/2) 61 (35/26)
57%
87
3 Christian Johannessen
Oslo BK
5 (4/1) 52 (32/20)
62%
77
3 Jan Morten Arnesen
Plankebyen BK
5 (4/1) 51 (31/20)
61%
77
5 Espen M. Andersen
Trondheim BK
3 (2/1) 26 (15/11)
58%
64
5 Jørgen Nilsen
BEX BK
5 (3/2) 48 (26/22)
54%
64
5 Robert Farinetti
BEX BK
4 (3/1) 40 (24/16)
60%
64
5 Allan Søgnen
Grenland BK
4 (2/2) 48 (24/24)
50%
64
9 Knut Inge Røstvold
Trondheim BK
5 (3/2) 49 (27/22)
55%
44
Show more
9 Pål Daud Fillipsveen
Oslo BK
5 (3/2) 52 (29/23)
56%
44
9 Pål Hatteberg
Hyllestad IL, BG
5 (3/2) 50 (26/24)
52%
44
9 Goran Nikolic
Oslo BK
4 (2/2) 48 (22/26)
46%
44
13 Finn-Ari Syrrist
Grenland BK
2 (1/1) 21 (8/13)
38%
28
13 Jostein Jullum
Kongsvinger BK
4 (2/2) 44 (26/18)
59%
28
13 Martin Asphaug
Asker BK
4 (2/2) 40 (22/18)
55%
28
13 Ragnar Hansen
Grenland BK
4 (2/2) 44 (23/21)
52%
28
17 Arne Wiese-Hansen
Fredrikstad BK
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
16
17 Dag-jøran Aralden
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 29 (15/14)
52%
16
17 Egil Arne Sørensen
Oslo BK
3 (1/2) 33 (15/18)
45%
16
17 Kent Hansen
Oslo BK
3 (1/2) 29 (11/18)
38%
16
17 Robert Gelin Rysjedal
Hyllestad IL, BG
3 (1/2) 30 (11/19)
37%
16
17 Desak Sri Pustini
Oslo BK
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
16
17 Thomas Pedersen
Fredrikstad BK
3 (1/2) 38 (18/20)
47%
16
17 Tor Einar Bjerke
Svithun BK
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
16
25 Bjørn Bratteberg
Oslo BK
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
13
25 Frank Hjeldnes
Oslo BK
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
13
25 Henning Ingvorsen
Grenland BK
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
13
25 Stig Nesvik
Oslo BK
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
13
Entry deadline Apr 19, 2017, 6:00 PM (local time)
Starts Apr 22, 2017, 5:00 PM (local time)
Format Double elimination (28 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Kleskode B
Rankings Pool Veteran
Organizer Unique BK
Contact Egil Arne Sørensen and Robin Nathan (Robin.ks91@gmail.com)

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Allan Søgnen
Walk Over
 
2   
Desak Sri Stinessen
Pål Daud Fillipsveen
Sat 15:37  Table 5
3   
Martin Asphaug
Kent Hansen
Sat 15:37  Table 3
4   
Bjørn Bratteberg
Robert Farinetti
Sat 15:52  Table 9
5   
Christian Johannessen
Thomas Pedersen
Sat 18:03  Table 10
6   
Robert Gelin Rysjedal
Henning Ingvorsen
Sat 15:37  Table 4
7   
Finn-Ari Syrrist
Pål Hatteberg
Sat 15:37  Table 2
8   
Walk Over
Ronny Oldervik
 
9   
Espen M. Andersen
Walk Over
 
10   
Tor Einar Bjerke
Dag-jøran Aralden
Sat 16:29  Table 5
11   
Goran Nikolic
Jostein Jullum
Sat 15:37  Table 1
12   
Stig Cornelius Nesvik
Jørgen Nilsen
Sat 16:12  Table 8
13   
Jan Morten Arnesen
Frank Hjeldnes
Sat 15:37  Table 7
14   
Egil Arne Sørensen
Ragnar Hansen
Sat 15:37  Table 6
15   
Knut Inge Røstvold
Arne Wiese-Hansen
Sat 16:29  Table 7
16   
Walk Over
Bjørn Erik Bergh
 

Winner round 1

Race to 7
17   
Allan Søgnen
Pål Daud Fillipsveen
Sat 17:39  Table 7
18   
Kent Hansen
Robert Farinetti
Sat 17:39  Table 6
19   
Christian Johannessen
Robert Gelin Rysjedal
Sat 19:19  Table 11
20   
Pål Hatteberg
Ronny Oldervik
Sat 17:39  Table 1
21   
Espen M. Andersen
Dag-jøran Aralden
Sat 18:03  Table 11
22   
Goran Nikolic
Jørgen Nilsen
Sat 17:39  Table 9
23   
Jan Morten Arnesen
Egil Arne Sørensen
Sat 17:39  Table 2
24   
Knut Inge Røstvold
Bjørn Erik Bergh
Sat 17:39  Table 3

Loser round 1

Race to 7
25   
Walk Over
Desak Sri Stinessen
 
26   
Martin Asphaug
Bjørn Bratteberg
Sat 17:39  Table 5
27   
Thomas Pedersen
Henning Ingvorsen
Sat 19:18  Table 12
28   
Finn-Ari Syrrist
Walk Over
 
29   
Walk Over
Tor Einar Bjerke
 
30   
Jostein Jullum
Stig Cornelius Nesvik
Sat 17:39  Table 8
31   
Frank Hjeldnes
Ragnar Hansen
Sat 17:39  Table 4
32   
Arne Wiese-Hansen
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 7
33   
Desak Sri Stinessen
Knut Inge Røstvold
Sat 19:23  Table 1
34   
Martin Asphaug
Egil Arne Sørensen
Sat 19:23  Table 2
35   
Thomas Pedersen
Goran Nikolic
Sat 20:24  Table 11
36   
Finn-Ari Syrrist
Dag-jøran Aralden
Sat 19:23  Table 4
37   
Tor Einar Bjerke
Pål Hatteberg
Sat 19:23  Table 5
38   
Jostein Jullum
Robert Gelin Rysjedal
Sat 20:15  Table 10
39   
Ragnar Hansen
Kent Hansen
Sat 19:23  Table 7
40   
Arne Wiese-Hansen
Pål Daud Fillipsveen
Sat 19:23  Table 9

Winners qualification

Race to 7
41   
Allan Søgnen
Robert Farinetti
Sat 19:23  Table 3
42   
Christian Johannessen
Ronny Oldervik
Sat 20:17  Table 1
43   
Espen M. Andersen
Jørgen Nilsen
Sat 19:23  Table 6
44   
Jan Morten Arnesen
Bjørn Erik Bergh
Sat 19:23  Table 8

Loser round 3

Race to 7
45   
Knut Inge Røstvold
Martin Asphaug
Sat 20:32  Table 12
46   
Goran Nikolic
Finn-Ari Syrrist
Sat 21:30  Table 10
47   
Pål Hatteberg
Jostein Jullum
Sat 20:57  Table 5
48   
Ragnar Hansen
Pål Daud Fillipsveen
Sat 20:42  Table 8

Losers qualification

Race to 7
49   
Knut Inge Røstvold
Ronny Oldervik
Sun 10:09  Table 5
50   
Goran Nikolic
Allan Søgnen
Sun 10:07  Table 7
51   
Pål Hatteberg
Bjørn Erik Bergh
Sun 10:09  Table 9
52   
Pål Daud Fillipsveen
Jørgen Nilsen
Sun 10:04  Table 11

Quarter final

Race to 7
53   
Robert Farinetti
Bjørn Erik Bergh
Sun 11:30  Table 11
54   
Christian Johannessen
Jørgen Nilsen
Sun 11:30  Table 9
55   
Espen M. Andersen
Ronny Oldervik
Sun 11:30  Table 9
56   
Jan Morten Arnesen
Allan Søgnen
Sun 11:30  Table 12

Semi final

Race to 7
57   
Bjørn Erik Bergh
Christian Johannessen
Sun 13:18  Table 12
58   
Ronny Oldervik
Jan Morten Arnesen
Sun 13:18  Table 10

Final

Race to 7
59   
Bjørn Erik Bergh
Ronny Oldervik
Sun 14:39  Table 11

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Sponsorer